دلگرم
امروز: چهارشنبه, ۱۵ آذر ۱۴۰۲ برابر با ۲۱ جمادى الأول ۱۴۴۵ قمری و ۰۶ دسامبر ۲۰۲۳ میلادی
با گیاه عشقه یا همون پاپیتال آشنا شوید

خواص دارویی و درمانی گیاه عشقه (پاپیتال)

با گیاه عشقه یا همون پاپیتال آشنا شوید
20
زمان مطالعه: 10 دقیقه
خواص درمانی گیاه عشقه چه می باشد؟ این گیاه زیبا گلدانی بوده و اگر به عنوان گیاه بالا رونده در نظر گرفته شود ، خیلی زود محیط اطراف خود را پر می کند به شرطی که پاپیتال معمولی (هیدراهلیکس)باشد . همچنین این گیاه فواید درمانی زیادی را دارد. با دلگرم...

گیاه عشقه و خواص بی نظیرش

عشقه یا پاپیتال چیست؟ خواص درمانی و عوارض مصرف گیاه عشقه

عشقه گیاهی است پیچنده، بالارونده، با برگ های کوچک، سبز و قلبی شکل که در صورت نزدیک بودن به درخت، دیوار، داربست یا صخره از آن بالا می رود؛ در غیر این صورت روی زمین می خزد و به عنوان گیاه پوششی عمل می کند.عشقه پیچک، پاپیتال و داردوست، از دیگر اسامی رایج این گیاه در زبان فارسی است.

طول بزرگ ترین ساقه ی بالارونده یا خزنده این پیچک به پنجاه متر هم می رسد. گل های این گیاه به رنگ زرد مایل به سبز است که 8 تا 10 سال بعد از کاشت آن ظاهر می شوند. عمر عشقه400 تا 500 سال و حتی 1000 سال گزارش شده است. میوه ی رسیده آن دارای مواد سمی است. محل رویش این گیاه در ایران جنگل های شمالی از آستارا تا گرگان و نیز در تهران است. این گیاه بومی آسیا، اروپا و شمال ایران است. این گیاه در مناطق کوهستانی مرطوب، کنار جویبارها و اراضی مرطوب می روید.

گیاه عشقه دارای برگ هایی است که به صورت دایره ای دور ساقه مستقیمی می پیچند. گل های چتری سبز مایل به زرد در مرکز این گیاه می رویند و انگور قرمز تولید می کنند. چین و چروک موجود در گردنه ی ریشه گویای میزان سن این گیاه است. این مسأله از اهمیت زیادی برخوردار است چرا که سن عشقه تا به چهار پنج سال نرسیده باشد، آماده بهره برداری نخواهد بود.

ترکیبات گیاه عشقه

فرآورده های حاصل از عشقه از ریشه و جوانه های بلند و نازک آن به نام مویه های ریشه تهیه می شوند. عناصر ترکیبات شیمیایی اصلی موجود در عشقه آسیایی عبارت است از جنسنوید (با نشان Rg1) گلوکان (پانکراس)، پلی ساکارید 2-3DPG، پپتید، مالتول و رغن مایع.صاره مایع الکل و به صورت انواع کپسول یا پودر است.

انواع گونه های گیاه عشقه عبارتند از :

1ـ Hedera helix “Pedata”

برگهای این گونه ۵ لوبی، همانند پای مرغ، به رنگ سبز ـ خاکستری متالیک با رگههای سفید ـ خاکستری میباشد. این گونه برای پوشش زمین مناسب نمیباشد. ارتفاع آن به ۴ متر (۲ فوت) میرسد. ویژگیها: محیط نیمه سایه و خاک با زهکشی خوب را ترجیح میدهد و نسبت به سرما بسیار مقاوم است (تا ۱۵ـ درجه سانتیگراد).

