مجله دلگرم
امروز: سه شنبه, ۱۸ بهمن ۱۴۰۱ برابر با ۱۵ رجب ۱۴۴۴ قمری و ۰۷ فوریه ۲۰۲۳ میلادی
کشف پادزهر موثر درمان مسمومیت با قرص برنج!
3
زمان مطالعه: 4 دقیقه
قرص برنج سمی بسیار مهلک است به ‌ویژه هنگامی که آنرا از ظرف تازه باز شده آن مصرف کنند.


مسمومیت با قرص برنج و روش درمان آن


قرص برنج یا آلومینیوم فسفید (AIP) که از آن برای ضدعفونی و حفاظت از دانه‌های غلاتی همچون برنج استفاده می‌شود و با نام‌های تجاری‌ همچون کویک ‌فوس (QuickPhos)، سلفوس (Celphos) به فروش می رسد ، سمی بسیار مهلک است به ‌ویژه هنگامی که آنرا از ظرف تازه باز شده آن مصرف کنند.


دلیل مصرف خوراکی قرص برنج

بر اساس گزارش‌ها به سه دلیل افراد ممکن است از این قرص استفاده کنند
1. مصرف اشتباه قرص موجود در برنج که در ایران باعث مرگ دسته‌جمعی چندین خانواده شده‌است.
2. مصرف قرص‌های قلابی توهم‌زا که دارای ترکیبات قرص برنج هستند یا خود قرص برنج هستند.
3. مصرف جهت خودکشی سریع، که کارشناسان معتقدند مرگ صورت گرفته با این قرص سریع، دردآور است

تاثیر مصرف قرص برنج بر بدن


این ماده سمی به راحتی جذب دستگاه‌های گوارش شده و بعد از حل شدن در مایعات بدن و رطوبت معده باعث تولید گاز خطرناک فسفین می‌شود. هرچه این ترکیبات تازه‌تر باشد گاز بیشتری آزاد کرده و خطرناک‌تر هستند، به طوری که این ماده با ساخت پروتئین تداخل دارد و مانع سنتر پروتئین می‌شود.

سپس فسفین با بلوک کردن سیتوکروم اکسیداز و مهار فسفوریسیون اکسیداتیو باعث افزایش رادیکال‌های آزاد و سپس مرگ سلولی می‌شود و در نتیجه دستگاه‌هایی از بدن که به مقدار بیشتری اکسیژن نیاز دارند نسبت به این سم حساس‌تر و آسیب‌پذیرتر هستند.

سم قرص برنج سمی است که بر روی سلول‌های بدن تاثیر بدی دارد و تنفس سلولی را از بین می‌برد و باعث آسیب جدی به اعضا و ارگان‌های حساس بدن مانند کلیه‌ها و قلب می‌شود. مرگ بر اثر مصرف قرص برنج مرگی دردناک است و فرد عطش زیادی دارد و در این مرگ فرد تا زنده است، هوشیار و بیدار بوده و سوزش شدیدی در بدن خود احساس می‌کند. این قرص ظرف سه تا چهار ساعت سیستم تنفسی و قلب را دچار مشکل می‌کند و فرد در اثر مرگی زجرآور خواهد مرد.

در صورتی که فرد قرص برنج را بخورد یا بوی آن را استشمام کند دچار مسمومیت خواهد شد که در صورتی که سم از بدن وی خارج نشود مرگ در پی خواهد داشت. علامت‌های بالینی فرد دچار خستگی و کمبود اکسیژن است، به طوری که بدنش رو به کبودی رفته و دچار خفگی سلولی خواهد شد. این روند روندی غیرقابل برگشت بوده و مسمومیت با قرص برنج برابر با مرگ است.

قرص برنج


پادزهر احتمالی قرص برنج


تحقیقات برای درمان مسمومیت با قرص برنج به این نتیجه رسیده است که می توان این مسمومیت مهلک را با بوریک اسید به عنوان پادزهر درمان کرد که راه نجات ساده ای برای همه افرادی است که بطور تصادفی یا به قصد خودکشی از این قرص استفاده می کنند.


از آنجاییکه گاز بی بو و بی رنگ فسفین عامل سمیت قرص برنج است ، بوریک اسیدمی تواند به عنوان خنثی کننده آن عمل کند. در این پروسه گاز فسفین به عنوان باز لوئیس و بوریک اسید به عنوان اسید لوئیس در نظر گرفته می شود . گاز فسفین در این واکنش شیمیایی می تواند به دام افتاده و توسط بوریک اسید خنثی شود.


بوریک اسید یک اسید بی بو ، بی رنگ ، ضعیف و غیر سمی است که در پزشکی کاربردهایی به عنوان ضد عفونی کننده و محلول شستشوی چشم و غیره دارد . دوز کشنده اسید بوریک برای افراد بالغ 5 – 20 گرم و برای اطفال 3-6 گرم است . در بررسی های صورت گرفته واکنش احتمالی بین باز لوئیس بسیار سمی PH3 و بوریک اسید به عنوان یک پادزهر برای مسمومیت با قرص برنج پیشنهاد شده است.


در این آزمایش شرایط pH اسیدی معده و سرعت آزاد سازی گاز فسفین تحت این شرایط و حضور اسید کلریدریک به عنوان اسید معده شبیه سازی شد و مشاهده شد که اضافه کردن بوریک اسید گاز متصاعد شده از قرص برنج را به دام انداخته و مانع مسمومیت زایی آن می شود.


بنابراین استفاده از بوریک اسید به عنوان یک پادزهر موثر برای قرص برنج می تواند نوید بخش باشد هرچند این تحقیق نیازمند آزمایشات بیشتری در آزمایشگاه و در بدن موجود زنده است.

divider

بیشتر بخوانید:

آیا خوردن قرص برنج باعث مرگ می شود؟ عوارض و درمان فوری آن

قرص خطرناک برنج را میشناسید؟

سالم‌ترین شیوه پخت برنج

divider

گردآوری توسط بخش سلامت

مجله دلگرماین مطلب چقدر مفید بود ؟
4.7 از 5 (3 رای)  
توجه: مطالب پزشکی و سلامت مجله دلگرم ، از منابع معتبر داخلی و خارجی تهیه شده اند و صرفا جنبه اطلاع رسانی دارند ، لذا توصیه پزشکی یا درمانی تلقی نمی شوند ، چنانچه مشکل پزشکی دارید حتما برای تشخیص و درمان به پزشک یا متخصص مراجعه کنید.
قرآن آنلاین
دیدگاه ها

درج کامنت برای این مطلب غیر فعال است