دلگرم
امروز: پنج شنبه, ۰۶ مهر ۱۴۰۲ برابر با ۱۲ ربيع الأول ۱۴۴۵ قمری و ۲۸ سپتامبر ۲۰۲۳ میلادی
رابطه آنزیم های قلبی در خون و حمله قلبی

رابطه بین آنزیم های قلبی موجود در خون و حمله قلبی چیست ؟

رابطه آنزیم های قلبی در خون و حمله قلبی
1
زمان مطالعه: 7 دقیقه
در بیماران با سندرم حاد کرونری احتمالی، باید آنزیم های آسیب میوکارد اندازه‌گیری شوند. آنزیم‌های قلبی پروتئین‌هایی هستند که بدن تولید می‌کند تا سرعت واکنش‌های شیمیایی خاصی را در بدن افزایش دهند.

آنزیم های قلبی در سکته قلبی

هنگامی که قلب دچار آسیب می‌شود، مانند حمله قلبی، آنزیم‌های خاصی به نام آنزیم‌ های قلبی را آزاد می‌کند. این آنزیم‌ها نشانگرهای زیستی هستند که با حضورشان در بدن به پزشک می گویند، قلب شخص دارای آنزیم دچار آسیب شده است.

آنزیم‌ های قلبی که پزشکان، اندازه گیری می‌کنند تا ببینند آیا فرد دچار حمله قلبی شده است یا خیر، شامل تروپونین T (TnT) و تروپونین I (TnI) است.

بیومارکر ارجح، تروپونین قلبی T و I (cTnT, cTnI) می‌باشند و ایزوآنزیم کراتینین کیناز MB (CK- MB) حساست کمتری دارد.

آنزیم‌های قلبی

دو نوع آنزیم در قلب به هنگام آسیبی نظیر حمله قلبی ترشح می‌شود که شامل:

 1. تروپونینT
 2. تروپونین I

هر دو نوع تروپونین معمولاً بررسی می‌شوند، زیرا آنزیم‌های خاصی برای حمله قلبی هستند. پزشکان همچنین ممکن است سطوح کراتین فسفوکیناز (CPK) و میوگلوبین را در برخی موارد بررسی کنند.

این آنزیم‌ها به طور معمول در مقادیر کم در جریان خون وجود دارد. هنگامی که سطح این آنزیم‌ها بالا می‌رود، نشان می‌دهد که عضله قلب ممکن است آسیب دیده باشد یا اکسیژن کافی به قلب نرسیده باشد.

تروپونین

بیومارکر تشخیصی ترجیحی بوده برای میوکارد اختصاصیت بالایی دارد و نتایج مثبت کاذب (افزایش تروپونین قلبی در غیاب آسیب میوکارد) آن بسیار نادر است.

افزایش تورپونین در غیاب دیگر یافته‌های بالینی مطرح کننده‌ی سندرم حاد کرونری، معمولا نشان دهنده آسیب واقعی میوکارد ناشی از علل غیر آترواسکلروتیک می‌باشد (مثل میوکاردیت، کوفتگی میوکارد، کاردیوورژن یا دفیبریلاسیون، کشش بطن چپ به علت ناراسایی احتقانی قلب، کریز فشار خون، ورزش شدید، کشش بطن راست به علت آمبولی ریه و علل دیگر هایپرتنشن ریوی حاد).

سطوح مختصر افزایش یافته تروپونین‌های قلبی در بیماران با نارسایی کلیوی بدون انفارکتوس نیز گزارش شده است.

ایزوفرم کراتین کیناز MB یا CK-MB :

محدودیت اصلی آن به عنوان بیومارکر تشخیصی، فقدان نسبی اختصاصیت است، زیرا در ماهیچه اسکلتی، زبان، دیافراگم، روده کوچک، رحم و پروستات هم یافت می‌شود.

