مجله دلگرم
امروز: دوشنبه, ۰۷ آذر ۱۴۰۱ برابر با ۰۳ جمادى الأول ۱۴۴۴ قمری و ۲۸ نوامبر ۲۰۲۲ میلادی
راههای تشخیص و علائم شکستگی انگشت دست
2
زمان مطالعه: 7 دقیقه
انگشت دست یکی از مهمترین اندام های انسان بوده و تشخیص و درمان صحیح شکستگی های انگشت دست اهمیت فراوانی دارد. بدون کارکرد مناسب انگشتان انجام بسیاری از کارهایی را که همه روزه با دستانمان انجام میدهیم میسر نیست.

علائم شکستگی انگشت دست

انگشتان در ورزش هایی مانند فوتبال و بسکتبال ممکن است آسیب ببینند. اگرچه یک انگشت دچار پیچ خوردگی شود می تواند ناراحت کننده باشد و در فعالیت های روزمره ناراحتی ایجاد کند، اما آسیب جدی نیست.

در ادامه شما را با چند روش آشنا می کنیم که می توانید دریابید که آیا انگشت شما شکسته یا پیچ خورده است. اما برای بررسی دقیق بهتر است به پزشک مراجعه کنید:

بررسی ظاهری انگشت برای تشخیص شکستگی انگشت

به تورم اطراف انگشت خود نگاه کنید. تورم یکی از نشانه های اولیه پیچ خوردگی یک انگشت است.

اگر انگشتتان به راحتی خم شد، رباط های متصل به استخوان انگشت ممکن است کشیده یا پاره شود. تاندون ها به سمتی که انگشت خم شد، متورم می شوند.

اگر انگشت به عقب خم شد، پشت انگشت خود را بررسی کنید. توجه داشته باشید اگر قسمت زیرین نرم انگشتتان به نظر می رسد بیشتر از حد معمول است، این نشانه ی این است که انگشت شما رگ به رگ شده و رباط های نزدیک پایه انگشتان شما کشیده یا پاره شده اند.

اگر مطمئن نیستید که انگشت شما متورم است، آن را با انگشت مربوطه در طرف دیگر مقایسه کنید.

ببینید اگر بخشی از انگشتتان یک سایه قرمز داشته باشد. همراه با تورم، نشانه قابل توجهی از یک انگشت پیچ خورده ، تغییر رنگ قرمز است.

اطراف و زیر انگشت خود را بررسی کنید. اگر انگشت قرمز تر از انگشتان اطراف آن باشد، احتمال دارد که پیچ خورده باشد.

میزان قرمزی با شدت پیچ خوردگی متفاوت است. بنابراین، اگر آسیب دیدگی خفیف باشد ، پوستی که تاندون آسیب دیده را پوشش می دهد ممکن است کمی صورتی باشد.

اگر پیچ خوردگی شدید باشد، بخش بزرگی از انگشت ممکن است به شدت قرمز باشد.

انواع شکستگی های انگشت

شکستگی میتواند در هر کدام از سه بند انگشت ایجاد شود. شکستگی انگشتان ممکن است خارج مفصلی یا داخل مفصلی باشد.

هر انگشت سه مفصل دارد و خط شکستگی در هر کدام از این مفاصل وارد شود مهم و خطرناک است. این شکستگی ها باید بسیار به دقت جا اندازی شوند تا بدون جابجایی جوش بخورند وگرنه در صورت بد جوش خوردن میتوانند در دراز مدت موجب ساییدگی مفصل شوند.

شکستگی های خارج مفصلی معمولا بصورت عرضی یا مایل یا مارپیچی هستند. گاهی اوقات بند انتهایی انگشت ممکن است بدنبال اصابت جسم سخت مانند ضربه چکش یا گیر کردن انگشت لای در، خرد شود.

علائم شکستگی انگشت دست
شکستگی انگشت دست

علائم شکستگی انگشتان دست

مهمترین آنها درد در ناحیه انگشت است. این درد ممکن است با حرکت انگشت بدتر شود.

فشار دادن محل شکستگی درد را بیشتر میکند. همراه با درد، تورم انگشت، خونمردگی، عدم توانایی در حرکت دادن انگشت، کوتاه شدن و یا تغییر شکل انگشت میتواند از علائم دیگر شکستگی انگشت باشد.

در صورتیکه بدنبال ضربه انگشت دست شما درد گرفته است به پزشک ارتوپد مراجعه کنید.

بسیاری از افراد با این فکر که درد انگشت دست آنها بدنبال ضربه فقط یک کوبیدگی ساده است به پزشک مراجعه نمیکنند و وقتی بعد از چند هفته دردشان خوب نمیشود به نزد پزشک میروند.

متاسفانه همین تاخیر میتواند روی نتیجه درمان تاثیر منفی داشته باشد. تشخیص قطعی شکستگی انگشت به توسط رادیوگرافی ساده است.

با توجه به علائم دردناک پیچ خوردگی

سعی کنید از انگشت خود به طور معمول پس از آسیب استفاده کنید. اگر نگران انگشت خود هستید ، سعی کنید از آن به طور معمول برای یک یا 2 روز استفاده کنید.

اگر متوجه شدید که انگشت به طور معمول عمل نمی کند، خم نمی شود، نمی تواند وزن را حفظ نکند، یا بیش از حد درد می کند ، به احتمال زیاد دچار پیچ خوردگی شده است.

