دلگرم
امروز: دوشنبه, ۰۵ مهر ۱۴۰۰ برابر با ۱۹ صفر ۱۴۴۳ قمری و ۲۷ سپتامبر ۲۰۲۱ میلادی
آیا کرونا از حیوانات خانگی به انسان منتقل می شود؟
1
زمان مطالعه: 5 دقیقه
کرونا و شیوع این ویروس در جهان همه مردم دنیا را نسبت به این ویروس موذی که فعلا درمانی هم برای آن وجود ندارد دچار ترس و اظطراب کرده است

آیا حیوانات خانگی کرونا را به انسان انتقال می‌دهند؟

کرونا و شیوع این ویروس در جهان همه مردم دنیا را نسبت به این ویروس موذی که فعلا درمانی هم برای آن وجود ندارد دچار ترس و اظطراب کرده است.

منشا اولیه این بیماری از چین و از نوعی حیوان بوده است و اگرچه اکنون دیگر از انسان به انسان دیگر در حال انتقال است اما نگرانی های بسیاری از احتمال مبتلا شدن حیوانات خانگی و حتی دام هایی که از آن ها فرآورده گوشتی و یا دامی تهیه می شود وجود دارد.

به هرحال این نگرانی بی مورد نیست و حقیقت آن است که اگر این احتمال به واقعیت بپبوندد، این مشکل جهانی از آنچه هست بحرانی تر خواهد شد.

تاکنون هیچ شواهد و گزارشی مبنی بر انتقال ویروس کرونا از حیوانات خانگی به انسان وجود ندارد. پس از شیوع ویروس کرونا در سطح جهان یکی از نکات قابل بحث، ابتلای حیوانات خانگی به این ویروس و انتقال آن به انسان بود، که میزان استرس و نگرانی هارا افزایش داد.

در حال حاضر هیچ مدرکی مبنی بر مبتلاشدن شدن گربه، سگ و سایر حیوانات خانگی به این ویروس نیست. اما بعد از تماس با حیوانات شستن دست با استفاده از صابون و آب می‌تواند به طرز قابل توجهی سایر باکتری‌های قابل انتقال از حیوانات به انسان را کاهش دهد.

کرونا در حیوانات خانگی

آیا حیوانات ناقل کرونا هستند؟

راه های انتقال کرونا ویروس به انسان

راه های انتقال کرونا ویروس ها متعدد هستند، برخی از طریق ترشحات تنفسی، برخی به شکل fecal- oral، ولی مورد مهم این هست که به دلیل بزرگ و سنگین بودن ویروس احتمال درگیری ائروسل بسیار کم است و مهمترین عامل انتقال آلودگی محیطی است.

در موارد عفونت های کرونا ویروس حدت، توانایی ها و ویژگی های ویروس به انضمام توانایی های سیستم ایمنی بدن میزبان و در برخی موارد ویژگی های ژنتیکی بیمار می توانند روند بالینی و سرنوشت بیمار را رقم بزنند.

دکتر تقی پور متخصص بیماری های داخلی دام های کوچک در مورد انتقال این ویروس از طریق خفاش و صحت این موضوع نیز بیان کرد: «آنالیزهای فیلوژنتیک انجام شده نشان می دهد که خفاش به عنوان مخزن ویروس مطرح باشد و مطالعات در مورد میزبان واسط ادامه دارد که اگر چه پنگولین ها یا مورچه خوار فلس دار که یکی از مهمترین پستانداران در معرض قاچاق و انقراض توسط بشر می باشد تا حال حاضر محتمل ترین میزبان واسط محسوب می شوند.

برای جلوگیری از انتقال کرونا چه باید کرد؟

در حال حاضر انواع حیوانات خانگی بسیار زیاد است، اما با توجه به اینکه سر منشا و میزبان این ویروس مشخص نیست، پیشنهاد می‌شود حیواناتی که معلوم نیست از کجا آمده‌اند؛ خصوصاً حیوانات وحشی را به عنوان حیوان خانگی نگهداری نکنید.

در خصوص ضدعفونی حیوانات خانگی باید گفت نیاز به ضد عفونی مخصوص نیست، اما نظافت روزانه و مراقبت پزشکی باید به طور مرتب انجام شود.