2ـ Hedera helix “Gracilis”

این گونه دارای برگهایی با لوبهای نوک تیز به رنگ سبز تیره میباشد که در زمستان تا حدودی ارغوانی میشود. این گونه برای پوشش زمین مناسب نمیباشد . ارتفاع و میزان گستردگی آن ۵ متر (۱۵ فوت) است.محیط نیمه سایه و خاک بازهکشی خوب را ترجیح میدهد و نسبت به کاهش دما نیز بسیار مقاوم است (تا ۱۵ ـ درجه سانتیگراد)

3ـ Hedera helix “Woener”

برگهای آن دارای لوبهای ضخیم سبز خاکستری با رگه های کمرنگ بوده که در زمستان ارغوانی میشوند. این گونه برای دیوارهای شمالی و شرقی بسیار مناسب است. ارتفاع آن به ۴ متر (۱۲ فوت) و میزان گستردگی آن به ۳ متر (۱۰ فوت) میرسد. ویژگیها: محیط نیمه سایه و خاک با زهکشی خوب را ترجیح میدهد و نسبت به کاهش دما بسیار مقاوم است (۱۵ ـ درجه سانتیگراد) و گونه های Hedera helix “Anne Marie” – Hedera helix “Eva”- Hedera helix “Galcier – Hedera helix “Heise -Hedera helix“ Nigra”-Hedera helix “Atropurpurea” می توان اشاره کرد.
باید توجه داشت که این گیاه پوششی تا هنگامیکه در کنار یک مانع عمودی قرار نگیرد بالا نمیرود. اگر مانع عمودی یک درخت باشد بهتر است از بالاروی پاپیتال جلوگیری نمود و یا اینکه به صورت کنترل شده آن را هدایت کرد زیرا تجمع آن روی تنه درخت سبب خشک شدن درخت میگردد

شرایط رشد گیاه عشقه یا پاپیتال

رشد گیاه عشقه اوایل بسیار کند هست و در عین حال انواع ابلق آن نسبت به سبز رشد کمتری دارد. اوایل تا اواسط پاییز زمان گلدهی پاپیتال میباشد. گلهای آن به صورت نامشخص به رنگ سبز مایل به زرد و نیمه کروی با بویی مشابه بوی عسل میباشند. این گیاه تا سن ۵-۱۰ سالگی گل نمی دهد . میوه های آن سمی بوده و توسط پرندگان جابجا میشوند.اگر میخواهیم پاپیتال را روی ساختمانهای بلند پرورش دهیم بهتر است در پای دیوار آن را پخش نموده و هرس کنیم و از رها کردن گیاه به حال خود به نحوی که رشد نماید و شاخ و برگ آن تا لب پشت بام گسترش یابد بپرهیزیم

خواص درمانی گیاه عشقه

 • پاکسازی سموم از بدن
 • جلوگیری از انواع التهابات
 • دارای خواص ضد باکتریایی : بصورت خوراکی مصرف شود.
 • از بین بردن احتقان
 • بهبود سرعت التیام زخم ها
 • آرامش بخشیدن به معده
 • افزایش اکسیژن بدن
 • افزایش سیستم ایمنی بدن
 • بهبودی پوست
 • درمان آرتروز، نقرس و یا روماتیسم :از چایی عشقه استفاده گردد و یا برگ های آن را به طور مستقیم به جایی که دچار التهاب شده مالیده شود.
 • بهبود عملکرد کیسه صفرا
 • کاهش فشار در سیستم های حیاتی بدن
 • التیام زخم های سوختگی روی پوست
 • کاهش ناراحتی و سوزش پسوریازیس، اگزما، آکنه
 • تقویت دستگاه تنفسی
 • جلوگیری از سرطان
 • از بین بردن پوست های مرده کف پا
 • درمان ریزش مو و تاسی و کچلی : از ضماد آن استفاده گردد.
 • قاعده آور: از نوشیدن جوشانده ساقه عشقه استفاده گردد.
 • افزایش قدرت جسمانی
 • ایجاد شادابی و نشاط در افراد مسن
 • فعال نمودن مغز : از جوشانده و یا عصاره عشقه استفاده گردد.
 • درمان سرماخوردگی
 • افزایش تمرکز
 • تصفیه کننده خون
 • خلط آور
 • درمان سیاه سرفه
 • درمان برونشیت های مزمن
 • پایین آوردن فشار خون

