دلگرم
امروز: دوشنبه, ۲۷ دی ۱۴۰۰ برابر با ۱۳ جمادى الآخر ۱۴۴۳ قمری و ۱۷ ژانویه ۲۰۲۲ میلادی
چگونه از لنز طبی درست مراقبت کنید؟
0
زمان مطالعه: 7 دقیقه
نگهداری لنز طبی به شیوه‌ای صحیح ضامن سلامتی چشمان شماست : لنز طبی، بهترین انتخاب برای افرادیه که دوست ندارن دائما عینک بزنن و از طرفی هم بدون عینک خوب نمی بینن و مشکل تاری دید دارن. درباره استفاده و نگهداری و کلی مسائل مهمه دیگه درباره لنز طبی، در…

نکاتی مهم در مورد نگهداری لنز

انواع لنز طبی بر اساس جنس و ساختار

لنز تماسی نرم

این لنزها، یکی از متداول ترین انواع لنزها هستن که از ماده ای نرم و سازگار با چشم، به نام هیدروژل شاخته شده اند و به راحتی روی چشم می نشینن و استفاده از اونا خیلی راحته.

لنز سیلیکون هایدروژل

نوع سیلیکونی، پیشرفته تر از لنزهای تماسی نرم یا هیدروژلی هستن که در حال حاضر، بیشترین کاربرد رو در دنیا دارن و بسیار نرم (جنس سیلیکونی یا ژلی نرم) و متخلخل هستن و اجازه میدن که اکسیژن بیشتری به سطح چشم برسه و استفاده از اونا، راحتی بیشتری داره.

لنز نفوذپذیر به گاز

این نوع لنزها از جنس پلاستیک بادوام و شفاف و نفوذپذیر به گاز یا اکسیژن هستن که با نام RGPلنز یا لنز GP هم شناخته میشن و در مقایسه با انواع دیگه لنزها، اکسیژن بیشتری به سطح چشم می رسونن.

لنز هیبریدی

لنز هیبریدی ترکیبی از لنزهای نرم و لنزهای سخت هستش که کیفیتی بسیار بهتری در بینایی ایجاد می کنن و تمام مزیت های هر دو نوع لنز رو دارن اما به دلیل سختی استفاده و فیکس کردن روی چشم و همچنین قیمت بالا، کمتر مورد استقبال قرار دارن.

نگهداری لنز

چگونه از لنز طبی مراقبت کنیم؟

مدت استفاده از لنزها چقدر است؟

تا سال 1979، همه کسایی که از لنزهای تماسی استفاده می کردن، مجبور بودن که شب ها اونو خارج و تمیز کنن ولی مدت هاست که لنزهای طولانی مدتی هم ساخته شدن که میشه شب ها باهاشون خوابید و مشکلی ایجاد نشه.

لنزهای روزانه: که باید هر شب خارج و تمیز بشن.لنزهای طولانی مدت: که تا هفت روز متوالی بدون نیاز به خارج کردن، قابل استفاده هستن.

نگهداری لنز

چه زمانی انقضا مصرف لنز تمام می شود؟

چه زمانی باید لنزها رو دور بندازیم و دیگه قابل استفاده نیستن؟

حتی با مراقبت های مناسب برای جلوگیری از انباشت آلودگی و...، هم باید بعد از دوره مصرف پیش بینی شده، برای جلوگیری از ایجاد عفونت چشمی، لنزها رو دور بندازین. مدت زمان استفاده از لنزهای تماسی نرم رو در ادامه می بینید:

لنزهای روزانه یا یکبار مصرف: بعد از یک روز استفاده.لنزهای تعویضی و قابل استفاده مکرر: ماهانه یا یک فصل.لنزهای نفوذپذیر به گاز، طول عمر بیشتری دارن و میشه از اونا تا یک سال هم استفاده کرد.

نکته:حتما به دستورالعمل های ویژه ای که همراه لنزخریداری شده وجود داره، دقت کنید و فقط به دانسته هاتون اکتفا نکنید.

نگهداری لنز

انواع مختلف کارایی لنزهای تماسی

لنز برای خشکی چشم

اگه چشم ها بسیار خشک هستن، لنزهای نرم تماسی گزینه مناسبی هستن.

لنز رنگی

اغلب لنزهای طبی، بنا به درخواست مصرف کنندگان، می تونن رنگی هم باشن. اصول مراقبت و نگهداری از لنزهای آرایشی

لنزهای پروتزی

این نوع لنز برای رفع مشکلات مربوط به ظاهر چشم ها که ممکنه آسیب دیده باشن یا مشکلاتی اینچنینی داشته باشن برای ایجاد زیبایی بیشتر و ایجاد حالت طبیعی در چشم ها به کار میرن.

نگهداری لنز

لنز تماسی فتوکرومیک

این لنزها برای هماهنگ کردن چشم ها در برابر نور ساخته شدن که در نور زیاد، تیره میشن و برعکس و حساسیت چشم رو کاهش میدن. تکنولوژی این لنزها به تازگی ایجاد شده و هنوز وارد بازار نشدن.

چه لنزی برای شما مناسبه؟

این سوالیه که توی ذهن همه شما وجود داره ولی باید بگیم که جواب این سوال رو فقط باید از پزشک متخصص بگیرید. هیچ راهنمایی ای در اینترنت و افراد خبره (حتی عینک فروشی ها و...) قابل اطمینان تر از نظر یه چشم پزشک یا اپتومتریست با تجربه نیست و شما هم باید فقط به همون اکتفا کنید.