بهترین روش به توصیه و تاکید متخصصان عفونی اینست که بعد از تماس با حیوانات خانگی دستان خود را ضدعفونی کنیم و تا حد امکان از لمس کردن آن‌ها بپرهیزیم.

اگر کودکی در منزل دارید که با این حیوانات بازی می‌کند حتما حواستان باشد که در طول بازی کودک به هیچ عنوان دستانش را به نقاط مختلف بدن نزند و بعد از تمام شدن بازی لباس او را عوض کنید و نواحی که فکر می‌کنید به ویروس آلوده شده اند را با الکل یا وایتکس ضدعفونی کنید.

آیا کرونا از حیوانات خانگی منتقل می شود

حیوانات خانگی ناقل کرونا نیستند

کرونا و تهدید حیوانات خانگی و حیات وحش از سوی این ویروس

در مورد حیوانات خانگی تا به امروز گزارش معتبری بر وجود بیماری در حیوانات خانگی گزارش نشده و منابع انسانی تنها مطرح هستند، توجه داشته باشیم که اگر قرار هست تهدیدی هم برای حیوانات خانگی وجود داشته باشد از جانب انسان و صاحبان حیوانات خانگی است نه خود آنها .

بنابراین در این شرایط همانطور که بواسطه احتمال آلودگی های بدون علامت از دست دادن و روبوسی عزیزانمان خودداری می کنیم از ارتباط غیرمتعارف با حیوانات خانگی مان هم بهتر است جلوگیری کنیم .

مثل ارائه غذای دهان زده شده توسط صاحب حیوان، در دسترس قرار دادن دستمال کاغذی آلوده شده با ترشحات دستگاه تنفس برای حیوان، عطسه و سرفه در صورت حیوان خانگی و … و بدانیم که در مورد COVID-۱۹ در حال حاضر تهدید اصلی برای حیوانات خانگی، ما هستیم.»

احتمال انتقال مکانیکی همانطور که دست، کف کفش، سطوح، دستگیره اتومبیل و صندلی مترو ، مواد خریداری شده سوپرمارکتی، دکمه آسانسور و … نقش دارند، حیوانات خانگی اگر در بیرون از منزل با ترشحات آلوده تماس پیدا کنند می توانند آن را جابجا کنند، بطور منطقی برای ویروس در مدت بقای محیطی تفاوتی وجود ندارد که روی دست انسان باشد یا روی کف پاهای حیوان خانگی.

ولی اینکه بیماری به شکل بالینی در حیوانات خانگی بروز کند و ویروس به عنوان میزبان از آنها استفاده کرده و تکثیر و منتقل شود، گزارشی وجود ندارد.

در مورد حیوانات حیات وحش هم بواسطه فاصله فیزیکی که با جوامع بشری دارند به نظر نمی رسد تهدیدی وجود داشته باشد ولی چون جمعیت حیوانات وحشی تحت کنترل های بهداشتی قرار ندارند ارزیابی و بررسی و همینطور اعلام نظر در موردشان در این مقوله بسیار سخت هست.

به هر جهت نگهداری از گونه های حیات وحش ( حیواناتی که منشاء تهیه آنها طبیعت است) بسیار ناپسند، غیر اخلاقی و غیرعقلانی است و ربط چندانی به اپیدمی فعلی COVID-۱۹ ندارد.

بیشتر بخوانید:

آیا حیوانات و پرندگان خانگی کرونا می گیرند؟

ویروس کرونا: همه آنچه که باید از کرونا بدانید !

separator line


این مطلب چقدر مفید بود ؟
2.0 از 5 (1 رای)  
  • منبع
  • gostaresh.news
  • mashreghnews.ir
توجه: مطالب پزشکی و سلامت مجله دلگرم ، از منابع معتبر داخلی و خارجی تهیه شده اند و صرفا جنبه اطلاع رسانی دارند ، لذا توصیه پزشکی یا درمانی تلقی نمی شوند ، چنانچه مشکل پزشکی دارید حتما برای تشخیص و درمان به پزشک یا متخصص مراجعه کنید.
دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید