alexametrics
دلگرم
امروز: جمعه, ۰۷ آذر ۱۳۹۹ برابر با ۱۲ ربيع الآخر ۱۴۴۲ قمری و ۲۷ نوامبر ۲۰۲۰ میلادی
متداول ترین سوالات در مورد بستن لوله های رحمی + پاسخ کارشناس
2
زمان مطالعه: 7 دقیقه
بستن لوله ها یکی از روش های تنظیم خانواده است که دکتر انجام می دهد تا از بارداری های ناخواسته جلوگیری کند. با این حال مواردی هم وجود داشته که خانم ها بعد از این عمل دوباره حامله شده اند.

پرسش و پاسخ در مورد بستن لوله های رحمی

سوال : آیا بستن لوله های رحمی ، موجب توقف یا تغییر در خونریزی ماهیانه می شود ؟

جواب : خیر، بیشتر تحقیقات تغییری در الگوی خونریزی بعد از بستن لوله ها پیدا نکردند. به عنوان مثال، زنانیکه از روش قرصهای پیشگیری از حاملگی استفاده می کردند نسبت به زنانیکه لوله هایشان را بسته بودند، در صورت قطع قرص خونریزی قاعدگی بیشتر داشتند. البته ناگفته نماند که با نزدیک شدن زن به زمان یائسگی معمولاً خونریزی ماهیانه نظم کمتری پیدا می کند.

پرسش و پاسخ در مورد بستن لوله های رحمی

سوال : رژیم غذایی پس از انجام عمل جراحی

جواب : بیمار باید رژیم مایعات خود را در ۱۲ ساعت پس از انجام عمل حفظ کند (آبمیوه، چای و سوپ). پس از گذشت ۱۲ ساعت اول، اگر همه چیز عادی بوده و شما حالت تهوع و استفراغ یا کرامپ شکمی و نفخ نداشتید می‌توانید رژیم غذایی عادی خود را ادامه دهید.

پرسش و پاسخ در مورد بستن لوله های رحمی

سوال : آیا زن با بستن لوله های رحمی میل جنسی اش را از دست می دهد ؟ آیا چاق می شود ؟

جواب : خیر، بعد از بستن لوله های رحمی نه تنها زن میل جنسی اش را از دست نمی دهد بلکه از آن لذت بیشتری هم می برد به دلیل اینکه دیگر نگرانی در مورد حاملگی مجدد ندارد. همچنین این جراحی بر وزن فرد اثر نگذاشته و افزایش وزن ایجاد نمی شود.

پرسش و پاسخ در مورد بستن لوله های رحمی

سوال : آیا می‌توان پس از انجام عمل جراحی، استحمام کرد؟

جواب : اگر همه چیز خوب پیش برود، شما می‌توانید ۴۸ ساعت پس از انجام عمل با مراقبت درست از زخم‌ها دوش بگیرید. وارد وان حمام شدن، استخر رفتن یا وان گرم تا یک هفته پس از انجامم عمل جراحی می‌تواند خطرناک باشد. بردن زخم‌های تازه زیر فشار آب می‌تواند احتمال ابتلا به عفونت زخم را افزایش دهد.

پرسش و پاسخ در مورد بستن لوله های رحمی

سوال : آیا بستن لوله های رحمی را فقط برای زنان خاص باید پیشنهاد کرد ؟

جواب : خیر، قانونی جهت انجام یا عدم انجام بستن لوله ها برای افراد خاصی وجود ندارد و همچنین نباید انتخاب این روش بر فرد تحمیل گردد بلکه باید هر زنی خودش تصمیم بگیرد که آیا لوله هایش را ببندد یا خیر.

پرسش و پاسخ در مورد بستن لوله های رحمی

سوال : آیا باید پس از انجام عمل لاپاروسکوپی حرکت کرد؟

جواب : زمانی که اثر بیهوشی آر بین رفت شما باید سعی کنید که حرکت کنید. این کار به رهایی از گازهای جمع شده در شکم و همچنین کاهش احتمال ایجاد ترامبوامبولی پنومانی و چسبندگی کمک می‌کند. باید از بالا رفتن از تعداد زیادی پله خودداری کنید. باید تا ۱۴ روز پس از انجام عمل لاپاروسکوپی از انجام فعالیت‌های سنگین مانند بلند کردن اجسام، بالا رفتن از پله و انجام ورزش‌های سنگین خودداری کنید.

