alexametrics
دلگرم
امروز: چهارشنبه, ۲۲ ارديبهشت ۱۴۰۰ برابر با ۲۹ رمضان ۱۴۴۲ قمری و ۱۲ مه ۲۰۲۱ میلادی
تست پوستی پچ چیست؟ در چه مواردی استفاده می شود؟

تست پوستی پچ چیست؟

تست پوستی پچ چیست؟ در چه مواردی استفاده می شود؟
0
زمان مطالعه: 7 دقیقه
همه چیز درباره تست پوستی پچ : تست پوستی پَچ یکی از روشهای شناسایی آلرژن یا همان مواد حساسیت زا در فرد آلرژیک می باشد.

پچ تست چیست؟

پچ تست : برای جلوگیری از واکنش آلرژیک ، باید بدانید که به چه چیزی حساسیت دارید. آزمایش پوستی پچ روشی است که پزشک می تواند علت ایجاد علائم را بررسی کند.آزمایش پچ به طور کلی برای بررسی اینکه آیا ماده خاصی باعث التهاب پوستی آلرژیک (درماتیت تماسی) می شود ، انجام می شود. تست های پچ می توانند واکنش های آلرژیک تأخیری را تشخیص دهند که ایجاد آنها ممکن است چند روز طول بکشد.

تست های پچ از سوزن استفاده نمی کنند. در عوض ، مواد حساسیت زا روی تکه هایی قرار می گیرند ، سپس روی پوست شما قرار می گیرند. در طی تست پچ ، پوست شما ممکن است در معرض 20 تا 30 عصاره موادی قرار گیرد که می توانند باعث درماتیت تماسی شوند. اینها می توانند شامل لاتکس ، داروها ، مواد معطر ، مواد نگهدارنده ، رنگ مو ، فلزات و رزین ها باشند.پچ تست روشی برای تعیین علل سبب ایجاد واکنش آلرژیک در بیماران است.

در مورد موارد لزوم انجام پچ تست :

1. بیماران با تشخیص درماتیت (حساسیت) تماسی

2. سایر بیماریهایی که با درماتیت تماسی تشدید می شوند مثل درماتیت اتوپیک،درماتیت سبورییک ، استاز درماتیت، نومولار اگزما، پسوریازیس، دیس هیدروزیس

3. بیماران با اگزمای مزمن بدون اتیولوژی شناخته شده

4. بیماران مشکوک به حساسیت تماسی شغلی

5. برخی واکنش های دارویی با ضایعات پوستی ناشی از افزایش حساسیت تاخیری

تست پچ چگونه انجام میشود؟

تست پچ چگونه انجام میشود؟

تست پچ شامل ٣مرحله می‌شود:

مرحله‌ی اول (شنبه): پچ‌ها روی پوست قرار داده می‌شوند و برای ۴٨ ساعت باقی می‌مانند.

مرحله‌ی دوم (دوشنبه): پچ‌ها برداشته می‌شوند و واکنش‌های پوستی بررسی و با ماکرهای مناسب علامت گذاری می‌شوند.

مرحله سوم(چهارشنبه): بررسی مجدد واکنش‌ها انجام می‌شود و نتیجه گزارش می‌گردد.

در این مدت شما تکه های بازو یا پشت خود را به مدت 48 ساعت می پوشید. در این مدت باید از استحمام و فعالیتهایی که باعث تعریق شدید می شود خودداری کنید. هنگام بازگشت به مطب پزشک ، وصله ها برداشته می شوند. پوست تحریک شده در محل وصله ممکن است نشان دهنده آلرژی باشد.

مواردی که در حین انجام تست باید رعایت کنید

چند روز قبل و بعد از انجام تست از قرار دادن ناحیه ای که در معرض انجام تست قرار گرفته در معرض نور مستقیم خورشید خودداری نمایید.ناحیه ای که در معرض انجام تست قرار گرفته است را تا مرحله‌ی آخر خشک نگه دارید.

از فعالیت سنگین ورزشی در حین انجام تست خودداری کنید.‌ در حین انجام تست از مالیدن روغن و کرم به پشت خودداری کنید.‌‌ اگر کورتون، پردنیزولون یا هر نوع داروی سرکوب کننده‌ی ایمنی مصرف می‌کنید حتما به متخصص آلرژی خود اطلاع دهید.

نتایج تست پچ

نتایج تست پچ

قبل از اینکه از مطب پزشک خود خارج شوید ، از نتایج آزمایش خراش پوست یا آزمایش داخل پوست مطلع خواهید شد اما تست پچ ممکن است چندین روز یا بیشتر طول بکشد تا نتیجه بگیرد.نتایج تست پوستی پَچ (Patch) به طور معمول پس از ۴۸ ساعت (۲ روز) توسط پزشک معالج ارزیابی و ثبت می گردند. اغلب نتایج مثبت به شکل قرمزی همراه با واکنش های پوستی شبیه جوش های قرمز پوستی ایجاد می شوند.

