مجله دلگرم
امروز: یکشنبه, ۰۶ آذر ۱۴۰۱ برابر با ۰۲ جمادى الأول ۱۴۴۴ قمری و ۲۷ نوامبر ۲۰۲۲ میلادی
کدام عرقیات دارای طبع گرم هستند ؟
19
زمان مطالعه: 33 دقیقه
اگر به دنبال لیست کامل عرقیات با طبع گرم هستید، با ما همراه شوید تا این دسته از عرقیات را به شما عزیزان معرفی کنیم. با ما همراه باشید.

عرقیات دارای طبیعت گرم

عرقیات طبع های متفاوتی دارند. به همین دلیل در هنگام مصرف باید به این مسئله توجه کنید تا دچار مشکل نشوید. به طور کلی باید در مصرف کلیه مواد غذایی دقت کنید تا متناسب با طبیعت بدنتان از آن مواد غذایی استفاده کنید.

عرقیات نیز از این قاعده مستثنی نیستند و در هنگام مصرف باید به طبیعت آن ها توجه کافی داشته باشید. در ادامه شما را با عرقیات دارای طبع گرم آشنا می کنیم تا با خیال راحت دست به انتخاب بزنید. پس این مطلب را از دست ندهید.

حتماً بخوانید:
کدام عرقیات دارای طبع سرد هستند ؟

کدام عرقیات دارای طبع سرد هستند ؟

در این مقاله از مجله اینترنتی دلگرم قصد داریم عرقیات دارای طبیعت سرد را به شما عزیزان معرفی کنیم تا با خیال راحت به مصرف آن ها بپردازید. تا انتها با…

عرقیات با طبع گرم

1. عرق آویشن دارای طبیعت گرم

آویشن یکی از گیاهان خوش عطر است که در تهیه غذا نیز بکار می رود. این گیاه از ریشه نعناعیان است و به صورت ادویه، عرق و چاشنی استفاده می شود. آویشن دارای طبیعتی بسیار گرم است.

عرق آویشن برای درمان بیماری های تنفسی، جهاز هاضمه، درمان آسم، سرفه های خشک مکرر، آمفیزم و برونشیت مفید است و از چای ویشن می توان برای درمان عفونت گوش میانی، نفخ و تهوع استفاده نمود.

عصاره آویشن دارای ماده ای به نام «تیمول» است که می تواند بیماری آسم را درمان کند. افرادی که از دردهای عضلانی رنج می برند می توانند حمام آویشن بگیرند. این حمام برای رفع دردهای عضلانی، مفصلی و روماتیسمی مفید است.

همچنین آویشن مسکن، مقوی معده، معالج بیماریهای قارچی پوست، ضد ورم بینی و گلو، تقویت کننده قوه ی بینایی، ضد انگل، درمان کننده ی بی خوابی و تصفیه کننده ی خون نیز می باشد.

از دیگر خواص آویشن می توان به درمان کننده سرفه، تنگی نفس، درد مفاصل، سیاتیک، خونریزی های رحمی، کوفتگی عضلات و ضد عفونی کننده مجاری تنفسی، ضد ریزش مو، محرک قوای رئیسه، ضد درد عادت ماهانه، اشتهاآور، ضد نفخ، بالابرنده فشار خون و رقیق کننده ی آن،

تسکین دهنده ی سرفه و آسم و سرماخوردگی، ضد میکرب، زکام، ضد صرع و تشنج، رفع تشویش، سمپاتیک، نقرس، ترشحات زنانگی و خلط آور، درمان سوء هاضمه، اسهال، آسم و بی اختیاری ادرار کودکان اشاره کرد.

طریقه ی مصرف عرق آویشن:

 1. یک فنجان در روز می توان عرق آن را مصرف کرد.
 2. یک فنجان در یک لیوان آب 2 تا 3 بار در روز بعد از غذا میل شود.
در دوران بارداری از مصرف آویشن و عرق آن خودداری نمایید.

عرقیات با طبع گرم

طبع عرق آویشن چیست ؟

2. عرق آلاله دارای طبیعت گرم و خشک

عرق آلاله یکی دیگر از عرقیات با طبع گرم و خشک است. این عرق نیز خواص بسیاری دارد. از جمله خواص آن می توان به ضد اسهال، ضد استفراغ، ضد نفخ شکم و دل پیچه اشاره کرد.

طریقه ی مصرف عرق آلاله:

بعد از هر غذا یک استکان میل شود.

گیاهان طبع گرم

طبع عرق آلاله چیست ؟

3. عرق اسطوخودوس با طبیعت گرم

اسطوخودوس یک گیاه معطر است که برای درمان بسیاری از بیماری ها کاربرد دارد. از جمله خواص آن عبارتند از:

مقوی، آرام بخش، خواب آور ملایم، از بین برنده ی نفخ و اسهال، کاهش دهنده ی سرفه، مدر، نیروبخش، رفع کننده ی انواع سردرد و سرگیجه، درمانگر برونشیت مزمن، معرق، درمانگر تنگی نفس، درد مفاصل، پایین آورنده تب، لرزش اعضای بدن، رافع فراموشی و درمانگر نقرس است.

