دلگرم
امروز: جمعه, ۱۶ خرداد ۱۳۹۹ برابر با ۱۴ شوّال ۱۴۴۱ قمری و ۰۵ ژوئن ۲۰۲۰ میلادی
نحوه جا انداختن بینی شکسته : بینی شکسته شده را چگونه جا بندازیم ؟
1
زمان مطالعه: 10 دقیقه
جا اندازی بینی یک اقدام بسته است که نیاز به جراحی ندارد اما اگر این اقدام به درستی صورت نگرفته باشد و بینی دچار بدشکلی شود فرد باید ۶ ماه پس از درمان جهت انجام جراحی زیبایی و ترمیمی اقدام کند.

جا انداختن بینی شکسته

بینی شکسته هر نوع ترک یا شکستگی در قسمت استخوانی بینی است.

بینی شکسته نگران کننده است و ضربه زیاد نیاز به ارزیابی و معالجه توسط متخصصان فوریت های پزشکی برای جلوگیری از عوارض دارد. علاوه براین، بیشتر موارد در طی چند هفته به خودی خود بهبود می یابد.

شکستگی های جدی نیاز به مراقبت های پزشکی دارد، بنابراین اگر علائمی مانند بینی کج یا پیچ خورده، خونریزی غیر قابل کنترل یا آسیب دیدگی گردن و سر دارید، به پزشک مراجعه کنید.

در غیر این صورت، یخ بمالید، سرتان را بالا بگیرید و برای کنترل درد و تورم از داروهای بدون نسخه استفاده کنید.

نشانه های بینی شکسته

نشانه هایی که نشان می دهد بینی فرد شکسته است، شامل موارد زیر می باشد:

 1. حساس بودن در هنگام لمس بینی
 2. تورم بینی یا صورت
 3. کبودی بینی یا زیر چشم (سیاهی چشم)
 4. تغییر شکل بینی (کجی بینی)
 5. خون دماغ
 6. هنگام لمس بینی، صدای خرد شدگی یا ترک خوردگی یا حسی مانند مالیدن موها بین 2 انگشت
 7. درد و مشکل در تنفس از سوراخ بینی

زمان مناسب برای مراجعه به پزشک برای درمان و جا انداختن بینی شکسته

با دیدن هرگونه از دلایل زیر با دکتر تماس بگیرید:

 1. فکر می کنید که احتمال دارد بینی شما شکسته باشد
 2. درد و تورم بعد از 3 روز از بین نرود
 3. بینی شما کج به نظر برسد
 4. احساس سرگیجه کنید
 5. بعد از اینکه تورم فروکش کرد، تنفس از راه بینی امکان پذیر نباشد
 6. درجه تب افزایش یابد
 7. خون دماغ افزایش یابد
 8. احتمالا صدمات قابل توجهی که نیاز به مراقبت پزشکی داشته باشد، وجود دارد

اگر نشانه ها و علائم زیر در شما پیدا شدند، سریعا به بخش اورژانسی بیمارستان مراجعه کنید:

 1. خونریزی بیش از چند دقیقه از یک یا هر دو سوراخ بینی
 2. دیگر آسیب های وارد شده به صورت یا بدن
 3. از دست دادن هوشیاری (غش)
 4. سردردهای شدید و بی ربط
 5. استفراغ های مکرر
 6. کاهش یا تغییر بینایی
 7. گردن درد
 8. بی حسی، سوزن سوزن شدن یا ضعف در بازوها
 9. آسیب های قابل توجهی که نیاز به توجه فوری پزشکی دارد

معاینات و آزمایشات لازم برای تشخیص بینی شکسته

 1. در بخش اورژانسی، پزشک سر و گردن شما را معاینه می کند.
 2. پزشک اغلب با استفاده از ابزار مخصوص، داخل و خارج بینی شما را بررسی می کند.
 3. بسته به صدمات، پزشک ممکن است معاینه کامل انجام دهد.
 4. پزشکان معمولا فیلم های اشعه ایکس برای صورت و بینی را توصیه نمی کنند، مگر اینکه شک کنند که نتایج ممکن است روند درمان را تغییر دهد.

نحوه جا انداختن بینی شکسته شده

نحوه جا انداختن بینی شکسته

اگر جابجایی بینی شما جزئی باشد، با یک روش دستی به حالت اولیه برمی گردد. اگر بینی شما هنوز متورم است، پزشک در طی 3 تا 5 روز شما را مجبور به معاینه مجدد می کند. اگر ورم فروکش کرده باشد، آن ها می توانند با استفاده از یک عمل داخلی (سرپایی) و دستی استخوان بینی شما را مجدد شکل دهند.

