دلگرم
امروز: سه شنبه, ۲۹ خرداد ۱۴۰۳ برابر با ۱۱ ذو الحجة ۱۴۴۵ قمری و ۱۸ ژوئن ۲۰۲۴ میلادی
خواص برگ انجیر : ۱۶ خاصیت دارویی و درمانی برگ درخت انجیر
166
زمان مطالعه: 8 دقیقه
خاصیت برگ انجیر را با ترکیبی از ویتامین ها، فیبر و مواد معدنی می شناسند. جمع شدن چندین خاصیت مفید و ضروری برای بدن در یک گیاه، سبب ارزشمندی آن شده است. تا انتها با دلگرم همراه باشید.

خواص برگ انجیر

برگ انجیر به شکل خشک در دمنوش های گیاهی به کار می رود اما این برگ به شکل تازه نیز قابل خوردن می باشد.

خواص برگ انجیر از نظر دارویی اهیمت زیادی دارد و از آن به عنوان دارو استفاده می کنند.

خواص درمانی برگ انجیر

برگ های درخت انجیر بدلیل داشتن خصوصیات مدر بودن، تسکین دهندگی و دافع کرم روده مورد استفاده قرار گرفته و دم کرده برگ درخت انجیر مسکن بوده و برای معالجه سرفه تجویز شده‌است، همچنین برگ انجیر برای دیابتی‌ها نیز مفید است و مقدار انسولین تزریقی مورد نیاز برای شخص دیابتی را کم می‌کند.

1. خواص برگ انجیر برای دیابت

تنظیم قند خون در فرد دیابتی را بهبود می بخشد. به همین دلیل نیاز او به انسولین را کمتر می کند. پتاسیم موجود در برگ انجیر, سبب ممانعت از بالا رفتن قند خون در بدن می شود.

خواص برگ انجیر

2. استحکام استخوان ها با برگ انجیر

برگ انجیر فسفر زیادی برای تولید استخوان دارد و به همین برای شکستگی ها مورد استفاده قرار می گیرد. کلسیم موجود در برگ انجیر سبب مستحکم شدن استخوان ها می گردد و خطر پوکی استخوان را کاهش می دهد.

خواص برگ انجیر

3. برگ انجیر برای برطرف کردن بیماری های جنسی

از خواص دارویی برگ انجیر باید به درمان عفونت های جنسی اشاره کرد. در بسیاری از کشورهای جنوب شرقی آسیا و پیرامون آن از این ویژگی برای درمان عفونت های جنسی استفاده می گردد.

خواص برگ انجیر

4. درمان پوسته شدن پوست

برگ درخت انجیر پوسته پوسته شدن جلد را درمان میکند.. برای استفاده از این فواید انجیر ، باید برگ خشک کرده درخت انجیر را کوبیده در سرکه خیس نموده بر پوست بمالند.

خواص برگ انجیر

5. خواص برگ انجیر و بارداری

کاهش میزان اسید معده را به دنبال دارد. به همین دلیل در دوران بارداری توصیه می شود.

خواص برگ انجیر

6. درمان زخم با برگ انجیر

برگ انجیر زخم ها و جراحات را التیام می دهد . برای این منظور کافی است ، برگ تازه را مدت کمی بر روی زخم های سطحی قرار دهند تا امر جوش خوردن زخم ها زودتر و سریعا صورت گیرد .

خواص برگ انجیر

7. خواص برگ انجیر و بارداری

برگ انجیر کاهش میزان اسید معده را به دنبال دارد. به همین دلیل در دوران بارداری توصیه می شود.

خواص برگ انجیر

8. کنترل و کاهش کلسترول از خواص برگ درخت انجیر

وجود پکتین در برگ انجیر بر اهمیت و ارزش آن می افزاید. پکتین یک فیبر محلول در آب است. این فیبر زمانی که به وسیله متابولیسم آزادسازی می شود، کلسترول مازاد بدن را دفع خواهد کرد. فیبر زیاد سبب عملکرد صحیح روده و درمان یبوست می شود. به همین دلیل برای جلوگیری از سرطان روده بزرگ مواد فیبردار را پیشنهاد می کنند.

