alexametrics
دلگرم
امروز: سه شنبه, ۰۷ بهمن ۱۳۹۹ برابر با ۱۳ جمادى الآخر ۱۴۴۲ قمری و ۲۶ ژانویه ۲۰۲۱ میلادی
علت خواب رفتن دست ها در خواب
2
زمان مطالعه: 3 دقیقه
به گفته جیمز دایک، یک نرولوجیست از کلینیک مایو، این پدیده طبیعی و رایج است. و حتی این پدیده یک مثال جالب و بارز از قدرت بدن در دفاع و مراقبت از خودش در زمان بی حسی خواب است.

علت خواب رفتن دست و پا در خواب چیست؟

یک برداشت غلط از این پدیده ( خواب رفتن دست و پا هنگام خواب ) ارتباط دادن آن با نرسیدن خون به شریان‌های اصلی است. میتوان گفت دلیل اصلی فشرده شدن اعصاب است. عصب‌ها فشار داده شده و به مرور موجب به وجود آمدن بی حسی در اعضا می‌شود. با دلگرم همراه شوید .

پیشگیری از خواب رفتن دستها و پاها موقع خواب

اگر مدام در خواب گرفتار خواب رفتگی عضلات دست یا پا می شوید بخوانید!

پیشگیری ازخواب رفتن دستها موقع خواب

  • هنگام خواب دستها را زیر بالش یا سر قرار ندهید .
  • روی دستها نخوابید.
  • کف دست را هنگامخوابیدن مشت نکنید .
  • دستها را روی قلب قرار دهید تا بی حسی آن ها بر طرف شود .

بیداری حین خواب REM

در واقع به صورت موقت بدن فلج می‌شود. هنگام خواب REM (خوابی که در آن چشم‌ها و بدن فعالیت فیزیکی دارند) مغز برای آرام کردن بدن سیگنالی برای فلجی موقت به اعضا می‌فرستد. اگر شما در بین این عمل از خواب بیدار شوید، پیش از به دست آوردن کنترل بدنتان هشیار هستید. این حالت را فلجی خواب نیز می گویند که می‌تواند وضعیت بسیار ترسناکی باشد. در واقع شما در میان خواب و بیداری گیر کرده‌اید و نمی‌توانید تکان بخورید.

فشرده شدن اعصاب به فلج شدن موقت انجامیده است

فشرده شدن اعصاب می‌تواند خطرناک باشد، خوشبختانه بدن قادر به این است که پس از فشرده شدن عصب برای مدتی، خود به خود شما را بیدار می‌کند. پس از بیدار شدن، اعصاب رها می‌شوند و عضلات کم کم به هوشیاری می‌رسند که معمولا همراه با احساس سوزن و پونز همراه است.

به گفته مرکز سلامت دانشگاه روچستر، سیستم عصبی هنگام بازیابی و ترمیم اذیت کننده است. این به این دلیل است که عصب‌ها به صورت خودبه‌ خود بازیابی می‎‌شوند و احساس سوزن و پونز معمولا نشانه خوبی است و به این معناست که عصب‌ها در حال راه اندازی دوباره هستند.

وقتی فردی بر روی عضوی می‌خوابد، احتمال وارد شدن آسیب جدی به آن عضو کم است. اما مواردی هستند که در آن فشردگی اعصاب ممکن است مشکلات بزرگتری به وجود بیاورد، دایک می‌گوید اگر از مستی بیهوش شدید، دستتان تکان نمیخورد. و روز بعد، پس از بیدار شدن قادر به تکان دادن مچ و یا باز کردن انگشتانتان نخواهید بود. این حالت به دلیل ترمیم یافتن اعصاب ممکن است مدتی طول بکشد.

پس از آن هم نوروپاتی ارثی را داریم که به فلج فشاری منجر می‌شود، این یک حالت ژنتیکی است که مردم را در برابر آسیب‌های فشاری حساس‌تر می‌کند. این افراد معمولا با احتیاط می‌خوابند تا عضوی زیر بدنشان نماند، یا پاهایشان را جمع نمی‌کنند تا از فشار عصبی جلوگیری کنند.

با این حال، همچنان بیدار شدن در چنین حالتی، معمولا تنها یک گرفتگی خفیف و ساده است و احتمالا به گفته دایک، چون می‌ترسید این زمان طولانی‌تر به نظر می‌رسد، در غیر این صورت خیلی زود این مشکل برطرف می‌شود.

بیشتر بخوانید :

توالت فرنگی یا ایرانی ؟ کدامیک برای سلامتی مفیدتر است ؟

هدفون های بی سیم احتمالا سرطان زا هستند!

بیماری عفونی سالمونلا چیست / علائم و راههای درمان آناین مطلب چقدر مفید بود ؟
3.0 از 5 (2 رای)  
  • منبع
  • mashrooh.com
توجه: مطالب پزشکی و سلامت مجله دلگرم ، از منابع معتبر داخلی و خارجی تهیه شده اند و صرفا جنبه اطلاع رسانی دارند ، لذا توصیه پزشکی یا درمانی تلقی نمی شوند ، چنانچه مشکل پزشکی دارید حتما برای تشخیص و درمان به پزشک یا متخصص مراجعه کنید.
دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید
hits