توجه به گرفتگی یا اسپاسم در عضلات انگشت، هنگامی که یک انگشت دچار پیچ خوردگی می شود، عضلات آن اغلب تحت تاثیر قرار می گیرند.

از انگشت خود در کارهای روزمره خود استفاده کنید و از گرفتگی های دردناک و ناراحت کننده مطلع شوید. پیچ خوردگی معمولا با اسپاسم عضلانی همراه است.

بنابراین، اگر متوجه شوید که انگشت شما خود به خود تکان می خورد یا خم می شود، احتمالا دچار پیچ خوردگی شده است.

توجه داشته باشید که شما درد را در انگشت پیچ خورده احساس می کنید. هر آسیب انگشتی دردناک خواهد بود، اما میزان دردی که احساس می کنید، نشان دهنده این است که چقدر آسیب جدی است.

اگر انگشت تا قبل از 48 ساعت پس از حادثه درد داشته باشد، به احتمال زیاد درد از بین می رود، زیرا درد ناشی از آسیب کم در عرض 48 ساعت باید از بین برود.

اگر درد شدید و حاد باشد

به طور جدی انگشت شما پیچچ خورده یا شکسته است.

انگشت خود را صاف کنید و ببینید آیا نوک آن خم می شود.

اگر انگشت شما پیچ خورده باشد، ممکن است فشرده شده و آسیب بالایی به همراه داشته باشد، به علاوه اینکه ممکن است باعث ایجاد اسپاسم شود.

این وضعیت به عنوان یک انگشت مالت شناخته می شود. انگشت مالت اغلب بدون درد است.

علائم شکستگی انگشت دست

تشخیص آسیب انگشت

اگر انگشت خود را پس از 48 ساعت با تورم، کبودی و درد همراه است ، یک پزشک را ببینید.

اگر درد ناشی از یک انگشت آسیب دیده شدید باشد یا بیشتر از چند روز طول بکشد، قرار ملاقات با پزشک خود را تنظیم کنید.

آنها قادر به ارزیابی آسیب به انگشت شما خواهند بود و تعیین می کنند که آیا رباط ها از بین رفته اند یا خیر.

اگر نتوانید انگشت خود را پس از حادثه خم کنید یا اگر درد از آسیب به شما اجازه نمی دهد که کارهای روزانه خود را انجام دهید، به یک درمانگاه یا اورژانس بروید.

آسیب انگشت خود را به دکتر توضیح دهید: کی و کجا انگشت آسیب دیده است ، به دکتر بگویید. به پزشک بگویید که درد شدید است، و آیا با گذشت زمان بیشتر یا کمتر شده است.

همچنین اگر یک انگشت مالت دارید، یک قرار ملاقات را انجام دهید، زیرا این وضعیت نیاز به یک حرفه پزشکی دارد.

در صورتی که پزشک نتواند بصورتی بصری یک آسیب را تایید کند، یک اسکن تصویری درخواست کنید.

به احتمال زیاد پزشک ممکن است یک عکس یا یک MRI انجام دهد. هر دوی این اسکن ها اجازه می دهد تا پزشک بتواند تصویری روشن از استخوان ها و رباط ها را در انگشت شما دریافت کند.

به طور خاص، MRI به پزشک اجازه می دهد تا به صورت واضح رباط های داخل انگشت آسیب دیده را نگاه کند. پس از مشاهده نتایج اسکن، پزشک قادر خواهد بود تا تشخیص دهد آیا انگشت شما در آسیب دیده است یا خیر.

عکس یا MRI نباید درد و ناراحتی ایجاد کند

نکات :

تنها راه مطمئن برای گفتن اینکه آیا انگشت شما شکسته یا پیچ خورده است، ملاقات با پزشک و گرفتن عکس است.

شدت پیچ خوردن می تواند از خفیف تا شدید متفاوت باشد. در رگهای خفیف، یک رباط کوچک پاره خواهد شد. در یک پیچ خوردگی جدی، رباط می تواند تقریبا یا کاملا از استخوان جدا شود.

بیشتر بخوانید :

تفاوت میان رگ به رگ شدن و پیچ خوردن مچ پا در چیست ؟

۱۰ درمان خانگی و قطعی برای شکستگی استخوان

چگونه بفهمیم استخوان شکسته جوش خورده است ؟

سریع ترین راه درمان شکستگی مهره های کمر و ستون فقرات

شکستگی های مویی چیست + تقسیم بندی شکستگی استخوان

درمان شکستگی انگشت چه بدون جراحی و چه با عمل جراحی انجام شود بعد از چند هفته که دست از آتل گچی خارج میشود انگشتان دست بخصوص انگشت شکسته شده خوب خم و راست نمیشود.
بیمار حتماً باید تا مدت چند هفته حرکات بخصوصی را که پزشک معالج یا فیزیوتراپ به او آموزش میدهد به درستی انجام دهد تا حرکات انگشت، دوباره به وضع طبیعی برگردد.این مطلب چقدر مفید بود ؟
3.0 از 5 (2 رای)  
  • منبع
  • physicaledu.ir
  • pezeshk.us
توجه: مطالب پزشکی و سلامت مجله دلگرم ، از منابع معتبر داخلی و خارجی تهیه شده اند و صرفا جنبه اطلاع رسانی دارند ، لذا توصیه پزشکی یا درمانی تلقی نمی شوند ، چنانچه مشکل پزشکی دارید حتما برای تشخیص و درمان به پزشک یا متخصص مراجعه کنید.
قرآن آنلاین
دیدگاه ها

درج کامنت برای این مطلب غیر فعال است