دلگرم
امروز: دوشنبه, ۱۱ مرداد ۱۴۰۰ برابر با ۲۲ ذو الحجة ۱۴۴۲ قمری و ۰۲ اوت ۲۰۲۱ میلادی
پائودارکو چیست؟ فواید و عوارض جانبی پائودارکو

پائودارکو چیست و چه فایده ای دارد؟

پائودارکو چیست؟ فواید و عوارض جانبی پائودارکو
1
زمان مطالعه: 8 دقیقه
پائودارکو نوعی چای گیاهی محسوب می‌شود که از پوسته داخلی درختان همیشه سبز تابوا تهیه می شود.

خواص پائودارکو : چند فایده دارویی این گیاه شگفت‌انگیز

پائودارکو ، نوعی چای گیاهی تهیه شده از پوسته داخلی درختان همیشه سبز تاببوا است. این درختان در مناطق گرم آمریکای مرکزی و جنوبی می‌رویند. بخش عمده این گیاه از درختی در جنگل‌های بارانی آمازون بنام «تابوا أولاندا» تهیه می‌شود. این درخت، نوعی گیاه همیشه سبز است و دارای برگ های پهن میباشد.

کارشناسان گیاهان دارویی برزیلی، از این گیاه برای درمان و معالجه انواع اولسر، دیابت، روماتیسم، سرطان و کچلی استفاده می‌کنند. چای این گیاه، ماده مناسبی برای درمان عفونت‌ها و التهاب‌های قارچی است. برخی از درمانگران ادعا می‌کنند که، چای تهیه شده از این گیاه در درمان سرطان هم میتواند مؤثر باشد.پائودارکو به عنوان دارویی گیاهی، آنچنان در ایالات متحده آمریکا معروف شده است که، نسل درخت آن در معرض خطر انقراض قرار دارد.

فرآورده‌های تهیه شده از آن از پوسته داخلی درختان تابیوا تهیه می‌شوند. چون بخش عمده فرآورده های تهیه شده از پائودارکو استاندارد نیستند، معلوم نیست آیا فرآورده‌های مذکور حاوی مقدار کافی از مواد فعال مهم باشند یا خیر. برخی از انواع چای گیاهی که برچسب پائودارکو خورده اند واقعا از درخت تابیوا تهیه نشده‌اند. همیشه به خاطر حصول اطمینان از اصالت پائودارکو، برچسب و عنوان آن را بخوانید، تا اطمینان حاصل کنید که، چای مورد نظر حاوی عنصر و ترکیب بابیوا أولاندا باشد.

فواید گیاه پائودارکو برای بدن

گفته شد ، بسیاری از تحقیقات پیرامون پائودارکو محدود به مطالعات حیوانی و آزمایشگاهی است و بنابراین نمی تواند در مورد انسان اعمال شود.

  • پائودارکو ممکن است به درمان عفونت کمک کند

تحقیقات نشان می دهد که عصاره پائودارکو دارای خواص ضد باکتری و ضد قارچی است.در حالی که مکانیسم دقیق ناشناخته باقی مانده است ، تصور می شود پائودارکو از فرآیندهای باکتری و قارچ برای تولید اکسیژن و انرژی جلوگیری می کند.چندین مطالعه آزمایشگاهی نشان می دهد که عصاره پائودارکو در برابر تعدادی از ارگانیسم های ایجاد کننده بیماری محافظت می کند و همچنین ممکن است از رشد باکتری های عفونی در سیستم هضم شما جلوگیری کند.

به عنوان مثال ، مشخص شده است که بتا لاپاکون باعث مهار و درمان استافیلوکوک مقاوم به متی سیلین (MRSA) می شود ، عفونتی که کنترل آن بسیار دشوار است.

در مطالعه دیگری ، عصاره پائودارکو رشد Helicobacter (H.) pylori را مهار کرد ، باکتری که در دستگاه گوارش رشد می کند و تمایل دارد به مخاط معده شما حمله کرده و باعث ایجاد زخم شود. گفته شد ، این ماده از سایر آنتی بیوتیک های رایج کمتر موثر است از آنجا که هیچ مطالعه انسانی در دسترس نیست ، اثر بخشی یا ایمنی عصاره پائودارکو برای MRSA ، H. pylori و سایر عفونت ها همچنان نامشخص است.

