مجله دلگرم
امروز: یکشنبه, ۰۶ فروردين ۱۴۰۲ برابر با ۰۳ رمضان ۱۴۴۴ قمری و ۲۶ مارس ۲۰۲۳ میلادی
آیا لنزهای طبی خطر ابتلا به کرونا را افزایش می‌دهند؟
0
زمان مطالعه: 4 دقیقه
لنزهای طبی به عنوان جایگزین عینک برای بسیاری از افراد ابزاری مفید محسوب می‌شوند ولی کارشناسان توصیه می کنند در زمان شیوع کرونا بهتر است عینک استفاده شود

عینک یا لنزهای طبی کدامیک برای دوران شیوع کرونا بهتر است؟

لنزهای طبی به عنوان جایگزین عینک برای بسیاری از افراد ابزاری مفید محسوب می‌شوند زیرا می توانند طیف وسیعی از مشکلات بینایی را اصلاح کرده و حتی از نظر زیبایی‌شناختی انتخاب بهتری نسبت به عینک باشند.

اما در حال حاضر که همه نگران ایمنی خود در برابر کرونا ویروس جدید هستند، به افرادی که از لنزهای طبی استفاده می کنند توصیه شده است تا از عینک استفاده کنند.»

لنزهای طبی برای اولین بار در دهه 1940 توسط متخصصین اپومتریک امریکایی اختراع شد. بعد از معرفی این محصول و با پیشرفت علم و افزایش آگاهی افراد در مراقبت از چشم باعث شد که مردم تمایل بیشتری به استفاده از لنزهای طبی پیدا کنند.

علاوه بر آن افراد عینکی که از داشتن عینک و دردسرهای آن مثل بخار گرفتن عینک در زمستان ، باقی ماندن جای عینک بر روی بینی و کثیف شدن عدسی های آن خسته شده بودند از طرفداران استفاده از لنزهای طبی هستند.

البته این اختراع برای اشخاصی که از استفاده کردن از عینک به دلایل روانی واهمه داشتند یا بسیار خجالت می کشیدند مانند معجزه بود. لنزهای طبی چون مستقیم بر روی قرنیه قرار می گیرند میدان دید واقعی ایجاد می کنند و همراه با حرکت کره چشم آنها نیز حرکت کرده و تصاویر دقیق تر از عینک فراهم می کنند.

ورزشکاران نیز گروه دیگری بودند که استفاده از لنزهای طبی برای آن ها بسیار جالب توجه بود، با این اختراع حالا حتی ورزشکاران عینکی هم می توانستند به راحتی در مسابقات شرکت کنند و از فعالیت در رشته ورزش خود لذت ببرند.

لنزهای طبی

استفاده از لنزهای طبی در دوران شیوع کرونا

استفاده از لنزهای طبی می تواند کاربران آنها را در معرض خطر آلودگی با کرونا ویروس جدید قرار دهد. استفاده از لنزهای طبی می تواند موجب خارش و سوزش چشم ها شود. احساس ناراحت کننده در چشم ها می تواند فرد را وادار به مالش چشم ها با دست خود کند.

از آنجایی که پرهیز از لمس صورت، از جمله دهان، بینی و چشم ها برای پیشگیری از ابتلا به بیماری کووید-۱۹ توصیه شده است، انجام این کار به واسطه استفاده از لنزهای طبی می تواند به بروز مشکلی بزرگ منجر شود.

اگر دست های فردی که از لنزهای طبی استفاده می کند به ویروس آلوده باشد، لمس و مالش چشم ها می تواند ابتلا به بیماری کووید-۱۹ را به همراه داشته باشد. چشم ها به بینی متصل هستند، از این رو ویروس می تواند به راحتی به دستگاه تنفسی فرد نفوذ کند.

مزایای عینک نسبت به لنزهای طبی در دوران شیوع کرونا

آکادمی چشم پزشکی آمریکا اخیرا طی یک بیانیه به افرادی که از لنزهای طبی استفاده می کنند توصیه کرده است تا طی دوران همه‌گیری بیماری از عینک استفاده کنند.

استفاده از عینک نه تنها به افراد در پیشگیری از لمس صورت خود کمک می کند، بلکه یک لایه محافظ دیگر در برابر کروناویروس را در اختیار آنها قرار می دهد.

عینک ها می توانند منطقه بزرگ‌تری از صورت شما را محافظت کنند. آنها می توانند همانند یک محافظ در برابر قطرات آلوده ای که در هوا پخش می شوند، عمل کنند. البته باید به این نکته اشاره داشت که میزان کارایی عینک های طبی برای محافظت در برابر ویروس به اندازه عینک های ایمنی نیست.

اگر همچنان قصد دارید طی دوران همه‌گیری بیماری از لنزهای تماسی استفاده کنید، کارشناسان شست‌وشوی منظم دست ها پیش از گذاشتن و برداشتن آنها را توصیه کرده اند. زمانی که با نیاز به مالش چشم ها مواجه هستید نیز استفاده از یک دستمال تمیز به جای دست ها توصیه شده است.

بیشتر بخوانید:

ویروس کرونا: همه آنچه که باید از کرونا بدانید !

انتقال کرونا ویروس از طریق مواد غذایی امکان پذیر است؟

separator line


این مطلب چقدر مفید بود ؟
 
توجه: مطالب پزشکی و سلامت مجله دلگرم ، از منابع معتبر داخلی و خارجی تهیه شده اند و صرفا جنبه اطلاع رسانی دارند ، لذا توصیه پزشکی یا درمانی تلقی نمی شوند ، چنانچه مشکل پزشکی دارید حتما برای تشخیص و درمان به پزشک یا متخصص مراجعه کنید.
دیدگاه ها

درج کامنت برای این مطلب غیر فعال است