دلگرم
امروز: یکشنبه, ۰۷ خرداد ۱۴۰۲ برابر با ۰۷ ذو القعدة ۱۴۴۴ قمری و ۲۸ مه ۲۰۲۳ میلادی
آشنایی با خواص گیاه سیاه توسه در طب سنتی

موارد مصرف گیاه سیاه توسه چیست + عوارض این گیاه دارویی

آشنایی با خواص گیاه سیاه توسه در طب سنتی
13
زمان مطالعه: 8 دقیقه
خواص و عوارض گیاه سیاه توسه : فواید این گیاه در طب سنتی شامل کمک به درمان هپاتیت، سیروز کبدی، زردی، بهبود یبوست مزمن، دفع کرم و انگل، تقویت سیستم ایمنی بدن، پیشگیری از سرطان، کاهش وزن، کمک به درمان کچلی، سودای مزمن و ... می‌شود.

همه چیز در مورد سیاه توسه یا آلدر باکتورن

 • [ Alder buckthorn ] نوعی گیاه است که قسمتهای رسیده یا پوست گرم شده آن برای ساخت دارو استفاده میشود .
 • آلدرباکتورن را با باکتورن اروپایی اشتباه نگیرید .
 • به عنوان ملین ، آرام بخش و یا ترکیبی در فرمول دارویی هاکسی استفاده می شود .
 • حاوی مواد شیمیایی است که با تحریک حرکات روده ایی عمل می کند و به عنوان ملین به کار میرود .

موارد استفاده و خواص سیاه توسه

 • احتمالا برای این موارد موثر است
 • یبوست. آلدر به داشتن مواد شیمیایی معروف است که به عنوان ملین عمل میکند هم چنین به نظر میرسد برای برطرف کردن یبوست به خوبی کار میکند .
 • مدارک ناکافی در این موارد وجود دارد
 • سرطان
 • مدارک بیشتری لازم است تا اثربخشی آلدر برای این موارد اثبات شود .

خواص درمانی گیاه سیاه توسه (سیاه اربه)

سیاه توسه از داروهای گیاهی باارزش می باشد که خواص زیادی را در خود جای داده است. این دارو با نام علمی Frangula alnus شناخته می شود.

مردم از قدیم با دمنوش این دارو گیاهی آشنایی دارند. این دارو بیشترین کاربرد خود را برای برطرف کردن یبوست مزمن نشان می دهد. این نوع خواص سیاه توسه از نقش تسهیل کنندگی آن منتج می شود.

 1. به دلیل وجود 3 تا 7 درصد آنتراکینون در پوست گیاه سیاه توسکا، به عنوان یک ملین استفاده می شود. این ماده سبب تحریک روده بزرگ شده، به همین دلیل، از پوست این گیاه به عنوان لاکساتیو (مسهل) در درمان یبوست استفاده دارویی می شود.
 2. در درمان هپاتیت و یرقان (زردی) موثر است.
 3. برای کبد مفید بوده و در درمان بیماری های کبدی، به ویژه سیروز کبدی (التهاب کبد) مورد استفاده قرار می گیرد.
 4. برای بیماری های قلبی موثر واقع می شود.
 5. خاصیت ضد ویروسی دارد.
 6. خاصیت ضد سرطانی دارد.
 7. جهت درمان بیماری های مرتبط با دهان و پوست استفاده می شود.
 8. از بین برنده انگل روده و معده است.

ترکیبات موجود در سیاه توسه

سیاه توسه ظاهری شبیه به گیلاس دارد. این گیاه در ناحیه ساقه، برگ و سایر اجزا مصرف دارویی دارد و مهم تلقی می شود. مایع قرمز رنگ موجود در آن از امودین داخلی تحت تاثیر بنزن و آمونیاک گیاه ناشی می شود. اثر مسهلی این گیاه از گلوکوزید حل شده در آب با نام فرانگولین نتیجه می گردد

این نوع خواص سیاه توسه در بافت پوستی گیاه قابل دریافت است. امودین موجود در این دارو نیز با بلورهای سوزنی به شکل حل شده در اتانول و در شکل غیر محلولی با اثر تسهیل کنندگی فوق العاده دیده می شود. این اثر در خواص انگور و ریواس نیز وجود دارد.