پزشک بینی شما را بی حس می کند، بنابراین شما در طی عمل چیزی احساس نمی کنید. آن ها سپس از ابزارهای ویژه ای استفاده می کنند تا استخوان و غضروف بینی شما را به حالت اول برگردانند. شاید تا مجبور باشید که تا 3 هفته آتل ببندید.

اگر بینی شما کاملا جابجا شده باشد، شما نیاز به عمل جراحی دارید. اگر شکستگی شدید داشته باشید، تحت عمل جراحی قرار می گیرید.

اگرچه بیشتر شکستگی های بینی به خودی خود بهبود می باید اما در موارد شدیدتر نیاز به عمل جراحی دارد. شما کاملا بیهوش می شوید، به این معنا که در طول عمل خواب خواهید بود. عمل جراحی معمولا چند ساعت طول می کشد و شما در همان روز به خانه برمی گردید.

لباستان را عوض کنید و پانسمانتان را طبق دستور پزشک تمیز کنید. یخ را هر 1 تا 2 ساعت برای تسکین درد و ورم بر روی بینی تان بگذارید. پزشک شما داروهای مسکن نیز برای شما تجویز می کند، داروهایتان را طبق دستورالعمل آن ها مصرف کنید.

بسته به شدت جراحتتان، ممکن است شما نیاز به استراحت یک هفته ای بعد از عمل جراحی داشته باشید. حتما سر و بالاتنه خود را با بالش های اضافی بالا نگه دارید.

شما به مدت 2 تا 3 هفته باید آتل داخلی و خارجی داشته باشید. پزشک شما در طی نوبت های بعدی برای مراجعه آتل شما را باز می کند و روند بهبود را کنترل می کند.

برای شکستگی های ساده که بینی تغییر شکل نداده است (یعنی کج نشده)، پزشک تنها داروهای مسکن، یخ و ضد احتقان بینی را تجویز می کند.

در مورد شکستگی هایی که بینی جابه جا شده است، پزشک ممکن است سعی کند که قطعات استخوان را مجدداٌ ترمیم کند. پزشک ممکن است از داروهای مسکن، بی حسی موضعی و ابزارهای بینی استفاده کند.

همه جابه جایی های بینی را نمی توان فورا ترمیم کرد.

پزشک بهترین مراقبت ها را توصیه می کند.

اگر خونریزی بینی ادامه داشته باشد، پزشک ممکن است پنبه ای را درون بینی قرار دهد.

یک پد گازی نرم در سوراخ بینی که خون ریزی دارد، قرار می دهند و باید خون ریزی بینی کاملاٌ متوقف شود. پزشک بعد از 2تا3 روز معمولاٌ پد گازی را برمی دارد.

سعی نکنید که این پد گازی را بردارید.

درحالی که پد گازی در بینی شما قرار دارد، پزشک آنتی بیوتیک ها و داروهای مسکنی را برای شما تجویز می کند.

اگر صدمات دیگری وجود داشته باشد، آزمایشات تشخیصی و درمان های دیگری انجام می شود.

آموزش جا انداختن بینی شکسته


درمان های فردی در خانه برای بینی شکسته

درمان و بهبود شکستگی بینی به مدت 3 هفته به طول می‌انجامد ولی افراد باید توجه داشته باشند اگر برای جااندازی بینی شکسته به پزشک مراجعه نکنند بینی به صورت کج و غیرطبیعی جوش می‌خورد که این مساله علاوه بر ایجاد بدشکلی‌هایی در ظاهر افراد منجر به بروز اختلالات تنفسی نیز می‌شود.

