دلگرم
امروز: دوشنبه, ۳۱ شهریور ۱۳۹۹ برابر با ۰۴ صفر ۱۴۴۲ قمری و ۲۱ سپتامبر ۲۰۲۰ میلادی
کدام خوراکی‌ها برای کوچک‌شدن پروستات مفیدند؟

معرفی رژیم غذایی مناسب برای کوچک شدن پروستات

کدام خوراکی‌ها برای کوچک‌شدن پروستات مفیدند؟
1
زمان مطالعه: 7 دقیقه
مردانی که با علائم بزرگ شدن پروستات که به نام هایپرپلازی خوش خیم پروستات (BPH) نیز شناخته می شود، مانند مکث در ادرار، تکرر ادرار شبانه، و جریان ضعیف ادرار مواجه هستند، گزینه های مختلفی برای کمک به کوچک شدن این غده و بهبود شرایط خود در اختیار دارند.

با رژیم غذایی مناسب برای کوچک‌شدن پروستات آشنا شوید

برخی از این گزینه ها شامل داروهایی برای بزرگی پروستات هستند که می تواند برخی عوارض جانبی ناخوشایند را به همراه داشته باشد و همچنین درمان های طبیعی و گیاهی نیز در دسترس هستند.

پروستات غده ای کوچک و به شکل گردو در پشت مثانه مردان است. غده پروستات طی رابطه جنسی به تولید مایع منی که حاوی اسپرم است، کمک می کند. با افزایش سن مردان، اندازه غده پروستات می تواند بزرگ شود که این شرایط به نام «هایپرپلازی خوش خیم پروستات» شناخته می شود. در ادامه با برخی خوراکی ها که می توانند به تسکین علائم این شرایط کمک کنند، بیشتر آشنا می شویم.

رژیم غذایی و پروستات بزرگ شده

غده پروستات توسط هورمون هایی قوی به نام هورمون های جنسی، از جمله تستوسترون کنترل می شود.در غده پروستات، تستوسترون به هورمون دیگری به نام دی‌هیدروتستوسترون تبدیل می شود. سطوح بالای دی‌هیدروتستوسترون موجب بزرگ شدن اندازه سلول های موجود در پروستات می شود.

برخی مواد غذایی و نوشیدنی ها به واسطه تاثیر خود بر تستوسترون و هورمون های دیگر می توانند بر سلامت پروستات تاثیرگذار باشند.پژوهش ها نشان داده اند که یک رژیم غذایی سرشار از گوشت یا لبنیات می تواند خطر بزرگ شدن و سرطان پروستات را افزایش دهد. اگر رژیم غذایی فرد حاوی سبزیجات کافی نباشد، خطر این شرایط بیشتر می شود.

همچنین بخوانید: هورمون تستسترون و حقایقی درباره هرمون تستسترون

علائم بزرگ شدن پروستات

هایپرپلازی خوش خیم پروستات شرایطی شایع است. از جمله علائم آن می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • افزایش تکرر و فوریت دفع ادرار
 • دشواری در آغاز دفع ادرار
 • جریان ضعیف ادرار یا منقطع در پایان دفع ادرار
 • تکرر ادرار هنگام شب
 • بی اختیاری
 • درد پس از انزال
 • دفع ادرار دردناک
 • ناتوانی در دفع ادرار

این علائم زمانی شکل می گیرند که بزرگ شدن غده پروستات موجب انسداد مجرای پیشاب، لوله ای که ادرار را از مثانه به خارج از بدن هدایت می کند، می شود. این انسداد می تواند عبور ادرار را دشوار یا غیر ممکن سازد.

درمان هایپرپلازی خوش خیم پروستات به شدت علائم بستگی دارد. گاهی اوقات، تنها تغییرات سبک زندگی برای بهبود شرایط کفایت می کنند.این در شرایطی است که داروها و عمل های جراحی نیز گزینه هایی موثر برای کاهش اندازه پروستات و علائم مرتبط با هایپرپلازی خوش خیم پروستات هستند.

