دلگرم
امروز: دوشنبه, ۲۰ آذر ۱۴۰۲ برابر با ۲۶ جمادى الأول ۱۴۴۵ قمری و ۱۱ دسامبر ۲۰۲۳ میلادی
تحقیقات جدید از تاثیر ماه تولد بر چاقی و لاغری می گویند !!
0
زمان مطالعه: 4 دقیقه
تاثیر ماه تولد بر وزن بدن بسته به میزان چربی قهوه ای بدن است که در امتداد ستون فقرات و گردن قرار دارد و ظاهرا افرادی که لاغر هستند مقدار زیادتری چربی قهوه ای دارند.

تاثیر ماه تولد بر اضافه وزن

تاثیر ماه تولد بر وزن بدن از کشفیات جدید محققان است که همه را شگفت زده کرده است . تاثیر ماه تولد معمولا برای شخصیت شناسی , سازگاری افراد با یکدیگر , شغل های مورد علاقه و ... مورد بررسی قرار گرفته است و اکثر افراد از آن آگاهی دارند اما اخیرا برخی از دانشمندان تاثیر ماه تولد بر چاقی یا لاغری افراد را مورد بررسی قرار داده و آنرا مرتبط می دانند. با ما در مجله دلگرم همراه باشید تا به شرح تاثیر ماه تولد بر چاقی و لاغری بپردازیم.

تاثیر ماه تولد بر وزن افراد متولد زمستان

دانشمندان معتقدند که دلیل تاثیر ماه تولد بر وزن بدن میزان چربی قهوه ای بدن است که در امتداد ستون فقرات و گردن قرار دارد و ظاهرا افرادی که لاغر هستند مقدار زیادتری چربی قهوه ای دارند. بر این اساس کودکانی که در زمستان متولد شده اند احتمال کمتری دارد دچار اضافه وزن شوند زیرا مقدار بیشتری چربی قهوه ای در بدن آنها وجود دارد . گفته می شود که چربی قهوه ای به سوزاندن چربیهای بدن کمک می کند و به کاهش وزن بدن و لاغری افراد کمک می کند.


در این رابطه گزارشی در مجله علمی نیچر مدیسین منتشر شده که در آن 8400 فرد بزرگسال از نظر مقدار چربی قهوه ای مورد بررسی قرار گرفتند . نتایج نشان می دهد افرادی که در نیمه دوم سال متولد می شوند نسبت به افرادی که در ماههای ژانویه تا ژوئن متولد شده اند چربی قهوه ای بیشتری داشتند . نتایج مشابهی در بررسی موشها نیز بدست آمد .

اثر آب و هوا بر چاقی


تاثیر محل زندگی بر چاقی و لاغری


تحقیقات همچنین نشان داده است افرادی که در مناطق سرد زندگی می کنند چربی قهوه ای بیشتری دارند . مطالعات گذشته نیز نشان داده است افراد ساکن در مناطق سردسیر چربی قهوه ای بیشتری در بدنشان دارند . پروفسور کریستین وولفروم، از دانشگاه ETH زوریخ، اظهار داشت: تا به حال فرض بر این بود که مقدار چربی قهوه ای بدن تحت تاثیر دمایی قرار دارد که افراد در طول زندگی خودشان تجربه می کنند . اما مشاهدات نشان می دهد که دمای قبل از بارداری نیز سطح چربی قهوه ای بدن پس از تولد را تحت تاثیر قرار می دهد . اما این همه چیزی نبود که پروفسور گفت .


او همچنین به نکته جالب دیگری اشاره کرد که افزایش دمای داخل خانه ها در سالهای اخیر بطور کلی باعث افزایش چاقی افراد شده است . البته این مطالعه نمی گوید که شما قبل از بارداری در آب های سرد شنا کنید تا فرزند شما در آینده چربی قهوه ای بیشتری داشته باشد ! پروفسور وولفروم معتقد است که تحقیقات بیشتری در این زمینه مورد نیاز است تا رابطه آب و هوا و همچنین ماه تولد بر چاقی و لاغری افراد مشخص شود.


در این زمینه قرار گرفتن طولانی مدت در معرض سرما ضروری به نظر می رسد تا بر روی برنامه های اپی ژنیک انسان تاثیر بگذارد و شنا کردن کوتاه مدت در آب سرد یا دراز کشیدن روی یک بلوک یخی احتمالا کافی نخواهد بود . همانطور که قبلا ذکر شد علاوه بر آزمایش های انسانی این موارد روی موش ها هم بررسی شد و مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفت.


ظاهرا تست موشها نشان داد که دمای محیط زندگی حیوانات ماده قبل و پس از جفت گیری هیچ تاثیری بر روی فرزندان و برای مثال مقدار چربی قهوه ای آنها ندارد . با اینحال بررسی موشهای نر نشان دارد که تغییر دمای هوا و کاهش آن تاثیر قابل توجهی بر فرزندان دارد و بافت چربی قهوه ای فعال تری در آنها تولید می کند. علاوه بر این بچه موش هایی که در هوای سر متولد شده بودند وقتی در معرض رژیم پر چرب قرار گرفتند وزن کمتری نسبت به گروه دیگر که در هوای گرم متولد شده بودند کسب کردند که نشان دهنده چربی قهوه ای بیشتر در بدن آنها است . تحقیقات در این زمینه همچنان ادامه دارد...

divider

بیشتر بخوانید :

اثر ساعت زیستی بر درمان چاقی بدن

چاقی، حس چشایی را کم می‌کند!

آیا چاقی باعث ناباروری میشود؟

divider

ترجمه توسط بخش سلامت

مجله دلگرماین مطلب چقدر مفید بود ؟
 
    توجه: مطالب پزشکی و سلامت مجله دلگرم ، از منابع معتبر داخلی و خارجی تهیه شده اند و صرفا جنبه اطلاع رسانی دارند ، لذا توصیه پزشکی یا درمانی تلقی نمی شوند ، چنانچه مشکل پزشکی دارید حتما برای تشخیص و درمان به پزشک یا متخصص مراجعه کنید.

    دیدگاه ها

    اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !

    
    hits