۱۴ خاصیت اسپرم (آب منی) برای سلامتی خانم ها و آقایان!

۷۶,۱۱۵
۳۲۳
۷
شنبه, ۰۸ دی ۱۳۹۷ ۱۵:۲۱
خواص مایع منی چیست؟ آب منی حتی برای خود آقایان هم خیلی خوشایند نیست ، در هر صورت آب منی در علم پزشکی هم برای آقایان و هم خانم ها فوایدی دارد که ما در این مقاله بصورت علمی آنها را مورد بررسی قرار داده ایم.
۱۴ خاصیت اسپرم (آب منی) برای سلامتی خانم ها و آقایان!

مجله دلگرم | آب منی (Semen) مایعی است که حاوی سلول های اسپرم در مردان می باشد. منی حاوی مواد معدنی بسیار زیادی میباشد . بطور طبیعی منی باید همه مواد مورد نیاز برای انتقال صحیح اسپرم و رساندن آن به تخمک را داشته باشد و به همین دلیل شامل انواع مواد مغذی مثل آنتی اکسیدان ها، مواد معدنی و مواد ضد التهاب است.

اگر منی این مواد را نداشته باشد اندام های بدن زن قبل از انجام عمل لقاح، آن را به عنوان یک عامل بیماری زا تشخیص داده و با آن مبارزه میکنند.

مایع منی دربردارندهٔ پروتئازها، آنزیم‌ها و مواد قندی مانند فراکتوز است که برای تغذیه و ادامهٔ حیات سلول‌های اسپرم مورد نیازند. همچنین این مواد محیطی را برای سلول‌های اسپرم فراهم می‌کنند که آن‌ها بتوانند درون آن جابه‌جا شوند یا به عبارت دیگر شنا کنند (swim). بوی خاصی که از آب منی متصاعد می‌شود، به سبب همین ترکیبات است.

آب منی به سبب فروکتوز موجود در آن، شیرین مزه و بویی شبیه به کلر دارد.

مواد تشکیل دهنده منی

در طول فرایند انزال، سلول‌های جنسی مردانه از مجراهای انزال می‌گذرند و با مایع‌های ترشح شده از غدهٔ وزیکولی، پروستات و غده‌های بولبورترال مخلوط می‌شود تا مایع منی را بسازد. مادهٔ ترشح شده از غدهٔ وزیکولی زرد رنگ و سرشار از فروکتوز و چند مادهٔ دیگر است ، عنصر روی (زینک) هم ۷۰٪ از منی انسان را تشکیل می‌دهد. مایع ی دفع شده از پروستات که تأثیر گرفته از دی‌هیدروتستوسترون است، مایعی سفید رنگ (گاهی شفاف)، رقیق و دربردارندهٔ پروتئاز، اسید سیتریک، اسید فسفاتاز و چربی‌ها است.

پلاسمای منی در انسان از بازهٔ گسترده‌ای از ترکیب‌های آلی و معدنی ساخته شده‌است که مواد غذایی و همچنین فضای حفاظتی مورد نیاز برای اسپرم را فراهم می‌کند تا در سفرش در مجراهای جنسی زنانه آسیب نبیند. محیط مهبل در شرایط معمولی به شدت اسیدی (اسید لاکتیک)، با لزجت و پر از سلول‌های ایمنی است برای همین این محیط برای سلول‌های اسپرم بسیار خشن و نامناسب است. ترکیبات به کار رفته در پلاسمای منی کمک می‌کند تا این میزان خشونت محیط در برابر اسپرم جبران شود. آمین‌های پایه مانند پوترسین، اسپرمین، اسپرمیدین و کاداورین دلیل بو و مزهٔ ویژهٔ منی‌اند. این پایه‌های آلکالینی با محیط خشن مجراهای جنسی زنانه در اندرکنش قرار می‌گیرد و از DNA درون اسپرم حفاظت می‌کنند.

از این همه مواد مغذی و فواید منی میتوان برای درمان بسیاری از بیماری ها و مشکلات استفاده کرد. قبل از همه چیز باید گفت که روش بهره مند شدن از فواید آب منی برای مردان و زنان متفاوت است.