همچنین بخوانید: بی اختیاری ادرار: ۱۸ روش خانگی برای درمان بی اختیاری ادراری

ایجاد تغییرات در سبک زندگی یکی از روش های طبیعی است که می توانید برای کوچک شدن اندازه پروستات مد نظر قرار دهید.به خاطر داشته باشید که می توانید علائم یک پروستات بزرگ شده را تجربه کنید، بدون این که در واقع این اتفاق رخ داده باشد و بالعکس.

در هر صورت، مواد غذایی که در ادامه به آنها اشاره شده است می توانند به همراه درمان های طبیعی دیگر مانند ورزش منظم، حفظ وزن سالم، حفظ تعادل هورمون ها، مصرف مکمل های طبیعی، و محدود کردن محرک هایی مانند الکل و کافئین، هم از سلامت پروستات و هم سلامت دستگاه ادراری شما پشتیبانی خواهد کرد.

مصرف آووکادو باعث کاهش التهاب پروستات میشود

آووکادو از جمله معدود مواد غذایی است که مقدار خوبی از بتا-سیتواسترول، ماده ای موثر در کاهش التهاب پروستات، را ارائه می کند. به عنوان مثال، یک مطالعه به ارزیابی شرایط 177 مرد دارای پروستات بزرگ شده پرداخت.

شرکت کنندگان به مدت شش ماه روزانه 130 میلی گرم بتا-سیتواسترول دریافت کردند. پس از پایان مدت مطالعه، شرکت کنندگان بهبود قابل توجه در امتیازهای علائم ادراری و پروستاتی را نشان دادند که در حقیقت قابل مقایسه با بهبود حاصل از مصرف داروی پروسکار (Proscar) بود.

از دیگر مواد غذایی که منبع خوبی برای بتا-سیتواسترول هستند می توان به گل تاج خروس، برگ گشنیز، گردوی آمریکایی، دانه های کدو تنبل، سویا، و جوانه گندم اشاره کرد.

همچنین بخوانید: فواید دارویی و درمانی گل تاج خروس

چای سبز در مهار 5-آلفا ردوکتاز، آنزیمی که در بزرگ شدن پروستات نقش دارد

چای سبز حاوی کاتچین ها، از جمله اپی‌گالوکاتچین ها است که آنتی اکسیدان هایی قوی محسوب می شوند و می توانند بر تولید و فعالیت هورمون ها اثرگذار باشند، از این رو، ممکن است در درمان بزرگی پروستات مفید باشند.

همچنین، چای سبز در مهار 5-آلفا ردوکتاز، آنزیمی که در بزرگ شدن پروستات نقش دارد و تبدیل عادی تستوسترون به دی هیدروتستوسترون (DHT) را کاهش می دهد، موثر عمل می کند. تجمع دی هیدروتستوسترون رشد سلول های پروستات و در نتیجه آن بزرگ شدن آن را تشویق می کند.

همچنین بخوانید: آشنایی با خواص آنتی اکسیدان برای جوان ماندن

عصاره آب انار در پیشگیری از بزرگ شدن پروستات ناشی از فعالیت تستوسترون موفق بوده

هم مطالعاتی با سوژه های حیوانی و هم سوژه های انسانی توانایی انار برای کمک به مدیریت بزرگی پروستات را نشان داده اند. در یکی از جدیدترین مطالعات، عصاره آب انار در پیشگیری از بزرگ شدن پروستات ناشی از فعالیت تستوسترون موفق بوده است. دانشمندان ویژگی های آنتی اکسیدانی و ضد التهابی انار را عوامل کلیدی در این زمینه می دانند.

در آزمایش های بالینی با حضور سوژه های انسانی، دانشمندان شواهدی مبنی بر این که آب انار به افزایش چشمگیر متابولیت های اکسید نیتریک منجر شده است را شاهد بودند که به نظر می رسد عامل کلیدی در تسکین علائم بزرگی پروستات است.

