دلگرم
امروز: یکشنبه, ۰۳ مهر ۱۴۰۱ برابر با ۲۸ صفر ۱۴۴۴ قمری و ۲۵ سپتامبر ۲۰۲۲ میلادی
۵۱ پرسش و پاسخ در رابطه با ایدز که ذهن همه را درگیر خود کرده
18
زمان مطالعه: 21 دقیقه
پرسش و پاسخ های رایج درباره ایدز و راهکارهایی برای مقابله با ایدز، پرسش پاسخ کلیدی در مورد ایدز که فکر همه را درگیر خودت کرده،

پرسش و پاسخ های رایج درباره ایدز

1-مراکز مشاوره بیماری­های رفتاری چه مراکزی هستند؟

مراکز مشاوره بیماریهای رفتاری زیر نظر دانشگاه­های علوم پزشکی سراسر کشور فعالیت می کنند. خدمات در این مراکز رایگان بوده و افراد با رفتارهای پرخطر می توانند با مشاوره تلفنی و یا حضوری اطلاعات لازم را کسب نمایند و در صورت صلاحدید مشاوران، برای آزمایش رایگان ارجاع می شوند. این مراکز با نام مراکز مشاوره ایدز در سامانه تلفنی 118 ثبت شده اند.


2-برای اطلاع از وضعیت ابتلای خود به اچ‌آی‌وی/ ایدز، انجام آزمایش و یا کسب اطلاعات در مورد اچ‌آی‌وی/ایدز چه باید بکنیم؟

باید به نزدیک ترین مرکز مشاوره بیماری­های رفتاری در شهر محل سکونت خود مراجعه کنیم.


3- ابتلا به اچ‌آی‌وی ( ویروس عامل بیماری ایدز) چیست؟ بیماری ایدز چیست؟

بیماری ایدز مرحله نهایی ابتلا به اچ‌آی‌وی است و ممکن است 10 سال (و یا بیشتر) پس از آلودگی با این ویروس اتفاق افتد. افراد مبتلا به اچ‌آی‌وی سال­ها بدون داشتن علامت زندگی می کنند و آلودگی را به دیگران منتقل می نمایند. در صورت شروع نشدن درمان موثر و به‌ موقع، اکثر بیماران حدود 3 ـ 5/2 سال پس از تشخیص بیماری ایدز می میرند.


4 - علائم بیماری ایدز چیست؟

ابتلا به بیماری ایدز در اغلب موارد با عوارض ساده‌ای مانند اسهال، تب، درد عضلانی، درد مفاصل شروع می‌شود. این عوارض پس از چند هفته خودبه خود برطرف می‌شود و فرد خیال می‌کند که به سرماخوردگی دچار بوده است. از آن جا که ساخته شدن پادتن های موثر حدود 14 روز طول می‌کشد دراین زمان جدال بین ویروس­ها و پادتن ها در جریان است.

پس از سپری شدن این مرحله دورانی فرا می‌رسد که حال بیمار خوب می‌شود اما در خون او پادتن ضد ایدز را می‌توان تشخیص داد و از خون وی ویروس ایدز را میتوان بدست آورد. عرق کردن در شب و احساس خستگی از سایر علایم این بیماری است. مرحله بعدی که در آن تصویر نهایی بیماری ایدز به نمایش گذاشته می‌شود حاصل درهم شکسته شدن کامل سیستم دفاعی بدن است. در این حالت انواع بیماری­های باکتریایی، ویروسی و انگلی قادر هستند که فرد مبتلا را از پای بیاندازند.


5-فاصله زمانی بین ابتلا و ظهور علائم بالینی ایدز چقدر است؟

از زمانی که ویروس وارد بدن شده و وارد اولین سلول­های دفاعی می شود ابتلا صورت پذیرفته است. اما به طور معمول 15-10 سال طول می­کشد که فرد وارد مرحله بیماری ایدز شود. در صورت وجود عواملی مانند فقر غذایی، عدم رعایت بهداشت، ابتلا به عفونت های مختلف و تعداد بیشتر ویروس وارد شده، این مدت کوتاه­تر می شود و استفاده از غذاهای مغذی و بهداشتی، مصرف ویتامین های لازم، انجام ورزش و داشتن روحیه بالا و تشخیص و درمان عفونت ها در این مسیر٬ مدت زمان را طولانی­تر کرده. منابع پزشکی این مدت را تا 20 سال هم گزارش نموده است.


