alexametrics
دلگرم
امروز: شنبه, ۱۵ آذر ۱۳۹۹ برابر با ۲۰ ربيع الآخر ۱۴۴۲ قمری و ۰۵ دسامبر ۲۰۲۰ میلادی
نوشیدن چای سبز در هنگام شب مضر است؟

مضرات نوشیدن چای سبز پیش از خواب

نوشیدن چای سبز در هنگام شب مضر است؟
1
زمان مطالعه: 10 دقیقه
چای سبز فواید زیادی دارد اما نوشیدن آن در هنگام شب ضرر دارد در ادامه این بخش از دلگرم به بررسی مضرات چای سبز میپردازیم با ما همراه باشید.

عوارض مصرف چای سبز بر روی سلامت بدن

 • چای سبز نوعی چای است که مواد معدنی مفید در خود دارد که این مواد می‌تواندکارکرد سلول‌های عصبی را تقویت کند و موجب آرامش شود.
 • این نوع چای برای تقویتحافظه بسیار مفید است و استرس را کاهش می دهد و برای افراد کمک می کندتا در زمان طولانی تری خوابیده و کیفیت خواب آن‌ها را نیز بهبود می‌دهد
 • که استفاده از این نوع چای باعث کاهش وزن و پیشگیری از سرطان و دیابت و بیماری های قلبیموثر است اما نباید شب ها از این چای نوشید زیرا که موجب اختلال در خواب می شوددر ادامه جزئیاتی از زمان مناسب برای نوشیدن چای سبز را در نیک صالحی بخوانید.
 • چای سبز مقدار قابل توجهی از مواد معدنی مفید در خود دارد، از جمله اینمواد آنتی‌اکسیدان‌ها و کافئین است که می‌تواند کارکرد سلول‌های عصبیرا تقویت کرده و موجب آرامش خاطر، بهبود سیستم واکنش و تقویت حافظه شود.
 • اسید‌های آمینه و به ویژه ثیانین موجود در چای سبز استرس را کاسته و به افرادکمک می‌کند زمان طولانی‌تری خوابیده و کیفیت خواب آن‌ها را نیز بهبود می‌دهد.این عناصر به کمک همدیگر می‌توانند باعث بهبود کارایی مغز، کاهش وزن،پیشگیری از سرطان و دیابت نوع ۲ و همچنین بیماری‌های قلبی می‌شوند.

ضررهای نوشیدن چای سبز در شب

مطالعات نشان داده که مصرف ۳ تا ۴ لیوان چای سبز در روز می‌تواند باعث کاهش خستگی شود. علیرغم همه مزایایی که برای چای سبز ذکر شد، کافئین یک عاملمحرک طبیعی است و هر لیوان چای ۲۴۰ میلی‌لیتری حدود ۳۰ میلی‌گرم کافئین درخود دارد.

تاثیرات کافئین ۲۰ دقیقه برای آغاز شدن زمان نیاز دارند و یک ساعت پساز مصرف به نقطه اوج خود می‌رسند. از این رو نوشیدن چای سبز پیش از خواب، توانافراد برای خوابیدن را مختل می‌کند. افراد همچنین در طول شب ناچار خواهند بودکه مثانه خود را تخلیه کنند و این موضوع کیفیت خواب آن‌ها را می‌کاهد.

از این رو می‌توان گفت که نوشیدن چای سبز در هنگام شب، می‌تواند ایننوشیدنی مفید را به یک نوشیدنی مضر تبدیل کرده و کارایی آن در بهبود سیستم خواب افراد را معکوس کند.

با مجله دلگرم همراه باشید تا با عوارض چای سبز بیشتر آشنا شوید

چای سبز یکی از نوشیدنی هایی است که امروزه طرفداران بسیاری پیدا کرده است. هر چند بسیاری از متخصصان خواص بسیاری برای این نوشیدنی برشمرده اند و افراد را به مصرف آن ترغیب می کنند، با این وجود، اسراف در شرب این نوشیدنی به هیچ عنوان توصیه نمی شود.

 • مشکلات معده با مصرف چای سبز

کافئین می‌تواند شایع‌ترین عامل بروز این مشکلات باشد. اگر چه مقدار کافئین چای سبز کم‌تر از انواع دیگر چای است، اما باز هم می‌تواند مشکلاتی ایجاد کند. زیرا کافئین میزان اسید درگیر در فرآیند گوارش را افزایش می‌دهد. این امر می‌تواند درد یا حالت تهوع ایجاد کند.

 • چای سبز قبل از خواب باعث اختلالات خونریزی میشود

از مضرات چای سبز این است که کافئین موجود در چای سبز می‌تواند خطر خونریزی را افزایش دهد. به همین دلیل است که اگر شما اختلال خونریزی دارید باید از مصرف آن پرهیز کنید.