نگهداری لنز

نگهداری لنز چه شرایطی دارد ؟

کدام لنز برای کدام چشم+ نکاتی درباره لنزهای رنگی و آرایشی

 1. گذاشتن لنز:برای گذاشتن لنز تماسی ابتدا لنز را با سرم فیزیولوژی شسته و بعد در انتهایی ترین نوک انگشت نشانه گذاشته، پلک پایین را از ریشه مژه از قسمت وسط به سمت پایین کشانده و پلک بالا را با دست دیگر از ریشه مژه از قسمت وسط به سمت پایین کشانده لنز را در چشم میگذاریم و با نگاه کردن به بالا و پایین و راست و چپ در چشم جا انداخته و بعد ابتدا پلک پایین را رها کرده و بعد به بالا نگاه کرده و پلک بالا را رها می­کنیم.
 2. برداشتن لنز: ابتدا به بالا نگاه کرده لبه پلک را با انگشت وسط از ریشه مژه­ها به سمت پایین کشانده، لنز را از انتهاییترین قسمت به سمت پایین کشانده و با نرمی انگشتهای شست و نشانه، نیشگون گرفته و در می­ آوریم.
 3. لنز را بعد از برداشتن از جا لنزی و بعد از برداشتن از چشم حتما با سرم می­شوییم و اگر مرتب از لنز استفاده می­کنیم محلول را هر ۴۸ ساعت یکبار عوض میکنیم.
 4. ماهی یکبار برای از بین بردن رسوبات لنز از قرص لنز استفاده کرده، یک عدد قرص را در محلول حل کرده مدت ۳-۴ ساعت لنز را داخل محلول آغشته به قرص گذاشته بعد محلول را عوض کرده لنز را می­ شوییم و مدت ۱۰ ساعت داخل محلول جدید گذاشته تا مابقی ذرات قرص از سطح لنز پاک شود.
 5. لنز را داخل چشم گذاشته بعد آرایش میکنیم- لنز را از چشم در آورده بعد آرایش را پاک میکنیم. حمام و استخر با لنز نمی­رویم ولی شستن دست و صورت اشکالی ندارد.
 6. اگر لنز به چشم کوبید، یا آشغال زیر لنز گیر کرده، و یا پشت و رو شده است. برای نگهداری لنزها از جا لنزی استفاده کرده و داخل جا لنزی همیشه محلول میریزیم به طوریکه لبه لنز خارج از محلول نماند.
 7. لنزها به دلیل ژلاتینی بودنشان باید همیشه در محلول مرطوب بمانند.با لنز هیچگاه با ناخن کار نمیکنیم تنها با نرمی انگشتان با لنز کار میکنیم. موقع گذاشتن لنزداخل جا لنزی باید مراقب باشیم لنز، لای در جالنزی گیر نکند
 8. برای جلوگیری از عفونت لبه پلکها هفته­ای ۳ دفعه از شامپو بچه رقیق شده استفاده میکنیم.اگر گذاشتن و برداشتن لنز طول کشید و لنز چروک شد برای باز کردن لنز از سرم استفاده می­کنیم. هفته­ای ۱ بار جا لنزی را با مایع ظرفشویی شسته و ماهی یکبار آنرا بمدت ۲۰ دقیقه میجوشانیم.
 9. هرگز از محلول لنز سخت برای لنزهای نرم استفاده نکنیم.هرگز محلول کهنه درون جالنزی را دوبار استفاده نکنیم.- به یاد داشته باشید که جا لنزی آلوده ممکن است ایجاد عفونت چشمی کند.
 10. در حالیکه لنز روی چشمتان هست نخوابید.به یاد داشته باشید اگر لنزتان در بین دوره­ های استفاده کاملاً استریزه نشود این روش ریسکی است که تولید عفونت چشمی می­کند.
 11. هرگز لنز را در زمانیکه فکر می­کنید دچار آسیب دیدگی چشم یا خراشیدگی هستید در چشمتان قرار ندهید

نگهداری لنز

آیا لنز طبی هم برای چشم ضرر دارد؟

آیا استفاده از لنز تماسی ایمنه و مشکلی ایجاد نمی کنه؟

مشکل اصلی در استفاده از لنزهای تماسی، نداشتن آگاهی درباره نگهداری، تمیز کردن و روش استفاده از لنزهاست که اگه آموزش ببینید، این مشکل از بین میره. حتی نوجوانان هم در صورت داشتن آگاهی کامل، می تونن بدون مشکل از لنزهای تماسی استفاده کنن اما حتما باید با نظارت یه بزرگ تر که آگاهی داره، این کار رو انجام بدن.

یادتون باشه که لنزها، یه جسم خارجی هستن که با حساس ترین و مهم ترین عضو شما سر و کار داره و باید تمام تلاشتون رو بکنید تا آسیبی به این عضو نرسه.

همچنین بخوانید:

درمان عفونت چشم در اثر گذاشتن لنز چشم+عوارض لنز چشم

14 برند لنز چشم برتر دنیااین مطلب چقدر مفید بود ؟
 
 • منبع
 • zibamoon.com
 • beytoote.com
توجه: مطالب پزشکی و سلامت مجله دلگرم ، از منابع معتبر داخلی و خارجی تهیه شده اند و صرفا جنبه اطلاع رسانی دارند ، لذا توصیه پزشکی یا درمانی تلقی نمی شوند ، چنانچه مشکل پزشکی دارید حتما برای تشخیص و درمان به پزشک یا متخصص مراجعه کنید.
دیدگاه ها

درج کامنت برای این مطلب غیر فعال است