دلگرم
امروز: شنبه, ۱۱ آذر ۱۴۰۲ برابر با ۱۷ جمادى الأول ۱۴۴۵ قمری و ۰۲ دسامبر ۲۰۲۳ میلادی
Protozoa‏ در آزمایش مدفوع نشانه چیست ؟
32
زمان مطالعه: 5 دقیقه
اکثر شما عزیزان بعد از انجام آزمایش مدفوع با علائم و اختصارات این آزمایش روبرو میشوید اما قادر به تفسیر تک تک این علائم نخواهید بود، ما در مجله دلگرم تک تک این علائم را برای شما عزیزان شرح داده و پاسخگوی تمام سوالات شما خواهیم بود.

Protozoa‏ در آزمایش مدفوع

Protozoa‏ شاخه یا گروهی از موجودات میکروسکوپی تک یاخته ای هستند. Protozoa‏ در آزمایش مدفوع نشان دهنده وجود این تگ یاخته میباشد.

تک یاخته ها از دو بخش هسته و سیتوپلاسم تشکیل میشوند که تعداد آنها به بیش از 60000 هزار گونه میرسد .

که از میکروارگانیسم های دیگر تغذیه میکنند و که میتوانند در داخل بدن شما زندگی کنند برخی از عفونت های ناشی از پروتوزوئید ‏عبارتند از ‏:

ژیاردیا. که یک عفونت جدی است که می تواند از آب آشامیدنی آلوده به ژیاردیا به بدن راه پیدا کند.

Protozoa‏ چیست ؟

پروتوزوئات (همچنین پروتئوزا، پروتئین‌های چندگانه) یک اصطلاح غیررسمی برای تک‌یاخته‌ها، یوکاریوتی است که به صورت مستقل (غیر انگلی) و/ یا انگلی هستند که از مواد ارگانیک مانند میکروارگانیسم‌های دیگر یا بافت‌های آلی باقی ماندهٔ آلی تغذیه می‌کنند.

از دیدگاه تاریخی، پروتوزوها به عنوان «حیواناتی یک سلولی» مورد توجه قرار گرفتند، زیرا آن‌ها اغلب دارای رفتارهای حیوانی مانند جنبش و شکار و عدم وجود دیواره یاخته؛ که در گیاهان و جلبک‌ها یافت می‌شود، هستند. هرچند روش سنتی گروه‌بندی پروتئوزا در مورد حیوانات، دیگر معتبر نیست، این اصطلاح همچنان به صورت غیررسمی به منظور شناسایی ارگانیسم‌های تک‌یاخته‌ای که می‌توانند مستقل حرکت کنند و از طریق دگرپروردگی تغذیه شوند، استفاده می‌شود.

چگونه میتوان از ابتلا به ‏protozoa‏ (تک یاخته ها) جلوگیری کرد ؟

شما میتوانید خطر ابتلا را با شستن دستها کاهش دهید . از شنا کردن در تالابها رودخانه ها و سایر آبهای آلوده بپرهیزید .از نوشیدن آبهای ‏تسویه نشده بپرهیزید . در مورد رفتارهای جنسی مرتبط با گسترش این عفونت، مانند رابطه جنسی مقعدی ، اجتناب کنید.‏

ژیاردیا چیست ؟

ژیاردیا یک موجود زنده است که در یک یا موجود زنده دیگری زندگی می کند (یک انگل) می تواند روده شما را آلوده و ژیاردیا را ایجاد کند ، ژیاردیاسیس عفونت روده (عفونت گاستروانتریت) است. یک انگل پروتوزایی و یک تک یاخته ای و ذره بینی است، یک ارگانیسم تک سلولی میکروسکوپی می باشد.

راههای ابتلا به ژیاردیا

یک فرد آلوده، به وسیله مدفوع خود آن را انتقال می دهد. اگر آب، غذا یا نوشیدنی ها، توسط عفونت ها آلوده شده باشند، ژیاردیا می تواند به افراد منتقل شود.انتقال ،اغلب از طریق آب آشامیدنی آلوده حاوی انگل است. ژیاردیا با کلر زنی استاندارد آب آشامیدنی کشته نمی شود اگر نقص در تصفیه آب وجود داشته باشد، یا اگر آلودگی فاضلاب وجود داشته باشد، عفونت ژیاردی می تواند منتقل شود. شما همچنین ممکن است از طریق تماس مستقیم با کسی که ژیاردیا دارد، آلوده شوید