6.اچ‌آی‌وی(ویروس عامل بیماری ایدز) از کجا آمده است؟

این ویروس در همه کشورها وجود دارد. مشخص نیست از کجا آمده است. مهم این است که با داشتن رفتارهای سالم، از ابتلا به این ویروس پیشگیری شود.


7. اچ‌آی‌وی اولین بار در کدام کشور پیدا شد؟

اولین بار در سال 1981 میلادی در بین مردان هم جنس باز در آمریکا دیده شد. شواهدی وجود دارد که قبل از این تاریخ هم بیماری ایدز در چند منطقه جهان وجود داشته است.


9. آیا خطر آلودگی و ابتلا به ایدز در زن و مرد مساوی است؟

خیر، زنان به علت ساختار فیزیکی بدن، در معرض خطر بیشتری برای ابتلا قرار دارند.


10.آیا شخص مبتلا به ایدز را می توان از ظاهر او یا به طریق دیگری شناسایی کرد ؟

این بیماری علایم مشخصی ندارد، لذا هیچ­گاه از ظاهر شخص نمی توان به بیماری او پی برد. شخص مبتلا تا وارد مرحله بیماری نشده، علائم ظاهری ندارد. مرحله ی قبل از ایدز را که شخص فقط ناقل ویروس می باشد و علائم بیماری در وی آشکار نشده است،مرحله« اچ آی وی مثبت »می گوییم.

بیشتر بخوانید::

چرا علامت ایدز روبان قرمز رنگ است

درمان ایدز: ۹ روش خانگی شگفت انگیز برای درمان ایدز

انتقال ایدز از مایع منی،چگونه ایدز از راه رابطه جنسی منتقل می شود؟


11.چگونه می توان دریافت که ما به اچ‌آی‌وی مبتلا هستیم یا خیر؟

امروزه ما می­توانیم با انجام آزمایش خون از وضعیت ابتلای خود به اچ‌آی‌وی مطلع شویم. اگر آزمایشات خون در همان زمان مثبت باشد نشانه ی این است که به اچ‌آی‌وی مبتلا شده ایم. برعکس اگر نتیحه تست منفی باشد، تنها با انجام تست مجدد ۳ ماه بعد، می توان مطمئن شد که مبتلا به ویروس هستیم یا خیر.

در این مدت زمان ۳ ماهه باید از وسایل پیشگیری کننده صد در صد استفاده کرد. در تمام شرایط بسیار مهم است که با پزشک خود سریعا مشورت کنید چرا که او به سوالات شما پاسخ خواهد داد و در صورت نیاز تست دوم را به شما پیشنهاد خواهد کرد.


12. چگونه بفهیم اطرافیان­مان مبتلا به HIV هستند یا خیر؟

هیچ گاه نمی توانید فقط با نگاه به اطرافیان­تان به این مورد پی ببرید. هرفرد ظاهرا سالمی را که درمحل کار، مدرسه، استادیوم ورزشی، خیابان و ... ملاقات می کنید ممکن است بدون آنکه حتی خود آگاه باشد، ناقل این ویروس باشد. بدین معنی که در حالی که در ظاهر سالم به نظر می رسد ولی در صورت ابتلا، می تواند با رفتارهای پرخطر خود ویروس را به فرد دیگری منتقل کند.


13. آیا کودکان هم ایدز می گیرند؟
بله. در کودکان مبتلا، علائم بیماری ایدز زودتر از بالغین ایجاد می شود و مرگ و میر آنها نیز زیاد است.