  • پائودارکو ممکن است التهاب را مهار کند

اعتقاد بر این است که عصاره پائودآرکو از التهاب (پاسخ طبیعی بدن شما به آسیب) جلوگیری می کند. در حالی که سطح پایین التهاب مفید است ، تصور می شود که التهاب مزمن منجر به بیماری هایی مانند سرطان ، چاقی و بیماری های قلبی شود.چندین مطالعه حیوانی و لوله آزمایش نشان می دهد که عصاره پائودارکو از انتشار مواد شیمیایی خاصی که باعث پاسخ التهابی در بدن شما می شوند ، جلوگیری می کند.

به عنوان مثال ، در یک مطالعه ، عصاره پائودارکو در مقایسه با دارونما ، 30-50٪ التهاب را در موش ها مسدود کرد.به همین ترتیب ، این مکمل ممکن است به درمان بیماری های التهابی مانند آرتروز کمک کند ، که باعث تورم ، درد و سفتی در مفاصل شما می شود ، کمک کند.

به همین ترتیب ، مطالعه دیگری روی موش ها نشان داد که عصاره پائودارکو از تولید ترکیبات شایع در بسیاری از بیماری های التهابی مزمن جلوگیری می کند.روی هم رفته ، این نتایج نشان می دهد که پائودارکو ممکن است به تسکین انواع شرایط التهابی کمک کند. با این حال ، مطالعات روی انسان قبل از توصیه مورد نیاز است.

  • پائودارکو ممکن است وزن را کاهش دهد

پائودارکو ممکن است به کاهش وزن کمک کند. مطالعات روی موش ها نشان می دهد که عصاره پائودارکو ، لیپاز پانکراس را مهار می کند ، آنزیمی که به بدن کمک می کند تا چربی های رژیم غذایی را هضم و جذب کند. جلوگیری از هضم چربی را کاهش می دهد، در نتیجه کالری قابل جذب کمتری دارد.

در یک مطالعه 16 هفته ای ، موش هایی که با عصاره پائودارکو تغذیه شده بودند ، به طور قابل توجهی وزن خود را نسبت به افراد دارونما کاهش دادند. به همین ترتیب ، در یک آزمایش در موش هایی که رژیم غذایی پرچربی داشتند ، عصاره در برابر افزایش وزن بدن محافظت می شود.

با این حال ، مشخص نیست که آیا عصاره پائودارکو برای جلوگیری از جذب چربی در رژیم غذایی در انسان موثر است. حتی در آن زمان ، جلوگیری از جذب چربی در رژیم غذایی می تواند عوارض جانبی زیادی ، از جمله لکه بینی روغنی روی لباس زیر ، حرکات روده ای فوری ، عدم توانایی در کنترل حرکات روده ، مدفوع شل و مدفوع چرب یا چرب ایجاد کند.عصاره پائودارکو در حالی که آزمایش نشده است ، اگر جلوی جذب چربی در انسان را بگیرد ، ممکن است باعث این عوارض شود.

گیاه پائودارکو

گیاه پائودارکو به چه شکل هایی در بازار وجود دارد؟

فرمها و دوزهای پائودارکو

عصاره پائودارکو به صورت کپسول ، مایع و پودر موجود است. به طور سنتی ، 2-3 قاشق چای خوری (10-15 گرم) پوست به مدت 15 دقیقه در آب جوشانده و 3 بار در روز به عنوان چای مصرف می شود.اما ترکیبات مفیدی که تأثیرات آن را به پائودارکو می دهند ، در آب کمتر استخراج می شوند.

عصاره های مایع پائودارکو انتخاب بهتری است زیرا با حل شدن پوست در الکل ، که بیشتر ترکیبات قوی آن را بیرون می کشد ، حاصل می شود.در حقیقت ، در یک مطالعه آزمایش لوله ای که اشکال مختلف پائودارکو را بررسی می کند ، عصاره مایع تنها شکلی است که از رشد تومور جلوگیری می کند.