تقویت کننده اعصاب، معالج زکام، پایین آورنده تب، ضد تشنج و صرع، درمان بیماری های عصبی، مقوی سیستم عصبی، درمان خستگی عصبی، حالات هیجانی، ضد اسپاسم، مسکن، ضدعفونی کننده، مفید برای بیماری های ریوی، برای تنظیم سیکل قاعدگی خانم ها، رفع اضطراب و افسردگی نیز می باشد.

طریقه ی مصرف عرق اسطوخودوس:

 1. قبل از غذا یک فنجان در روز میل نمایید.
 2. یک فنجان در یک لیوان آب به صورت شربت مصرف شود.
 3. یک استکان از آن را با کمی قند صبح و شام میل نمایید.

عرق های طبع گرم

طبع عرق اسطوخودوس چیست ؟

4. عرق اکالیپتوس با طبع گرم

اکالیپتوس یکی از گیاهانی است که در درمان سرماخوردگی بسیار موثر است و آن به دلیل خاصیت میکروب کشی این گیاه است. عرق اکالیپتوس یکی دیگر از عرقیات دارای طبع گرم است.

این عرق دارای خواصی همچون ضدعفونی کننده و تب بر، میکروب کش، قابض، ضد نزله می باشد.

طریقه ی مصرف عرق اکالیپتوس:

 1. قبل از هر غذا یک فنجان میل نمایید.
 2. جهت میکروب کشی و ضدعفونی کننده هوای داخل منزل و رفع سرماخوردگی یک فنجان را در نیم لیتر آب ریخته و روزی سه مرتبه بخور دهید.

عرقیات طبع گرم

طبع عرق اکالیپتوس چیست ؟

5. عرقیات با طبع گرم: عرق اترج

عرق اترج یکی دیگر از عرقیات با طبع گرم است. این عرق برای درمان اسهال و استفراغ کاربرد دارد و می تواند نفخ، دل درد و دل پیچه را برطرف کند. همچنین مصرف آن موجب تقویت قلب و معده و کبد و روده، لطافت پوست، رفع عطش و سکسکه، صفراوی، تأمین ویتامین ث به عنوان نوشیدنی می شود و ضد درد و گرفتگی اسپاسم است.

طریقه ی مصرف عرق اترج:

 1. با نصف لیوان آب یا غلیظ تر در صورت اسهال میل شود و یا به صورت شربت صبح و شب مصرف شود.
 2. 2 فنجان در روز میل نمایید.

عرق اترج چه طبعی دارد

طبع عرق اترج چیست ؟

6. عرق بابونه با طبیعت گرم

بابونه یکی از گیاهانی است که خواص بسیار زیادی برای بدن دارد و می تواند مشکلات زیادی را برطرف کند. در ادامه با خواص آن آشنا خواهید شد.

مفید برای امراض پوستی، تقویت پوست، مفید برای جوش و لک صورت، رفع افسردگی، آرام بخش، درمان عوارض گوارشی، صفرا بُر، ضد درد هنگام دندان بندی کودکان، نیرو بخش، تب های بلغمی و همچنین عفونت های دردناک را تسکین می دهد.

ضد انگل، ضدعفونی کننده، مقوی معده، هضم کننده، اشتهاآور، قاعده آور، مدر، بادشکن، تقویت اعصاب و خواب آور که بهتر است گرم مصرف شود. جوشانده گیاه بابونه نیز دارای خواص فوق می باشد.

برطرف کننده ی خستگی و افسردگی و ضد تشنج نیز می باشد. از عصاره ی بابونه جهت تقویت موی سر نیز استفاده می شود. درمان کننده سر درد و میگرن، تسکین دهنده دردهای عضلانی، مسمومیت های غذایی، رفع گوش درد و سنگینی گوش، برای رفع زردی، رفع کرم معده و کرم روده، درمان کننده ی کم خونی، ضد آلرژی و رفع بی خوابی نیز مؤثر است.

یکی از مهم ترین خواص بابونه درمان زخم معده و ورم روده است. بابونه ترشح شیر را در مادران شیرده افزایش می دهد.

طریقه ی مصرف عرق بابونه:

 1. بعد از غذا یک فنجان در یک لیوان آب میل شود.
 2. 2 الی 3 فنجان در روز میل نمایید.
 3. در مورد خوراکی تا نصف لیوان آب مخلوط و بعد از غذا میل شود همچنین به عنوان طعم دهنده و چای نیز مصرف می شود.
داروهای آلتیب، آنتی میگرن، قطره بابونه، بخور پروستاتان، شیرین وش، کارامین و کامیل ساخته شده از این گیاه هستند.

