دلگرم
امروز: شنبه, ۲۵ مرداد ۱۳۹۹ برابر با ۲۵ ذو الحجة ۱۴۴۱ قمری و ۱۵ اوت ۲۰۲۰ میلادی
اقدامات و مراقبت‌های فوری در مواجه با حوادث که جان شما را نجات میدهد

10 مورد از مهمترین اقدامات کمک های اولیه در مواجه با حوادث

اقدامات و مراقبت‌های فوری در مواجه با حوادث که جان شما را نجات میدهد
55
4.4K
زمان مطالعه: 10 دقیقه
همه چیز درباره کمک های اولیه : بسیاری از صدمات و آسیب‌ها نیاز به مراقبت‌های پزشکی ندارند و تنها با دانستن کمک‌های اولیه می‌توانید به خود و اطرافیان‌تان کمک کنید.

لزوم آموزش کمک های اولیه

اغلب آسیب ها و بیماری ها نیازی به احیا و مراقبت پزشکی ندارند؛ اما همان قدر که نجات جان انسان بسیار مهم است، دانستن مراقبت از جراحت های خفیف نیز به توجه و آموزش کمک های اولیه نیاز دارد.

دانستن نحوه انجام کمک های اولیه و استفاده نکردن از آن بهتر از این است که در شرایطی هر چند نامحتمل، به دانش کمک های اولیه احتیاج پیدا کنید، ولی آن را ندانید. بیشترین علت مرگ در اکثر جوامع، بیماری قلبی است و هنگامی که قلب از کار می افتد، تاخیر در کمک رسانی حتی برای چند دقیقه، مرگ را در پی خواهدداشت.

کمک های اولیه چیست؟

کمک های اولیه مراقبت های خیلی فوری است و اقداماتی که بلافاصله پس از وقوع حادثه و پیش از رسیدن اورژانس و رسیدن به مراکز درمانی برای آسیب دیده که دچار بیماری یا سانحه ناگهانی شده است، انجام می شود.

دانستن کمک های اولیه برای همه لازم است؛ حتی اگر کسی مایل نباشد در موقعیتی پرتنش قرار بگیرد تا آن را به کار بندد. البته این مهارت به هیچ وجه جای مراقبت های پزشکی را نمی گیرد، ولی تا رساندن مصدوم به مرکز درمانی می تواند سودمند باشد و اگر به درستی انجام شود، به خوبی می تواند فاصله بین مرگ و زندگی، بهبود سریع و بستری درازمدت، یا معلولیت و آسیب گذرا را به ما نشان دهد.

اگر در حادثه بتوانید تشخیص دهید که اورژانس جدی پزشکی رخ داده است و بدانید چگونه از کمک و خدمات دیگران بهره ببرید، می توانید در نجات افراد از مرگ حتمی نقش داشته باشید. البته اگر خود مصدوم و همراهان وی نشانه های اولیه را ندانند، تشخیص میسر نمی شود. بیشتر مردم کمک های اولیه را نمی دانند و ممکن است با ندانم کاری وضعیت اضطراری را وخیم تر کنند.


ویژگی های مهم کمک های اولیه

 • کمک به بهبودی وضع بیمار
 • تسریع در روند بهبودی
 • کاهش آسیب و صدمات بیمار
 • تسریع در انتقال به مراکز درمانی

ویژگی های مهم امدادگر

 • خونسردی
 • سرعت عمل
 • آگاهی داشتن
 • مهارت
 • احترام به افکار و عقاید ملیت ها و اقوام
 • نظم و انضباط
 • زخم ها

هر زمان که با یک زخم برخورد می کنید، همیشه باید سعی کنید آن را بالاتر از سطح قلب خود قرار دهید . این تورم را آرام می کند و به تخلیه مایع از منطقه کمک می کند. اگر زخم شما بر روی لگن یا باسن شما قرار دارد، دراز بکشید و آن را با بالش بالا ببرید. اگر نمیتوانید زخم را بالا ببرید، سعی کنید آن را در سطح قلب یا نزدیکترین حد ممکن نگه دارید.