شکل ظاهری گیاه سیاه توسه

این گیاه از گیاهان بدون تیغه بوده و ارتفاعی برابر با یک تا 6 متر دارد. شاخه های تیره رنگی دارد و در بین این شاخه های تیره، رگه سفید رنگی دیده می شود. برگ های این گیاه در نوع منفرد، با ابعاد 3*3 سانتی متر، بدون کرک بوده و گل های زیبایی نیز به شکل تجمعی یا منفرد دارد.

این گل ها نیز بسیار شفاف و کوچک می باشند و در رنگ سفید متمایل به گلی دیده می شوند.

میوه این گیاه به شکل سته بوده (منظور از سته همان میوه های گوشتی ساده می باشد که مرز واضحی بین قسمت داخلی و خارجی ندارد. بلوبری، زغال اخته، خرما و … از جمله میوه های سته می باشند) و به شکل خوشه ای دیده می شود.

میوه های سیاه توسه قطری برابر با 8 میلی متر دارند. ابتدا به رنگ قرمز، سپس در رنگ سیاه دیده می شوند. سیاه توسه در ناحیه پوست ساقه مورد استفاده قرار می گیرد. این قسمت در سطح خارجی به رنگ خاکستری قهوه ای و در داخل به رنگ قهوه ای دارچینی می باشد.

برداشت این گیاه در ماه های اردیبهشت تا تیر ماه انجام می گیرد. این برداشت با جدا سازی پوست شاخه ها اعمال می گردد و آن گاه این نوارها در معرض هوا دهی واقع می شوند.

این گیاه به شکل بومی در اروپا یافت می شود. ویلز انگلستان و سیبری از مناطق رشد سیاه توسه می باشند. در ایران نیز سیاه توسه در شهرهایی چون لاهیجان، نور و قسمت هایی از گیلان رویت می شود.

این گیاه به گروه عنابیان تعلق داشته و در نه دسته جای می گیرد. دسته سوم این گیاه بیشتر در مناطقی از دامنه ها، تپه ها و … به شکل درختچه نمایان می شود. زمین های زراعی، لبه جوی ها، نواحی جنگلی مکان مناسبی برای رشد خودروی سیاه توسه می باشند.

عوارض جانبی سیاه توسه

 • احتمالا مصرف ان کمتر از ۸ تا ۱۰ روز به صورت خوراکی برای بزرگسالان بی خطر است . مصرف بیش از ۸ تا ۱۰ روز ممکن است بی خطر نباشد زیرا ممکن است سبب کاهش پتاسیم ، مشکلات قلبی و معده ، ضعف ماهیچه ایی و مشکلات خونی و ایجاد خون در ادرار شود.
 • بعضی بعد از مصرف آن از درد شکم شکایت می کنند اگر بعد از مصرف اسهال یا مدفوع آبکی داشتید ، مصرف ان را قطع کنید . پوست تازه آن میتواند سبب استفراغ شدید شود . مطمئن شوید محصولی که استفاده می کنید حداقل یکساله باشد یا تحت فراوری گرمایی قرار گرفته باشد .

احتیاط و هشدار در مصرف آلدر باکتورن

 • حاملگی و شیردهی: احتمالا مصرف خوراکی ان در طول حاملگی و شیردهی بی خطر نیست . پس از خوردن آن اجتناب کنید .
 • کودکان: مصرف آلدر برای کودکان زیر ۱۲ سال احتمالا بی خطر نیست .
 • اسهال: اگر اسهال دارید سیاه توسه استفاده نکنید تاثیرات ملینی ان ممکن است این شرایط را بدتر کند .
 • اختلالات روده ایی مثل انسداد روده ایی ، آپاندیسیت ، بیماری کرون ، سندروم روده تحریک پذیر یا زخم های روده ایی: اگر انسداد روده ایی ، آپاندیسیت ، دردشکمی بدون علت و یا مشکلات التهابی روده مثل بیماری کرون، دردهای شدید شکمی و سندروم روده تحریک پذیر دارید از آلدر استفاده نکنید .

تداخلات دارویی

 • واکنش شدید: از این ترکیب استفاده نکنید
 • داروهای مربوط به التهاب ( کورتیکواستروئیدها ) با سیاه توسه واکنش می دهد .
 • بعضی داروها که برای درمان التهاب مصرف می شوند میزان پتاسیم بدن را کاهش می دهند . سیاه توسه نوعی ملین است که ممکن است پتاسیم بدن را کم کند در نتیجه مصرف همزمان این دو دارو با هم ممکن است پتاسیم بدن را بسیار کاهش دهد .
 • بعضی داروهای التهابی به این ترتیب هستند : دگزامتازون ، هیدروکورتیزون ، متیل پریدنیزولون ، پردنیزون

واکنش متوسط: در مورد این ترکیب محتاط باشی

 • سیاه توسه نوعی ملین است که ملین محرک نامیده میشود . این دارو هم سطح پتاسیم بدن را کم میکند و کاهش سطح پتاسیم ممکن است عوارض جانبی دیگوکسین را تشدید کند .
 • بعضی از داروها که به صورت خوراکی مصرف میشوند ممکن است با آلدر واکنش دهند .
 • آلدر ملین است و می توان میزان جذب دارو در بدن را کاهش دهد و در نتیجه تاثیر دارو کم خواهد شد .