چه عرقیاتی طبع گرم دارند ؟

طبع عرق بابونه چیست ؟

7. عرق بادرنجبویه دارای طبیعت گرم

عرق بادرنجبویه یکی از عرقیات با طبع گرم است که می تواند مغز، اعصاب، حافظه و قلب را تقویت کند. به طور کلی این عرق برای روح و روان مفید است و خستگی های روحی را برطرف می کند.

بادرنجبویه می تواند عصبانیت، بی حوصلگی، سردرهای عصبی را برطرف کند و ضد استفراغ در دوران بارداری باشد. همچنین این عرق ضد تشنج، شفابخش، هیستری مفید برای آلزایمر، ضد قولنج، بالابرنده فشار خون، خون ساز، آرام بخش، خواب آور، ضد رماتیسم، ضد درد، برونشیت و درمانگر دل پیچه است و نیز وزوز گوش را درمان می کند.

نشاط آور است و خوش عطر و طعم برای تهیه ی شربت می باشد. می تواند تقویت کننده حواس 5 گانه باشد و به افزایش فشار خون و درمان ناراحتی معده ناشی از اضطراب و نگرانی کمک می کند. ضد ویروس است و در صنایع آرایشی بهداشتی به عنوان نرم کننده کاربرد دارد.

حتماً بخوانید:
بادرنجبویه چیست و چگونه مصرف می شود ؟

بادرنجبویه چیست و چگونه مصرف می شود ؟

بادرنجبویه گیاهی است که خواص فراوانی دارد و برای رفع بسیاری از مشکلات استفاده می شود. تا انتها با ما همراه باشید تا شما را با خواص و مضرات این گیاه…

طریقه ی مصرف عرق بادرنجبویه:

 1. یک فنجان در یک لیوان آب سرد میل شود.
 2. 2 فنجان در روز میل نمایید.

عرقیات با طبع گرم

طبع عرق بادرنجبویه چیست ؟

8. عرق برگ توت سیاه دارای طبع گرم

عرق برگ توت سیاه دارای طبیعت گرم می باشد و به طور مستقیم به کنترل قند خون می پردازد. به عبارتی دیگر این عرق برای کسانی که دیابت دارند مفید است و به کنترل قند خون کمک می کند.

البته قبل از مصرف باید با پزشک مشورت کنید و از مصرف خودسرانه خودداری کنید. همچنین این عرق آرام بخش بوده و می تواند خون را تصفیه کند.

طریقه ی مصرف عرق برگ توت سیاه:

نصف استکان بعد از هر وعده غذا میل شود.

عرقیات دارای طبع گرم

طبع عرق برگ توت سیاه چیست ؟

9. طبع عرق برگ گردو گرم است

عرق برگ گردو با طبع گرمی که دارد می تواند قند خون را کاهش داده و به تصفیه خون بپردازد. همچنین این عرق نقرس را درمان می کند و آن دسته از ورم مفاصلی که در اثر سردی باشد را تسکین می دهد.

همچنین درمان کننده ی بیماری سل، ضدعفونی کننده ای قوی، مفید برای بیماری های جلدی، چاق کننده، مؤثر در معالجه ترشحات رحم، ورم پروستات، قابض و محرک جریان صفرا می باشد.

طریقه ی مصرف عرق برگ گردو:

 1. یک فنجان در یک لیوان آب سرد میل شود
 2. حداکثر 3 فنجان در روز میل شود.

عرقیجات دارای طبیعت گرم

طبع عرق برگ گردو چیست ؟

10. عرق بهار نارنج با طبیعت گرم و معتدل

عرق بهارنارنج یک عرق با طبع گرم است که طرفداران زیادی دارد. این عرق تقویت کننده مغز و اعصاب، نشاط آور، تقویت قلب، آرام بخش، رفع کننده ی بی خوابی های عصبی، رفع کننده ی افسردگی، تسکین دهنده ی ناراحتی های سینه و رفع سرفه، معطر، ضد نفخ، سکسکه و بی خوابی،

رفع کننده ی تهوع و استفراغ و افزایش دهنده ی قوای جوانی می باشد. مهم ترین خاصیت دارویی بهارنارنج تأثیر آن روی سیستم عصبی بدن است. بهار نارنج آرام بخش و ضد هیجانات دستگاه عصبی است.

بهار نارنج در تقویت معده و طب بسیار مؤثر است و تپش نامنظم قلب، تشویش و اضطراب را از بین می برد. برای کنترل تشنج ها و حمله قلبی هم بهار نارنج را توصیه می کنند. اگر مشکل بی خوابی یا بی خوابی دارید، حتماً پیش از خواب، مقداری عرق بهار نارنج یا چای آن را بنوشید.

برای درست کردن چای بهار نارنج، کافی است 10 گرم از گل بهار نارنج را در دو لیوان آب جوش به مدت 20 دقیقه بجوشانید، سپس آن را صاف کرده و همراه یک قاشق سوپ خوری عسل میل کنید. با خوردن این چای، خواب خوش و آرامی خواهید داشت.

طریقه ی مصرف عرق بهار نارنج:

 1. روزی 2 فنجان میل نمایید.
 2. مصرف یک لیوان از این عرق شب ها هنگام خواب به شما خواب راحتی خواهد داد. همراه با چای و شربت نیز مصرف می شود.