گیاه عشقه

شرایط نگهداری و نیاز های پاپیتال

محل مناسب : محیطی نیمه سایه یا سایه بر روی دیوارهای شمالی و شرقی مناسب است اما دیواره های جنوبی روشن «آفتابگیر» برای این گیاه بسیار گرم است. انواع پاپیتال که دارای برگ سبز هستند قادر به تحمل محیط های سایه شدید میباشند، در حالی که انواع ابلق آن طالب نور بیشتری هستند و در نور آفتاب رنگ زیباتری دارند.

نور لازم برای گیاه عشقه :

نور کامل را بر نیم سایه و تاریکی ترجیح میدهند،ولی از افتاب متسقیم بیزار است.نور مستقیم باعث سفید و کمرنگ شدن برگها میشود.واریته های ابلق به نور بیشتری احتیاج دارند.

دما لازم برای گیاه عشقه :

حداقل درجه حرارت مطلوب برای اپارتمان در زمستان ۸ درجه و حداکثر در تابستان ۱۸ درجه است.چناچه هوا گرم تر از حد معمول باشد غبارپاشی لازم است.

آبیاری گیاه عشقه :

در تابستان دوبار و در زمستان در هر هفته آبیاری کنید.پاپیتال اگر به خوبی استقرار یافته باشد میتواند شرایط کم باران و درجه حرارت بالا را برای مدتی تحمل کند اما اگر آبیاری عمیق صورت گیرد رشد گیاه بهتر و انبوه تر خواهد بود. بهتر است فواصل آبیاری طوری تنظیم شود که خاک رطوبت متعادلی داشته باشد (یعنی در فصل تابستان دور آبیاری را کوتاه و در پاییز و زمستان زیاد نمایید). باید به این نکته توجه داشت که خشکی بیش از حد باعث کندی رشد و آبیاری زیاد سبب زردی برگها و ریزش آنها میگردد

رطوبت لازم برای گیاه عشقه:

در تابستان هر روز گیاه را غبارپاشی کنید،مگر اینکه گیاه در محل خنک تری نگهداری شود که در این صورت به هفته ای یکبار تقلیل می یابد.جهت دسترسی به رطوبت پایدار در زیر گلدانی سنگریزه دار اب بریزید،مواظب باشید ته گلدان با اب درتماس نباشد.

تغذیه گیاه عشقه :

کمبود در عناصر معدنی خاک را با اضافه نمودن کود های شیمیایی جامد محلول در اب مخصوص گلهای زینتی طبق دستور جبران کنید،هر دو هفته یکبار گیاه را تغذیه نمایید.

خاک مناسب برای گیاه عشقه:

از انواع خاک های کمپوست لیمونی و پیت میتوانید استفاده کنید.

تعویض گلدان گیاه عشقه:

گیاه بالغ بالای ۳ سال سن را در فصل بهار تغییر گلدان دهید.گیاهان در حال رشد ممکن است به هر سال دوبار تعویض گلدان نیاز داشته باشند.در صورت سنگین بودن و عدم امکان،خاکهای سطحی گلدان را با خاک نو و غنی تعویض کنید.

تمیز نمودن برگهای گیاه عشقه:

غبارپاشی جهت تمیز نمودن برگها کافی است،در صورت لزوم میتوانید از پارچه یا اسفنج مرطوب استفاده کنید.حتی الامکان از مواد براق کننده برگها استفاده نکنید.

تکثیر گیاه عشقه :

گرفتن قلکه از شاخه هایی که در حال رشدد رویشی هستند در بهار یا تابستان،پیوند روی پایه های مقاوم.