کمک های اولیه برای بینی شکسته شده

 1. در صورت بروز علائم جدی، به دنبال فوریت های پزشکی باشید. اگر خونریزی بینی دارید که بند نمی آید، یا در تنفس مشکل دارید و یا بینی تغییر شکل داده است(به ورم ربطی ندارد) یا اگر حدس می زنید که دچار آسیب در سر و گردن شده اید، فوراٌ کمک بگیرید. علائم آسیب سر و گردن شامل درد در سر و گردن، سفتی گردن، بی حسی یا سوزن سوزن شدن گردن، تاری دید، ناتوانی در گفتار و از دست دادن هوشیاری است.
 2. اگر شما و یا فردی در نزدیکی تان دچار آسیب در سر و گردن شده است، به اورژانس زنگ بزنید. فرد آسیب دیده را به هیچ وجه حرکت ندهید.
 3. اگر شما هیچ کدام از این علائم را ندارید، بینی شما به خودی خود بدون معالجه پزشک متخصص بهبود می یابد .
 4. احتیاط ایمنی: اگر بینی شما کج یا پیچ خورده است، سعی نکنید که خودتان آن را صاف کنید. پس از فروکش کردن ورم، پزشک باید مجدداٌ آن را ترمیم کند.
 5. اگر خون ریزی بینی دارید، بنشینید و به جلو خم شوید. خون ریزی بینی تقریباٌ همیشه با بینی شکسته همراه است. اگر وضعیت شما اینگونه است، از دهان خود نفس بکشید و به جلو خم شوید تا مقدار خونی که از گلویتان عبور می کند به حداقل برسد. پارچه یا دستمال کاغذی پیدا کنید تا خون را جذب کند یا از شخصی که در نزدیکی تان است بخواهید برای شما تهیه کند.
 6. بهتر است زمانی که به دلیل از دست دادن خون دچار سرگیجه یا منگی می شوید، فقط بنشینید.
 7. برآمدگی بینی را فشار دهید تا در صورت لزوم خونریزی متوقف شود. اگر می توانید بدون اینکه درد را بدتر کنید، اینکار را انجام دهید. دقت کنید، دقیقا برآمدگی بینی که در بالای سوراخ بینی قرار دارد را فشار دهید. سعی کنید به مدت 15 تا 30 ثانیه و یا تا زمانی که خون بند بیاید فشار دهید.
 8. اگر خون ریزی بینی شما بیشتر از 30 ثانیه طول کشید، به دنبال فوریت های پزشکی باشید.
 9. هر گونه بریدگی یا خراش بر روی بینی تان را تمیز کنید. اگر نگران ریختن خون در هر جا هستید، ابتدا خونریزی بینی تان را کنترل کنید. سپس با پارچه تمیز، صابون ملایم یا آب گرم به آرامی زخم های باز را تیمار کنید. مواظب باشید که این کار را سفت و سخت نکنید تا به بینی تان فشار زیادی وارد نشود.
 10. اگر بریدگی یا خراش بینی تان عمیق تر از ¼ در (0.64cm) و پهن تر از ½ در (1.3cm) باشد، باید به اورژانس کلینیک ها یا بیمارستان ها مراجعه کنید.
 11. یخ را به مدت 20 ثانیه هر 1 تا 2 ساعت روی بینی بمالید. برای کاهش ورم، یخ یا یک بسته یخ را در یک پارچه تمیز بپیچانید. آن را به آرامی بر روی بینی خود نگه دارید و مراقب باشید که فشار زیادی وارد نکنید. بلافاصله بعد از آسیب دیدگی یخ را بمالید و به مدت 3 روز 1 تا 2 ساعت یخ بگذارید تا ورم بینی از بین برود.
 12. یخ را مستقیم بر روی پوستتان قرار ندهید. این می تواند باعث سرما زدگی یا آسیب پوستی شود.
 13. انجام اقدامات زیر در خانه ممکن است به محض تشخیص پزشک، به کاهش علائم بینی شکسته کمک کند.
 14. یخ را در پارچه ای بپیچید و به مدت 15 دقیقه در یک ساعت بر روی بینی بگذارید و سپس آن را بردارید. این عمل را در زمان های پیاپی در یک روز انجام دهید. از یخ در همان ساعتی که بینی آسیب دیده و یا به مدت 1 تا 2 روز بعد برای کاهش ورم و درد استفاده کنید. حتما این کار را با فاصله انجام دهید و یخ را مستقیم بر روی پوست نگه ندارید.
 15. از استامینوفن (تیلنول) یا ایپوپروفن ( ادویل، موترین) برای کاهش درد استفاده کنید. فقط از این داروها طبق دستورالعمل استفاده کنید.
 16. در صورت توصیه پزشک برای رفع مشکل تنفس از بینی، یک ماده ضد احتقان بدون نسخه را تهیه کنید. حتماٌ برچسب های هشدار دهنده مرتبط با این داورها را بخوانید.
 17. سرتان را بالا نگه دارید، به ویژه در زمان خواب تا از افزایش تورم جلوگیری شود. سر را با بالش به بالا بکشید یا با قرار دادن بلوک های بزرگ زیر تشک سر تخت را بلند کنید.

بیشتر بخوانید :

۱۰ درمان خانگی و قطعی برای شکستگی استخوان

چگونه بفهمیم استخوان شکسته جوش خورده است ؟


توجه: مطالب پزشکی و سلامت مجله دلگرم ، از منابع معتبر داخلی و خارجی تهیه شده اند و صرفا جنبه اطلاع رسانی دارند ، لذا توصیه پزشکی یا درمانی تلقی نمی شوند ، چنانچه مشکل پزشکی دارید حتما برای تشخیص و درمان به پزشک یا متخصص مراجعه کنید.
دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید
hits
statcounter