14. راه های انتقال HIV کدام است؟

شایع­ترین راه­های انتقال HIV درحال حاضر به قرار زیر است:

 1. مقاربت (واژینال، مقعدی و یا دهانی) با فرد مبتلا
 2. استفاده از سوزن مشترک با فرد مبتلا
 3. از مادر مبتلا به جنین در داخل رحم، حین زایمان و یا درطی شیردهی
 4. علاوه بر آن ویروس می تواند از راه دریافت خون و یا فاکتورهای انعقادی مبتلا هم منتقل شود.
 5. ویروس می تواند از راه ورید (مثلا درحین تزریق وریدی)، مقعد، واژن، آلت، دهان و سایر غشاهای مخاطی (نظیر چشم و مخاط داخل بینی) و یا بریدگی ها و زخم ها وارد بدن شود.
 6. پوست سالم یک سد بسیار قوی دربرابر ورود HIV و سایر ویروس­ها و باکتری ها است.

15. کدام یک از مایعات و یا ترشحات بدن می توانند HIV را منتقل کنند؟
انتقال این ویروس از طریق مایعات زیر به اثبات رسیده است :

 1. خون
 2. منی( ترشحات تناسلی مردان)
 3. ترشحات واژن (ترشحات تناسلی زنان)
 4. شیر مادر
 5. هر مایع دیگری در داخل بدن که حاوی خون باشد.
 6. مایع کیسه آب که جنین در آن زندگی می کند.

16. چرا تماس جنسی راه انتقال اچ‌آی‌وی محسوب می شود؟

در ترشحات جنسی مرد مبتلا و یا زن مبتلا، ویروسHIV وجود دارد و ویروس قادر است به مخاط دستگاه تناسلی چسبیده و به داخل بدن راه یافته و خود را به سلول­های میزبان اصلی یعنی لنفوسیت های کمک کننده برساند.


17. در صورت ارتباط جنسی با شخص مبتلا (مرد با زن – مرد با مرد)، احتمال مبتلا شدن کدام یک بیشتر است؟

همواره خطر انتقال HIV در مورد مردان همجنس­گرا بالاتر و تقریباً دو برابر مردان غیر همجنس­گرا است. (خطر دریافت ویروس در بین مردان همجنس گرا در فرد مفعول بیشتر است). میزان درصد انتقال ویروس از مرد مبتلا به زن سالم بیشتر از احتمال انتقال ویروس از زن مبتلا به مرد سالم است.


18. چرا احتمال انتقال ایدز در همجنس بازان بیشتر است؟

این مسئله مربوط به نوع تماس جنسی است:

 1. مخاط روده ظریف­تر از مخاط دستگاه تناسلی زنان (واژن ) است.
 2. مویرگ­های زیر مخاط روده بیشتر از مویرگ­های زیر مخاط دستگاه تناسلی است.
 3. در جریان تماس­های مقعدی و احتمال آسیب و زخم شدن روده، احتمال انتقال ویروس بیشتر است.
 4. مدت زمان تماس ترشحات حاوی ویروس با مخاط روده بیشتر است.

علاوه بر این، فاکتور های اندامی افراد همجنس باز٬ شرکاء جنسی متعدد و فعالیت آمیزشی بیشتر آن­ها احتمال ابتلا را افزایش می دهد.


19. درصورت خودارضایی (زن و یا مرد)، آیا خطر انتقال HIV و دیگر بیماری های مقاربتی وجود دارد؟

شما ازطریق خودارضایی به ویروس ایدز (HIV) مبتلا نخواهید شد. HIV تنها درصورتی انتقال خواهد یافت که دو نفر دارای ارتباطی باشندکه به تماس خونی یا ترشحات جنسی آنان منجر شود، (رابطه جنسی – استفاده ازسرنگ مشترک و...) که البته یکی از آن دو نفر، قبلاً به HIV مبتلا شده باشد.


20. آیا تزریق موجب انتقال ویروس ایدز می شود؟

بله. اگر سرنگ و سوزن آلوده به ویروس باشند. استفاده اشتراکی از سرنگ و سرسوزن­های آلوده در معتادان تزریقی یکی از راه­های انتقال ویروس است. باید از تزریقات غیر ضروری خودداری کرد و در صورت لزوم، از سرنگ و سوزنی استفاده کردکه مطمئن هستیم ضدعفونی شده است و یا از انواع یک­بار مصرف آن استفاده کرد.


