دلگرم
امروز: یکشنبه, ۰۹ بهمن ۱۴۰۱ برابر با ۰۶ رجب ۱۴۴۴ قمری و ۲۹ ژانویه ۲۰۲۳ میلادی
داروی فاویپیراویر (آویگان) چیست؟ آیا ویروس کرونا را درمان می کند؟
0
زمان مطالعه: 7 دقیقه
داروی فاویپیراویر ، اگر حاشیه‌های مطرح شده درباره داروی «فاوی‌پیراویر» یا نام دیگرش، «آویگان» به گوشتان خورده باشد، فارغ از اینکه چه کسی راست می‌گوید، این سوال جلب نظر می‌کند که در صورت موثر بودن این دارو، چه زمانی به بازار خواهد آمد و در دسترس...

داروی فاویپیراویر (آویگان) چیست؟ آیا برای درمان کرونا مفید است؟

کیانوش جهانپور درباره داروی فاویپیراویر اظهار کرد: استفاده از روش‌‌های غیرمنطقی احساسی و هیجانی در فضای مجازی نتیجه‌‌ای جز ایجاد مشکل در این زمینه نخواهد داشت.

از روز اول گفته شد دارو در ژاپن برای آنفلوانزا مورد استفاده گرفته است و توسط FDA تأیید نشده است و تاکنون در ژاپن نیز هیچ گزارشی مبنی بر اثربخشی دارو بر کووید19 حتی از سوی شرکت تولیدکننده فاویپیراویر نیز وجود نداشته است.

وی ادامه داد: مطالعات بالینی در چین اثربخشی نسبی دارو را در درمان بیماران مبتلا به کرونا نشان داده است اما مقاله محکم و قوی در زمینه اثربخشی این دارو در کووید19 وجود ندارد. در ایران نیز اظهار کرده‌‌اند که روی 30 بیمار این دارو امتحان شده و نتایج، بهبود نسبی را نشان داده است؛ اگر چنین مسئله‌‌ای رخ داده باید این مسئله به وزارت بهداشت طی یک مقاله ارائه شود.

جهانپور تأکید کرد: تجویز و تولید و توزیع داروی فاویپیراویر باید تابع قوانین وزارت بهداشت باشد و مادامی که کمیته درمان وزارت بهداشت مهری بر صحت و اثربخشی آن نزده باشند، این دارو قابل تولید و توزیع نخواهد بود.

سخنگوی وزارت بهداشت تصریح کرد: 3000 دوز از این دارو از کشور ژاپن و 15 هزار دوز از طریق محموله‌‌های صلیب سرخ چین به کشور ما اهدا شده بود و نهایتاً این موارد برای مطالعه بالینی چند مرکزی در بیمارستان‌‌های مختلف کشور استفاده شد و در حال ارزیابی است.

وی ادامه داد: شرکت‌‌هایی که از قبل آمادگی داشتند و منتظر نتایج اولیه بالینی در ایران هستند ممکن است مواد اولیه این دارو را وارد کشور کرده باشند ولی همه این‌‌ها منوط به این است که در مطالعه بالینی کشور اثربخشی علمی آن توسط وزارت بهداشت ثابت شود.

آیا درمان کرونا با داروی فاویپیراویر حقیقت دارد؟

داروی فاویپیراویر

داروی فاویپیراویر چیست و چه تاثیری در بهبود کرونا دارد؟

ادعای کمک از سوی آمریکا یک ژست سیاسی است. جهانپور با بیان اینکه متأسفانه آمریکا دچار بحران در تأمین اقلام پزشکی و رسیدگی به بیماران است، تصریح کرد: آقای ترامپ اعلام کرد که اجساد فوتی کرونایی را با کامیون‌‌های یخچال‌‌دار از بیمارستان‌‌ها خارج می‌‌کنند و با این شرایط، قطعاً ادعای کمک آمریکا در زمینه دارو و تجهیزات پزشکی به ما، صرفاً یک ژست سیاسی است.

آنچه مهم است آمریکا بداند این است که نیاز به بذل و بخشش ایالات متحده نیست و اگر آمریکا می‌‌خواهد به ایران کمک کند، تنها کمک می‌‌تواند رفع تحریم‌‌های یکجانبه علیه مردم ایران باشد که محوریت اصلی این تحریم‌‌ها غذا و دارو است.

مسئله نشت اطلاعات هویتی مردم پیگیری می‌‌شود. وی در پاسخ به این سوال که نشت اطلاعات هویتی از سامانه‌‌های غربالگری وزارت بهداشت صورت گرفته است یا خیر، تصریح کرد: دراین زمینه من اطلاع دقیقی ندارم اما هر سامانه‌‌ای که در معرض عموم قرار می‌‌گیرد امکان هک شدن دارد و این موضوع از نهادهای متولی امنیت سایبری پیگیری خواهد شد.

بررسی قیمت اقلام بهداشتی بر عهده نهادهای نظارتی است. وی در پاسخ به این سوال که چرا وزارت بهداشت بر قیمت کالاهای بهداشتی نظارتی انجام نمی‌‌دهد، اظهار کرد: برخی کالاها در حوزه تجهیزات پزشکی مشمول مصوبات قیمت‌‌گذاری ما نیستند و قیمت‌‌گذاری بر عهده نهادهای نظارتی است و ما تولیدکننده نیستیم و در برخی اقلام نظارت بر قیمت نداریم و خودمان مشتری بازار اقلام حفاظتی و بهداشتی هستیم.

