alexametrics
دلگرم
امروز: جمعه, ۱۴ آذر ۱۳۹۹ برابر با ۱۹ ربيع الآخر ۱۴۴۲ قمری و ۰۴ دسامبر ۲۰۲۰ میلادی
موارد کاربرد درمان ارتوسرجری (ارتودنسی و جراحی فک)
0
زمان مطالعه: 6 دقیقه
یکی از روش های به روز برای درمان ناهنجاری های دهان و دندان، ارتوسرجری است. روشی که جراحی و ارتودنسی با هم انجام می شود. ارتوسرجری را ارتوگناتیک نیز می نامند.

منظور از درمان ارتوسرجری چیست ؟

به تلفیق ارتودنسی و جراحی فک، ارتوسرجری می گویند. زمانی که برای ارتودنسی دندان های خود به ارتودنتیست مراجعه می کنید، در ابتدا لازم است که با کمک آزمایشات و عکس برداری های مختلف، وضعیت دندان ها و فک شما را بررسی نماید.

اغلب افرادی که برای درمان ارتودنسی دندان مراجعه می کنند، به ناهنجاری فک هم مبتلا هستند. حال اگر این ناهنجاری خفیف تا متوسط باشد، ارتودنتیست با کمک همان روش معمول و رایج ارتودنسی، هم دندان های به هم ریخته را مرتب می کند و هم فک بیمار را فرم دهی خواهد کرد.

اما گاهی اوقات ناهنجاری فک به حدی شدید است که حتما لازم است در حین ارتودنسی، جراحی فک هم صورت گیرد. سن بیمار در انتخاب درمان ارتوسرجری فاکتور مهمی است که قبل از هرگونه اقدام مدنظر متخصص ارتودنسی با تجربه قرار می گیرد.

مراحل درمان ارتوسرجری:

 1. با توجه به این که در ارتوسرجری هم ارتودنسی و هم جراحی فک انجام می گیرد لذا بیمار باید در جلسات معاینه، تحت نظر هر دو متخصص ارتودنسی و جراحی فک قرار گیرد.
  نهایتا متخصصین روش و برنامه درمانی را طراحی کرده و درمان آغاز می شود. همچنین پیشنهاد می کنم به یک متخصص ارتودنسی دارای فلوشیپ جراحی مراجعه کنید تا مجبور نباشد برای یک درمان کامل و بی نقص همزمان به چند پزشک مراجعه کنید.
 2. در اغلب موارد برای ارتوسرجری ترجیح بر این است که ابتدا عمل ارتودنسی صورت گیرد حتما بایستی ارتودنسی قبل از جراحی انجام شود تا بتوان به نتیجه مطلوب در پایان درمان دست یافت. در غیر این صورت درمان نا موفق خواهد بود
 3. انجام جراحی فک در درمان ارتوسرجری وقتی شروع می شود که از نظر ارتودنتیست دندان های بیمار به بهترین حالت خود از نظر نظم، رسیده اند.
 4. برای جراحی فک لازم نیست تجهیزات ارتودنسی از دهان بیمار برداشته شوند. بیمار با همان سیم های ارتودنسی جراحی فک را انجام می دهد

زمان مناسب برای ارتوسرجری

این سوال همواره مطرح می شود که برای درمان ارتوسرجری چه زمانی باید اقدام نمود. همان گونه که می دانید بخش عمده ای از رشد اسکلت بدن تا سن 18 سالگی است به این معنا که بعد از آن، تغییرات کمتری در استخوان های بدن رخ می دهد لذا ارتودنتیست معتقد است بهترین زمان برای ارتوسرجری، در بازه بین 17-18 سالگی بوده و در این زمان نتیجه ایده آل از درمان ارتوسرجری حاصل می گردد.

