قطره سالويگل چه کاربردی دارد؟

موارد مصرف و عوارض جانبی قطره سالويگل Salvigol
۲,۳۰۴
۱
۰
دوشنبه, ۱۴ آبان ۱۳۹۷ ۱۱:۱۸
فواید قطره سالويگل: کم کننده ترشح عرق بدن درشرايط معمولي و دوران يائسگی ، خشکاننده شير مادران . روزی۳ بار هربار يک تا دو قرص باکمی آب ميل شود. مصرف اين داروميتواند در کاهش قند بيماران ديابتيک موثر باشد .
موارد مصرف و عوارض جانبی قطره سالويگل Salvigol

موارد استفاده از قطره سالویگل

  • کم کننده ترشح عرق بدن در شرایط معمولی و دوران ( یائسگی )
  • خشکاننده شیر مادران
  • خشکاننده شیر مادران با توقف شیر دهی
  • کاهش ترشح عرق بدن در شرایط معمولی و دوران ( یائسگی )

divider

شرایط نگهداری قطره سالویگل

در جای خشک و خنک و به دور از نور خورشید نگهداری شود.

divider

روش مصرف قطره سالویگل

روزی 3 بار هر بار یک تا دو قرص با کمی آب میل شود.

divider

هشدار مصرف قطره سالویگل

در دوران بارداری و شیردهی مجاز نمی باشد.
مصرف این دارو در مردان برای یک دوره طولانی توصیه نمی شود.

divider

مواد مؤثره در قطره سالویگل

سر شاخه های جوان و برگ گیاه مریم گلی حاوی 8% - 3% تانن های گروه کاتشین (سالویاتانن)، اسیدهای فنولیک (رزمارینیک، کافئیک، کلروژنیک، فرولیک و گالیک)، 3% - 1% فلاونوئیدها (اپی ژنین و لوتئولین)، 2.8%-1.5% اسانس های فرار (آلفا و بتا توجون، کامفر و سینئول)، هومولن، آلفا پی نن و کامفن، لیمونن، استات بورنیل، کارنوسول می باشد.

divider

آثار فارماکولوژی

گیاه مریم گلی یکی از پر سابقه ترین گیاهان داروئی در جهان است که در موارد متعددی به کار گرفته می شود. مطالعات آزمایشگاهی و بالینی آثار ضد میکروبی، ضد قارچی و ضد ویروسی گیاه مریم گلی را به اثبات رسانیده اند. این گیاه قادر است به طور قدرتمندی ترشح عرق را مهار نماید و این اثر را به تانن های گروه کاتشین و اسیدهای فنولی نظیر رزمارینیک نسبت می دهند.

مطالعات بالینی متعددی در کشور آلمان انجام شده و نشان داده شده است که این گیاه دارای خاصیت مهارکننده ترشح عرق است. در مطالعه دیگری در یک کلینیک بیماران سرپائی اثرات فرآورده هائی از عصاره خشک مریم گلی و چای تهیه شده از آن روی 80 بیمار مبتلا به ترشح عرق زیاد به مدت 4 هفته مورد تجربه قرار گرفت. چهل بیمار دیگر با 440 میلی گرم عصاره خشک (تهیه شده به روش عصاره گیری آبی) معادل 2.6 گرم برگ خشک و چهل نفر دیگر با دم کرده گیاه معادل 4.5 گرم برگ خشک در روز مورد تحقیق قرار گرفتند. کاهش ترشح عرق به میزان 50% در هر دو گروه مشاهده شد. لیکن عصاره خشک اثر بیشتری نشان داد.

در مطالعه دیگری در انگلستان (1997) نشان داده شده است که گیاه مریم گلی ترشح عرق ناشی از ( یائس گ ی ) را مهار می کند. این گیاه همچنین ترشح شیر را به طور قابل ملاحظه ای کاهش می دهد. هر چند مکانیسم اثر ضد ترشح عرق و شیر آن روشن نشده است. لیکن چندین ماده مؤثره ترپن مانند که دارای خاصیت ضد اکسیدانی هستند، اثر ضد میکروبی و سایر آثار آن را ظاهر می کنند. به نظر می رسد تانن های موجود با اثر قابض از یک طرف و اثر آنتی کلی نرژیکی بعضی از ترکیبات دیگر از جمله فلاونوئیدهای گلیکوزیدی موجب کاهش ترشحات شوند.

کمیسیون E در کشور آلمان مصرف سیستمیک فراورده گیاه مریم گلی را برای مهار ترشح عرق توصیه نموده است. گیاه مریم گلی علاوه بر این دارای خاصیت قابض و ضد میکروب نیز می باشد.

divider

عوارض جانبی قطره سالویگل

در صورت مصرف صحیح و طبق مقادیر درمانی فاقد عوارض جانبی می باشد.


این مطلب چقدر مفید بود ؟
(1 امتیاز , میانگین: 5.0 از 5)  

پاسخ به سوالات پزشکی ، مامایی و جنسی شما (توسط پزشک و ماما مجله دلگرم)


دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید

آخرین مطالب دلگرم

StatCounter