برای مردان

مردان برای اینکه بجای دفع کردن مایع منی بتوانند از آن استفاده کنند باید از تکنیکی به نام "جلوگیری از انزال" استفاده کنند. برای انجام این تکنیک باید هنگام نزدیک شدن به نقطه ارضاع شدن و دفع منی، دو انگشت خود را بر روی ماهیچه بالا برنده مقعد قرار داده، اندکی فشار دهید و از بیرون ریختن مایع منی جلوگیری کنید. (این نقطه بین بیضه ها و مقعد قرار داشته و به مقعد نزدیک تر است)

با انجام اینکار مایع منی به داخل بدن برگشته و جذب می شود (اما نه در جای قبل خود بلکه به مثانه و سپس جذب خون میشود)

برای خانم ها

استفاده از فواید مایع منی برای خانم ها 4 راه دارد: خوردن آب منی، نگه داشتن منی زیر زبان، رابطه مقعدی (ریختن منی داخل مقعد) و یا عدم استفاده از کاندوم در رابطه واژنی.

روش خوردن آب منی فواید چندان زیادی ندارد چراکه بسیاری از مواد مغذی موجود در منی در معده نابود میشود.
ریختن آب منی از داخل مقعد هم ممکن است اثر گذار باشد اما نمیتوان با قطعیت نظر داد. (چراکه مشخص نیست همیشه منی فشار لازم برای جذب شدن در بدن را داشته باشد)

بهترین روش استفاده از فواید منی برای خانم ها ، عدم استفاده از کاندوم و ریختن آب منی درون واژن است اما در این حالت امکان انتقال بیماری های مقاربتی و احتمال بارداری وجود دارد. (البته اگر از سلامت همسر و یا شریک جنسی خود اطمینان داشته باشید و همچنین در حال استفاده از روش های پیشگیری از بارداری نیز باشید این 2 مشکل برای شما خطرساز نخواهد بود)

منی ، فواید منی ، خواص آب منی

فواید آب منی چیست؟

1. آب منی ضد افسردگی است.

در یک نظر سنجی و بررسی آماری مشخص شده است که خانم هایی که هنگام رابطه جنسی کاندوم استفاده نمیکنند نسبت به آن هایی که همیشه کاندوم استفاده میکنند افسردگی کمتری داشته و در کل مشکلات روانی (همچون داشتن افکار خودکشی و...) کمتری دارند.

دلیل این امر میتواند بخاطر وجود ماده ای به دلیل داشتن فاکتور رشد عصب باشد که این سطح بالای این فاکتور در بدن میتواند از بسیاری از بیمارهای مرتبط با سیستم مغز و اعصاب همچون افسردگی و اضطراب جلوگیری کند.

منی مواد دیگری همچون اکسی توسین، پروژسترون، اندورفین، پرولاکتین، هورمون آزاد کننده تیروتروپین و سروتونین دارد که همه این مواد باعث بهبود خلق و خو و حالات روانی میشود. (برخی از این هورمون ها مثل هورمون اکسی توسین به هورمون عشق و یا هورمون شادی معروف هستند)

2. آب منی ضد اضطراب است.

همانطورکه در مورد قبلی نیز به اختصار اشاره شد، آب منی حاوی هورمون های ضد اضطرابی همچون اکسی توسین، پروژسترون و سروتونین میباشد.

اضطراب میتواند منجر به مشکلات بسیار دیگری همچون خستگی و کاهش کارکرد مغزی (مواردی همچون کاهش حافظه، عدم توانایی در تمرکز کردن و...) بشود.

مایع منی حاوی مقدار بسیار زیادی آنتی اکسیدان میباشد که از استرس جلوگیری میکند.

3. مایع منی حاوی آنتی اکسیدان های بسیار بوده و با افسردگی اکسیداتیو مبارزه میکند.

آب منی آنتی اکسیدان های بسیاری همچون ملاتونین، کاتالاز، گلوتاتیون، جی پی اکس، ویتامین سی، ویتامین ای، پیروات و کارنیتین میباشد.

مایع منی همچنین حاوی برخی هورمون های آنتی اکسیدان همچون اکسی توسین و پروژسترون است. به علاوه آب منی اوریک اسید نیز دارد که نوعی آنتی اکسیدان میباشد که البته خواص دقیق آن برای سلامتی هنوز مشخص نشده است.

4. آب منی ضد التهاب است.