آزمایش مثبت پوست به این معنی است که شما ممکن است به ماده خاصی حساسیت داشته باشید. کهیر بزرگتر معمولاً میزان حساسیت بیشتری را نشان می دهند. آزمایش منفی پوست به این معنی است که شما احتمالاً به ماده حساسیت زای خاصی حساسیت ندارید.

به خاطر داشته باشید ، آزمایش های پوستی همیشه دقیق نیستند. آنها گاهی اوقات حساسیت را نشان می دهند در صورت عدم وجود (مثبت کاذب) ، یا ممکن است آزمایش پوست وقتی در معرض چیزی باشید که به آن حساسیت دارید (منفی کاذب) واکنشی ایجاد نکند. ممکن است به همان آزمایش انجام شده در موارد مختلف واکنش متفاوتی نشان دهید. یا ممکن است در طی آزمایش نسبت به ماده ای واکنش مثبت نشان دهید اما در زندگی روزمره به آن واکنش نشان ندهید.

برنامه درمان آلرژی شما ممکن است شامل داروها ، ایمونوتراپی ، تغییر در محیط کار یا خانه یا تغییرات رژیم غذایی باشد. از پزشک خود بخواهید در مورد تشخیص یا درمان شما هر چیزی را که متوجه نمی شوید توضیح دهد. با استفاده از نتایج آزمایش که عوامل حساسیت زای شما را شناسایی می کند و یک برنامه درمانی برای کمک به شما در کنترل ، قادر خواهید بود علائم و نشانه های آلرژی را کاهش داده یا از بین ببرید.

separator line

آمادگی برای انجام تست پچ

قبل از توصیه آزمایش پوست ، پزشک سوالاتی در مورد سابقه پزشکی ، علائم و نشانه های شما و روش معمول درمان آنها از شما می پرسد. پاسخ های شما می تواند به پزشک کمک کند تا تشخیص دهد آیا آلرژی در خانواده شما وجود دارد یا خیر و یا اینکه واکنش آلرژیک به احتمال زیاد باعث علائم شما شده است. پزشک شما همچنین ممکن است معاینه بدنی انجام دهد تا سرنخ های بیشتری در مورد علت علائم و نشانه های شما جستجو کند.

separator line

در چه صورت باید تست پچ را به تعویق بیندازید؟

در بیماران با شرایط زیر، انجام پچ تست را باید به تعویق انداخت:

درماتیت فعال شدید یا ژنرالیزه. درماتیت در بالای پشت یا سایر محل­هایی که برای انجام پچ تست­ انتخاب شده­ اند قرار دارد. محل­های تستی که به تازگی تحت درمان کورتیکواستروئیدهای موضعی قرار گرفته ­اند، زیرا کورتیکواستروئیدها، حداقل تا حدودی، واکنش استنباطی را سرکوب می­کنند.محل تست به تازگی در معرض اشعه ­ی فرابنفش (UV) قرار گرفته باشد.

separator line

توصیه های مهم در خصوص انجام تست پوستی پَچ (Patch)

1. برای انجام تست پوستی (Patch) به مراکز درمانی معتبر مراجعه شود.

2. به پزشک خود تمام داروها از جمله داروهای بدون نسخه ای که مصرف می کنید را اطلاع دهید. بعضی از داروها ممکن است نتایج آزمایش را تحت تاثیر قرار دهند. بنابراین پزشک شما فهرستی از داروهایی را که باید پیش از انجام آزمایش قطع شوند را به شما می دهد.

3. بهتر است اول صبح روز انجام آزمایش استحمام نموده تا محل انجام آزمایش تمیز باشد. هرگز در محل انجام تست از کرم های مرطوب کننده استفاده نشود!

4. قبل از انجام تست پوستی پَچ نباید پوست به مدت طولانی در مقابل نور خورشید باشد و یا فرد حمام آفتاب گرفته باشد!

5. همانطور که پیش تر ذکر گردید بعد از نصب آلرژن ها بر روی پوست، نباید تا پیش از خواندن و ارزیابی نتایج، استحمام نموده و یا محل انجام آزمایش در معرض نور خورشید قرار گیرد. همچنین از هر گونه فعالیت بدنی که منجر به تعریق بدن می شود باید خودداری نمود!

6. به ندرت پیش می آید که کل بدن به آزمایش های پوستی واکنش نشان دهد. اما اگر مواردی مانند تب، سرگیجه، مشکل در تنفس، راش ها یا جوش های پوستی پراکنده، ورم صورت، لب ها و دهان و یا مشکل در بلع، اتفاق افتاد حتما به پزشک خود گزارش دهید.

همچنین بخوانید:

داروهای ضد آلرژی و حساسیت | انواع قرص های ضد حساسیت را بشناسیداین مطلب چقدر مفید بود ؟
 
توجه: مطالب پزشکی و سلامت مجله دلگرم ، از منابع معتبر داخلی و خارجی تهیه شده اند و صرفا جنبه اطلاع رسانی دارند ، لذا توصیه پزشکی یا درمانی تلقی نمی شوند ، چنانچه مشکل پزشکی دارید حتما برای تشخیص و درمان به پزشک یا متخصص مراجعه کنید.
دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید
hits