همچنین بخوانید: میوه‌ و مواد غذایی ضدالتهاب

کمبود امگا-3 به بروز مشکلات پروستات منجر شود

ماهی های چرب که از آن جمله می توان به سالمون، تن، شاه ماهی، ساردین، و خالمخالی اشاره کرد سرشار از اسیدهای چرب امگا-3 هستند که ممکن است سطوح ناکافی از این ماده مغذی به بروز مشکلات پروستات منجر شود.

مطالعه ای که به تازگی در نشریه International Urology and Nephrology منتشر شد، نشان داد که اسیدهای چرب امگا-3 اثر بالقوه در کاهش التهاب در اندام های اورولوژیک، از جمله پروستات دارند.

اگر تمایلی به مصرف ماهی ندارید، می توانید برای دریافت اسیدهای چرب امگا-3 منابع غذایی دیگر مانند پودر بذر کتان، دانه های چیا، ارگانو، گردو و اسفناج را مد نظر قرار دهید.

همچنین بخوانید: فواید قرص امگا ۳

رب گوجه فرنگی نسبت به گوجه فرنگی تازه منابع بهتری برای لیکوپن هستند

گوجه فرنگی های رسیده بیشترین میزان لیکوپن را دارا هستند که یک ترکیب کوچک کننده پروستات محسوب می شود. برای بهره‌مندی از بیشترین میزان لیکوپن موجود در گوجه فرنگی باید آن را به صورت پخته مصرف کنید. به عنوان مثال، رب گوجه فرنگی، و سوپ گوجه فرنگی نسبت به گوجه فرنگی تازه منابع بهتری برای لیکوپن هستند.

شواهد نشان داده اند که لیکوپن می تواند به مردان مبتلا به بزرگی پروستات کمک کند و سطوح آنتی‌ژن، پروتئینی مرتبط با بزرگ شدن پروستات و التهاب پروستات، را کاهش دهد.از دیگر منابع لیکوپن می توان به زردآلو، پاپایا، گریپ فروت صورتی، و هندوانه اشاره کرد.

همچنین بخوانید: خواص بی نظیر و معجزه آسای میوه پاپایا (خربزه درختی)

ایندول-3-کاربینول یک ماده مغذی گیاهی است که به مقدار زیاد در بروکلی یافت می شود

برخی از سبزیجات، به ویژه بروکلی و نمونه های دیگری که حاوی ماده مغذی گیاهی دیم (DIM) هستند می توانند به کاهش التهاب پروستات کمک کنند.برای آشنایی با دیم (دیندولیل متان) باید با ایندول-3-کابینول (I3C) آشنا باشید که یک پیشساز برای دیم است.

دیندولیل متان و ایندول-3-کابینول برای کمک به مدیریت بزرگی پروستات استفاده می شوند. ایندول-3-کاربینول یک ماده مغذی گیاهی است که به مقدار زیاد در بروکلی و دیگر سبزیجات چلیپایی مانند کلم، جوانه های بروکسل، گل کلم، کیل و تربچه یافت می شود.

پژوهش های آزمایشگاهی نشان داده اند که دیندولیل متان و ایندول-3-کابینول می توانند به پیشگیری از التهاب در پروستات کمک کنند.

همچنین بخوانید: کالری گل کلم : گل کلم پخته و خام چقدر کالری دارد ؟این مطلب چقدر مفید بود ؟
1.0 از 5 (1 رای)  
 • منبع
 • seemorgh.com
 • dr-valipour.com
 • beytoote.com
توجه: مطالب پزشکی و سلامت مجله دلگرم ، از منابع معتبر داخلی و خارجی تهیه شده اند و صرفا جنبه اطلاع رسانی دارند ، لذا توصیه پزشکی یا درمانی تلقی نمی شوند ، چنانچه مشکل پزشکی دارید حتما برای تشخیص و درمان به پزشک یا متخصص مراجعه کنید.
دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید
hits
statcounter