خواص برگ انجیر

9. درمان برونشیت با برگ انجیر

برونشیت یک بیماری تنفسی است و خواص برگ انجیر به شکل چای در درمان و تسکین آن موثر است. البته بیماری های تنفسی بسیاری چون آسم را تحت تاثیر خود قرار می دهد. برای چای برگ انجیر، باید 2 تا 3 عدد برگ انجیر را در نیم لیتر آب بگذارید و بر روی شعله قرار دهید. برگ انجیر باید به مدت 20 دقیقه در آب جوشانده شود. بعد از 20 دقیقه جوشیدن، آن گاه برگ ها را بیرون آورده و چای را بنوشید.

خواص برگ انجیر

10. درمان یبوست از خواص برگ انجیر

فیبر از خواص برگ انجیر است و برای درمان یبوست کاربرد زیادی دارد. زمانی که فیبر مصرفی بدن زیاد می شود، حرکات روده طبیعی و منظم می گردد. تمام این عوامل به دفع آسان و جلوگیری از یبوست منجر می شود.

فیبر مصرفی دفع را به شکل منظمی برقرار می سازد و از اسهال نیز ممانعت می کند. این خاصیت از خواص انجیر و برگ انجیر می باشد. برای بهره مندی از این خاصیت، باید برگ انجیر را به شکل دمنوش مورد استفاده قرار داد.

خواص برگ انجیر

11. جلوگیری از سرطان سینه

از دست رفتن تعادل هورمون ها پس از یائسگی پیامدهایی زیادی را به دنبال خواهد داشت. این پیامدها منجر به گرگرفتگی، بروز بیماری و … می گردند. در مواردی نیز این تغییرات هورمون می تواند فعالیت آنتی اکسیدان ها را در برابر رادیکال های آزاد تحت تاثیر قرار دهد. علت اصلی سرطان به رادیکال های آزاد مرتبط می گردد.

خواص برگ انجیر

12. برگ انجیر مانع دفع کلسیم میشود

به دلیل داشتن پتاسیم بالا مانع از دفع کلسیم می گردد. دفع کلسیم در بدن به علت وجود سدیم بالاست. به همین خاطر توصیه می شود برای جذب کلسیم، مصرف نمک را پایین بیاورید. با مصرف برگ انجیر سموم بدن بسیار کم می شوند.

خواص برگ انجیر

13. کاهش وزن با برگ انجیر

در بسیاری از موارد فواید برگ انجیر برای کنترل و درمان چاقی استفاده می گردد. اگر برای دریافت مکمل و مواد مغذی از برگ انجیر استفاده می کنید، آن را در حد متعادل مصرف کنید.

خواص برگ انجیر

14. درمان مشکلات جنسی با برگ انجیر

برگ انجیر باعث افزایش هورمون و نیروی جنسی می شود. به همین دلیل بسیاری از نازایی ها که ناشی از ضعف نیروی جنسی هستند، با برگ انجیر درمان می شوند. این گیاه بسیاری از اختلالات جنسی از جمله اختلال در نعوظ، زود انزالی و … را درمان می کند.

برای تقویت نیروی جنسی بهتر است 4 عدد برگ انجیر را با یک لیوان شیر مخلوط و نوش جان کنید. از این نظر با خواص چای بابونه برابری می کند. بهترین زمان برای مصرف این مخلوط، صبح گاه به شکل ناشتاست. این موضوع باعث جذب سریع ترکیب می شود.

خواص برگ انجیر

15. کاهش تری گلیسرید از خواص برگ انجیر

برگ انجیر با موادی چون امگا3، فنول و امگا6 شناخته می شود. این مواد اثر مستقیمی بر میزان تری گلیسرید دارند و به همین دلیل برای پیشگیری از حملات قلبی چون بیماری سرخرگ کرونری به کار می روند.