با استفاده از اندکس نسبی کراتین کیناز MB ( نسبت کراتین کیناز MB به کراتین کیناز توتال)، محدودیت برای عضله اسکلتی به عنوان منبع، تا حدودی برطرف شده است.

در مواردی که تخریب مزمن عضلانی و ترمیم مجدد داریم (مثل دیستروفی عضلانی، ورزش‌های شدید مثل دوی ماراتون) یا در تروماهای عضلانی و رابدومیولیز، افزایش سطوح کراتین کیناز MB مشاهده می‌شود.

افزایش سطوح کراتین کیناز MB به ویژه در بیماران بخش اورژانس شایع است، زیرا شرح حال سوء استفاده از الکل و تروما در آنها بالاست.

یک برتری کراتین کیناز MB، نیمه عمر کوتاه آن در گردش خون است، که آن را برای ارزیابی زمان رخداد انفارکتوس میوکارد (کمتر از ۲۴ تا ۴۸ ساعت قبل) هم چنین برای تشخیص انفارکت مجدد، در بیمارانی که در چند روز قبل سابقه انفارکتوس میوکارد داشته‌اند مفید می‌سازد در حالی که تروپونین تا ۱۴-۱۰ روز بالا می ماند.

آزمایش آنزیم های قلبی چیست ؟

یک آزمایش آنزیمی قلبی بعد از حمله قلبی انجام می‌شود تا میزان سلامت قلب را بررسی کنند.

آزمایش آنزیمی‌های قلب یک آزمایش خون است که آنزیم‌های قلب را در خون اندازه می‌گیرد.

تکنسین مربوطه با وارد کردن سوزنی درون بازوی فرد، قسمتی از خون او را به عنوان نمونه دریافت می‌کند.

آن‌ها نمونه دریافت شده را به آزمایشگاه مجهزی که برای ارزیابی تست آنزیم‌ های قلبی مناسب است، ارسال می‌کنند.

افرادی که تحت آزمایش آنزیم قلبی قرار می‌گیرند، نیازی به هیچ گونه آماده سازی خاصی ندارند.

پزشکان اغلب این آزمایش را در شرایط اضطراری توصیه می‌کنند، زمانی که آن‌ها به این مشکوک شده باشند که فرد دچار حمله قلبی شده است.

بیشتر بخوانید : آنزیم پاپائین چیست؟

سطح بالای آنزیم‌ های قلبی به چه معناست ؟

نتایج یک آزمایش آنزیمی قلب ممکن است نشان دهد که آیا فرد دچار حمله قلبی شده است یا خیر.

سطح تروپونین در خون به طور معمول بسیار کم است، به قدری که تشخیص این آنزیم در خون مشکل است. اگر نتیجه آزمایش آنزیم‌ های قلبی فردی برای تروپونین مثبت باشد، احتمالاً افزایش سطح آنزیم‌ های قلبی به غلت آسیب به قلب یا حمله قلبی است.

نتایج آزمایش آنزیم قلبی نیز می‌تواند به پزشک کمک کند تا سطح آسیب ناشی از حمله قلبی را ارزیابی کند. سیب ناشی از حمله قلبی به عضله قلب، زیاد است.

پزشکان و دانشمندان تروپونین را در نانو گرم در هر میلی لیتر (ng / mL) اندازه گیری می‌کنند. وجود مقدار کمی از تروپونین در حدود چند نانو گرم در میلی لیتر خون، طبیعی است. اما در مواردی که مقدار آن افزایش یابد، نشانگر حمله قلبی است.

نتیجه آزمایش آنزیمی‌های قلبی خیلی زود به حالت طبیعی باز می‌گردد. بنابراین این آزمایش باید خیلی زود پس از آسیب به قلب انجام شود. پزشک معمولاً آزمایش آنزیمی قلب را چند ساعت بعد از نتیجه اول دوباره تکرار می‌کنند.