عرقیات طبع گرم و خشک

طبع عرق بهار نارنج چیست ؟

11. عرقیات طبع گرم: عرق بومادران

عرق بومادران یکی از عرقیاتی است که برای دوران قاعدگی مفید است و می تواند اختلالت قاعدگی و درد را کاهش دهد. همچنین این عرق ضد ورم روده و معده، ضد روماتیسم و نقرس، ضد انگل، ضد بواسیر، تصفیه کننده ی خون، ضد نقرس، برطرفت کننده ی دردهای استخوانی، تصفیه کننده ی خون و رافع خستگی،

درمان یبوست، ضد بواسیر، درمان ضعف عضله ای قلب (میوکاردیت). احساس گرفتگی در ناحیه قلب (آنژین دو پوتارین)، ضد عفونت و سرماخوردگی می باشد. اگر دست هایتان گزگز می کند و خواب می رود، حتماً استفاده کنید.

برای درمان سوء هاضمه، نفخ روده و سنگ کلیه، تب کهنه، صرع، جنون های خفیف، قولنج های کبدی و کلیوی، اختلالات بینایی و وجود خون در ادرار مفید است و قابض می باشد.

طریقه ی مصرف عرق بومادران:

 1. یک فنجان در یک لیوان آب سرد صبح و عصر میل شود.
 2. بعد از غذا نصف فنجان در یک لیوان آب به صورت شربت مصرف شود.
 3. یک فنجان در روز میل نمایید.

طبع کدام عرقیات گرم است ؟

طبع عرق بومادران چیست ؟

12. عرق پونه طبیعت گرم دارد

عرق پونه یک عرق با طبع گرم است و می تواند سیاه سرفه را درمان کند. همچنین خلط آور، بادشکن، قابض، بازکننده عروق، ضدعفونی کننده، رفع کننده ی بیماری نقرس، آسم، ضد سرماخوردگی، ضد نفخ، هضم کننده، صفرابُر، تصفیه کننده ی خون و قاعده آور می باشد.

اثر محرک بر ترشحات معده دارد و ضد باکتری، جلوگیری از استفراغ و ضعف معده و سوء هاضمه و محرک اعمال هضم، آرام بخش و ضد تشنج است. برای سنگ کلیه و پر ادراری و بی اختیاری ادرار مفید است.

طریقه ی مصرف عرق پونه:

یک فنجان در یک لیوان آب بعد از غذا یا همراه آن میل شود.

عرقیات طبیعت گرم

طبع عرق پونه چیست ؟

13. عرقیات با طبیعت گرم: عرق ترب

عرق ترب طبع گرمی دارد و می تواند بیماری های کلیوی را درمان کند. کسانی که از سنگ کلیه و مثانه رنج می برند می توانند این عرق را بخورند تا سنگ آن ها دفع شود. همچنین این عرق ضد رماتیسم و سیاه سرفه می باشد.

طریقه ی مصرف عرق ترب:

روزی چند فنجان قبل از پیاده روی میل شود.

لیست عرقیات دارای طبع گرم

طبع عرق ترب چیست ؟

14. چهار عرق گرم با طبیعت گرم

اگر به دنبال یک عرق کامل با طبع گرم هستید، می توانید چهار عرق گرم را مصرف کنید. این عرق ترکیبی از چهار گیاه است که به تقویت معده کمک می کند و برای هضم غذا مفید است.

همچنین موجب رفع ناراحتی های روده شده و هر نوع مشکلی که به معده و شکم مربوط است را برطرف می کند.

طریقه ی مصرف چهار عرق گرم:

یک فنجان در یک لیوان آب سرد بعد از غذا ظهر و شب میل شود.

لیست عرقیات دارای طبیعت گرم

لیست عرقیات دارای طبیعت گرم

15. عرق چهل گیاه با طبع گرم

این نوع عرق ترکیبی از چهل گیاه است که دارای طبع گرم هستند و تقویت معده، کمک به هضم غذا، بادشکن، ضد نفخ، ضد سردی، ضد تهوع و استفراغ از خواص آن است.

مقوی قلب و اعصاب، بازکننده ی رگ های قلب، مسکن دردهای قاعدگی، تنظیم کننده دستگاه گوارش، آرام بخش، رفع کمردرد و پادرد، تقویت قوای جنسی، تقویت عمومی، رفع ترشی معده، رافع سردردهای ناشی از سردی و ضد سوء هاضمه می باشد.

طریقه ی مصرف عرق چهل گیاه:

یک فنجان در یک لیوان آب سرد به صورت شربت بعد از غذا میل شود.

عرقیات با طبیعت گرم و خشک

عرق چهل گیاه چه طبعی دارد ؟

16. عرق چهار گیاه با طبع گرم

ضد نفخ، رفع سوء هاضمه، بادشکن، ضد دل پیچه، مقوی معده، رفع اسهال های عادی، تقویت اعصاب، آرام بخش، رفع خستگی، تقویت عمومی و خواب آور بودن از خواص آن است.