21. پس از یک تماس جنسی مشکوک و یا استفاده از سوزن مشترک، چه زمانی باید برای انجام آزمایش از نظر HIV مراجعه کنیم؟

آزمایشاتی که به طور معمول برای تشخیص این عفونت به کار می رود براساس جستجوی آنتی بادی های ایجاد شده توسط بدن دربرابر HIV است. میزان این آنتی بادی ها دراکثر مردم درطی 3 ماه پس از عفونت قابل شناسایی است . اما در بعضی موارد ممکن است این زمان به 6 ماه هم برسد.

بنابراین درحال حاضر پیشنهاد می شود که 3 ماه پس از تماس احتمالی برای انجام آزمایش مراجعه کنید. نکته بسیارمهمی که نباید فراموش شود این است که درطی این 3 ماه نباید دیگران را درمعرض HIV قرار داد.


22. آیا آلودگی از طریق خون و فرآورده های خونی امکان پذیر است؟

بله. ویروس ایدز از راه خون و فرآورده های خونی آلوده منتقل می شود. چون امروزه نمونه های خون اهدایی مورد آزمایش قرار می گیرند و خون­های آلوده به ویروس دور ریخته می شوند درصد ابتلا از این طریق بسیار کاهش یافته است.


23. آیا خانمی که به ایدز مبتلا شده است می تواند بچه دار شود؟

زنان مبتلا به اچ‌آی‌وی باید در مورد بچه‌دار شدن با پزشک و مشاوران مراکز مشاوره بیماری­های رفتاری مشورت نمایند. در صورت عدم مراقبت لازم از مادران مبتلا، از هر ۳ نوزادی که متولد می‌شود، امکان ابتلای یک نوزاد به ویروس ایدز وجود دارد. حدود ۳۰ درصداز زنان مبتلا به ایدز احتمال بدنیا آوردن نوزاد مبتلا به ویروس ایدز را خواهند داشت.


24. آیا آلودگی به ویروس ایدز از طریق شیر مادر مبتلا امکان دارد؟

بله. ویروس ایدز در شیر مادر وجود دارد و می تواند از این طریق کودک خود را مبتلا به میروس نماید.


25. آیا مصرف مشروبات الکلی، مواد محرک و روانگردان از جمله شیشه ، می تواند عامل ابتلا به HIV باشد ؟

این مواد باعث اختلال در قدرت تصمیم گیری می شود و همچنین میل جنسی فرد را افزایش می دهد و زمانی که فرد در معرض ارتباط جنسی پر خطر قرار می گیرد، قادر به تصمیم گیری صحیح جهت حفظ سلامت خودش نخواهد بود .

اکثر تماس های جنسی به دنبال استفاده از مشروبات الکلی و ... ، بدون استفاده از کاندوم است.


26. آیا خالکوبی و سوراخ کردن گوش موجب انتقال ویروس عامل بیماری ایدز می شود؟

بله. خالکوبی و سوراخ نمودن گوش بوسیله سوزن و وسایل مبتلا سبب انتقال اچ‌آی‌وی می گردد.

بیشتر بخوانید::

تشخیص ایدز : راههای تشخیص ایدز چیست ؟

علائم اولیه ی ایدز چیست؟

رابطه ایدز و افسردگی، مراقب بهداشت روانی بیماران ایدزی باشیم


27. آیا ویروس عامل ایدز( اچ‌آی‌وی) از راه­های تنفسی، گوارشی و یا از طریق تماس­های معمولی خانوادگی و یا در محیط کار، مدرسه و اردوگاه­های جمعی کاری و یا تفریحی منتقل می شود؟

خیر. این ویروس درطی فعالیت های روزمره منتقل نمی شود. ازجمله فعالیت های روزمره میتوان به موارد ذیل اشاره نمود:

 1. تماس های اجتماعی روزمره شامل دست دادن، روبوسی و درآغوش گرفتن دوستان.
 2. ورزش و کار .
 3. خوابیدن در یک اتاق و یا نفس کشیدن در هوای مشترک (محیط کار، اتومبیل و ... ) .
 4. ظروف غذا یانوشیدنی مشترک، دستگیره در، استفاده از آب مشترک درشستشو و شنا در استخر مشترک.
 5. آب دهان انداختن، عطسه و سرفه.
 6. عرق بدن و اشک.
 7. گزش پشه یا سایر حشرات.