پرسش و پاسخ در مورد بستن لوله های رحمی

سوال : آیا استفاده از بی هوشی عمومی نسبت به بی حسی موضعی ارجح است ؟

جواب : خیر،‌ بی حسی موضعی کم خطر تر از بیهوشی عمومی است و همچنین بعد از بی حسی موضعی زن احساس بهتری در مقایسه با بیهوشی عمومی دارد.

پرسش و پاسخ در مورد بستن لوله های رحمی

سوال : چه موقع می‌توان سر کار بازگشت؟

جواب : بیماران پس از انجام عمل لاپاروسکوپی زودتر از عمل‌های باز دیگر می‌توانند به فعالیت‌های روزمره خود بپردازند. اگر بیمار کار اداری یا کارهای کم‌تحرک مشابه انجام می‌دهد می‌تواند بلافاصله پس از احساس بهبودی و معمولاً فقط پس از گذشت چند روز به فعالیت‌های شغلی خود بپردازد. اگر بیمار باید کارهای کارگری سنگین انجم دهد بهتر است ۲ هفته مرخصی بگیرد

پرسش و پاسخ در مورد بستن لوله های رحمی

سوال : آیا زنی که لوله هایش را بسته است در مورد حاملگی مجدد باید نگران باشد یا خیر ؟

جواب : بطور کلی خیر، بستن لوله ها در زن یکی از روشهای خیلی مؤثر و تقریباً دائمی است. اگرچه 100 % مؤثر نیست لکن احتمال حاملگی بسیار پایین است. طبق تحقیقات احتمال بروز حاملگی بعد از بستن لوله ها 50 مورد از هر 1000 زن طی یکسال بعد از عمل می باشد و بعد از یکسال احتمال حاملگی ناخواسته بسیار ناچیز است.

احتمال بارداری بعد از بستن لوله خانم ها و آقایان

پرسش و پاسخ در مورد بستن لوله های رحمی

سوال : حاملگی بعد از بستن لوله ها نادر است اما چرا در مواردی اتفاق می افتد ؟

جواب : اغلب اوقات به دلیل حامله بودن زن حین جراحی و یا برش اشتباهی محل دیگری به جای لوله های رحمی، رخ می دهد.

پرسش و پاسخ در مورد بستن لوله های رحمی

سوال : اگر زنی بعد از بستن لوله ها تصمیم به داشتن بچه دیگری بگیرد،‌ آیا حاملگی بر خواهد گشت ؟

جواب : بطور کلی خیر، بستن لوله ها دائمی است و در صورت تمایل به بارداری مجدد باید روش دیگری را انتخاب نمایند. جراحی جهت بازگشت باروری گران و سخت می باشد و به ندرت موفقیت آمیز است و در صورت حاملگی خطر بروز حاملگی خارج رحم وجود دارد و بطور کلی می توان گفت بستن لوله ها غیر قابل برگشت است.

پرسش و پاسخ در مورد بستن لوله های رحمی

سوال : آیا بستن لوله ها در زن نسبت به مرد (وازکتومی) ارجح است ؟

جواب : هر زن و شوهری باید هر دو روش را بررسی کنند و با شرایط خودشان بسنجند. هر دو روش خیلی مؤثر و بی خطر و دائمی اند و اگر هر دو روش برای هر دو فرد قابل قبول باشد، بهتر است وازکتومی انتخاب شود زیرا راحت تر و بی خطر تر و آسان تر و ارزانتر از بستن لوله ها در زن می باشد.