طریقه مصرف عرق چهار گیاه:

روزی تا سه فنجان میل نمایید.

عرقیات با طبع گرم و معتدل

طبع عرق چهار گیاه چیست ؟

17. عرق خارخاسک دارای طبع گرم

عرق خارخاسک یکی دیگر از عرقیات با طبع گرم است. این عرق به تصفیه خون کمک می کند و برای سیاه سرفه مفید است. همچنین به درمان تورم پروستات و کیسه صفرا، رفع سنگ کلیه و مثانه می پردازد.

طریقه مصرف عرق خارخاسک:

سه فنجان در روز ناشتا میل نمایید.

عرقیات مناسب برای طبع گرم

طبع عرق خارخاسک چیست ؟

18. عرق دارچین با طبعی گرم

همانطور که می دانید دارچین طبع گرم دارد و از آن در تهیه غذاها، شیرینی، چای و ... استفاده می شود. یکی از روش های استفاده از دارچین، عرق آن است که خواص بسیاری برای بدن دارد.

مقوی قلب، برطرف کننده ی عفونت های گلو، پایین آورنده ی فشار، چربی و قندخون، معطر، رفع سردی، رفع ضعف بدن، خوشبو کننده ی شیرینی و غذا، مسکن، ضد میکروب، برای اعصاب، وسواس، جنون، خفقان و استسقا مفید است. جهت رفع بدبویی دهان عالی است.

شیخ الرئیس ابوعلی سینا در کتاب قانون می گوید: «دارچین گرمی بخش، بازدارنده و زداینده ی عفونت ها، لطیف، جذب کننده و علاج همه نیروهای تباه کننده است. محلول آن را بر لکه ها و نقطه های عدسی مالند و با سرکه علاج جوش های شیری است. در مداوای اگزما مفید است. برای زکام خوب است و دماغ را می پالاید و رطوبت را برمی چیند.

مسکن درد گوش است و در ضمن داروهای آن است. خوردن و به چشم کشیدنش تم و تیرگی چشم را می برد و رطوبت غلیظ چشم را می زداید. داروی سرفه است و سینه را می پالاید، بند آمدنی کبد را توان بخشد، رطوبت معده را بر می چیند و معده را قوی می کند، بول و حیض را براند و برای تب و لرز مفید است. اگر با زیره سیاه باشد علاج بواسیر است.

ضد حشرات موذی است و حکیم مؤمن صاحب کتب تحفه نیز می گوید: دارچین بغایت لطیف و مدر بول است. مفتح، مصلح عفونت و اخلاط و سموم است. حافظ قوت های نفسانی و طبیعی است. جلادهنده ی چشم است و چکاندن در چشم جهت قوه ی باصره و مالیدن آن بر چشم جهت اختلاج آن مفید است.

برای گرم مزاج ها مضر است، مضر مثانه است، جهت یرقان، فالج، رفع دل مالش و ریاح داخل خوب است.

طریقه ی مصرف عرق دارچین:

در چای، شربت، خوراک، چلو و پلو و سایر غذاها بریزید و از خواص دارچین و طعم لذیذ و بوی خوش آن میهمانان خود را غافلگیر کنید.

عرقیات گرم

طبع عرق دارچین چیست ؟

19. عرق دارچین زنجبیل دارای طبع گرم

زنجبیل نیز دارای طبع گرم است و ترکیب آن با دارچین می تواند معجزه کند. عرق دارچین زنجبیل یکی از عرقیات گرم است که هم معطر است و هم یک طعم دهنده عالی به شمار می رود.

همچنین این عرق محرک، بادشکن، مغذی، ضد تهوع و ضد اسپاسم می باشد.

طریقه ی مصرف عرق دارچین زنجبیل:

روزی حداکثر 4 قاشق غذاخوری به شکل شربت یا ترکیب با چای و سایر مواد غذایی میل شود.

احتیاط: در افراد مبتلا به زخم های معده و روده، بیماری های پوستی، در دوران بارداری و بیماران دیابتی مصرف نشود.

عرقیات گرم و معتدل

طبع عرق دارچین زنجبیل چیست ؟

20. عرق رازیانه دارای طبع گرم

عرق رازیانه دارای طبع گرم بوده و معطرکننده، محرک، بادشکن، درمان بواسیر و نقرس، افزایش دهنده ی شیر مادر، معالج تأخیر وقوع زمان قاعدگی، هضم کننده و درمان کننده ی کم خونی و ضعف اعصاب و ازدیاد آهن خون است و مصرف آن فقط برای زنان می باشد.

رفع سنگ کلیه و مثانه، مدر و قاعده آور، ضد اسپاسم عضلات، مقوی قلب، مقوی معده، درمان سوء هاضمه، خلط آور، ضد نفخ، ضد قولنج، رفع بلغم، رفع اوره و اسیداوریک، اشتهاآور و مقوی است. رازیانه به علت داشتن هورمون زنانه رشد دخترها را جلو می اندازد.