هرس پاپیتال یا گیاه عشقه:

پاپیتال به هرس خاصی نیاز ندارد اما در گیاه جوان، شاخه ها و ساقه هایی را که ضعیف به نظر میرسند حذف مینمایند تا رویشهای قویتری رشد کنند. پس از تثبیت گیاه نیز هر از چندگاهی آن را سر شاخه زنی نمایید تا رشد آن کنترل شود. اما هیچگاه حذف شاخه ها و ساقه ها را تا محل ساقه های مسن تر از ۴ تا ۵ سال انجام ندهید زیرا ساقه های با این سن، بسیار کند تجدید حیات مینمایند. در مورد انواع ابلق نیز به محض ظهور شاخه های سبز یک دست آنها را حذف نمایید چرا که این شاخه های سبز مقاوم تر هستند و اگر حذف نگردند، غالب شده و به تدریج شاخه ابلق در روی گیاه دیده نمیشود. در مناطقی که احتمال نشستن گرد و غبار بر روی شاخه و برگ این گیاه وجود دارد نیز هر چند وقت یکبار گیاه را سرشاخه زنی نمایید.

موارد احتیاطی و منع مصرف عشقه

 • افراد مبتلا به فشار خون بالا از این گیاه استفاده نکنند
 • افراد مبتلا به بیماری قلبی، دیابت و فشارخون پایین نیز باید در مصرف عشقه احتیاط کنند.
 • مصرف آن در دوران باراداری توصیه نمی گردد.
 • درصورت داشتن هرگونه بیماری خاص قبل از مصرف با پزشک خود مشورت نمایید.
 • به علت داشتن ماده سمی در ریشه و برگ این گیاه در زمان استعمال موضعی دقت لازم داشته باشید.

تداخل دارویی عشقه

زودرنجی، تپش قلب، اعتیاد و نگرانی در زمره‌ی پاره‌ای از عوارض جانبی ناشی از مصرف این گیاه است. عشقه می تواند اثرات سولفات فنلزین یا سایر داروهای ضد روانی یا داروهای فشارخون یا دیابت را افزایش داده و ممکن است این داروی گیاهی با استرویید تداخل پیدا کند. همچنین این گیاه می تواند اثرات کافئین و یا سایر محرکها را افزایش دهد و باعث ایجاد احساس نگرانی شود. همنچنین مصرف آن می تواند موجب افزایش فشارش خون و ضربان قلب شده و به طبع آن موجب افزایش عرق شود. همچنین میتواند با تغییر ضربان قلب و نامنظم شدن آن، مشکلات خواب ایجاد کند. ضمنا با توجه به تداخل آن با داروهایی استروییدی، در صورتی که از این داروها استفاده می کنید، حتما پیش از استفاده از آن با پزشک معالج خود در این زمینه مشورت کنید و بدون مشورت از این گیاه استفاده نکنید.

نکات بیشتر در مورد گیاه عشقه یا پاپیتال

 • فراورده استاندارد عشقه دارای مقادیر مشخصی ماده موثره می باشد.
 • مقدار مصرف روزانه آن بطور میانگین نیم تا دو گرم از برگ یا ساقه یا ریشه خشک شده می باشد.
 • برای مصرف مداوم می بایست بعد از یک ماه مصرف دو ماه مصرف نگردد و سپس مجددا به مدت یکماه استفاده گردد.

همچنین بخوانید:

آشنایی با خواص بی نظیر گیاه افنان برای زنان

ساکولنت : نگهداری و پرورش گیاه ساکولنت

خواص دارویی و درمانی گیاه زوفااین مطلب چقدر مفید بود ؟
3.6 از 5 (20 رای)  
توجه: مطالب پزشکی و سلامت مجله دلگرم ، از منابع معتبر داخلی و خارجی تهیه شده اند و صرفا جنبه اطلاع رسانی دارند ، لذا توصیه پزشکی یا درمانی تلقی نمی شوند ، چنانچه مشکل پزشکی دارید حتما برای تشخیص و درمان به پزشک یا متخصص مراجعه کنید.

دیدگاه ها

اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !


hits