سه روش کمک‌رسانی

 1. انجام کمک‌های اولیه: زمانی که انجام این اقدامات در صحنه حادثه ضروری است.
 2. فرستادن یا بردن مصدوم به بیمارستان: درمان بیمارستانی ضروری است و شما می‌توانید مصدوم را به بیمارستان ببرید.
 3. تماس با اورژانس: درمان فوری مورد نیاز است.

اقدامات و مراقبت‌های فوری در مواجه با حوادث زیر :

1 . درک چگونگی وقوع حادثه

شما ممکن است بتوانید با بررسی نحوه بروز حادثه نشانه‌های بیشتری را در مورد آسیب‌‍‌های احتمالی به دست آورید، برای مثال:

 • اگر مصدوم از ارتفاع بیش از ۲ متر افتاده باشد، احتمال آسیب‌های شدید مانند شکستگی‌های لگن، آسیب‌های نخاعی و صدمه به اعضای داخلی وجود دارد.
 • احتمال آسیب به مصدوم، زمانی که ضربه از سمت کنار به خودرو وارد شود بیشتر از زمانی است که تصادف از جلو اتفاق بیفتد. خودرو از سمت کنار حفاظت کمتری دارد.
 • اگر راننده کمربند ایمنی بسته باشد و تصادف از جلو و عقب خودرو باشد، ممکن است باعث آسیب شلاقی در ناحیه گردن همراه با کشیدگی ماهیچه‌ها و پیچ‌خوردگی ربات‌ها شود. همچنین ممکن است در نتیجه کشیده شدن کمربند ایمنی کوفتگی هم پدید آید.
 • اگر مصدوم در قسمت کم‌عمق استخر شیرجه بزند و سر او به کف استخر برخورد کند، احتمال آسیب گردنی وجود دارد.
 • اگر مصدوم هنگام اسب‌سواری با سرعت زیاد پرت و به سر او ضربه وارد شود، احتمال آسیب گردنی وجود دارد.

کمک و امداد اولیه

2. کمک کردن به فرد دچار سوختگی از نوع سوختگی درجه اول

سوختگی های درجه اول، همچنین به عنوان سوختگی های سطحی شناخته می شود، فقط روی لایه بالای پوست شما تاثیر می گذارد. در حالی که ممکن است دردناک باشند، آنها جدی نیستند. برای درمان آنها، زخم را با آب گرم بشویید . در حالی که آب یخ ممکن است سوختگی را آرام کند اما ، در واقع می تواند باعث آسیب بیشتر به بافت شود.

پس از تمیز کردن سوختگی، یک بسته یخ یا کمپرس سرد را روی محل سوختگی قرار دهید. استفاده از کره یا روغن یک درمان قدیمی است، اما این باعث می شود که به زخم بیشتر آسیب برساند زیرا باعث آزاد شدن گرما می شود. یک خمیر ساخته شده با مخلوط کردن آب و جوش شیرین همچنین می تواند گرما را از سوختگی آزاد کند.

3. کمک به کسی که دچار حملات قلبی شده

هنگامی که حملات قلبی رخ می دهد، مداخله زودهنگام به کاهش آسیب کمک میکند. جویدن آسپیرین می تواند به این دلیل مفید باشد که پلاکت های خون را که موجب لخته شدن خون می شود را مهار می کند، این چیزی است که مسدود کردن شریان ها را متوقف می کند.

هنگام مصرف آسپرین، مهم است که دوزهای کوچکی مصرف کنید و قرص را به جای بلعیدن آن با آب بخورید، زیرا این کار سریعتر انجام می شود. در اسرع وقت با خدمات اضطراری تماس بگیرید.

4. اگر کسی را زنبور نیش زد باید چیکار کرد؟

اگر شما را یک زنبور عسل نیش بزند ، شما باید نیش آن را دربیاورید. شما باید در اسرع وقت سعی کنید نیش را حذف کنید، شما می توانید به وسیله موچین نیش را بیرون بکشید. هنگامی که یک زنبور عسل نیش خود را از دست می دهد، عطری را آزاد می کند که زنبورهای دیگر را به این منطقه جذب می کند.