خواص برگ انجیر

16. برگ انجیر برای تنظیم فشار خون

با وجود پتاسیم موجود در خواص برگ انجیر, تنظیم فشار خون نیز از عملکردهای مثبت برگ انجیر می باشد. به خصوص اینکه این ماده سدیم کمی را در بدن بر جای می گذارد و همین موضوع به آرامش اعصاب و کنترل فشار خون منجر می گردد.

خواص برگ انجیر

دیگر خواص و فواید برگ انجیر

 1. ماده ای لزج و چسبناک از برگ انجیر مشتق می گردد. از همین خاصیت برگ انجیر برای تسکسن درد گلو و یا برطرف کردن خلط سینه استفاده می شود و از این جهت با خواص دوغ شتر مشترک است.
 2. برای درمان سنگ کلیه به کار می رود.
 3. از برگ انجیر می توان جهت پاکسازی آکنه استفاده کرد.
 4. برای درمان سرفه های خشک به کار می رود.
 5. با کاهش اسید معده، درمان موثری برای درد معده است.
 6. از بی خوابی در افراد جلوگیری می کند.
 7. میزان PH بدن را به حد متعادلی می رساند.
 8. ملین است و برای درمان یبوست کاربرد دارد.
 9. از درمان های عالی برای پایین آوردن تب، گوش درد و التهاب است.
 10. برای سلامت کبد بسیار توصیه می شود.
 11. برگ پخته درخت انجیر ملین است .
 12. برای برطرف کردن ورم های بدن، برگ انجیر را روی این قسمت ها بگذارید .
 13. برگ درخت انجیر را در آب جوش ریخته و بگذارید کمی سرد شود. سپس آن را داخل یک لگن بریزید و داخل آن بنشینید که بواسیر دردناک و متورم را درمان می کند.
 14. جوشانده برگ درخت انجیر شکم درد را برطرف می کند.
 15. دم کرده برگ های درخت انجیر به مقدار 26 گرم تا30 گرم در یک لیتر آب، مُسکّن است و برای معالجه سرفه تجویز می شود.
 16. برگ تازه انجیر برای التیام جراحات و زخم ها و جوش خوردن سریع زخم های سطحی موثر است. می توان برگ تازه را به مدت کمی روی زخم های سطحی گذارد.
 17. جوشانده ساقه های جوان درخت انجیر، آب اضافی را از بدن خارج می کند.
 18. برای درمان اسهال های ساده و خون ریزی های مختلف از جوشانده پوست تازه درخت انجیر استفاده کنید.

نکات مهم برای مصرف برگ انجیر

 • مصرف زیاد برگ انجیر برای کسانی که حساسیت دارند، مضر می باشد.
 • به اندازه مصرف کنید تا دچار اسهال نگردید.
 • نمونه خشک شده این برگ حاوی مقداری زیادی قند است. به همین خاطر ممکن است باعث پوسیدگی دندان شود.
 • پیش از جراحی به هیچ عنوان از برگ انجیر استفاده نکنید. چون ممکن است در افراد با حساسیت بالا سبب خونریزی لوله گوارش گردد.

بیشتر بخوانید :

تعبیر خواب انجیر : دیدن انجیر در خواب به چه معناست ؟

آشنایی با خواص حیرت انگیز معجون عسل و انجیر

با روش کاشت و تکثیر درخت انجیر آشنا شوید

امیدواریم توضیح جامع و کاملی درباره فواید برگ انجیر به شما عزیزان ارائه کرده باشیم. در صورت تمایل می توانید پرسش های خود را درباره برگ انجیر و خواص برگ انجیر با پزشکان دلگرم در میان بگذارید.این مطلب چقدر مفید بود ؟
4.3 از 5 (166 رای)  
توجه: مطالب پزشکی و سلامت مجله دلگرم ، از منابع معتبر داخلی و خارجی تهیه شده اند و صرفا جنبه اطلاع رسانی دارند ، لذا توصیه پزشکی یا درمانی تلقی نمی شوند ، چنانچه مشکل پزشکی دارید حتما برای تشخیص و درمان به پزشک یا متخصص مراجعه کنید.

دیدگاه ها

اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !


hits