28. آیا حشرات مانند پشه این بیماری را منتقل می کند؟

خیر،حشرات دارای سیستم دفاعی می باشند که ویروس را از بین می برند و خوشبختانه ساختمان بدن پشه به گونه ایی است که به خاطر مکیدن هیچ­گاه خون را به بدن فرد وارد نمی کندو تنها خون را می مکد. بنابراین حشرات قادر نخواهند بود اچ‌آی ‌وی را منتقل کنند.


29 . چرا نیش حشرات بیماری ایدز را منتقل نمی کند؟

خون حاوی ویروس مکیده شده بوسیله حشرات به سرعت توسط آنزیمهای حشره پاره شده و ویروس خارج شده از سلول میزبان قادر به ادامه ی حیات در داخل بدن حشره نمی باشد و حشره با گزش فرد دیگر، نمی تواند ویروس فعال را منتقل کند.


30. آیا بوسیدن بادهان باز، HIV را منتقل می کند؟

رو بوسی و بوسیدن عادی باعث انتقال ویروس نمی شود. از آنجا که گاه­گاهی خونریزی خفیف از لثه یا زخم های کوچک در دهان وجود دارد، بوسیدن با دهان باز، اگر بزاق آغشته به خون باشد، کمی خطر دارد چون بزاق در این حالت حاوی HIV می­باشد. البته درمواردی که بوسه با دهان باز طولانی باشد ممکن است باعث ایجاد خراش در دهان یا لب شده و ویروس را منتقل کند.


31. آیا ابتلا به بیماری آمیزشی مانند سوزاک و سیفلیس آلودگی به ویروس ایدز را تسهیل می کند؟
بله. تمام بیماری­های مقاربتی به علت آسیب در مخاط دستگاه تناسلی، سبب افزایش خطر انتقال اچ‌آی‌وی می شوند.


32.آیا ویروس ایدز از طریق اقدامات پزشکی، دندان­پزشکی و آزمایشگاهی منتقل می شود؟

اگر وسایل درمانی آلوده شده باشند وبصورت صحیح ضدعفونی نشده و مورد استفاده قرار گیرند، آلودگی انتقال می یابد. ولی با رعایت اصول احتیاطات استاندارد و ضد عفونی کردن صحیح وسایل، خطر انتقال اچ‌آی‌وی از این راه وجود ندارد.


33. آیا مسافران به طور اتفاقی در یک کشور خارجی به ویروس ایدز مبتلا می شوند؟

خیر، آلودگی از راه تماس جنسی با فرد مبتلا اتفاق می افتد. دست دادن، سرفه، عطسه، سوار شدن به اتوبوس، مترو و استفاده از تلفن عمومی سبب آلودگی نمی شود.


34. درصورت انجام "چک آپ و آزمایشهای صحت مزاج" ، آیا آزمایش HIV نیز انجام می گیرد؟

آزمایش ایدز به جز در موارد خاص، جزو آزمایشات متداول پزشکی جهت چک آپ(بررسی سلامت بصورت دوره ای ) نمی باشد. بنابر این باید دقیقاً نام آزمایش HIV در برگه ذکر شود تا آزمایشگاه آن را انجام بدهد. پس در صورتی که تمایل به انجام آزمایش ایدز دارید باید دقیقاً قضیه را با پزشک خود در میان بگذارید. نکته اصلی و اساسی، انجام مشاوره قبل و نیز بعد از آزمایش از نظر اچ‌آی‌وی است.


35. چرا آزمایش تشخیص قبل از ازدواج در تشخیص ایدز اجباری نمی شود؟

داشتن یک پاسخ منفی دلیلی بر اینکه فرد مبتلا نمی باشد، نیست و ممکن است فرد در چند ماه اخیر مبتلا شده باشد و هنوز جواب ایشان مثبت نشده باشد. از طرفی فردی که دارای رفتارهای پر خطر مانند اعتیاد تزریقی و آمیزش با شرکاء جنسی متعدد است، می‌تواند مبتلا شده باشد ولی هنوز پادتن در خون او ایجاد نشده باشد. از این رو داشتن یک آزمایش منفی در افراد با رفتار پر خطر، قبل از ازدواج ضامن سلامت آن­ها نخواهد بود.


