دلگرم
امروز: پنج شنبه, ۲۷ خرداد ۱۴۰۰ برابر با ۰۶ ذو القعدة ۱۴۴۲ قمری و ۱۷ ژوئن ۲۰۲۱ میلادی
گذاشتن دندان مصنوعی ثابت نسبت به دیگر روش ها چه فایده ای دارد؟
1
زمان مطالعه: 8 دقیقه
جایگزین کردن پروتز‌های دندانی به جای دندان‌های از دست رفته، یکی از اصلی‌ترین روش‌های اصلاح طرح لبخند به حساب می‌آید. دندان مصنوعی ثابت مزایای بسیار زیادی دارد، اما پیش از اقدام برای جایگزینی آن بهتر است نکاتی را بدانید.

دندان مصنوعی ثابت چیست؟ کاشت و ایمپلنت دندان مصنوعی

جایگزین کردن پروتز‌های دندانی و دندان‌های مصنوعی به جای دندان‌های از دست رفته، یکی از اصلی‌ترین روش‌های اصلاح طرح لبخند به حساب می‌آید. دندان مصنوعی ثابت نوعی از دندان‌های مصنوعی است که بر خلاف نوع قدیمی دندان‌های مصنوعی متحرک نبوده و روی فک فرد ثابت می‌ماند و عملکردی کاملا مشابه دندان‌های حقیقی انسان‌ها دارد.

ظاهر دندان‌های مصنوعی ثابت امروزه به نوعی است که تشخیص آن‌ها از دندان‌های حقیقی انسان‌ها دشوارتر است. دندان‌های مصنوعی ثابت بر پایه ایمپلنت سوار می‌شوند و همین موضوع نیز سبب می‌گردد که پایه ایمپلنت همچون ریشه دندان عمل کرده و دندان‌های مصنوعی را به صورت ثابت روی استخوان فک و لثه افراد نگاه دارد.

در ادامه این مطلب با دلگرم همراه باشید تا اطلاعات بیشتری در ارتباط با دندان مصنوعی، دندان مصنوعی ثابت، انواع دندان مصنوعی ثابت، مزایای آن، همچنین مراقبت‌های پس از جایگزینی آن و همچنین قیمت آن با شما در میان خواهیم گذاشت.

separator line

پروتز ثابت دندان چیست؟

پروتز ثابت دندان چیست؟

بطورکلى پروتز یعنی جایگزینی عضوی از بدن با مشابه مصنوعی آن. پروتز دندان نیز یکی از انواع پروتز‌ها می‌باشد. جایگزین کردن پروتز‌های دندانی به جای دندان‌های از دست رفته، یکی از اصلی‌ترین روش‌های اصلاح طرح لبخند میباشد. پروتز دندانى ثابت مزایای بسیار زیادی دارد، اما پیش از اقدام برای جایگزینی آن بهتر است نکاتی را بدانید.

پروتز دندان دارای دو نوع کلی ثابت و متحرک است. پروتز ثابت یعنی پروتزی که قابل در آوردن از دهان توسط بیمار نمی‌باشد و عملکردی کاملا مشابه دندان‌های حقیقی انسان‌دارد.

separator line

انواع پروتزهای ثابت دندان

پروتز ثابت می‌تواند متکی بر دندان یا ایمپلنت باشد.

پروتز‌های ثابت متکی بر دندان

کراون و بریج (یا همان روکش) و لمینیت‌ها می‌باشند.

پروتز ثابت متکی بر ایمپلنت

پروتز ثابت متکی بر ایمپلنت می‌تواند ناحیه بی دندانی تک دندانی تا بی دندانی کامل فک بالا، پایین یا هر دو را شامل شود. تعداد ایمپلنت لازم جهت پروتز ثابت متکی بر ایمپلنت برای درمان بی دندانی کامل فک پایین: حداقل تعداد پایه ایمپلنت تعریف شده برای پروتز ثابت شش عدد می‌باشد که البته در بیشتر موارد بیش از این تعداد مورد نیاز است و برای درمان بی دندانی کامل فک بالا (حداقل تعداد هشت عدد می‌باشد.)