مایع منی حاوی مواد ضد التهابی زیادی همچون اکسی توسین، تستوسترون و کورتیزول میباشد. افرادی که از التهابات مزمن رنج میبرند میتوانند فواید آب منی را امتحان کنند!

خواص و فواید آب منی ، فواید منی

5. آب منی هورمون های مفید زیادی دارد.

در موارد قبلی به برخی از هورمون های مفیدی که در منی وجود دارد اشاره کردیم اما در اینجا لیست کامل تمام هورمون ها را آورده ایم.

 • اکسی توسین
 • پروژسترون
 • پرگننولون
 • ملاتونین
 • هورمون تحریک کننده فولیکول (FSH)
 • هورمون لوتئینیزه (LH)
 • تستوسترون
 • هورمون TRH
 • کورتیزول
 • استرون
 • استروژن
 • DHEA
 • DHT

6. منی ممکن است در پیشگیری از سرطان موثر باشد.

برخی از مطالعات نشان داده است که مایع منی میتواند خطر ابتلا به سرطان سینه را کاهش دهد. گمان میرود این اثر آب منی بدلیل داشتن پروتئین های زیاد، سلنیوم و TGF-beta میباشد.

7. منی توانایی های شناختی مغز را بهبود میدهد.

آب منی دارای NGF و یا فاکتور رشد عصبی است. این فاکتور برای رشد و بقاء سلول های عصبی (نورون ها) ضروری میباشد. این فاکتور همچنین باعث تقویت میلین (قسمتی از سلول های عصبی) نیز میگردد.

استرس NGF را کاهش میدهد. سطح پایین فاکتور رشد عصبی در افراد دارای تصلب شرایین، افراد چاق، آن هایی که دیابت نوع 2 دارند و مبتلایان به سندرم متابولیک مشاهده شده است.

فاکتور رشد عصبی خاصیت آنتی اکسیدانی داشته و میتواند در درمان بیماری هایی همچون افسردگی، ام اس و اسکیزوفرنی موثر باشد.

اگر نمیخواهید آب منی بخورید، راهکار هایی دیگر مثل یوگا و عاشق شدن! نیز برای افزایش NGF در بدن وجود دارد.

مواد غذایی همچون چای سبز و دمنوش رزماری نیز سطح فاکتور رشد را میتوانند افزایش دهند.

راه دیگری نیز برای افزایش NGF وجود دارد و آن استفاده از مکمل ها میباشد. مکمل های بوتیرات، روی، لیتیوم، بربرین، PQQ، ویتامین د و ملاتونین در افزایش فاکتور رشد موثر هستند.

8. آب منی ضد عفونی کننده است.

منی دارای پروتئین های زیادی میباشد که خواص ضد باکتری قوی داشته و میتواند با انواع قارچ ها، ویروس و باکتری ها مبارزه کند.

9. آب منی میتواند باعث طول عمر بیشتر شود!

منی حاوی ماده ای به نام اسپرمیدین است که میتواند طول عمر را افزایش دهد. اسپرمیدین در سایر جانوران هم توانسته با استفاده از فرایندی به نام "خودخواری سلولی" باعث افزایش طول عمر آن ها بشود. اسپرمیدین میتواند با تنظیم اصلاح ژن ها طول عمر را افزایش دهد. گریپ فروت و تمپه از دیگر منابع اسپرمیدین میباشند.

10. آب منی میتواند از ریزش مو جلوگیری کند.

از دیگر فواید و کاربرد های اسپرمیدین، تاثیرات آن در تقویت و افزایش طول مو میباشد. اسپرمیدین همچنین میتواند سلول های بنیادی که موجب افزایش رشد مو میشوند را نیز تقویت کند.

11. آب منی باعث افزایش میل جنسی میشود.

مایع منی حاوی تستوسترون است. تستوسترون هم در آقایان و هم در خانم ها باعث افزایش میل جنسی میشود. تستوسترون از طریق دیواره واژن و یا خوردن آب منی میتواند جذب بدن خانم ها بشود.

12. مایع منی از پری-اکلامپسیا پیشگیری میکند.