36. درصورت اهدای خون در سازمان انتقال خون ایران، آیا آزمایش HIV روی آن انجام می­گیرد؟ آیا نتیجه آن قابل استفاده و معتبر است؟

بله و نتیجه آن معتبر است، ولی به هیچ عنوان توصیه نمی‌شود که برای آگاهی از ابتلا به اچ‌آی‌وی اهدای خون نمود. در سازمان انتقال خون ایران، آزمایش های خاصی (وسترن بلات-الایزا) بر روی خون انجام می شود. البته باید به خاطر داشت که آزمایش الایزا (HIV ELISA) حساسیت و دقت 100% ندارد.

درصد دقت تست الیزا در حدود 97.5% است این بدان معنی است که این تست تنها 97.5% از مبتلایان را شناسایی می کند، به عبارت دیگر اگر شخصی مبتلا باشد 97.5% احتمال دارد که تست مثبت باشد. دقت تست وسترن بلات در حدود 98.5% است وآن به این معنی می باشد که اگر شخصی مثبت گزارش شود 1.5% احتمال دارد که واقعاً مبتلا نباشد. که به آن فاصله مثبت کاذب می گویند.

در هر صورت شخصی که جواب آزمایش الایزا مثبت دارد لازم است که با روش وسترن بلات (Western blot) نیز مجدداً چک شود که روش دقیق تری است. آزمایشگاه ها معمولاً قبل از اعلام نتیجه این کار را انجام می دهند. بنابراین جوابی که بیمار گرفته است در صورتی که مثبت باشد قابل اطمینان است چون چند بار کنترل می شود.


37. آیا افراد مبتلا به ایدز اجازه کار ندارند؟

آلودگی به ویروس ایدز مانعی برای کارکردن نیست، تا زمانی که افراد قدرت کار کردن دارند، می توانند مانند سایرین کار کنند.


38 . آیا کار کردن با کسی که مبتلا به ویروس ایدز است اشکال دارد؟

خیر. همکاران مبتلا خطری برای دیگران در محیط کار ندارند. استفاده از تلفن مشترک و کارکردن در کنار هم در محیط کار و حتی استفاده از یک لیوان و فنجان سبب انتقال آلودگی نمی شود.


39. چرا در محیط کار، بیماری از همکاران مبتلا، به ما منتقل نمی شود؟

زیرا آلودگی از طریق خون و ترشحات جنسی اتفاق می افتد و در محیط کار تماسی با خون و ترشحات جنسی وجود ندارد (البته در بیمارستان­ها و مراکز بهداشتی درمانی خطر تماس با خون و ترشحات خونی مبتلا وجود دارد).


40. آیا آلودگی و بیماری ایدز درمان دارد؟

هم‌اکنون درمان قطعی برای این بیماری وجود ندارد. استفاده به موقع دارو‌های ضد رترو ویروسی و پایبندی افراد به درمان طول عمر افراد را زیاد می کند و پیشرفت بیماری را به تاخیر می‌اندازد. لذا مرگ به تعویق می‌افتد.
این داروها فوق العاده گران بوده، عوارضی سخت و جدی دارند. تجویز آنها باید توسط‌ پزشکان‌ با تجربه‌ انجام‌ پذیرد. با این‌ داروها می‌توان‌ انتقال‌ عفونت‌ به‌ نوزادان‌ مادران‌ حامله‌ را کاهش‌ داد. تحقیقات‌ زیادی‌ در رابطه‌ با داروهای‌ جدیدتر وتولید واکسن‌ آن‌ از طریق مهندسی ژنتیک در دست‌ انجام‌است.


41. آیا تاکنون واکسنی علیه بیماری ایدز ساخته شده است؟

متاسفانه خیر. ولی تحقیقات برای ساختن واکسن ادامه دارد.


42. چگونه می شود از آلودگی به ویروس ایدز از طریق تماس جنسی جلوگیری نمود؟

خویشتن‌داری(به تاخیر انداختن تماس جنسی تا زمان ازدواج)، داشتن فقط یک شریک جنسی (همسر)و پایبندی به خانواده و نیز استفاده از کاندوم در هر گونه تماس جنسی پر خطر با فرد مبتلا و یا مشکوک و ناشناخته، از انتقال عفونت جلوگیری می کند.