مفید برای دردهای پهلو و تخلیه رحم است. این گیاه دارای آنیتول استروگولی، متیل اوژنول، کامفن، دیپانتن و غیره است.

طریقه ی مصرف عرق رازیانه:

 1. قبل از غذا یک فنجان در یک لیوان آب مصرف شود.
 2. یک فنجان در یک لیوان آب سرد به صورت شربت میل شود.
نکته: مصرف زیاد آن برای آقایان مفید نیست چون هورمون زنانه دارد.

عرقیات با طبع گرم و خشک

طبع عرق رازیانه چیست ؟

21. عرق رزماری با طبیعت گرم

یکی دیگر از عرقیات با طبع گرم، عرق رزماری است. این عرق ضد سرماخوردگی و سیاه سرفه می باشد که باید با آن بخور داده شود یک لیوان در سه لیتر آب ریخته شود و بخور داده شود. مفید برای معده، ضد سرگیجه، ضد یرقان، نارسایی اعمال کبد، نیرودهنده و مقوی معده، رافع زردی و تورم کبد نیز می باشد.

طریقه ی مصرف عرق رزماری:

قبل از غذا مصرف شود.

کدام عرقیات گرم هستند

طبع عرق رزماری چیست ؟

22. عرق زنجبیل: (طبیعت گرم دارد)

عرق زنجبیل یکی از عرقیات با طبع گرم است و به تقویت معده و کبد و دفع بلغم کمک می کند. این عرق بادشکن، نیرودهنده قوای جنسی است و موجب رفع مسمومیت های غذایی و میوه ای می شود.

طریقه ی مصرف عرق زنجبیل:

بعد از هر غذا نصف استکان میل شود.

عرقیات گرم

طبع عرق زنجبیل چیست ؟

23. عرق زنیان با طبیعت گرم

دفع سموم بدن، تقویت کننده ی قوای جنسی، رفع اعتیاد به مواد مخدر، ضد سکسکه، ضدعفونی کننده ی قوی، نیروبخش، ضد نفخ، درمان سوء هاضمه، ضد تهوع، خلط آور، مدر، ضد کرم، ضد اسپاسم، رفع ترشی معده و مقوی معده، ضد اسهال، دافع رطوبت های بدن و معده و بادشکن است.

ضد آسم، ضد انگل، ضد قارچ، معرق، تب بُر، قاعده آور، بیماری های پیسی، رفع گرفتگی گوش، درمان لاغری شدید، ضد تشنج، فلج اندام ها، رعشه و امراض عصبی نیز می باشد.

طریقه ی مصرف عرق زنیان:

 1. مورد مصرف آن همراه با یک فنجان عرق کاسنی باید باشد. یک فنجان در یک لیوان آب بعد از غذا میل شود.
 2. در صورتی که طبع گرم دارید با عرق شاتره و کاسنی میل کنید.

عرقیات با طبیعت گرم

طبع عرق زنیان چیست ؟

24. عرقیات گرم: عرق زیره سبز

یکی دیگر از عرقیات گرم عرق زیره است. این عرق کمی تند و تلخ است و ضد چاقی، ضد هیستری و تشنج، افزایش شیر مادران، بادشکن، هضم کننده ی غذا، رفع کننده ضعف اعصاب، درمان کننده ی کم خونی و پایین آورنده ی چربی خون و نیز تصفیه کننده ی خون و نیرودهنده نیز می باشد.

ضد تنگی نفس، ضد ناراحتی های معده و رفع کننده ی ناراحتی های روده است. ضد نفخ، رفع ضعف اعصاب، نیرودهنده و مقوی معده، درمان سوء هاضمه، اشتهاآور، مدر، و نافع جهت قلنج است.

طریقه ی مصرف عرق زیره:

 1. این عرق حتماً باید بعد از غذا و با نصف لیوان آب مصرف شود.
 2. بعد از هر غذا یک استکان میل شود.
 3. جهت لاغر شدن حداقل به مدت چهل روز روزی 4 مرتبه میل کنید.
 4. برای لاغر شدن به جای آب مصرف شود.

عرق های طبع گرم

طبع عرق زیره چیست ؟

25. عرقیات طبع گرم: عرق زیره سیاه

زیره سیاه نیز همانند زیره سبز طبع گرم دارد و ضدچاقی، نیرودهنده و هضم کننده ی غذا، بادشکن، ازدیاد شیر مادران، رفع ناراحتی های روده، معطر، طعم دهنده، ضد نفخ، ضد اسپاسم، ضد میکرب، قابض و رفع قلنج نفخی کودکان است.

طریقه ی مصرف عرق زیره سیاه:

قبل از هر غذا یک استکان میل نمایید.

