دلگرم
امروز: یکشنبه, ۰۷ خرداد ۱۴۰۲ برابر با ۰۷ ذو القعدة ۱۴۴۴ قمری و ۲۸ مه ۲۰۲۳ میلادی
لومینیرز دندان چیست؟ لومینیرز بهتر است یا کامپوزیت
1
زمان مطالعه: 8 دقیقه
تفاوت لومینیرز دندان و کامپوزیت : یکی از انواع ونیر دندان، لمینت دندان لومینیرز می باشد. لومینیرز می تواند با برطرف کردن شکستگی دندان ها، اصلاح فاصله بین دندان ها، تغییر رنگ دندان ها، اصلاح و فرم دادن دندان های کج و بد شکل و دیگر مشکلات دندانی طرح...

تجربه لبخند بی نقص و زیبا با جادوی لومینیرز

ضخامت لومینیرز دندان بسیار کمتر از ونیر است.استفاده از لومینیرز دندان قابل مقایسه با کاربرد لنز تماسی برای چشم است. بعد از آماده‌سازی بسیار کمی که روی دندان‌ها انجام می‌شود، لومینیر را می‌توان روی دندان کار گذاشت و به این ترتیب، لبخند شما رنگ و شکل و ظاهری طبیعی به خود می‌گیرد.

این روش‌ها در صورتی که به درستی اجرا شوند و به خوبی هم از آن‌ها مراقبت به عمل آید، هردو بسیار مطمئن و بادوام هستند و بیش از یک دهه می‌توان از آن‌ها برخوردار بود.

اما در صورتی که از ونیر استفاده کنید، نمی‌توانید چیزهای سفتی مثل یخ ، ته دیگ یا سوهان بخورید، چون احتمال شکستگی و لب‌پر شدن بالاتر می‌رود.همیشه سعی کنید با دندان های خود مهربان باشید تا آن ها نیز برای شما دردسر ایجاد نکنند.لومینیرز دندان کمی صورت را پر می‌کنند.

لومینیرز دندان با این که آماده‌سازی کمی نیاز دارند، اما نسب به پیش‌آمدگی دندان‌های طبیعی، کمی بیش‌تر جلو می‌آیند. این موضوع باعث فشار آوردن به لب پایینی می‌شود. در صورتی که لب‌های شما باریک باشد، این موضوع باعث می‌شود لب‌ها کمی پرتر به نظر برسند.

لومینیرز دندان کمتر باعث ایجاد این حالت می‌شوند و روی دندان‌ها خیلی راحت می‌نشینند و باعث می‌شود لبخند شما خیلی طبیعی باشد، اما ونیرها گاهی اوقات احساس سنگینی در دهان شما ایجاد می‌کنند و لب‌ها را بیش از حد جلو می‌آورند.

لومینیرز دندان

لومینیرز دندان چیست؟

آیا لومینیرز دندان قابلیت برداشت دارد؟

برای استفاده از ونیر لازم است که مقدار زیادی از مینای دندان برداشته شود تا بتوان ونیر را روی دندان کار گذاشت. و مینای دندان هم چیزی است که وقتی از بین رفت دیگر نمی‌توان آن را برگرداند.

لومینر دندان نیمه چیست؟

اما کاربرد لومینیرز دندان متفاوت است. از آن‌جا که برای استفاده از لومینیرز دندان نیاز به تراش نیست یا اگر نیاز بود، این تراش به میزان حداقل است، اگر بعداً از منظره‌ی آن در دهانتان خوشتان نیامد یا احساس خوبی نسبت به آن نداشتید، می‌توانید در مورد آن تجدید نظر کنید.

و این بدین معنی است با کمترین آسیب دندانی می‌توان آن را برداشت و این یکی از مزیت‌هایی است که در مورد ونیر وجود ندارد. پس اگر انتخاب شما ونیر پرسلان دندان (روکش سرامیکی) است، باید خیلی دقت کنید، چون راه گریزی از آن نیست!