TGF-beta موجود در آب منی (که در موارد قبلی توضیح دادیم) باعث افزایش قدرت اغماض دهانی میشود. زمانی که زنی مایع منی شریک جنسی خود را میخورد نسبت به پروتئین های موجود در آن مقاوم میشود. گفته میشود همین امر موجب کاهش خطر بیماری پری-اکلامپسیا میگردد.

در یک مطالعه علمی مشخص شده رابطه جنسی دهانی و قورت دادن آب منی میتواند به خانم ها برای داشتن بارداری بهتر و موفق کمک کند.

13. منی قدرت باروری را افزایش میدهد.

منی حاوی NGF میباشد که در پستانداران بوسیله افزایش تخمک گذاری میتواند قدرت باروری را افزایش دهد.

14. منی فوق العاده مغزی است.

اگر هر کدام از موادی که در منی وجود دارد را بصورت جداگانه در نظر بگیرید، مقدار آن های خیلی زیاد نیست اما اگر مجموع این مواد معدنی را حساب کنید متوجه خواهید شد که مایع منی بسیار مغذی و مفید است. بطور مثال آب منی که بر اثر یکبار انزال از بدن مرد خارج میشود 0.56 میلی گرم روی دارد که در واقع یک بیستم نیاز روزانه بدن به این ماده معدنی میباشد اما از آنجایی که بدن تنها حدود 20 درصد روی خوراکی را جذب میکند، میتوان گفت که 0.56 میلی گرم در واقع تاثیری برابر با 2.5 میلی گرم روی خواهد داشت. البته اگر آب منی را قورت بدهید و یا از روش جلوگیری از انزال استفاده بکنید، مواد معدنی کمتری دریافت خواهید کرد.

دیگر مواد معدنی موجود در منی عبارتند از:

* مقادیر گفته شده برحسب هر 100 میلی گرم است.

 • کلسیم (27.6 میلی گرم)
 • کلراید (142 میلی گرم)
 • سیترات (525 میلی گرم)
 • فروکتوز (27.6 میلی گرم)
 • گلوکز (102 میلی گرم)
 • اسید لاکتیک (62 میلی گرم)
 • منیزیم (11 میلی گرم)
 • پتاسیم (109 میلی گرم)
 • پروتئین (5.4 میلی گرم)
 • سدیم (300 میلی گرم)
 • اوره (45 میلی گرم)
 • روی (16.5 میلی گرم)

چنانچه این مطلب را مفید میدانید با لایک کردن و به اشتراک گذاشتن آن، از ما حمایت کنید. نظرات، پیشنهادات و مقاله های درخواستی خود را از طریق قسمت دیدگاه ها برای ما ارسال کنید.

بیشتر بخوانید:

آیا خوردن آب منی فوایدی هم دارد ؟


این مطلب چقدر مفید بود ؟
(323 امتیاز , میانگین: 4.3 از 5)  
 • برچسب ها:
 • آب منی
 • منی
 • اسپرم
 • مایع منی

۷ دیدگاه

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید
 
de
مهرناز | ۳ روز پیش
ای بابا یه جا میگین بد هست یه جا میگین خوبه بخوریم یا نخوریم؟؟؟
۲
۰
 
 
ir
آرمین | ۳ هفته پیش
با سلام میخواستم ببینم من که زیاد خود ارضایی میکنم برای تلف نشدن منی میشه بعد از هر بار انجام خودارضایی منی خودم رو بخورم ، فایده و ضررش چی هست؟ ممنون
۱۰
۹
 
 
eu
Mahzyar | ۲ ماه پیش
با سلام
یه سوال داشتم
اگه در مردان از انزال منی پیشگیری کنیم اثرات حاصل از دست رفتن منی برایمان به وجود نمی اید؟؟؟؟
۵
۲
 
 
tr
Omid | ۲ ماه پیش
سلام
ممنون برای مطالب خوبتان
میخواستم بگم وقتی از خروج منی در زمان انزال جلوگیری می شود باعث ماندن آن در لوله های خروج منی میشود و باعث عفونت و بیماری در بدن به خصوص در پروستات می شود .
۵
۲
پاسخ ها:
  ir
  بوعلی سینا | ۱۱ ساعت پیش
  مطلبش علمی نبود. هدفش فقط اینه که منی رو بخورید.
  حالا داستان چیه خدا میدونه
  ۰
  ۰
 

آخرین مطالب دلگرم

StatCounter