هنگامی که نیش را برداشتید و منطقه را ترک کردید، زخم را بشویید و یک کمپرس سرد را روی آن قرار دهید. اگر حساسیت دارید، سعی کنید در اسرع وقت با اورژانس تماس بگیرید.

5. اقدامات فوری برای فرد مصدوم و کسی که دچار شکستگی شده است

هنگامی که شکستگی به وجود می آید، سعی نکنید که شکستگی را درست کنید، اما اندام را نگه دارید. مهم این است که آن را در همان موقعیت قرار دهیم. در حالی که شکستگی می تواند یک دررفتگی یا پیچ خوردگی باشد، همیشه باید به دنبال درمان پزشکی باشید تا مطمئن شوید آسیب جدی تر نیست یا حتی از آسیب بیشتر جلوگیری می کند.

6.اقدامات ضروری جهت کمک به کسی که دچار آسیب چشمی شده

هنگامی که آسیب می بینید، معمولا اولین کاری که باید انجام دهید این است که زخم را تمیز کنید. با این حال، هنگامی که به چشم خود آسیب می رسانید ، مهمترین کاری که باید انجام دهیم این است که چشم خود را پوشش دهیم و سپس به دنبال کمک باشیم.

با تلاش برای تمیز کردن چشم خود، خودتان می توانید حتی بیشتر آسیب برساند، احتمالا باعث آسیب دائمی می شود. استثناء اصلی این قانون زمانی است که مواد شیمیایی در چشم شما قرار بگیرند، در این صورت شما باید فورا آن را با آب بشویید.

7. تراشه : پیشگیری از انتقال عفونت

تراشه ها پر از میکروب هستند و می توانند به راحتی پوست را آلوده کنند، بنابراین همیشه به یاد داشته باشید که در هنگام برخورد با آنها استریل کنید. اگر تراشه ای در پوست شما قرار دارد، ابتدا باید آن را با یک ضد عفونی کننده تمیز کنید و سپس تراشه را با یک سوزن استریل شده با آب جوش بیرون کنید. پس از آن، منطقه را با صابون و آب شستشو دهید.

8. نیش مار : کمک و امدادگری های لازم در جهت مار زدگی

در نمایش های تلویزیونی و در فیلم ها، زمانی که کسی توسط یک مار سمی ضرب دیده می شود، اولین واکنش این است که سم را بیرون بیاوریم. در حقیقت، سم در حال حاضر به جریان خونین قربانی وارد شده است، بنابراین این در واقع کمک نخواهد کرد.

هنگامی که مار شما را نیش می زنید، مهمترین چیز این است که استراحت کنید . شما باید میزان ضربان قلب خود را پایین بیاورید تا گسترش سم را کاهش دهد. به همین ترتیب، مصرف داروهای مسکن میتواند جریان خون را سریع کند و سریعتر سم را جریان دهد.

بلافاصله با خدمات پزشکی تماس بگیرید تا پادزهر مناسب را دریافت کنید. اگر برای کمک نیاز دارید حرکت کنید، مطمئن باشید که به آرامی راه بروید. اگر شما می توانید، اگر روغن نارگیل در دسترس هست روی محل گزش بمالید، زیرا می تواند به مبارزه با باکتری ها و انگل ها کمک کند.

9. گزش عروس دریایی

هیچ چیز نمی تواند مانند یک عروس دریایی یک روز خوب در ساحل را خراب کند. شما می توانید زخم را با آب نمک شستشو دهید. شما همچنین می توانید با آب گرم و سرکه زخم شستشو دهید یا با محلول جوش شیرین و آب بشویید. زغال چوب فعال همچنین می تواند به خروج سم عروس دریایی کمک کند.