لومینیرز دندان

لومینیرز برای دندان چه افرادی کاربرد دارد؟

لمینت دندان لومینیرز برای چه کسانی مناسب است؟

 • لمینت دندان لومینیرز با توانایی و کاربردها خود مناسب افرادی می باشد که به دنبال ایجاد تغییرات زیر در وضعیت دندان هایشان هستند.
 • ردیف کردن دندان ها
 • سفید کردن دائمی دندان ها
 • رفع نقص های کوچک دندانی
 • تغییر و تعویض کامپوزیت دندان قدیمی
 • اصلاح لبخند دائمی
 • مواد لمینت دندان لومینیرز لکه بردار نیستند و در طول زمان تغییر رنگ نمی دهند
 • عدم تغییر رنگ با مصرف مواد غذایی و آشامیدنی های رنگی در طول زمان
 • بسیار محکم و قوی و درعین حال بسیار نازک هستند
 • مناسب کسانی که نمی خواهند مینای دندان هایشان تراشیده شود
 • اصلاح و بستن فاصله بین دندان ها وخط میانی نامتقارن بین دندان ها
 • تغییر شکل و اندازه دندان های بد فرم برای داشتن لبخندی زیبا

فواید لومینیرز دندان

لومینیرز برای چه افرادی ممنوع است؟

چه کسانی نباید لمینت دندان لومینیرز انجام دهند؟

کسانی که ویژگی های زیر دارند بهتر است از انجام لمینت دندان لومینیرز خودداری کنند مگر در مواردی که پیش از انجام لومینیرز دندان مشکلات دندانی آنها برطرف شود.زمانی که دندان ها بطور گسترده پرشده اند. لمینت دندان لومینیرز برای دندان هایی که بصورت کامل با کامپوزیت یا آمالگام پرشده اند گزینه مناسبی نیست.

کسانی که ترتیب دندان هایشان مرتب نیست، دندان هایشان بهم بسیار نزدیک هستند و در جویدن و گاز زدن مشکل دارند. در این شرایط بهتر است پیش از انجام "لمینت دندان لومینیرز " از ارتودنسی دندان استفاده شود.کسانی که عادت هایی مثل دندان قروچه کردن و جویدن ناخن دارند.

به طور کلی بهتر است پیش از انجام لمینت دندان لومینیرز و یا هر نوع روش دندانپزشکی دیگر، وضعیت دهان و دندان بیمار بررسی شود و با تشخیص متخصص دندانپزشک مشکلات دندانی بیمار رفع شود. لمینت دندان لومینیرز بر روی دندان های سالم بهترین کارکرد را دارند.

فواید لومینیرز دندان

لومینیرز دندان چگونه انجام می شود؟

مراحل انجام لومینیرز دندان

بطور معمول لومینیرز دندان در دو جلسه می تواند انجام شود. یک جلسه برای بررسی دندان ها برای قرار دادن لومینیرز و یک جلسه برای اتصال لومینیرز ها به دندان.

در اولین جلسه متخصص دندانپزشک پس از بررسی وضعیت دندان بیمار، از دندان های وی قالب تهیه می کند. از آنجا که وضعیت دندان هر بیمار نسبت به بقیه متفاوت می باشد بنابراین لومینیرز هر بیمار باید متناسب با اندازه و شکل و قالب دندان خودش باشد. دندانپزشک پس از قالب گیری دندان، قالب ها را به لابراتور ارسال می کند تا لومینیرز هر فرد بصورت سفارشی برای همان فرد در آزمایشگاه ساخته شود.

ممکن است دندان های شما برای انجام لومینیرز نیاز به تراش بسیار جزئی داشته باشد. پس از آن در طی جلسه دوم لومینیرز به طور جداگانه به هر یک از دندان های شما اتصال می یابد. با چسبیدن لمینت دندان لومینیرز به دندان هایتان، مراحل انجام لومینیرز به اتمام می رسد و شما می تواند تنها در دو جلسه زیبایی را به لبخندتان بازگردانید. به محض اتمام کار نتیجه قابل رویت است.