کاستن از محدودیت‌‌ها به صورت گام به گام

جهانپور با بیان اینکه هر آنچه امروز به عنوان دستاورد بسیج ملی مبارزه با کرونا اعلام می‌‌کنیم ناشی از بحث فاصله‌‌گذاری اجتماعی یا همان فاصله گذاری فیزیکی بود، خاطرنشان کرد: کاستن از محدودیت‌‌های سفر و تعطیلی مشاغل باید گام به گام انجام شود

که پروتکل‌‌های آن در قالب یک طرح آن به ستاد ارائه خواهد شد و این مسئله مانند یک مسابقه کشتی است که ممکن است با یک حرکت ضربه فنی شویم لذا دقت و هوشیاری زیادی نیاز داریم تا دچار پیک مجدد نشویم.

سخنگوی وزارت بهداشت در خصوص بازگشت ایرانیان مقیم ایتالیا تشریح کرد: مطابق پروتکل‌‌های بهداشتی با این افراد برخورد خواهد شد.

وی با بیان اینکه کتاب آیین‌‌نامه‌‌های ابلاغی برای مشاغل را تهیه کرده‌‌ایم، خاطرنشان کرد: این آیین‌‌نامه‌‌ها در اختیار سندیکاها و وزارتخانه‌‌های مربوطه قرار گرفته است و همه این موارد باید توسط این نهادها و انجمن‌‌ها و سندیکاها به زیرمجموعه‌‌شان ابلاغ شود؛ این آیین نامه‌‌ها لازم‌‌الاجراست و در صورت تخطی افراد، با آن‌‌ها برخورد قانونی صورت می‌‌گیرد.

مصاحبه درباره اثربخشی یا عدم اثربخشی داروی "فاوی پیراویر" تخلف است

در پی مصاحبه انجام شده یکی از متخصصین بیمارستان مسیح دانشوری در خصوص داروی فاوی پیراویر (favipiravir)، معاون درمان وزارت بهداشت به نمایندگی از کمیته علمی مستقر در معاونت درمان وزارت بهداشت، اطلاعیه‌ای صادر کرد.

"به اطلاع می‌رساند داروی مذکور هنوز در فارماکوپه ایران وارد نشده و در حال حاضر به عنوان یک دارو در یک کارآزمایی بالینی به کار گرفته شده و در اختیار چند مرکز درمانی از جمله بیمارستان مسیح دانشوری قرار گرفته است و تاکنون نتایجی از این تحقیق به این کمیته گزارش نشده است؛ لذا انجام هرگونه مصاحبه و ارائه هر نوع گزارش به عنوان تایید و یا رد اثربخشی این دارو مورد تایید کمیته نبوده و تخلف محسوب می‌شود.

تا کنون هیچ گزارش مکتوبی از اثربخشی این دارو از مراکز درمانی ازجمله مرکز مسیح دانشوری چاپ نشده و یا به وزارت بهداشت ارائه نشده است. صرف گزارش تجربی از یک اقدام درمانی در دنیای علم جایگاهی ندارد و چه بسا سبب نگرانی خانواده بیماران به جهت عدم تهیه و یا حتی احساس گناه در بازماندگان بیمارانی که به رحمت خدا رفته اند ایجاد کند.

بنابر اعلام وبدا، بدیهی است تمام دارو‌های مصرفی در درمان کرونا به عنوان ضدویروس و یا ضد التهاب، درمان قطعی نمی‌باشد آنچه ثابت شده، مراقبت صحیح از بیماران موثرترین راه کمک به درمان بیماران است که کادر درمانی مراکز بیمارستانی کشور ما از جمله عزیزان ما در بیمارستان مسیح دانشوری از موفق‌ترین‌های دنیای پزشکی محسوب می‌شوند که جای سپاس و قدردانی دارد.

بدیهی است پس از اتمام کار آزمایی بالینی مذکور، نتایج توسط کمیته علمی اعلام و در صورت تایید اثربخشی آن وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی نسبت به تامین و توزیع دارو به منظور استفاده برای بیماران اقدام خواهد کرد. "

کرونا

علائم ابتلا به کرونا چیست؟

نابویایی و ناچشایی از علائم احتمالی کرونا

وی در خصوص وی در خصوص از بین رفتن حس چشایی و بویایی اظهار کرد: از بین رفتن حس چشایی و بویایی علائم اختصاصی کرونا نیستند اما می‌‌تواند جزو علائم ابتلا به کرونا باشد.

جهانپور با بیان اینکه موارد ناقل بدون علامت و دارای علائم خفیف در هیچ کشوری ثبت نمی‌‌شوند، خاطرنشان کرد: افراد فاقد علامت و دارای علائم خفیف جزو آمار ما نیست و در هیچ کشوری نیز اینطور نیست که در نظام ثبت و شناسایی مبتلایان، موارد بدون علامت یا دارای علائم خفیف را مورد تست قرار دهند البته به نظر من برخی کشورها مانند کره جنوبی و آلمان توفیق بیشتری در شناسایی موارد خفیف و بدون علامت نیز داشته‌‌اند.

همچنین بخوانید:

آمار آنلاین و لحظه‌ای کرونا COVID-19 در جهان

لیست شهر های مبتلا به ویروس کرونا و آمار مبتلایان در ایراناین مطلب چقدر مفید بود ؟
 
توجه: مطالب پزشکی و سلامت مجله دلگرم ، از منابع معتبر داخلی و خارجی تهیه شده اند و صرفا جنبه اطلاع رسانی دارند ، لذا توصیه پزشکی یا درمانی تلقی نمی شوند ، چنانچه مشکل پزشکی دارید حتما برای تشخیص و درمان به پزشک یا متخصص مراجعه کنید.
قرآن آنلاین
دیدگاه ها

درج کامنت برای این مطلب غیر فعال است