پرسش و پاسخ در مورد بستن لوله های رحمی

سوال : آیا بستن لوله های رحمی در زن دردناک است ؟

جواب : زنهایی که بی حسی موضعی دریافت می کنند به جز در موارد نادر احساس درد ندارند ولیکن آنها در طی عمل هوشیارند و متوجه حرکت رحم و لوله های رحمی توسط پزشک می شوند که می تواند برای زن استرس ایجاد کند. در صورت ایجاد وحشت و یا درد برای زن و در دسترس بودن متخصص بیهوشی و تجهیزات مناسب بیهوشی عمومی انتخاب گردد. بعد از جراحی احساس درد و ضعف برای چندین روز یا حتی هفته وجود دارد اما فرد به زودی توانایی خود را به دست خواهد آورد.

پرسش و پاسخ در مورد بستن لوله های رحمی

سوال : یک پزشک چگونه می تواند به مراجعه کننده جهت تصمیم گیری در مورد بستن لوله های رحمی کمک کند ؟

جواب : او می تواند یکسری اطلاعات در مورد کل روشهای پیشگیری بخصوصی در مورد بستن لوله های رحمی به مراجع ارائه دهد سپس به وی جهت تصمیم گیری در انتخاب این روشها کمک کند و در آخر نکاتی را که به مراجع ارائه شده جهت اطمینان از اینکه آیا مراجعه کننده متوجه شده است یا خیر، سوال نماید.

پرسش و پاسخ در مورد بستن لوله های رحمی

سوال : آیا روش بستن لوله های رحمی خطر حاملگی خارج رحمی را افزایش می دهد ؟

جواب : خیر، کاملاً بر عکس. از آنجاییکه بستن لوله های رحمی احتمال حاملگی را کاهش می دهد بنابراین خطر حاملگی خارج رحم نیز کاهش می یابد و تقریباً نادر است (حدود 6 نفر در هر 10.000 زن در سال). اگر چه در صورت شکست این روش و ایجاد حاملگی ناخواسته، خطر وجود دارد و در صورت بروز می تواند حاملگی خارج از رحم تهدید کننده حیات و زندگی فرد باشد. بنابراین پزشک باید مادر را از احتمال حاملگی خارج رحمی آگاه کند.

پرسش و پاسخ در مورد بستن لوله های رحمی

سوال : بستن لوله های رحمی در کجا می تواند انجام گیرد ؟

جواب : مینی لاپاراتومی می تواند در مراکز مامایی و جراحی که دارای تجهیزات موقت و ثابت باشد و جایی که تسهیلات زایمانی وجود دارد و در مراکز جراحی انجام گیرد. باید امکان انتقال زن به مراکز مجهزتر در صورت نیاز وجود داشته باشد. لاپاراسکوپی نیاز به مراکز مجهز جراحی و حضور متخصص بیهوشی دارد.

پرسش و پاسخ در مورد بستن لوله های رحمی

سوال : روش بستن لوله های رحمی از طریق دهانه رحم (ترانس سرویکال) چیست ؟

جواب : این روش شامل روشهای جدید دسترسی به لوله های رحمی از طریق دهانه رحم است،‌ بدین صورت که Essure یک حلقه فنر مانند می باشد که توسط هیستروسکوپ از میان واژن به داخل رحم و از آنجا به داخل هر لوله رحمی برده می شود و باعث انسداد مسیر عبور اسپرم از طریق لوله ها می گردد. این وسیله هزینه بالایی دارد و گذاشتن آن دشوار است.

با تشکر از همراهی شما عزیزان با مجله دلگرم:
امیدوارم شما هم مانند دیگر دوستان با مراجعه به بخش پرسش و پاسخ بستن لوله های رحمی به پاسخ سوالات خود رسیده باشید. در غیر اینصورت سوالات خود را با پزشکان دلگرم در مبان بگدارید.این مطلب چقدر مفید بود ؟
5.0 از 5 (2 رای)  
 • منبع
 • mums.ac.ir
 • drsolmazmohamadi.com
  توجه: مطالب پزشکی و سلامت مجله دلگرم ، از منابع معتبر داخلی و خارجی تهیه شده اند و صرفا جنبه اطلاع رسانی دارند ، لذا توصیه پزشکی یا درمانی تلقی نمی شوند ، چنانچه مشکل پزشکی دارید حتما برای تشخیص و درمان به پزشک یا متخصص مراجعه کنید.
  دیدگاه ها

  شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنید  کد امنیتی کد جدید
  hits