پروتز متحرک متکى بر ایمپلنت یا اور دنچر

اوردنچر روشی است که مشکل لق بودن دست دندان مصنوعی به وسیله آن برطرف می‌شود. در واقع اوردنچر دست دندان مصنوعى است که در استخوان فک روی تعدادی از پایه‌های کاشته شده ایمپلنت قرار می‌گیرد. این روش از انواع پروتز متحرک است، از ایمپلنت‌هایی که در فک بیمار توسط دندانپزشک قرار داده شده اند برای این منظور استفاده می‌شود. در ادامه بیشتر به معرفی دندان‌های مصنوعی ثابت خواهیم پرداخت.

separator line

دندان مصنوعی چیست؟

دست دندان‌های مصنوعی یکی از اصلی‌ترین روش‌ها برای جایگزین کردن دندان‌های از دست رفته بودند و از قدیم توسط افراد بسیاری مورد استفاده قرار می‌گرفتند. این دندان‌های مصنوعی در زمان‌های قدیم به صورت متحرک وجود داشتند و همین موضوع سبب می‌گشت که عادت به این پروتز‌های دندانی متحرک برای افراد دشوار باشد.

متحرک بودن دندان‌های مصنوعی نارضایتی بسیاری از افراد را با خود به همراه داشته است. همین موضوع سبب گشته که نوع دیگری از دندان‌های مصنوعی با پایه‌ای ثابت به وجود آیند. دندان‌های مصنوعی ثابت نسل جدیدی از دندان‌های مصنوعی هستند که بسیار مورد توجه قرار گرفته‌اند. در ادامه به معرفی بیشتر این نوع دندان مصنوعی خواهیم پرداخت.

separator line

دندان مصنوعی ثابت چیست؟

همانطور که پیشتر نیز اشاره کردیم، با افزایش نارضایتی افراد نسبت به دندان‌های مصنوعی متحرک، نوع جدیدی از دندان‌های مصنوعی با پایه ثابت روی کار آمدند. این دندان‌های مصنوعی ثابت بر روی پایه‌های ایمپلنت سوار می‌شدند و برای مدت طولانی مورد استفاده قرار می‌گیرند. در این روش ابتدا اسکلتی فلزی ساخته می‌شود و سپس دندان‌های مصنوعی روی قاعده‌ای صورتی رنگ مشابه لثه سوار می‌شوند و در دهان قرار می‌گیرند.

دندان‌های مصنوعی ثابت بسیاری از مشکلاتی را که دندان‌های مصنوعی متحرک به همراه داشتند را رفع نموده‌اند و همین موضوع نیز سبب افزایش محبوبیت آن‌ها گردیده است. در این نوع از دندان‌های مصنوعی، فرد دندان مصنوعی را به عنوان جسمی مجزا از خودش نمی‌بیند، زیرا این نوع دندان مصنوعی به صورت کاملا ثابت روی فک و لثه‌ی فرد قرار می‌گیرد و قابل جدا شدن نمی‌باشد. پس در نتیجه احساس راحتی بیشتری نسبت به آن دارند.

به طور کلی دندان‌های مصنوعی هزینه کمتری نسبت به ایمپلنت‌های دندانی دارند و همین موضوع نیز یکی از دلایل اصلی محبوبیت دندان‌های مصنوعی به حساب می‌آید. دندان‌های مصنوعی ثابت، که بر روی پایه‌های ایمپلنت قرار می‌گیرند نیز نسبت به ایمپلنت‌های دندان تکی قیمت مناسب‌تری دارند به همین خاطر نیز این نوع پروتز‌های دندانی بسیار مورد توجه قرار گرفته‌اند.

separator line

مزایای دندان مصنوعی ثابت

مزایای دندان مصنوعی ثابت

با توجه به نکات گفته شده، بدیهی است که پروتز‌های دندانی ثابت مزایای بسیار زیادی نسبت به دندان‌های مصنوعی متحرک دارند. اصلی‌ترین مزیت این نوع از دندان‌های مصنوعی، همین خاصی ثابت بودن آن‌هاست که بسیار مورد استقبال قرار گرفته است. برخی دیگر از اصلی‌ترین مزایای دندان مصنوعی ثابت به شرح زیر هستند:

بازیابی زیبایی لبخند در مدت زمانی کوتاه.