چه عرقیاتی طبع گرم دارند

عرقیات دارای طبع گرم چیست ؟

26. عرق زعفران طبیعت گرم دارد

همانطور که می دانید زعفران طبع گرم دارد و به همین دلیل عرق آن نیز دارای طبیعت گرم است. عرق زعفران می تواند فشار خون را پایین بیاورد و به هضم غذا کمک کند. همچنین در مواقعی که از دندان درد رنج می برید، عرق زعفران مسکن قوی برای درمان این درد است.

طریقه ی مصرف عرق زعفران:

می توان عرق زعفران را به صورت شربت مصرف نمود.

عرقیات دارای طبع گرم

طبع عرق زعفران چیست ؟

27. عرق سنبل الطیب دارای طبع گرم

این عرق دارای طبع گرم است و خواب آور، مسکن، تقویت قلب، اشتهاآور، درمان تپش قلب، جلوگیری از التهاب روده، نیروبخش، درمان ناراحتی های عصبی و التهاب روده، رفع تشنج، مسکن، بادشکن، ضد هیستری، ضد صرع، مقوی اعصاب، کاهش فشار خون، ضد درد مفاصل و آرام بخش، رفع اضطراب و ضد قند خون است.

در درمان تحریکات عصبی، تشنج و میگرن و رفع سردردهای میگرنی مؤثر است. ضد افسردگی و ضد دلپیچه نیز می باشد.

طریقه ی مصرف عرق سنبل الطیب:

یک فنجان دریک لیوان آب با نبات 3 بار در روز میل شود.

عرقیات گرم

طبع عرق سنبل الطیب چیست ؟

28. عرق سیر با طبع گرم

همانطور که می دانید سیر دارای طبع گرم است و برای کاهش فشار خون بسیار موثر است. همچنین می تواند قند خون و چربی خون را نیز کنترل کرده و به تقویت کار گلبول های قرمز کمک کند.

از دیگر خواص آن تنظیم کننده ی مقدار کلسترون، ضدعفونی کننده، مفید برای ورم معده، ضد باکتری و ضد سرطان است و برای جلوگیری از مسمومیت حاصل از نیکوتین سیگار و آلودگی هوا مفید می باشد. کم کننده یِ رطوبت معده و مفاصل، زیبایی پوست صورت نیز می باشد. خوردن مدام عرق سیر موهای سفید را سیاه می کند.

طریقه ی مصرف عرق سیر:

بعد از هر غذا یک استکان میل کنید.

چه عرقیاتی طبع گرم دارند

طبع عرق سیر چیست ؟

29. عرق شنبلیه با طبیعت گرم

این عرق دارای خواص تقویت قوای جنسی و مفید برای مسلولین، نیروبخش، ملین، مفید برای اشخاص ضعیف، پایین آورنده ی قند خون و مفید برای این بیماری، کاهش کلسترول خون، رفع کم خونی، ضد چربی خون، چاق کننده، اشتهاآور، جلوگیری از ریزش مو، خلط آور، ضد تب و بادشکن است.

در استعمال خارجی برای معالجه ی زخم ها و قارچ های پوستی مفید است. ضدالتهاب گلو و بواسیر نیز می باشد. همچنین این گیاه حاوی مقادیر زیادی آهن، فسفر و ویتامین D است.

طریقه ی مصرف عرق شنبلیله:

 1. یک فنجان در یک لیوان آب سرد بعد از غذا میل شود.
 2. قبل از صبحانه نصف لیوان مصرف شود.

لیست عرقیات گرم

طبع عرق شنبلیله چیست ؟

30. عرق شلغم با طبیعت گرم

یکی دیگر از عرقیات با طبع گرم، عرق شلغم است. این عرق می تواند سرفه های مزمن را برطرف نموده و سینه را نرم کند. همچنین به تقویت اشتها کمک کرده و در کاهش قند خون تاثیر زیادی دارد. اگر به دنبال دارویی برای تقویت دید چشم هستید، این عرق را فراموش نکنید.

طریقه ی مصرف عرق شلغم:

برای رفع عفونت بدن عرق شلغم هر 6 ساعت یک استکان میل شود.

عرقیجات گرم

طبع عرق شلغم چیست ؟

31. عرق شیرین بیان با طبیعت گرم

عرق شیرین بیان یکی از عرقیات با طبع گرم است که طعم خوبی دارد. این عرق دارای خواصی همچون درمان قاطع زخم معده و اثنی عشر، صفرابُر، رفع ترش کردن معده، درمان ورم معده و روده، درمان یرقان، افزایش فشارخون، برطرف کننده ی سرماخوردگی و گرفتگی صدا،

ضد سرفه، نرم کننده ی سینه، مفید در امراض ریوی و دستگاه گوارش، مسکن تشنگی و التهاب معده، مقوی اعصاب، مفید برای ورم های چشم و گلو و بینی، خلط آور بسیار قوی و مفید برای اعصاب می باشد. همچنین مسهل است و التهاب پوستی را نیز درمان می کند.