شما ممکن است افسانه قدیمی را شنیده باشید که ادرار را می توانید برای خروج سم عروس دریایی استفاده کنید. در حقیقت، ادرار معمولا اسید کافی برای مقابله با زهر ندارد. در حالی که ادعا می کنند که ادرار می تواند درد را کاهش دهد، آب گرم به همان اندازه موثر است.

10. مسدود شدن راه تنفس : کمک کردن به فردی که دارد دچار خفگی میشود

اگر تنفس کسی قطع شده باشد،معمولا راههای تنفس مسدود شده است. فرد را به پشت قرار دهید، دهان او را بررسی کنید و هر چیزی را که می تواند مانع تنفس شود، حتی مایعات را بردارید. برای باز کردن راه هوایی، سر را بچرخانید و چانه را بلند کنید، دست خود را در بالای سر یا پیشانی قرار دهید.

به طور خلاصه، شما می توانید با قرار دادن انگشتان خود در زیر فک، فشرده سازی فک پایین بدون حرکت دادن گردن، دهان را باز کنید. این باعث می شود تا زبان را از راه هوایی بیرون بکشد و باعث کاهش میزان انسداد هوا شود. پس از این، شیب سر را تا زمانی که راه تنفس باز شود، انجام دهید.

کمک و امداد اولیه

در مواقع ضروری می‌توانید از مراکز زیر درخواست کمک کنید:

خدمات اضطراری مانند آتش‌نشانی(۱۲۵)، اورژانس(۱۱۵)، هلال‌احمر (۱۱۲)، پلیس(۱۱۰).

همچنین بخوانید:

کمک به بیماران در هنگام تشنج ناشی از صرع

چگونه ارایه کننده کمکهای اولیه به مصدوم باشیم

هشدار

پیش از نزدیک‌شدن به صحنه حادثه مطمئن شوید که خودتان به خطر نمی‌افتید. اگر خودرو در محل وجود دارد آن را از نظر وجود دود آتش و مواد شیمیایی خطرناک بررسی کنید. مصدوم را جابه‌جا نکنید مگر زمانی که در صحنه حادثه خطر وجود داشته باشد؛ در صورت نیاز برای مصدوم بیهوش آماده انجام احیا باشید.

مدیریت حادثه

در یک حادثه شدید، چون ممکن است شما وحشت‌زده و دستپاچه باشید، دانستن و به کار گرفتن روشی اصولی برای مدیریت حادثه، لازم و حیاتی است. مطمئن باشید که شما با کمک‌گرفتن از حاضران در صحنه و تماس با نیروهای امدادی، توانایی برخورد با چندین مصدوم را دارید.

حرکت دادن مصدوم

مصدوم را برای دریافت کمک‌های اولیه حرکت ندهید، مگر این‌که در معرض خطر فوری باشد، نزدیک‌شدن به مصدوم خطرناک نباشد، آموزش صحیح دیده باشید و تجهیزات لازم را داشته باشید.

اگر مصدوم در شرایط خطرناکی مثل غرق‌شدگی، آتش، دود، انفجار بمب، شلیک گلوله یا نزدیک ساختمان درحال ریزش قرار گرفته باشد، می‌توانید او را حرکت دهید.

کمک گرفتن از دیگران

شما ممکن است با وظایف متعددی مانند حفظ امنیت، درخواست کمک و شروع کمک‌های اولیه، در صحنه حادثه روبه‌رو شوید، در این شرایط حاضران در صحنه می‌توانند به شما کمک کنند.


امتیاز 4.8 از 5 بر اساس 55 رای

این مطلب برای شما مفید بود؟

 • منبع
 • boyernews.com
توجه: مطالب پزشکی و سلامت مجله دلگرم ، از منابع معتبر داخلی و خارجی تهیه شده اند و صرفا جنبه اطلاع رسانی دارند ، لذا توصیه پزشکی یا درمانی تلقی نمی شوند ، چنانچه مشکل پزشکی دارید حتما برای تشخیص و درمان به پزشک یا متخصص مراجعه کنید.
دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید
hits
statcounter