ملین های محرکی هم با آلدر واکنش میدهند .

 • آلدر ملینی است که حرکات روده ای را زیاد میکند . مصرف الدر با داروهای ملین ، حرکات روده ایی را شدید تر میکند که میتواند سبب کم آبی بدن و کاهش مواد معدنی در بدن شود . بعضی دارهای ملین به این ترتیب میباشد : بیساکودیل ، ارجنگ ، روغن کرچک ، سنا

وارفارین با آلدر واکنش میدهد

 • آلدر به شکل ملین کار میکند در بعضی ممکن است سبب اسهال شود . اسهال تاثیرات وارفارین تشدید می کند که خطر خونریزی بیشتر خواهد شد . اگر وارفارین مصرف می کنید الدر را زیاد استفاده نکنید .

داروهای ادرار اور با آلدر واکنش میدهند

 • آلدر ملین است و میتواند سطح پتاسیم بدن را کاهش دهد . قرصهای ادرار اور هم پتاسیم بدن را میتواند کاهش دهد . مصرف همزمان این دو با هم سطح پتاسیم بدن را بسیار کم خواهد کرد . بعضی از این داروها به این ترتیب است :کلوروتیازید ( دیوریل ) ، کلورونالیدون ( تالیتون ) ، فاروسمید ، هیدروکلروتیازید

تعیین دوز مصرف آلدر باکتورن

 • برای یبوست: دوز مناسب سیاه توسه ۰.۵-۲.۵ گرم پوست خشک است . مقداری استفاده کنید تا مدفوع شما در حد طبیعی باشد .
 • آلدر را میتوان به عنوان چای هم استفاده کرد . دو گرم از گیاه را داخل ۱۵۰ میلی لیتر اب در حال جوش به مدت ۵ تا ده دقیقه بریزید تا دم بکشد . آلدر به شکل عصاره مایع هم در دسترس است .
 • دوز مناسب عصاره مایع به این ترتیب است : ( ۱:۱ در ۲۵ درصد الکل که سه بار در روز در حدود ۲- ۵ میلی لیتر مصرف شود . باید رژیم غذایی تغییر کند در غیر این صورت ملین ها خوب کار نمی کنند . بیش از ۷ تا ۱۰ روز از ان استفاده نکنید.

نحوه مصرف سیاه توسه

برای بهره مندی از خواص سیاه توسه باید پوست آرد شده این دارو را به اندازه یک تا سه گرم در آب جوشانده و عصاره دریافتی به شکل تدریجی مصرف شود.

برای بهره مندی از خواص ملین سیاه توسه کافی است پوست سیاه توسه و 25 گرم دانه کتان را با 20 گرم گل پنیرک، 20 گرم مریم گلی و 30 گرم ریشه آنژلیک در یک لیوان آب بجوشانید و این جوشانده را در وعده صبح و عصر میل نمایید.

اگر می خواهید از پوست این گیاه برای استعمال خارجی استفاده کنید، بهتر است 100 گرم از آن را در یک لیتر آب بجوشانید.

همچنین بخوانید:

گیاه زاموفیلیا : از پرورش تا انواع روش تکثیر این گیاه زیبا

این ۲۰ گیاه دارویی باعث سقط جنین می شوند!

۱۵ خاصیت حیرت‌ انگیز گیاه دم اسبیاین مطلب چقدر مفید بود ؟
4.2 از 5 (13 رای)  
توجه: مطالب پزشکی و سلامت مجله دلگرم ، از منابع معتبر داخلی و خارجی تهیه شده اند و صرفا جنبه اطلاع رسانی دارند ، لذا توصیه پزشکی یا درمانی تلقی نمی شوند ، چنانچه مشکل پزشکی دارید حتما برای تشخیص و درمان به پزشک یا متخصص مراجعه کنید.

دیدگاه ها

درج کامنت برای این مطلب غیر فعال است