تولیدکنندگان معمولاً مصرف 1-2 میلی لیتر از عصاره مایع را 3 بار در روز توصیه می کنند.شما همچنین می توانید پائودارکو را به صورت کپسول خریداری کنید. دوز پیشنهادی آن 2-4 کپسول 500 میلی گرمی است که 1-2 بار در روز مصرف می شوددر حالی که اطلاعات دوز محدود باقی می ماند ، دوز مناسب ممکن است بسته به عواملی مانند سن و وزن متفاوت باشد.

همچنین بخوانید:

گیاه ارمک : فواید بینظیر گیاه دارویی افدرا

عوارض جانبی پائودارکو

تحقیقات در مورد ایمنی طولانی مدت پائودارکو وجود ندارد و عمدتا ناشناخته است ، زیرا مطالعات در مورد عوارض جانبی آن بیشتر به حیوانات محدود می شود.

این عوارض جانبی شامل:

از آنجا که عصاره پائودارکو ممکن است خون شما را رقیق کند ، در صورت استفاده از داروهای رقیق کننده خون یا قرار است تحت عمل جراحی قرار بگیرید ، از مصرف آن خودداری کنید.در صورت بارداری یا شیردهی مصرف پائودارکو نیز توصیه نمی شود. علاوه بر این ، مهم است که اطمینان حاصل کنید محصول شما از یک تولید کننده معتبر است.اگر می خواهید پائودارکو را امتحان کنید ، ابتدا با پزشک خود مشورت کنید.

پائودارکو مکملی است که از پوست داخلی درخت گرمسیری تهیه شده است.در حالی که مطالعات لوله آزمایش و حیوانات نشان می دهد که این پوست به درمان برخی از عفونت ها کمک می کند و التهاب را کاهش می دهد ، مطالعات در مورد انسان وجود ندارد بنابراین ، اثر و ایمنی عصاره پائودارکو تا حد زیادی ناشناخته مانده است.اگر می خواهید این مکمل را امتحان کنید ، احتیاط کنید.

نحوه مصرف پائودارکو

پائودارکو به صورت چای و عصاره عرضه می‌شود. می توان این گیاه را به عنوان نوعی مکمل گیاهی در صورت ابتلا به هر کدام از بیماری های فوق مصرف کرد اما، اگر بیماری جدی اعم از عفونت یا سرطان دارید قبل از هر چیز با پزشک معالج خود مشورت کنید.

دم کرده:

تهیه چای پائودارکو ، به این صورت است که یک قاشق غذاخوری از آن را، لیوان آب بریزید و بگذارید به مدت ۵ تا ۱۵ دقیقه دم بکشد. یک لیوان از چای تهیه شده را روزی دو بار در یک میل کنید.

عصاره:

در صورت مصرف عصاره این ماده گیاهی، از دستورات کارخانه سازنده که، در برچسب آن موجود است پیروی کنید.

توصیه ها در زمان مصرف پائودارکو

خوردن چای پائودارکو و عصاره آن، طبق دوز مصرفی توصیه شده بی خطر است، ولی اگر زیاد چای این گیاه را بخورید ممکن است دچار تهوع شوید. چنانچه با مشکل انعقاد خون مواجه هستید از مصرف پائودارکو خودداری کنید، مگر اینکه قبلا با پزشک معالج خودتان مشورت کرده باشید.این مطلب چقدر مفید بود ؟
5.0 از 5 (1 رای)  
  • منبع
  • aydana.com
  • beytoote.com
توجه: مطالب پزشکی و سلامت مجله دلگرم ، از منابع معتبر داخلی و خارجی تهیه شده اند و صرفا جنبه اطلاع رسانی دارند ، لذا توصیه پزشکی یا درمانی تلقی نمی شوند ، چنانچه مشکل پزشکی دارید حتما برای تشخیص و درمان به پزشک یا متخصص مراجعه کنید.
دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید
hits