علائم ژیاردیا چیست ؟

در بسیاری از افراد ،علائمی بعد از ابتلا به عفونت ژیاردیا وجود ندارد و عفونت معمولا توسط سیستم ایمنی پاکسازی می شود. اگر علائم رخ دهد، می توانند یک تا دو هفته پس از اولین تماس با ژیاردیا ظاهر شود. علائم عفونت ژیاردیا ممکن است از فردی به فرد دیگر متفاوت باشد، اما به طور کلی می تواند علائمی چون اسهال ناگهانی (حاد) و مداوم (مزمن) تقسیم شود.

درمان ژیاردیا

درمان معمول ژیاردیا با آنتی بیوتیک است، مترونیدازول یک آنتی بیوتیک است که بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد، ممکن است جایگزین دیگری که مورد استفاده قرار گیرد، تینیدازول است. درمان ژیاردیا دوره کوتاه5 تا 7 روزه ای دارد که با این آنتی بیوتیک به راحتی ریشه کن می شود. ژیاردیا امکان عود دوباره دارد و اگر بهداشت رعایت نشود و کودک دوباره به این انگل مبتلا شود، این بیماری عود می کند.

علائم ابتلا به Protozoa‏

Protozoa‏ یا تک یاخته ها می توانند به روش های مختلف گسترش یابد. به عنوان مثال، پروتوزوئید و کلمنت ها می توانند از طریق آب آلوده، مواد غذایی، ‏زباله، خاک و خون منتقل شوند . بعضی از آنها می توانند از طریق تماس جنسی منتقل شوند. ‏

برخی از علایم که ممکن است فرد آلوده به تک یاخته ها داشته باشد عبارتند از :‏


درمان فرد مبتلا به Protozoa‏ در آزمایش مدفوع

برخی از درمان های متداول دارویی عبارتند از :‏

  1. Metronidazole‏ مترونیدازول : یک آتنی بیوتیک قوی است که باید به مدت پنج تا هفت روز استفاده شود که ممکن است با برخی ‏عوارض همچون حالت تهوع یا احساس طعم فلز در دهان همراه باشد.‏
  2. Tinidazole‏ تینیدازول : که به اندازه مترونیدازول موثر است و تنها در یک دوز واحد تجویز میشود
  3. Nitazoxanide‏ نیتازوکسیناید : که یک گزینه محبوب برای کودکان است زیرا در حالت مایع موجود است و فقط برای سه روز مصرف ‏میشود


بیشتر بخوانید :

Ova and Parasites در آزمایش مدفوع نشانه چیست ؟

بررسی کامل Consistency در آزمایش مدفوع

Yeast در آزمایش مدفوع : علائم وجود Yeast (مخمر) در مدفوع چیست ؟

wbc در آزمایش مدفوع نشان دهنده چه بیماریهایی میباشد ؟این مطلب چقدر مفید بود ؟
4.6 از 5 (32 رای)  
توجه: مطالب پزشکی و سلامت مجله دلگرم ، از منابع معتبر داخلی و خارجی تهیه شده اند و صرفا جنبه اطلاع رسانی دارند ، لذا توصیه پزشکی یا درمانی تلقی نمی شوند ، چنانچه مشکل پزشکی دارید حتما برای تشخیص و درمان به پزشک یا متخصص مراجعه کنید.

۲ دیدگاه

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنید

تارا | ۱ هفته پیش
ممنونم از وب سایت خوبتون، خیلی نگران آزمایشم بودم که با خوندن این مقاله نگرانی هام برطرف شد.FHبا تشکر وب سایت خوبتون
0
0
فرزاد | ۲ ماه پیش
سلام من پنج سال پیش مدفوع قیری اسهالی بسیار چسبناک داشتم با ۱۵ کیلو کاهش وزن دکتر انواع ازمایش و کلونسکوپی و اندوسکوپی ' میکروب معده داشتم انتبیوتیک داد مدفوع قهوای شد ولی اسهال چسبنده وگاهی متراکم وبسیار چسبنده که با مصرف مترونیدازول بمدت ده روز بر طرف و مجددا عود میکند و گاهی گرفتگی معده با برخی داروها مانند زینک یا ویتامین ب۳ و یا ݝذای ترش
0
0

hits