 • کمبود آهن و کم‌خونی با مصرف چای سبز

مطابق با یک مطالعه‌ی تایوانی، از مضرات چای سبز این است که مصرف بیش از حد چای سبز می‌تواند به کم‌خونی فقر آهن منجر شود. مهم‌تر این‌که، مصرف چای سبز پس از غذای غنی از آهن سبب می‌شود که ترکیبات اصلی چای به آهن متصل شوند. اگر این اتفاق بیفتد، چای سبز توانایی خود را به عنوان یک آنتی‌اکسیدان از دست می‌دهد.

 • تشنج

از مضرات چای سبز این است که بر اساس یک مطالعه، عصاره‌ی چای سبز به طور قابل‌ توجهی باعث تشدید ریسک ابتلا به تشنج در موش‌های تحت آزمایش شد. چای همیشه مدت زمان تشنج را افزایش داده بود.

 • عوارض چای سبز در ایجاد سردرد

باز هم، به دلیل وجود کافئین، چای سبز ممکن است سبب بروز سردرد خفیف تا شدید شود. سردرد همچنین می‌تواند ناشی از کمبود آهن باشد و همان‌طور که قبلا دیدیم، می‌تواند از طریق مصرف بیش از حد چای سبز اتفاق بیفتد.

 • سرگیجه با مصرف چای سبز

چای سبز به غیر از سردرد، می‌تواند باعث سرگیجه هم بشود. و مطابق با مطالعات صورت گرفته، حداکثر دوز مناسب چای سبز برای انسان ۹.۹ گرم در روز است که تقریبا با ۲۴ فنجان از این نوشیدنی در روز برابر است.

نکته‌ی مهمی‌که باید یادآوری کنیم این است که اگر چه عصاره چای سبز در بیش از ۱۰۰ مکمل گیاهی بدون نسخه در دسترس است، اما استفاده از آن به عنوان درمان هر اختلالی به طور کامل توسط FDA تایید نمی‌شود.
 • وزوز گوش با نوشیدن چای سبز

با توجه به انجمن وزوز گوش امریکا، نوشیدنی‌هایی که حاوی کافئین هستند، باعث تشدید وزوز گوش می‌شوند. چای سبز، به عنوان یکی از منابع کافئین، می‌تواند منجر به بروز این اختلال شود.

 • بی‌خوابی : چای سبز قبل از خواب ممنوع

یکی دیگر از اثرات نامطلوب چای سبز ایجاد مشکل در خواب است. با محدود کردن مصرف چای سبز می‌توانید از این مشکل جلوگیری کنید، زیرا دوز تاثیرگذار کافئین موجود در چای سبز برای تاثیر روی کیفیت خواب، روزانه ۱۰ تا ۱۴ گرم است.

 • آلرژی پوستی

شایع‌ترین آلرژی‌های مرتبط با مصرف چای سبز عبارتند از اگزما و کهیر. فرد همچنین ممکن است در صورت، لب‌ها، زبان یا گلو احساس سوزش را تجربه کند.

 • ضربان قلب نامنظم

باز هم تقصیر کافئین است. کافئین باعث تحریک قلب نیز می‌شود. این ماده موجب می‌شود سرعت ضربان قلب شما به سرعت افزایش یابد، و در نتیجه موجب ضربان قلب تند و نامنظم می‌شود – یک بیماری به نام تاکی‌کاردی (تندتپشی). این اختلال می‌تواند سبب شود که احساس کنید انگار قلب‌تان در قفسه‌ی سینه می‌کوبد.

در واقع ضربان قلب را بیش‌تر از حد معمول احساس می‌کنید. این اختلال که تپش قلب نیز نامیده می‌شود حتی می‌تواند باعث ایجاد درد در قفسه سینه یا آنژین صدری شود. تغییر ضربان قلب طبیعی شما، می‌تواند یک تهدید جدی برای سلامتی‌تان باشد.

 • استفراغ

مطابق با یک مطالعه که در هند انجام شد، از مضرات چای سبز این است که پلی‌فنول موجود در چای سبز می‌تواند باعث استرس اکسیداتیو شود. مصرف بیش از حد کافئین، از جمله کافئین موجود در چای سبز، باعث تهوع و استفراغ می‌شود.

 • اسهال

در صورتی که مصرف چای سبز را به تازگی شروع کرده باشید، اسهال نیز ممکن است رخ دهد. مدفوع شل می‌تواند یکی از عوارض جانبی خفیف این نوشیدنی باشد (به علت کافئین موجود در آن)، که در نهایت بعد از آن‌که به چای عادت کردید، رفع می‌شود.

اسهال همچنین می‌تواند با مصرف بیش از حد چای سبز اتفاق بیفتد. یک راه برای متوقف کردن اسهال این است که مصرف چای را کاهش دهیم. راه دیگر این است که اطمینان حاصل کنید که چای سبز را با معده‌ی خالی ننوشید

 • انقباضات عضلانی

مصرف کافئین بیش از حد با بروز اسپاسم و فشردگی عضلانی مرتبط است. و افراد مبتلا به ریتم غیر طبیعی سینوس باید مصرف کافئین را محدود کنند.

