دلگرم
امروز: دوشنبه, ۲۶ مهر ۱۴۰۰ برابر با ۱۱ ربيع الأول ۱۴۴۳ قمری و ۱۸ اکتبر ۲۰۲۱ میلادی
لمینت سرامیکی دندان ماندگارتر است یا ونیز کامپوزیت دندان ؟
0
زمان مطالعه: 6 دقیقه
کامپوزیت بزنم یا لمینت سرامیکی دندان ؟ این سوال بسیاری از مراجعین به مطب ها است. برای دانستن ماندگاری و بهتر بودن بین کامپوزیت و لمینت دندان ابتدا باید با هرکدام از این درمانها آشنا شوید. در این مقاله از دلگرم تفاوت کامپوزیت و لمینت دندان را به طور…

لمینت سرامیکی بهتر است یا ونیر کامپوزیت

به گزارش دلگرم : سوال متداولی که بیش از٩٠٪ مراجعه کنندگانی که قصد اصلاح و طراحی لبخند دارند این است که تفاوت لمینت سرامیکی با ونیر کامپوزیتی در چیست و چرا هزینه های آنها کاملا متفاوت است ؟

به طور متداول در جامعه ما , وقتی صحبت از زیبایی دندانپزشکی می کنیم ، منظور از کامپوزیت، ونیرکامپوزیت و منظور ازلمینت همان لمینت سرامیکی است . لمینت سرامیکی و ونیر کامپوزیت هردو جهت برطرف کردن زردی و بد فرمی دندانها و طراحی لبخند به کار می روند و میتوانند در رنگهای دلخواه فرد از همرنگ دندان تا روشن و خیلی سفید استفاده شوند.

معمولا برای دندانهایی که در لبخند دیده میشوند توصیه میشود که حدود شش الی ده دندان درهر فک بالا وپایین در طرح درمان انجام شود . در هردو این درمانها، در جلسه معاینه ابتدا دندانها، روابط دندانهای فک بالا و پایین نسبت بهم و روابط فک بالا وپایین نسبت به صورت شخص به طور دقیق بررسی میشود، تا قابل انجام بودن این درمانها برای بیمار مورد نظر مشخص شود.

ممکن است یکی از این درمانها یا هر دو، برای فرد قابل انجام باشد. گاهی نیاز به درمان اولیه قبل از انجام ونیر یا لمینت می باشد، به طور مثال جراحی leveling و یا لیفت لثه برای یک یا چند دندان یا تمام دندانهایی که در لبخند دیده میشوند. ممکن است هیچکدام از این درمانها قابل انجام نباشد و فرد نیاز به ارتودنسی و یا حتی ارتوسرجری (ترکیب ارتودنسی و جراحی) داشته باشد.

لمینت سرامیکی

لمینت سرامیکی دندان بزنم یا کامپوزیت ؟

لمینت سرامیکی چیست؟

لمینت سرامیکی پوششی است از جنس نوعی سرامیک که بر خلاف ونیر کامپوزیت برای ساخت و تحویل آن زمان دو تا سه هفته ای نیاز است. از لمینت سرامیکی برای اصلاح نامرتبی ها ، به هم ریختگی ، کوتاهی و بلندی ، اصلاح رنگ دندان ، شکستگی های دندانی ، بستن فاصله های بین دندانی ، بزرگ کردن دندان های ریز ، دندان های بد شکل و …. استفاده می شود. در جلسه اول پس از معاینه در صورتیکه لمینت سرامیکی برای شخص مورد نظر قابل انجام باشد، قالب اولیه از دندانها تهیه شده و به لابراتوار ارسال میشود .

در لابراتوار تغییرات بر اساس نقطه نظرهای بیان شده توسط دندانپزشک و بیمار(که در تبادل نظر با بیمار بدست آمده) روی قالب اعمال و به کلینیک ارسال میشود. در جلسه دوم پس از بررسی و تایید نمونه ارسال شده از لابراتوار، تراش، قالبگیری و ساخت پروتز موقت آغاز میشود که میتواند سه الی چهار ساعت به طول انجامد.

در جلسه سوم حدود دو هفته بعد لمینتهای سرامیکی از لابراتوار ارسال میشود. پس از امتحان آنها در دهان و تایید آنها توسط دندانپزشک وبیمار ، پروسه چسباندن آغاز میشود که ممکن است دو الی سه ساعت به طول انجامد.

ماندگاری لمینت سرامیکی دندان به نحوه مراقبت شما از دندان ها بستگی دارد اما لمینت دندان ماندگارتر از کامپوزیت دندان است.

ونیر کامپوزیت چقدر ماندگاری دارد ؟

ماندگاری ونیر کامپوزیت دندان چقدر است؟

ونیر کامپوزیت چیست؟

ونیر کامپوزیت پوششی است که طی یک جلسه (حدودا پنج ساعت برای هر فک )بطور مستقیم توسط خود دندانپزشک بر روی دندانها قرار داده می شود و نیاز به تراش دندان و قالب گیری ندارد و در همان جلسه کامل می گردد.