آنزیم های قلبی موجود در خون

راههای جلوگیری از بالارفتن آنزیم‌ های قلبی ناشی از حمله قلبی

بهترین راه پیشگیری از این عارضه در پی گرفتن شیوه زندگی سالم است.

 • داشتن رژیم غذایی سالم؛ شامل انواع سبزیجات، میوه‌های تازه، مغزها و مواد حاوی امگا۳
 • اجتناب از مصرف سیگار
 • انجام ورزش
 • کنترل قند خون
 • عدم مصرف چربی‌های اشباع شده
 • حفظ کلسترول در سطح مناسب
 • خواب کافی داشتن
 • حفظ وزن متعادل
 • دوری از استرس و یادگیری راههای مدیریت آن

بیشتر بخوانید : ۱۰ علامت حمله قلبی را بشناسید

رابطه بین آنزیم های قلبی موجود در خون و حمله قلبی

میوگلوبین شاخصی است که کماکان از آن برای تشخیص آسیب قلبی استفاده می‌شود.

این نشانگر نسبت به یک نوع از CK کمتر اختصاصی است ولی در عین حال دارای مزایایی هم می‌باشد از جمله اینکه جزء اولین شاخص‌هایی است که بعد از حمله قلبی، یعنی تنها ۲ ساعت پس از شروع حمله قلبی افزایش می‌یابند.

لذا از آزمایش میوگلوبین می‌توان برای تشخیص حمله قلبی در فردی که از درد قفسه سینه رنج می‌برد، استفاده نمود.

آنزیم های قلبی، پروتئین های آزاد قلب در جریان خون است که در هنگام حمله قلبی یا شرایط دیگری که باعث آسیب به عضله قلب (میوکارد) میشود، وارد جریان خون می شوند.

آزمایش خون سطح آنزیم ها را مشخص میکند و به پزشکان کمک کند که بداند حمله قلبی چه زمانی رخ داده است.

بررسی سطح آنزیم های قلبی در ترکیب با دیگر شواهد بالینی از قبیل نوار قلب و اکوکاردیوگرافی برای تایید تشخیص انفارکتوس قلبی است.

آزمایش خون به منظور بررسی آنزیم‌های (پروتئینهای) قلبی، (که گاهی‌اوقات آنها را شاخص‌های قلبی نیز می‌نامند، چرا که آسیب به عضله قلب را نشان می‌دهند)، روش مناسبی برای تعیین بسیار زودهنگام آسیب‌های وارده به قلب در اثر حمله قلبی می‌باشد.

اگر دچار درد قفسه سینه می‌باشید، پزشکتان ممکن است این آزمایش‌ها را برایتان درخواست کند تا ببیند که آیا آسیبی به قلبتان وارد آمده است یا خیر؟

اگر به علت وجود نشانه‌های هشداردهنده حمله قلبی ، شما به بخش اورژانس مراجعه نمایید، پزشک با استفاده از این روش، احتمال وجود حمله قلبی در شما را بررسی می‌نماید.

بیشتر بخوانید :

چگونه تپش قلب را در بیماران قلبی تشخیص دهیم ؟

۸ راه معجزه آسا تشخیص بیماری های قلبی

روماتیسم قلبی چیست / علائم روماتیسم قلبی کدامند؟

آیا خواص انگور بر سلامت قلب را میدانید؟

راهنمای سریع تفسیر نوار قلب

کنترل بیماری های قلبی عروقی با تغذیه مناسب

تشخیص و علائم سندرم QT کیوتیاین مطلب چقدر مفید بود ؟
5.0 از 5 (1 رای)  
توجه: مطالب پزشکی و سلامت مجله دلگرم ، از منابع معتبر داخلی و خارجی تهیه شده اند و صرفا جنبه اطلاع رسانی دارند ، لذا توصیه پزشکی یا درمانی تلقی نمی شوند ، چنانچه مشکل پزشکی دارید حتما برای تشخیص و درمان به پزشک یا متخصص مراجعه کنید.


دیدگاه ها
اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !

hits