همچنین گفته می‌شود که کافئین با سندرم پای بی‌قرار ارتباط دارد. اگر مبتلا به این اختلال در حد خفیف تا متوسط هستید، بهتر است به میزان مصرف چای سبزتان (یا کافئین) دقت کنید

 • سوزش سر دل

چای سبز اسیدی است، و از این رو می‌تواند باعث تحریک پوشش مری و ایجاد ریفلاکس اسید یا سوزش سر دل شود. اگر یک فرد در معرض سوزش سر دل (یا ریفلاکس اسید) باشد، این اختلال می‌تواند بدتر شود.

 • افزایش دیابت در شب با مصرف چای سبز

مطالعات که از چای سبز، عصاره‌ی آن و کاتچین (ماده‌ی تشکیل‌دهنده‌ی اصلی چای سبز) استفاده کرده‌اند، نتایج ناامیدکننده‌ای را در درمان دیابت نوع ۲ نشان دادند. زمانی که درباره‌ی تاثیر این چای روی حفاظت از افراد سالم در برابر این بیماری، مطالعاتی صورت گرفت، نتایج مشابهی به‌دست آمد

 • فشار خون بالا

فلاونوئیدهای موجود در چای سبز که از فواید آن برای سلامتی به شدت تعریف می‌شود (که واقعا هم تاثیر مثبتی روی سلامتی دارند) توسط بدن به سرعت جذب می‌شوند. این امر، همراه با کافئین موجود در چای، ممکن است منجر به افزایش ناگهانی (اما موقت) فشار خون شود

 • پوکی استخوان

ثابت شده‌است که کافئین جذب کلسیم را مهار می‌کند. در عین حال می‌تواند میزان دفع کلسیم را در بدن افزایش دهد. این امر منجر به کم شدن سطوح کلسیم در استخوان‌ها می‌شود، گرچه تنها به طور موقتی این اتفاق رخ می‌دهد. اما با مصرف گسترده‌ی این چای، این تاثیر می‌تواند به بیماری‌های استخوانی نظیر پوکی استخوان منجر شود.

 • تکرر ادرار

کافئین موجود در چای سبز همچنین به عنوان یک دیورتیک (ادرارآور) طبیعی عمل می‌کند. مطابق با گزارش‌ها، مصرف چای سبز به صورت ۵ فنجان در روز (یا ۲۰۰ تا ۳۰۰ میلی‌گرم کافئین در روز) می‌تواند یک راه‌حل باشد.

 • باروری

یک مطالعه نشان می‌دهد که مصرف چای سبز به طور مکرر می‌تواند قدرت باروری را کاهش دهد. در این مطالعه، جنین‌ها و لاروهای تحت دوزهای پایین‌تر چای سبز رشد کم‌تری داشتند. همچنین توانایی آنها برای تولید جنین کاهش یافت.

 • چای سبز برای زنان باردار

از آن‌جایی که چای سبز حاوی کافئین است و به این دلیل که کافئین یک دیورتیک (ادرارآور) است، مصرف آن در دوران بارداری باید محدود شود.

دلیل چنین توصیه‌ای این است که کافئین ممکن است بر میزان آب بدن تاثیر بگذارد. کافی بودن آب بدن، چنان‌چه می‌دانیم، در دوران بارداری بسیار مهم است و مصرف دیورتیک‌هایی مانند کافئین می‌تواند سبب بروز مشکل شود.

از دست دادن بیش از حد آب بدن (دهیدراته شدن) می‌تواند منجر به از بین رفتن تعادل الکترولیت در بدن شود.

تداخل دارویی

 • افدرین
 • کلوزاپین
 • لیتیم
 • مهارکننده‌های مونوآمین اکسیداز
 • فنیل پروپانول آمین
 • آنتی‌بیوتیک‌ها

مصرف چه میزان چای سبز بدون خطر است؟

دوز ایده‌آل چای سبز ۳ تا ۵ فنجان در روز است که تقریبا برابر با ۱۲۰۰ میلی‌لیتر است (یا ۲۵۰ میلی‌گرم کاتچین). هرگز چای سبز را با معده‌ی خالی مصرف نکنید زیرا ممکن است باعث سمی شدن کبد شود.این مطلب چقدر مفید بود ؟
5.0 از 5 (1 رای)  
 • منبع
 • niksalehi.com
 • delgarm.com
 • afghanpaper.com
 • setare.com
توجه: مطالب پزشکی و سلامت مجله دلگرم ، از منابع معتبر داخلی و خارجی تهیه شده اند و صرفا جنبه اطلاع رسانی دارند ، لذا توصیه پزشکی یا درمانی تلقی نمی شوند ، چنانچه مشکل پزشکی دارید حتما برای تشخیص و درمان به پزشک یا متخصص مراجعه کنید.
دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید
hits