جنس این ونیرکامپوزیت ها از نوع خاصی از مواد ترمیمی زیبایی است که هم رنگ دندان می باشند که با مهارت و دقت بسیار زیاد و شناخت اصول زیبایی و آناتومی دندانها بر روی دندان ها قرار داده می شود و در صورتیکه به صورت صحیح و تخصصی کار شوند و با دقت پالیش شوند (در زمان ساخت) به هیچ وجه باعث التهاب لثه یا بدبویی دهان نمیشوند ،همچنین تغییر رنگ آنها در طول سالیان، اندک است .

ماندگاری ونیر کامپوزیت دندان به نحوه مراقبت شما از دندان ها بستگی دارد . طول عمر کامپوزیت دندان نسبت به لمینت سرامیکی کمتر است . اما شاید بتوان گفت بزرگترین مزیت کامپوزیت ونیر در مقایسه با لمینیت سرامیکی قابل برگشت بودن این درمان است.

تفاوت ونیرکامپوزیت و لمینت سرامیکی دندان

  1. جنس ماده استفاده شده که در نوع سرامیکی با دوام تر و محکم تر است .
  2. زمان مورد نیاز برای ساخت لمینت سرامیکی حدود دو هفته و برای ونیر کامپوزیت یک جلسه می باشد .
  3. نیاز به تراش و قالب گیری برای لمینت سرامیکی و عدم نیاز به تراش و قالبگیری برای کامپوزیت ونیر.
  4. عدم نیاز به پالیش برای لمینت سرامیکی و نیاز به پالیش در فاصله های زمانی یکسال یا بیشتربرای کامپوزیت ونیر.

حتماً بخوانید:
تفاوت کامپوزیت با لمینت دندان | مزیت و معایب هر کدام

تفاوت کامپوزیت با لمینت دندان | مزیت و معایب هر کدام

این روزها بسیاری از افراد برای خوش چهره شدن به سراغ درمان های زیبایی چون لمینت و کامپوزیت می روند. با ما در مجله دلگرم همراه باشید تا با فرق کامپوزیت…

نتیجه ی نهایی:

هم لمینت سرامیکی و هم کامپوزیت دندان در صورت عدم رعایت اصول زیبایی به یک اندازه مخرب خواهند بود. یعنی همان اندازه که کامپوزیت می‌تواند در صورت انجام نادرست توسط دندانپزشک زیان بار باشد، لمینت دندان همدر صورت اجرای نادرست و عدم رعایت اصول زیبایی می تواند نتیجه مطلوبی نداشته باشد .

ولی بطور کلی لمینت‌های سرامیکی مقاومت بیشتری نسبت به لمینت های کامپوزیتی دارند همین طور لمینیت سرامیکی طبیعی‌تر و بیشتر مشابه دندان طبیعی است که این به دلیل خاصیت جذب و انعکاس نوری مشابه پرسلن با مینای دندان است همچنین ثبات رنگ در لمینت‌های سرامیکی بسیار بیشتر است و مقاومت بیشتری در برابر پریدگی دارد که این به خاطر استحکام ماده آن می‌باشد.

لمینیت سرامیکی نیاز به تراش و تغییر شکل دندان‌های طبیعی هر چند به میزان کم جهت تطابق لمینیت با دندان دارد در حالی که کامپوزیت ونیر نیاز به حداقل آماده سازی دندان‌های طبیعی بیمار دارد و این موضوع نشانه قابل ترمیم بودن بدون آسیب به نسج اصلی دندان است.

یکی دیگر از مزایای ونیر کامپوزیت نسبت به لمینت‌های سرامیکی قیمت ارزان‌تر و در عین حال رسیدن به حالت مطلوب دندان هاست . در انتها باید گفت بهترین راه تشخیص درمان مناسب کامپوزیت یا لمینیت سرامیکی مشاوره با دندانپزشک و بررسی احتیاجات و نیاز‌های شما می‌باشد که بدون توجه به نوع ماده مصرفی پرسلن یا کامپوزیت مطمئنا هر دو روش میتوانند لبخند زیبایی برای شما به ارمغان آورند.


این مطلب چقدر مفید بود ؟
 
  • منبع
  • drarashrad.com
  • bartardentistry.com
توجه: مطالب پزشکی و سلامت مجله دلگرم ، از منابع معتبر داخلی و خارجی تهیه شده اند و صرفا جنبه اطلاع رسانی دارند ، لذا توصیه پزشکی یا درمانی تلقی نمی شوند ، چنانچه مشکل پزشکی دارید حتما برای تشخیص و درمان به پزشک یا متخصص مراجعه کنید.
دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید