دلگرم
امروز: پنج شنبه, ۰۳ خرداد ۱۴۰۳ برابر با ۱۵ ذو القعدة ۱۴۴۵ قمری و ۲۳ مه ۲۰۲۴ میلادی
۸ خاصیت بی نظیر گارسینیا کامبوجیا بر روی سلامتی بدن
1
زمان مطالعه: 7 دقیقه
خواص و مضرات گارسینیا کامبوجیا برای سلامتی : استفاده از گارسینیا کامبوجیا و عصاره آن سال ها است که موضوع بسیاری از مدعیات در زمینه سلامت بخشی است و به عنوان راهی برای کاهش وزن به طور طبیعی بدون ورزش یا گرفتن رژیم تبلیغ می شود.

گارسینیا کامبوجیا چه خواص و عوارض احتمالی بر بدن خواهد داشت؟

گارسینیا کامبوجیا میوه گرمسیری، کوچک، به شکل کدو تنبل، با رنگ زرد یا سبز گیاه گارسینیا است. طعم این میوه ترش بوده و به طور کلی به صورت تازه خورده نمی شود بلکه به خاطر عطر و طعم ترشی که دارد بیشتر در پخت و پز غذاها استفاده می شود.

بیشترین کاربرد این میوه برای کاهش وزن بوده و امروزه استفاده از آن به این منظور بسیار رایج شده است. میوه این گیاه باعث می شود که بدن چربی کمتری انباشته کند، می تواند اشتها را کاهش دهد و به این ترتیب باعث کاهش وزن شود.

آیا این گیاه باعث کاهش وزن می شود؟

بسیاری از مطالعات نشان می دهد که استفاده از عصاره این گیاه می تواند باعث کاهش وزن در فرد مصرف کننده شود. برخی از این تحقیقات نشان می دهد که مصرف گارسینیا کامبوجیا می تواند باعث کاهش وزن حدودا ۱ کیلوگرمی در مدت زمان ۱۲ هفته ای شود.

البته این اثر بخشی در کاهش وزن در تمام افراد مشاهده نشده است و نمی توان تضمین کرد که این دارو باعث کاهش وزن در همه می شود.

گارسینیا کامبوجیا

گارسینیا کامبوجیا چیست؟

گارسینیا کامبوجیا چگونه باعث لاغری می شود؟

دو روش اصلی برای کاهش وزن با این گیاه وجود دارد که در ادامه قصد داریم به طور کامل آن ها را برای شما معرفی کنیم پس تا انتهای این بخش نیز با دلگرم همراه باشید.

کاهش اشتها با گارسینیا کامبوجیا

مطالعات انجام شده بر روی موش های آزمایشگاهی نشان می دهد که مصرف مکمل های حاصل از این گیاه باعث کاهش اشتها این موش ها شده است. همچنین برخی مطالعات انجام شده بر روی انسان نیز نشان می دهد که مصرف گارسینیا کامبوجیا می تواند باعث احساس سیری و کاهش اشتها در فرد شده است.

البته همچنان مکانیزم عملکرد این گیاه بر کاهش اشتها مشخص نیست اما مطالعات انجام شده بر روی موش های آزمایشگاهی نشان می دهد که این گیاه باعث افزایش سروتین موجود در مغز می شود.

سروتین زیاد موجود در خون باعث سرکوب اشتها می شود. البته همچنان برخی مطالعات نشان می دهد که این دارو تاثیری بر کاهش اشتها در برخی از افراد ندارد.

گارسینیا کامبوجیا

چگونه به راحتی وزن کم کنیم؟

گارسینیا کامبوجیا چگونه باعث کاهش وزن می شود؟

مطالعات مختلف انجام شده بر روی انسان ها و حیوانات نشان می دهد که خوردن این مکمل های حاصل از این گیاه می تواند به کاهش جربی خون کمک کند. همچنین مصرف این مکمل لاغری می تواند به کاهش چربی اطراف شکم و پهلو شود.

یک مطالعه نشان می دهد مصرف ۲۸۰۰ میلی گرم از این مکمل در مدت زمان ۸ هفته توانسته است عوامل خطر ساز زیر را کاهش دهد که با آن ها آشنا می شود:

  • کاهش کلسترول خون تا ۶٫۳ درصد
  • کاهش LDL خون به میزان ۱۲٫۳ درصد
  • کاهش HDL خون به میزان ۱۰٫۷ درصد
  • کاهش تری گلیسیرید خون ۸٫۶ درصد
  • متابولیت های چربی موجود در ادرار ۱۲۵ تا ۲۵۸ درصد رشد داشته است.

خواص گارسینیا کامبوجیا برای سلامتی

۱. کاهش استرس با گارسینیا کامبوجیا

عنصر فعال موجود در گارسینیا کامبوجیا، که آن را برای کاهش وزن مناسب می سازد عبارت است از هیدروکسی سیتریک اسید(HCA). این ترکیب مستقیما با تنظیم سطح کورتیزول در خون مرتبط است که متداول ترین هورمون استرس است.

این مکمل گیاهی می تواند با کاهش سطح هورمون استرس و کنترل اضطراب، سلامتی و عملکرد اندام های بدن را بهبود ببخشد، و استرس اکسیداتیو را در بدن از بین ببرد.

۲. کاهش وزن با گارسینیا کامبوجیا

تمام ادعاهای بین المللی در مورد گارسینیا کامبوجیا به قابلیت کاهش وزن آن برمی گردد. غالبا به عنوان معجزه ای برای درمان چاقی از آن یاد می شود. عصاره ی گارسینیا کامبوجیا به شیوه های مختلفی بر کاهش وزن تأثیرگذار است.

اول این که، هیدروکسی سیتریک اسید یافت شده در گارسینیا کامبوجیا می تواند از ذخیره شدن کالری به صورت چربی جلوگیری کند. برخی آنزیم های خاص باعث کند شدن سوخت وساز بدن می شوند، که رد این زمان بدن تنبل شده و ذخیره کردن کالری ها به صورت چربی را شروع می کند.

با این حال هیدروکسی سیتریک اسید تولید این آنزیم ها را متوقف می کند، پس این کالری ها به جای چربی، به گلیکوژن تبدیل می شوند که برای عضله سازی ضروری است.

گارسینیا کامبوجیا

۳. گارسینیا کامبوجیا مفید برای از بین بردن افسردگی

ترکیبات طبیعی یافت شده در گارسینیا کامبوجیا می توانند به عنوان یک ماده ی ضدافسردگی عمل کنند، یعنی در بدن سروتونین، هورمون رضایت و لذت، آزاد کنند. این یک چرخه ی خودانجام است – با استفاده از این عصاره، وزن کاهش می یابد، سرحال شده، و در دستیابی به اهداف تان مصر می شوید.

این توانایی در تثبیت خلق وخو بر مبنای تأثیر هیدروکسی سیتریک اسید بر انتقال دهنده های عصبی است، و سطوح کاهش یافته ی استرس می توانند به درمان بلندمدت افسردگی کمک کنند.

۴. کاهش کلسترول با گارسینیا کامبوجیا

دومین شیوه ای که گارسینیا کامبوجیا به کاهش وزن کمک می کند عبارت است از ایجاد تعادل در سطح کلسترول بدن. شاید این مورد را ندانید که هم چربی های خوب وجود دارند و هم چربی های بد. هیدروکسی سیتیک اسید و ترکیبات دیگر در این گیاه می توانند سطح کلسترول LDL (کلسترول بد) را در بدن کاهش دهند

و سطح کلسترول HDL (کلسترول خوب) را افزایش دهند. این کار به کاهش احتمال تصلب شرایین، حمله ی قلبی و سکته کمک خواهد کرد و در عین حال فشار خون را کاهش میژ دهد و انرژی بیشتری برای انجام فعالیت های روزانه فراهم می کند.

۵. تنظیم قند خون با گارسینیا کامبوجیا

یکی از مواردی که در تنظیم سوخت وساز بدن مطرح است کنترل سطوح قند خون در بدن است. برای افرادی که از دیابت رنج می برند، مصرف گارسینیا کامبوجیا به عنوان در درمان تکمیلی بسیار مفید است.

۶. افزایش سوخت وساز بدن

درکل، هرچیزی که بتواند سوختن کالری را سرعت ببخشد و کلسترول را پایین بیاورد تأثیر خارق العاده ای بر سرعت فعالیت بدن دارد.. اگر می خواهید سوخت وساز بدن تان را افزایش دهید، و نتایج سریعتری را در حوزه ی کاهش وزن شاهد باشید.

گارسینیا کامبوجیا را به برنامه ی غذایی روزانه تان اضافه کنید. افزایش سوخت وساز یعنی انرژی بیشتر و تبدیل کمتر کالری به رسوبات چربی در بدن.

۷. افزایش انرژی با گارسینیا کامبوجیا

وقتی وزن کم می کنید، یک تغییر اصلی در بدن رخ می دهد، و بسیاری از افراد با خستگی و ضعف عضلانی مواجه می شوند. عصاره ی گارسینیا کامبوجیا می تواند با این حالت مقابله کند، و سطح انرژی بدن را افزایش دهد.

۸. کاهش اشتها با گارسینیا کامبوجیا

سومین و آخرین روشی که گارسینیا کامبوجیا به کاهش وزن کمک می کند عبارت است از کاهش اشتها. به همین دلیل است که در مکمل ها و محصولات مختلف کاهش وزن گنجانده شده است. با کاهش اشتها، بدن عادت می کند در زمان های مشخص و به میزان مشخصی غذا بخورد.

اگر قصد کاهش وزن دارید، اسنک ها و میان وعده هایی که مصرف می کنید را به سختی می توانید کنار بگذارید، پس بهتر است با استفاده از گارسینیا کامبوجیا اشتهای تان را کنترل کنید.

۸ خاصیت بی نظیر گارسینیا کامبوجیا بر روی سلامتی بدن

موارد احتیاط در مصرف گارسینیا کامبوجیا

جالب است بدانید، اداره دارو و غذای آمریکا در سال ۲۰۰۹ در مورد مصرف این گیاه، برای کاهش وزن هشدار جدی داده است. به این دلیل که گارسینیا کامبوجیا باعث بروز مشکلات جدی و خطرناکی برای کبد بسیاری از مصرف کنندگان شده است.

  1. عصاره میوه باعث مشکل در افراد آلزایمری می شود.
  2. مصرف زیاد باعث کاهش قند خون و تداخل با داروهای دیابت می شود.
  3. به علاوه مصرف این گیاه با برخی بیماری ها و داروها تداخل دارد.
  4. صرف این گیاه برای بیماران خاص و تحت درمان با داروهای مربوط به اختلالات روانی مضر است.

همچنین بخوانید:

لاغری و کاهش وزن با مکمل گارسینیا کامبوجیا

لاغری و کاهش وزن با گارسینیا کامبوجیااین مطلب چقدر مفید بود ؟
1.0 از 5 (1 رای)  
توجه: مطالب پزشکی و سلامت مجله دلگرم ، از منابع معتبر داخلی و خارجی تهیه شده اند و صرفا جنبه اطلاع رسانی دارند ، لذا توصیه پزشکی یا درمانی تلقی نمی شوند ، چنانچه مشکل پزشکی دارید حتما برای تشخیص و درمان به پزشک یا متخصص مراجعه کنید.

دیدگاه ها

اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !


hits