موارد کاربرد ارتوسرجری

درمان ارتوسرجری به بیمار کمک می کند که اگر در بدترین حالت از ناهنجاری های دندان و فک به سر می برد، بدون نگرانی بتواند سلامت و زیبایی خود را به دست آورد. درباره کاربرد ارتوسرجری می توان به گزینه های زیر اشاره نمود:

 • در افرادی که مبتلا به ناهنجاری های ژنتیکی دندان و فک می باشند و بیماران دارای سندرم
 • ممکن است بیمار در اثر صدمه هایی مانند: تصادف، افتادن از ارتفاع، برخورد اشیا با فک و… به ناهنجاری شدید فک مبتلا شوند. در اینجا نیز ارتوسرجری بسیار کمک کننده است.
 • بعضی از بیماران دارای فک بالای بزرگ و بیرون زده هستند و یا فک پایین انها کوچک است و یا برعکس فک بالای انها کوچک و یا فک پایین آنها بزرگ و بیرون زده است این گونه بیماران نیاز به جراحی فک دارند
 • برخی از بیماران مبتلا به ناهنجاری فک به صورت مادرزادی هستند اما منظور ما، مشکلات ژنتیکی نیست. متاسفانه در زمان زایمان و خروج نوزاد از رحم مادر، فشاری که به صورت او وارد می شود می تواند منجر به ناهنجاری فک و در نتیجه نیاز به ارتوسرجری گردد.

ارتوسرجری

علائم نیاز به ارتوسرجری:

اگر دندان های شما به هم ریخته است اما مردد هستید که بین دو گزینه ارتودنسی و ارتوسرجری باید کدام مورد را انتخاب کنید، قبل از مراجعه به ارتودنتیست و جراح فک بر اساس علائم ظاهری زیر می توانید تا حدودی به یک نتیجه کلی برسید:

 1. جلوی آیینه ایستاده و دندان های دو فک را بر روی هم قرار دهید. آیا بر هم منطبق هستند؟
 2. جلو آمدن بیش از حد فک بالا و عقب رفتن فک پایین نیز نشانه دیگری از نیاز به ارتوسرجری است.
 3. جلو آمدن بیش از حد فک پایین و عقب رفتن فک بالا نیز نشانه دیگری از نیاز به ارتوسرجری است.
 4. انحراف فک از طرفین هم می تواند علامتی از ناهنجاری فک شما باشد که در صورت نامرتب بودن دندان ها، بهترین روش درمانی، کمک گرفتن از ارتوسرجری است.

چه زمانی به تکنیک “اول-جراحی” می اندیشیم؟

” اول-جراحی ” (surgery-first) یک انتخاب خوب برای کسانی است که تصمیم به درمان ناهنجاری فک و صورت و دندان های گرفته اند و دوست دارند اصلاح فرم صورت زودتر انجام شود این تکنیک همان جراحی فک یا ارتوسرجری یا درمان ارتوگناتیک سرجری است با این تفاوت که با جای اینکه اول ارتودنسی انجام شود و بعد بیمار برای جراحی ارجاع شود، جراحی فک در ابتدای درمان انجام می شود.

تا اینجا دانستیم که کسانی که نیازمند جراحی هستند و در عین حال نیازمند ارتودنسی، کاندید درمان ارتوسرجری یا ارتوگناتیک خواهند بود. مراحل درمان ارتوگناتیک معمولا به این شکل است که ارتودنسی شروع می شود و بیمار آماده جراحی می شود و برای جراحی مراجعه می کند و بعد از جراحی برای ادامه ارتودنسی برمی گردد.

مراحل اماده سازی برای جراحی برای برخی بیماران در حد ۶ ماه و کمتر و برای اغلب بیماران یک سال تا یک سال و نیم طول می کشد. حال اگر بیمار خیلی عجله داشته باشدکه زودتر جراحی را انجام دهد، می توان به تکنیک “اول-جراحی” فکر کرد. اما باید دیئ که بیمار مناسب این تکنیک هست یا نه؟یادمان باشد که اغلب بیماران “اول-جراحی” باید ارتودنسی هم انجام دهند!این مطلب چقدر مفید بود ؟
 
توجه: مطالب پزشکی و سلامت مجله دلگرم ، از منابع معتبر داخلی و خارجی تهیه شده اند و صرفا جنبه اطلاع رسانی دارند ، لذا توصیه پزشکی یا درمانی تلقی نمی شوند ، چنانچه مشکل پزشکی دارید حتما برای تشخیص و درمان به پزشک یا متخصص مراجعه کنید.
دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید
hits