دلگرم
امروز: دوشنبه, ۰۷ مهر ۱۳۹۹ برابر با ۱۱ صفر ۱۴۴۲ قمری و ۲۸ سپتامبر ۲۰۲۰ میلادی
 سوالات متداول درباره لاپاراسکوپی

پرسش و پاسخ درباره لاپاراسکوپی

سوالات متداول درباره لاپاراسکوپی
1
زمان مطالعه: 6 دقیقه
لاپاراسکوپی یعنی دیدن اجزای شکم، همراه با جست و جوی دقیق و خاص در اعضای داخلی بدن.

سوالات متداول درباره لاپاراسکوپی

لاپاراسکوپی چیست؟

 • لاپاراسکوپی یکی از نوعی جراحی است که با استفاده از آن می توان عارضه هایی مانند اختلال در لوله‌ها، کیست تخمدان، اندومتریوز و سل را که موجب نازایی می‌گردند را در بیمار شناسایی کرد.
 • در طی آن جراح متخصص به وسیله یک برش کوچک در ناحیه مورد نظر، می‌تواند تلسکوپ مخصوص وارد شکم شده و درنتیجه می توان اعضای لگنی یک زن نابارور را مشاهده کرد.
 • درواقع از لاپاراسکوپی برای مشاهده مشکلات موجود در رحم، تخمدان ها و لول ههای رحمی استفاده می گردد. با این روش اگر مشکلی در فرد وجود داشته باشد علاوه بر شناسایی آن، می توان عارضه شناسایی شده درمان شود.

مزایای جراحی لاپاراسکوپی چیست؟

 • جراحی لاپاراسکوپی مزایای زیادی نسبت به جراحی باز دارد. دوره بستری بعد از لاپاراسکوپی کوتاه تر از روش سنتی است. به طور میانگین مدت بستری بعد از لاپاراسکوپی ۱ تا۲ روز و مدت بستری بعد از جراحی باز ۵ تا ۷ روز است.
 • به علاوه، از آنجایی که در جراحی لاپاراسکوپی برش ها کوچک هستند، احتمال عفونت زخم ها کم است. بیماران اغلب درد کمتری را در جراحی لاپاراسکوپی گزارش می کنند.

هدف از لاپاراسکوپی چیست؟


1- یکی از اهداف لاپاراسکوپی به خصوص در جوانان از نظر زیباییست

برای این که پزشکان مجبور بودند برای عمل کلیه سه لایه عضلانی را از پهلو ببرند یا یک شکاف بزرگ از خط وسط شکم بدهند تا دسترسی به کلیه ها و دستگاه ادراری داشته باشند.

در صورتی که در لاپاراسکوپی با ایجاد چند سوراخ کوچک و یک سوراخ برای وارد کردن گاز به بدن، دسترسی بهتر و کامل تری را به پزشکان برای عمل می دهد و جراحی با نگاه کردن به تلویزیون بدون این که دست وارد شکم شود انجام می شود.

شخصی که لاپاراسکوپی می شود پس از سه ماه هیچ علامتی بر روی بدن او نخواهد ماند.

2- دومین هدف و فایده لاپاراسکوپی عدم ایجاد معلولیت و مصدودیت های پس از عمل در افراد است

درد و دوره نقاهت بعد از عمل بسیار کوتاه است و فرد می تواند چند روز پس از عمل به خانه برود. فرد مدت زمان کمتری در اتاق عمل می ماند.

مسئله مهم این است که با لاپاراسکوپی می توان همه بیماری ها را امروزه تشخیص داد، مثلا برای درمان کودکانی که بیضه هایشان بیرون نیامده پزشکان مجبور بودند در گذشته شکاف های بزرگ ایجاد کنند اما امروزه با یک عمل لاپاراسکوپی ساده بیضه ها در شکم پیدا و پایین اورده می شوند.

چه زمانی نیاز به لاپاراسکوپی است؟

 • لاپاراسکوپی زمانی توسط متخصص تجویز می شود که با سایر تست های پزشکی مثل سونوگرافی و رادیولوژی نتوان علت ناباروری را در بیمار مشخص کرد. در کل عمل لاپاراسکوپی بعد از انجام بررسی های لازم صورت خواهد گرفت.
 • اکثر پزشکان این حوزه متعقدند که لاپاراسکوپی یک عمل‌ جراحی می باشد بهتر است تا زمانی که دیگر بررسی‌های پزشکی تکمیل‌ نشده اند انجام آن به تاخیر بیافتد.

طریقه انجام لاپاراسکوپی چگونه است؟

 • ابتدا بیمار روی یک تخت شیب دار قرار داده شده و ناحیه شکم که قرار است برش ها داده شود استریل می گردد. جهت شل شدن عضلات و عدم احساس درد به بیمار بیهوشی عمومی داده شده و با فراهم شدن
 • شرایط جراحی یک برش کوچک نزدیک ناف زده داده شده و تروکار لاپاراسکوپی از طریق این برش به داخل فرستاده می شود. علاوه بر این برش یک برش دیگر در زیر آن ایجاد تا جراح بتواند اعضای مورد نظر را بررسی نماید.