43. در صورت استفاده از کاندوم درارتباط جنسی با شخص مبتلا، آیا خطر انتقال HIV و دیگر بیماری های مقاربتی همچنان وجود دارد؟

در صورتی که کاندوم سالم باشد و ترشحات جنسی از آن خارج نشود احتمال انتقال صفر است. البته همیشه باید به خاطر داشت که در رابطه جنسی با شخص مبتلا خطر انتقال وجود دارد.در ارتباط با افرادی که اطمینان کامل نسبت به سلامتی آنها ندارید، استفاده صحیح از کاندوم به طور جدی توصیه می­شود. نکته ای که وجود دارد این است که باید در هر نوع ارتباط جنسی، از ابتدای ارتباط تا انتها از کاندوم به طور صحیح استفاده نمود.


44. کاندوم تا جه اندازه می تواند از ایدز جلوگیری نماید؟

کاندوم‌های مردانه موجود در کشور از جنس لاتکس هستند. مطالعات نشان می دهد که اگر کاندوم از جنس لاتکس بوده و به طور صحیح در هر بار نزدیکی، استفاده شود در جلوگیری از انتقال HIV بسیار موثر است.
به علاوه استفاده صحیح و مداوم از کاندوم لاتکس می تواند خطر انتقال دیگر بیمارهای جنسی نظیر سوزاک و سیفلیس را کاهش دهد.


45. کاندوم های لاتکس چقدر درپیشگیری از انتقال ایدز موثرند؟

بر طبق پژوهش های انجام شده بر روی افراد سالمی که با افراد ناقل این ویروس تماس جنسی داشته اند، 98 % از آنهایی که بطور منظم و به روش صحیح از کاندوم لاتکس استفاده می کرده اند به ویروس مبتلا نشده اند.لذا کاندوم لاتکس درصورت استفاده منظم می تواند تا حد زیادی ازخطر انتقال HIV بکاهد. تنها راه پیشگیری از انتقال ویروس در تماس‌های جنسی استفاده از کاندوم است.

بیشتر بخوانید::

نشانه های ابتلا به ایدز در دهان

درصد انتقال ایدز با کاندوم

ایدز چه بلاهایی بر سر بدن می آورد؟


46.جهت استفاده صحیح از کاندوم چه مواردی باید رعایت شود؟

 1. در هر بار نزدیکی یک کاندوم جدید استفاده شود.
 2. کاندوم را به محض ایجاد نغوظ و قبل از هر گونه تماس جنسی (واژینال، مقعدی یا دهانی) استفاده کنید.
 3. به استفاده صحیح و مداوم از کاندوم توجه کنید. گاهی حین استفاده ممکن است کاندوم پاره شود.
 4. علت اصلی انتقال HIV و دیگر بیماری جنسی علیرغم استفاده از کاندوم، استفاده ناصحیح یا غیر مداوم از کاندوم است.
 5. استفاده از ترکیبات روغنی مثل کرم و وازلین، لاتکس را ضعیف کرده و احتمال پاره شدن کاندوم را بیشتر می کند.
 6. همچنین کاندوم اگر در معرض حرارت یا نور خورشید قرار گیرد یا فرسوده شود، ضعیف می شود و نیز ممکن است به وسیله دندان یا ناخن در حین عمل جنسی پاره شود.
 7. همیشه قبل از استفاده کاندوم٬ تاریخ انقضاء آنرا کنترل کنید.

47. در صورت عدم استفاده از کاندوم در ارتباط جنسی با شخص مبتلا، آیا احتمال مبتلا شدن در اولین ارتباط نیز وجود دارد؟

بله، حتی در اولین ارتباط جنسی بدون استفاده از کاندوم نیز احتمال انتقال اچ‌آی‌وی وجود دارد.


