دلگرم
امروز: سه شنبه, ۰۴ مهر ۱۴۰۲ برابر با ۱۰ ربيع الأول ۱۴۴۵ قمری و ۲۶ سپتامبر ۲۰۲۳ میلادی
تاثیر آواز خواندن بر سلامتی
0
زمان مطالعه: 10 دقیقه
به شما توصیه می کنیم گاهی با صدای بلند آواز بخوانید. چرا؟ جواب را در ادامه بخوانید.

آواز خواندن و تاثیر آن بر سلامتی

اگر شما هم از آن دسته هستید که در اکثر مواقع در حال آواز خواندن هستید باید به شما تبریک گفت چرا که آواز خواندن سلامتی شما را به دنبال دارد. و شمایی که اهل این کار نیستید بهتر است تمرین کنید که گاهی با صدای بلند آواز بخوانید تا سالم بمانید. آواز خواندن و زمزمه آهنگ های مورد علاقه تان، علاوه بر اینکه می تواند حال روحی شما را بهتر کند، فوایدی نیز برای سلامتی بدن دارد! آواز خواندن نیز، درست مانند موسیقی، برای سلامتی موثر بوده و این بار که آهنگ مورد علاقه تان را خواستید زمزمه کنید، تردید نکنید و با صدای بلند آواز بخوانید. در این مقاله دلگرم به تاثیر آواز خواندن بر سلامتی می پردازیم. پس با ما باشید.

تاثیر آواز خواندن بر سلامتی

برای رسیدن به سلامتی با صدای بلند آواز بخوانید

1- با آواز خواندن سیستم ایمنی خود را تقویت کنید.

تقویت سیستم ایمنی، بهترین فایده‌ی آواز خواندن برای سلامتی شماست. بنا بر پژوهش‌ها آواز خواندن به تقویت سیستم ایمنی کمک می‌کند. در تحقیقی، نمونه خون اعضای گروه حرفه‌ای کُر، قبل و بعد از خواندن قطعه‌ای از موتسارت آزمایش و بررسی شد. محققان دریافتند در بسیاری از نمونه‌ها، مقدار پروتئینی که در سیستم ایمنی به عنوان آنتی بادی عمل کرده و ایمونوگلوبولین نام دارد، به یکباره بعد از آواز خواندن افزایش چشمگیری پیدا کرده بود. در حالیکه در نمونه خون اعضایی از گروه کُر که فقط شنونده بودند، این نتایج دیده نشد. بنابراین یافته‌ها نشان می‌دهند که آواز خواند تاثیر مثبتی بر سیستم ایمنی دارد. در واقع آواز خواندن یک راه مفید برای تقویت سیستم ایمنی شماست، امتحان کنید!

2- بهتر شدن ژست بدنی با آواز خواندن

جالب است بدانید یکی از فواید آواز خواندن، بهبود وضعیت بدنی است. وقتی که آواز می‌خوانید، صاف ایستادن، بخش مهمی از تکنیک درست آواز خواندن است. بنابراین بعد از مدتی، ژست درست بدن برای شما تبدیل به یک عادت خواهد شد. ضمنا با این وضعیت بدن، فضای خالی قفسه سینه و کمر و شانه‌ها هم راستا شده و باعث می‌شود وضعیت بدنی خود را اصلاح کنید.

3- آواز نوعی ورزش شگفت انگیز

آواز خواندن می‌تواند یک ورزش عالی باشد، مخصوصا برای افراد سالمند، ناتوان و یا آسیب دیده. حتی اگر شما یک فرد کاملا سالم باشید، با فراگرفتن تکنیک‌های درست آواز خواندن مثل ادا کردن واکه‌ها، ریه‌های‌تان تمرین و ورزش خواهند کرد. همچنین برخی دیگر از فواید آواز خواندن برای سلامتی می‌توان از قوی‌تر شدن دیافراگم و افزایش جریان خون کلی در بدن نام دارد. علتش هم این است که وقتی آواز می‌خوانید در مقایسه با زمانی که فعالیت‌های دیگری انجام می‌دهید، مجبورید مقدار اکسیژن بیشتری به درون بکشید.

برای رسیدن به سلامتی با صدای بلند آواز بخوانید


حتی عده‌ای عقیده دارند به طور مرتب آواز خواندن می‌تواند استقامت و ظرفیت هوازی را بالا ببرد. ضمنا سریع‌ترین راه غبغب تا شکم آواز خواندن است! زیرا وقتی که بازدم انجام می‌دهید، عضلات میان تنه به یکباره فعال خواهند شد. تمرین‌های تنفسی را انجام دهید. ابتدا خواهید دید که بالای شکم فعال می‌شود و سپس به این دلیل که به بیرون راندن هوا ادامه می‌دهید، قسمت پایینی شکم نیز شروع می‌کند به فعال شدن. به آواز خواندن‌تان ادامه دهید تا عضلات‌تان حتی بدون اینکه بفهمید ورزش کنند.