لاپاراسکوپی کی به کار می‌آید؟

 • با توجه به مزایای استفاده از روش لاپاراسکوپی، شاید این سوال برایتان پیش بیاید که کدام یک از اعمال جراحی را می‌توان به این روش انجام داد.
 • امروزه از روش لاپاراسکوپی هم در حوزه لگن و هم در حوزه شکم استفاده می‌شود. درآوردن فیبروم‌های رحمی، کیست‌های تخمدان و بستن لوله‌های رحمی از جمله مواردی است که می‌توان در مورد آنها از روش لاپاراسکوپی استفاده کرد.
 • یکی از موارد مهم استفاده از روش لاپاراسکوپی، تشخیص علل نازایی در زنان است. به همین دلیل در مورد نازایی‌هایی که علت خاصی برای آنها پیدا نشده است و معاینات و آزمایشات بیمار مشکلی را نشان نمی‌دهد، می‌توانیم از این روش استفاده کنیم، چون برخی مشکلاتی که در آزمایش‌ها و سونوگرافی‌ها مشخص نمی‌شود، با این روش قابل تشخیص است.
 • یکی از موارد استفاده از لاپاراسکوپی، تشخیص و درمان آندومتریوز است.
 • آندومتریوز نوعی بیماری در خانم هاست که تنها روش تشخیص قطعی آن، لاپاراسکوپی است

چه مواردی باید قبل از لاپاراسکوپی انجام شود؟

 • نکاتی وجود دارد که قبل از جراحی لاپاراسکوپی باید بیمار رعایت کند، مانند نخوردن موادغذایی و خالی بودن معده. اگر فرد سابقه بیماری و یا قبلاً جراحی داشته باید پزشک خود را در جریان بگذارد.
 • بهتر است قبل از اقدام به جراحی مواردی مثل انجام یک یکسری آزمایشات به منظور اطمینان از عدم آسیب به سلامتی بیمار با انجام جراحی صورت گیرد.

دوره بهبودی چه مدت طول می کشد؟

 • مدت زمان این دوران متغیر بوده و به عوامل مختلفی بستگی دارد. گاهی بیمار پس از چند ساعت ترخیص می‌شود و گاهی لازم است یک تا چند روز بستری شود.
 • بیمار در قسمت های مختلف بدن که تحت تاثیر جراحی بودند، پس از عمل احساس درد خواهد کرد. به عنوان مثال ناف حساس و دردناک می شود. همچنین بیمارممکن است تا پایان روز حالت تهوع داشته باشد. برای کاهش متخصص دستورات لازم را به بیمار اطلاع داده و داروهای مسکن برای کاهش درد و آنتی بیوتیک برای پیشگیری از عفونت تجویز می‌کند.
 • توصیه می شود بیمار چند روز تا چند هفته استراحت کرده و فعالیت‌هایش را در این مدت متوقف کند. پس از گذشت چند روز و بهبودی کامل فرد می تواند به روند زندگی عادی خود برگردد.

لاپاراسکوپی چه عوارضی دارد؟

 • آسیب دیدن عروق خونی شکم و ساختارهای لگن
 • آسیب عصبی
 • امکان وجود واکنش‌های آلرژیک
 • لخته شدن خون
 • تحریک پوست
 • همچنین شرایطی وجود دارد که می تواند عوارض ناشی از لاپاراسکوپی را افزایش دهند. مانند چاقی مفرط یا زیاد لاغر بودن، داشتن آندومتریوز شدید، وجود عفونت لگن، بیماری های روده، سابقه جراحی شکم در گذشته و موارد دیگر.

آیا درد لاپاراسکوپی مانند درد جراحی باز است؟

جراحی لاپاراسکوپی بی درد نیست اما کم درد است. در جراحی های باز قدیمی، اغلب شکافی به طول ۶ تا ۸ اینچ روی شکم ایجاد می شود. اما در طول جراحی لاپاراسکوپی، ۴ تا ۶ شکاف ربع اینچی ایجاد می شود. اجزای مورد نیاز در طول جراحی از این شکاف ها وارد شکم می شوند.

من قبلا یک جراحی شکمی باز داشته ام. آیا جراحی لاپاراسکوپی برای من مناسب است؟

در حالی که احتمال تبدیل جراحی شما به جراحی باز وجود دارد، جواب ما به شما مثبت است. ما معتقدیم که بیشتر بیماران شانس جراحی لاپاراسکوپی موفق را دارند. با این وجود بسیاری از جراحان بر روی شخصی که قبلا جراحی باز داشته است جراحی لاپاراسکوپی انجام نمی دهند.

همچنین بخوانید:

همه چیز در مورد لاپاراسکوپی یا جراحی باز

همه چیز در مورد لاپاراسکوپ و جراحی لاپاراسکوپی

لاپاراسکوپی یا هیستروسکوپی برای بارداری می تونم انجام بدم ؟این مطلب چقدر مفید بود ؟
5.0 از 5 (1 رای)  
توجه: مطالب پزشکی و سلامت مجله دلگرم ، از منابع معتبر داخلی و خارجی تهیه شده اند و صرفا جنبه اطلاع رسانی دارند ، لذا توصیه پزشکی یا درمانی تلقی نمی شوند ، چنانچه مشکل پزشکی دارید حتما برای تشخیص و درمان به پزشک یا متخصص مراجعه کنید.
دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید
hits
statcounter