طول عمر لمینت دندان لومینیرز چقدر است؟

ماندگاری و طول عمر لمینت دندان لومینیرز بسته به میزان رعایت بهداشت دهان و دندان دارد. چنانچه بهداشت دهان و دندان بطور کامل و منظم رعایت شود لومینیرز ها می تواند تا بیش از سی سال دوام بیاورند. بنابراین اگر جزو افرادی هستید که به بهداشت دهان و دندان خود اهمیت نمی دهند لمینت دندان لومینیرز گزینه مناسبی برای شما نیست.

مراقبت از لومینیرز دندان

مراقبت از لومینیرز دندان

رعایت موارد زیر کلید ماندگاری لومینیرز ها می باشد

 • استفاده از فلوراید و تمیز کردن دندان ها
 • مسواک زدن و استفاده از نخ دندان
 • عدم استفاده ابزاری از دندان ها: هرگز از دندان هایتان برای به جای قیچی یا دست برای بریدن و بازکردن چیزی استفاده نکنید.
 • مراجعه به دندانپزشک هر 6ماه یکبار برای بررسی وضعیت بیمار
 • برخی عوامل کلینیکی مانند میزان مهارت دندانپزشک و تکنیک های مورد استفاده نیز در طول عمر لومینیرزها موثر هستند.

معایب لومینیر در مقایسه با ونیر کامپوزیت

در این قسمت می خواهیم معایب لومینرز دندان نسبت به ونیر کامپوزیت را بررسی کنیم.بعد از اتمام کار، گاهی لومینیرز دندان حجیم به نظر می‌رسند.با این که لومینیرز دندان در مقایسه با ونیرها به طور چشمگیری نازک‌تر هستند، اما گاهی در پایان کار، لومینیرز دندان حجیم‌تر به نظر می‌رسند. لومینیرز دندان در افرادی که دهان کوچکی دارند حجیم و ضخیم به نظر می‌رسند.

دندانپزشکان برای کار گذاشتن ونیرها نسبت به لومینیر فضای بیش‌تری ایجاد می‌کنند و به همین دلیل است که بعضی از افراد بعد از این که لومینیر در دهانشان کار گذاشته شد احساس خوشحالی نمی‌کنند چون احساس می‌کنند تغییر خیلی زیادی نسبت به قبل در دهانشان ایجاد شده است.

لومینیرز دندان گران‌تر از ونیر هستند.چندین فاکتور بهداشت و سلامت دهان و دندان بر هزینه‌ی نهایی کار تاثیر می‌گذارند، بنابراین در قیمت و هزینه‌ی نهایی لومینیر و ونیر تفاوت‌هایی وجود دارد. با این حال به طور کلی، ونیر نسبت به لومینیر ارزان‌تر است.

لومینیرز دندان

روش های مشابه لومینیرز دندان

استفاده از هرکدام از روشهای دندانپزشکی زیبایی کاملا بستگی به وضعیت دندان های شما، میزان بودجه و نیز صلاحدید متخصص دندانپزشک دارد. دندانپزشک می تواند با بررسی وضعیت دندان های بیمار، درمان های دیگری مانند ونیر کامپوزیت، لمینت دندان سرامیکی، بلیچینگ و سفید کردن دندان، ارتودنسی دندان و دیگر روشها را در نظر بگیرد.

چه مدت پس از لمینت دندان لومینیرز، وضعیت دندان ها به شرایط عادی بر می گرددپس از انجام لمینت دندان لومینیرز نیاز به هیچ مدت زمانی برای بازگشت به حال عادی وجود ندارد

همچنین بخوانید:

معایب و مزایای لمینت را میدانید؟!

فواید لمینت و علت جدا شدن لمینت از روی دندان چیست؟این مطلب چقدر مفید بود ؟
1.0 از 5 (1 رای)  
توجه: مطالب پزشکی و سلامت مجله دلگرم ، از منابع معتبر داخلی و خارجی تهیه شده اند و صرفا جنبه اطلاع رسانی دارند ، لذا توصیه پزشکی یا درمانی تلقی نمی شوند ، چنانچه مشکل پزشکی دارید حتما برای تشخیص و درمان به پزشک یا متخصص مراجعه کنید.

دیدگاه ها

درج کامنت برای این مطلب غیر فعال است