4- تاثیر آواز خواندن بر خواب شما

کارشناسان سلامت نشان داده‌اند که آواز خواندن می‌تواند عضلات دهان و حلق را تقویت کرده و در نتیجه خروپف و آپنه خواب را متوقف کند. اگر شما هم دچار اینگونه مشکلات خواب هستید توصیه می‌کنیم آواز بخوانید تا از خوابی بهتر و لذت بخش‌تر بهره مند شوید.

5- با صدای بلند بخوان و استرس را دور کن!

واقعیت این است که سر و کار داشتن با آواز و موسیقی به هر شکلی آرامشبخش است. بیشتر ما دست کم یکی دو آهنگ داریم که وقتی دچار استرس و اضطراب هستیم به آن پناه می‌بریم. آواز خواندن می‌تواند تنش عضلات را کم کند و استرس‌تان را تسکین بدهد. وقتی آواز می‌خوانید، سطح هورمون‌های ضد استرس افزایش یافته و برای همین آواز خواندن یکی از ساده‌ترین راهها برای کمک به تسکین استرس بدون نیاز به دکتر و دارو محسوب می‌شود.

6- آواز، ضد افسردگی طبیعی

آواز خواندن راهکاری طبیعی برای غلبه بر افسردگی است. آواز خواندن باعث ترشح اندورفین می‌شود که هورمون احساس خوب مغز است و منجر به احساس خوشبینی و شادی برای ما می‌شود. محققان دریافته‌اند یک اندام بسیار ریز در گوش است که می‌تواند به فرکانس‌های آواز جواب بدهد، این واکنش یک احساس لذت آنی تولید می‌کند حتی اگر خواننده خود شما باشید. به عبارتی ساده‌تر، آواز خواندن می‌تواند کمک‌تان کند بر مشکلات زندگی‌تان غلبه کنید و به راحتی روحیه‌تان را تقویت کند.

برای رسیدن به سلامتی با صدای بلند آواز بخوانید

7- افزایش هوشیاری ذهنی

این هم فایده‌ای دیگر از آواز خواندن که مخصوصا برای افرادی که با آلزایمر و فراموشی دست و پنجه نرم می‌کنند مفید است. همانطور که گفتیم آواز خواندن به جریان خون کمک می‌کند و البته این جریان خون، پُر از اکسیژن است که می‌تواند مقدار اکسیژن بیشتری به مغز برساند. از این رو آواز خواندن به ما کمک می‌کند تمرکز خود را بالا ببریم و از نظر حافظه و ذهنی هوشیارتر شویم. انجمن آلزایمر جهانی، خدماتی به نام «برای مغزتان بخوانید» تشکیل داده است که به بیماران آلزایمر کمک می‌کند حافظه‌ی خود را تقویت کنند.

8- کمک به بیماران پارکینسون

مطالعات زیادی وجود دارند که نشان می‌دهند آواز خواندن می‌تواند سلامت بیماران پارکینسون را تقویت کند. برای این افراد، آواز خواندن باعث بهبود مهارت کلامی و کنترل بلع می‌شود. ضمنا طبق یافته‌ها آواز خواندن به بیماران پارکینسون کمک می‌کند تعادل خود را به دست بیاورند.

9- تقویت مهارت‌های ارتباطی

پژوهش‌ها نشان داده آواز خواندن برای بچه‌های کوچک به مغزشان جهت آماده شدن برای یادگیری زبان کمک می‌کند. همچنین موسیقی ابزار خوبی برای تعلیم خواندن و نوشتن در سنین پایین است تا بعدا دچار مشکلات زبانی نشوند. اگر دوست دارید ترانه‌هایی که می‌خوانید را خودتان بسرایید پس این استعداد شما می‌تواند به مهارت‌های ارتباطی‌تان نیز کمک کند.

10- داشتن دوستان بیشتر

شما چه عضو حرفه‌ای گروه کُر باشید و یا فقط در دورهمی‌های دوستانه‌تان آواز بخوانید، یکی از فوایدش این است که می‌تواند سطح زندگی اجتماعی‌تان را ارتقاء بدهد. پیوند و ارتباطی که بواسطه‌ی آواز خواندن با سایر افراد ایجاد می‌کنید، صمیمیت‌های بیشتری را شامل می‌شود. وارد شدن در هر گروهی و ارتباط برقرار کردن با آنها توسط آواز خواندن برای خود شما هم مفرح بوده و همین هم عاملی است برای کاهش استرس و افسردگی.