بازگرداندن قدرت تکلم و جویدن غذا.

استحکام و دوام بسیار زیاد این نوع پروتز‌های دندانی نسبت به نوع متحرک آن‌ها.

دوره بهبود کوتاه‌تر نسبت به ایمپلنت‌های دندانی.

راحتی بیشتر نسبت به دندان مصنوعی متحرک.

عدم نیاز به پیوند استخوان.

هزینه مناسب دست دندان مصنوعی ثابت نسبت به ایمپلنت دندانی.

هزینه بسیار کم ترمیم دندان‌های مصنوعی.

شباهت بسیار زیاد این نوع دندان مصنوعی به دندان حقیقی افراد.

عدم نیاز به استفاده از خمیر‌های چسبنده برای نگه داشتن دندان‌های مصنوعی بر روی لثه و استخوان فک.

separator line

مراقبت‌های پس از جایگذاری دندان مصنوعی ثابت

در صورتی که دندانپزشک متخصص شما تایید کرد که دندان مصنوعی ثابت گزینه مناسبی برای فک شما به حساب می‌آید و پروتز‌های دندانی ثابت در دهان شما جایگذاری شدند، باید به خوبی از این دندان‌های مصنوعی ثابت مراقبت کنید تا دوام آن‌ها را افزایش دهید. مراقبت صحیح از دندان‌های مصنوعی سبب می‌گردد که طول عمر آن‌ها افزایش یافته و جلوه بهتری نیز داشته باشند.

برخی از اصلی‌ترین مراقبت‌ها پس از جایگذاری دندان مصنوعی ثابت در دهان به شرح زیر هستند:

رعایت سلامت دهان و دندان .مسواک زدن روزانه و عدم جویدن غذا‌های که ممکن است استحکام دندان را به خطر بیندازند. (دقت داشته باشید که به خوبی باید اطراف اتصالات را تمیز کنید.)

هر ۶ ماه یکبار مورد معاینه دندانپزشک قرار گیرید تا اطمینان یابید که دندان مصنوعی ثابت شما با مشکلی مواجه نمی‌باشد. اقدام سریع برای ترمیم دندان‌های مصنوعی در صورت نیاز.

separator line

معایب استفاده از دندان مصنوعی سنتی چیست؟

با اینکه استفاده از دندان مصنوعی سنتی همچنان طرفداران زیادی دارد اما معایب استفاده از آن موجب شده بیماران به فکر انتخاب های دیگری باشند. از جمله این معایب می تواند به تغییر سبک زندگی افراد پس از قرار گرفتن دندان مصنوعی سنتی در دهان آنها اشاره کرد.

دندان های مصنوعی را باید هر روز از دهان خارج و تمیز کرد تا از بروز مشکلات دهان و دندان برای فرد پیشگیری شود. استفاده از آن گاهی اوقات مشکلاتی را هنگام صحبت کردن و غذا خوردن برای فرد ایجاد می کند. مخصوصاً غذاهایی که سفت یا چیپسی باشند. در طول زمان استفاده از دندان مصنوعی ممکن است فرد را با تحلیل استخوان یا تحلیل لثه مواجه کنند.

نحوه قرار گرفتن دندان مصنوعی متحرک در دهان مستحکم نیست و مدام هنگام جویدن یا صحبت کردن جابجا شده و فرد را آزاد می دهد. دندانهای مصنوعی سنتی را باید تقریباً هر چند ماه یکبار ترمیم و مجددا جاگذاری کرد. تحلیل استخوان ناشی از آن نیز موجب می شود چهره فرد پیر تر از آنچه هست به نظر آید.

همچنین بخوانید:

شستشو و سفید کردن دندان مصنوعی با چند ماده شوینده در منزلاین مطلب چقدر مفید بود ؟
5.0 از 5 (1 رای)  
توجه: مطالب پزشکی و سلامت مجله دلگرم ، از منابع معتبر داخلی و خارجی تهیه شده اند و صرفا جنبه اطلاع رسانی دارند ، لذا توصیه پزشکی یا درمانی تلقی نمی شوند ، چنانچه مشکل پزشکی دارید حتما برای تشخیص و درمان به پزشک یا متخصص مراجعه کنید.
دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید
hits