48. با شخصی نزدیکی داشته ام و از کاندوم هم استفاده کرده ام. برای اطمینان از سلامتی خود ۷۰ روز بعد از آن آزمایش دادم که مشکلی نداشتم.آیا لازم است دوباره آزمایش بدهم؟

به طور کلی اگر شما از کاندوم درست استفاده کرده باشید احتمال ابتلا به ایدز نزدیک به صفر است . درست استفاده کردن به این معنا است که از ابتدای نزدیکی، کاندوم استفاده شود و تا پایان نزدیکی بر روی آلت باقی بماند.در صورتی که بخواهید آزمایشی با بیشترین میزان دقت داشته باشید، با توجه به اینکه آنتی بادی های اچ آی وی عموما دو تا دوازده هفته بعد از شروع عفونت در گردش خون ظاهر می­شوند ، باید پس از دوازده هفته وحتی کمی بیشتر به انجام آن اقدام نمایید.


49. نکاتی که باید دانش آموزان درباره ی ایدز بدانند تا از خطر ابتلا به آن در امان بمانند چیست؟

دانش آموزان حتما باید رعایت نکات زیر را فراموش نکنند:

 1. در برابر تعارفات خانمان‌سوز در خصوص سیگار، مواد مخدر، شرکت در مجالس ناسالم، وسوسه در انجام کارهای ناسالم از طرف دوستان و حتی بستگان «نه» بگویند.
 2. با ورزش، مطالعه و انجام کارهای هنری و علمی زندگی خود را پربارتر، سودمند و سالم نگه دارند.
 3. به اصول موازین اخلاقی و انسانی دین مبین اسلام و ادیان الهی پایبند باشند و بدانند که یکی از مهم­ترین دلایل انتشار این بیماری در دنیا رفتارهای پرخطر و غیر اخلاقی می­باشد.
 4. دقت کنید که استفاده از هر نوع مواد مخدر و الکل باعث کاهش هوشیاری و عدم خویشتن‌داری می‌گردد. پس می‌تواند انسان را در برابر رفتارهای پرخطر و به دنبال آن بیماری­ها و مشکلات دیگر قرار دهد لذا از مصرف این مواد جدا‌ٌ خودداری کنند.

50. برای پیشگیری از انتقال اچ‌آی‌وی از مادر مبتلا که باردار شده به نوزادش چه باید کرد؟

در این حالت اگر خانم باردار تحت مراقبت های لازم در مراکز درمانی قرار گیرد، احتمال انتقال به فرزندش بسیار کم خواهد شد. خانم‌های باردار مبتلا باید زیر نظر پزشک از داروهای ضدویروس استفاده نمایند.

زایمان ارجح در آنها سزارین است. همچنین باید از شیردهی خودداری نمایند و نوزاد باید یا شیر خشک تغذیه شود.


51.آیا لازم است افراد مبتلا به اچ‌آی وی را از دیگران جدا نمود؟

خیر تماس­های عادی و معمولی از جمله در محیط کار، مدرسه، دانشگاه­ها و ... باعث انتقال اچ‌آی‌وی نمی‌شود. باید به یاد داشته باشیم که آنچه باعث انتقال اچ‌آی‌وی می شود، رفتارهای پر خطر ماست نه زندگی در کنار افراد مبتلا.
این مطلب چقدر مفید بود ؟
4.0 از 5 (18 رای)  
 • منبع
 • tebna.ir
توجه: مطالب پزشکی و سلامت مجله دلگرم ، از منابع معتبر داخلی و خارجی تهیه شده اند و صرفا جنبه اطلاع رسانی دارند ، لذا توصیه پزشکی یا درمانی تلقی نمی شوند ، چنانچه مشکل پزشکی دارید حتما برای تشخیص و درمان به پزشک یا متخصص مراجعه کنید.
۴ دیدگاه

درج کامنت برای این مطلب غیر فعال است

حسن | ۱ سال پیش
سلام خسته نباشید من بعد از 3سال رفتم چکاب کامل کنم به پزشک گفتم HIV هم بنویسه حالا جواب که اومده نوشته
HIV Abمنفی هست و گلبول سفید هم نرمال بود ایا بعد از سه سال درسته و HIVندارم؟
2
40
مسیح | ۳ سال پیش
سفیدی زبان نشانه چی هست
0
4
مهدی | ۳ سال پیش
سلام در هنکام پاره شدن کاندوم و متوجه نشدن بعد رابطه چیکار کنیم؟ کی برای ازمایش اقدام کنیم؟
0
0
پاسخ ها:
جهان | ۳ سال پیش
سریع برای آزمایش اقدام کنید
0
0