11- افزایش اعتماد بنفس

خیلی از افراد مخصوصا خواننده‌های تازه کار از قرار گرفتن روی استیج می‌ترسند. اما خوب آواز خواندن و تحسین و تشویق دیگران را دریافت کردن می‌تواند رمز غلبه بر ترس و افزایش اعتماد بنفس باشد. حتی به مرور زمان شاید به راحتی بتوانید در مقابل افرادی که مهارت‌های پرزنتیشن عالی دارند نیز خودی نشان بدهید. می‌توانید از آواز خواندن در مقابل اعضای خانواده و دوستان شروع کنید.

برای رسیدن به سلامتی با صدای بلند آواز بخوانید

12- نگاه‌تان به آواز و آواز خواندن متحول خواهد شد

با آواز خواندن تدریجا از یک مبتدی به یک خبره‌ی انگیزشی تبدیل خواهید شد! حتی ممکن است سبک‌های جدیدی از موسیقی را پیدا کنید که برای‌تان لذت بخش‌تر و خوشایندتر باشد. لذت خوانندگی فراتر از یک استعداد حنجره‌ای است. تشویق خواهید شد که چیزهای بیشتری یاد بگیرید و از کلاس‌های تقویت مهارت‌های خوانندگی استفاده کنید. مهم نیست که یک خواننده‌ی خوب نشوید. همین که هر روز برای خودتان بخوانید هم عالی است و دریچه‌ای به سمت منظره‌ای جدید از دنیای موسیقی و آواز به روی‌تان گشوده خواهد شد که تمام دیگر فواید گفته شده در بالا را تقویت خواهد کرد.

13- شما و عشق‌تان به هم نزدیک‌تر می‌شوید

مطالعه‌ای فواید آواز خواندن را در میان خوانندگان تعلیم دیده و تعلیم ندیده مورد بررسی قرار داد. با وجود اینکه بین این دو گروه از لحاظ سلامتی تفاوت‌هایی وجود داشت اما هر دو گروه از خواننده‌ها بعد از آواز خواندن، میزان بالایی از اکسی‌توسین در خون خود داشتند. اکسی‌توسین هورمون عشق و مهربانی نامیده می‌شود چون بعد از مواجهه با فرد محبوب ترشح می‌شود. اما این هورمون می‌تواند حس اعتماد و اطمینان را هم افزایش بدهد، اضطراب و استرس را کم کند و احساس شادی را هم بیشتر کند. حتما برای‌تان پیش آمده که بعد از خواندن یک آواز، حس بهتری پیدا کرده باشید؛ علتش ترشح اکسی‌توسین است. آواز خواندن می‌تواند شما و عشق‌تان را به هم نزدیک‌تر کند.

14- یاد می‌گیرید چطور با دقت گوش دهید

وقتی عضو یک گروه کُر می‌شوید، باید با دقت گوش بدهید تا صدای شما بتواند با صدای سایر افراد ترکیب و همراه شود. از آنجاییکه هر موسیقی نیازمند تکنیک خاصی از آواز است، شما نیاز دارید تمرین کنید تا بتوانید صدای مناسب را با تکنیک درست بیافرینید.

15- زیباتر شدن پوست

عمل آواز خواندن وادارتان می‌کند عمیق‌تر نفس بکشید و در نتیجه جریان خون‌تان بهتر شود و اکسیژن بیشتری در بدن‌تان به گردش دربیاید. اینها فاکتورهای مهمی در سلامت و جوانی پوست هستند. ضمنا آواز خواندن، ریلکسیشن عضلات صورت را به دنبال دارد که این هم به نفع پوست است. همچنین می‌توانید با تمرین‌های مخصوص صورت، از بروز خطوط در اطراف دهان‌تان پیشگیری کنید. اگر سرتان خیلی شلوغ است و فرصت شرکت در کلاس‌ یوگا را ندارید، آواز بخوانید.

فوایدی که در بالا گفته شد پشتوانه‌ی علمی دارند، پس با خیال راحت از همین امروز شروع کنید و از صدای خودتان لذت ببرید و با صدای بلند آواز بخوانید.

امیدوارم از خواندن این مقاله لذت برده باشید. چنان چه نظر ، پیشنهاد یا تجربه ای در این زمینه داشته اید خوشحال می شویم در قسمت دیدگاه آن را با ما درمیان بگذارید.این مطلب چقدر مفید بود ؟
 
توجه: مطالب پزشکی و سلامت مجله دلگرم ، از منابع معتبر داخلی و خارجی تهیه شده اند و صرفا جنبه اطلاع رسانی دارند ، لذا توصیه پزشکی یا درمانی تلقی نمی شوند ، چنانچه مشکل پزشکی دارید حتما برای تشخیص و درمان به پزشک یا متخصص مراجعه کنید.


دیدگاه ها
اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !

hits