طریقه ی مصرف عرق شیرین بیان:

 1. یک فنجان در یک لیوان آب سرد صبح قبل از صبحانه میل شود.
 2. نصف استکان در یک لیوان آب همراه با نبات بعد از غذا میل شود.
توجه: کسانی که فشارخون دارند قبل از مصرف این عرق حتما باید با پزشک مشورت کنند.

عرق های گرم

طبع عرق شیرین بیان چیست ؟

32. عرق شوید با طبع گرم

جهت پایین آوردن کلسترول، ازدیاد شیر مادران، درمان لاغری، برطرف کردن دل درد و بیماری های روده، مقوی معده، هضم کننده ی غذا، کاهش چربی و فشار خون مفید است. همچنین مفید برای آرتروز، ضد اسیداوریک و بادشکن است و برای سنگ کلیه و سنگ مثانه نیز مفید می باشد.

طعم دهنده، معطر، نیرودهنده، مقوی معده، درمان سوء هاضمه به ویژه کودکان، رفع استفراغ، مسکن، مدر، آرام بخش، ضد تشنج، ضد سکسکه، رفع بی خوابی و همچنین مسکن درد معده و مقوی معده نیز می باشد.

طریقه ی مصرف عرق شوید:

 1. هر صبح قبل از صبحانه نصف استکان مصرف شود.
 2. یک فنجان در یک لیوان آب سرد بعد از غذا میل شود.

لیست عرقیات گرم

طبع عرق شوید چیست ؟

33. عرق طارونه دارای طبع گرم

این عرق گرم خواب آور، آرام بخش، درمان رماتیسم و دردمفاصل، تصفیه کننده ی خون، صفرابُر، ضد یرقان و رافع بیماری های پوستی است و نیز برای تقویت اعصاب نافع است. مخلوط آن با عرق بهار نارنج خواب آور بسیار قوی است.

توجه: افرادی که مبتلا به فشارخون هستند حتما قبل از مصرف با پشک مشورت کنند.

طریقه ی مصرف عرق طارونه:

 1. یک فنجان در یک لیوان آب سرد یا به صورت شربت مصرف شود.
 2. هنگام خواب یک یا نصف لیوان مصرف شود.

کدام عرقیات گرم هستند

طبع عرق طارونه چیست ؟

34. عرق کاکوتی با طبع گرم

تقویت کننده ی اعصاب، ضد انگل، ضد عفونی کننده ی مجاری تنفسی، تقویت دستگاه گوارش، درمان کننده ی بی خوابی و تقویت کننده ی قوه ی بینایی می باشد. مقوی معده، اشتهاآور، دفع سوء هاضمه، ضد نفخ و ضد قارچ، درمان درد مفاصل و سیاتیک، ضدعفونی کننده، ضداسپاسم در ناراحتی های گوارشی، ضداسهال و خلط آور نیز است.

طریقه مصرف عرق کاکوتی:

مورد مصرف آن در دوغ و ماست می باشد.

کدام عرقیات طبیعت گرم دارند

طبع عرق کاکوتی چیست ؟

35. عرق کنگر با طبع گرم

یکی دیگر از عرقیات دارای طبع گرم، عرق کنگر است. این عرق به عنوان دارویی آرام بخش مصرف می شود و برای افرادی که نمی توانند بخوابند مفید است. در واقع عرق کنگر خواب آور بوده و به بهبود خواب کمک می کند.

چه عرقیاتی گرم هستند

طبع عرق کنگر چیست ؟

36. عرق کرفس با طبیعت گرم

درمان کننده ی روماتیسم و درد مفاصل، درمان درد شکم، تنگی نفس، تقویت کننده ی معده، درمان بواسیر، شست و شوی کلیه و مثانه، سنگ شکن، مقوی معده و ضد چاقی می باشد.

طریقه ی مصرف عرق کرفس:

روزانه یک فنجان در یک لیوان آب سرد میل شود.

عرقیات با طبع گرم

طبع عرق کرفس چیست ؟

37. عرق کلپوره دارای طبیعت گرم

مقوی، رفع سردرد، درمان ضعف عمل دستگاه گوارش، رفع ناراحتی های هاضمه و دل درد، رفع کننده ی درد ناحیه قلب و تب بُر می باشد. قند خون را به سرعت کاهش می دهد. برای طول عمر، یبوست، وبا، سرماخوردگی و اختلالات کبد مفید است. آرام بخش بودن نیز از دیگر خواص این عرق گیاهی می باشد.

طریقه ی مصرف عرق کلپوره:

بعد از هر غذا یک استکان میل شود.

عرقیات دارای طبع گرم

طبع عرق کلپوره چیست ؟

38. عرق گزنه دارای طبع گرم

یکی دیگر از عرقیات گرم عرق گزنه است. این عرق اثر قاطع در رفع بیماری های پوستی و جلدی، ضد چربی خون، ضد خون ریزی و بندآورنده ی هر گونه خون ریزی داخلی، بازکننده ی عروق، تسکین دهنده ی دردهای عضلانی و استخوانی، تقویت کننده ی اعمال هضم دارد.

ادرارآور، درمان کننده ی پروستات، افزایش دهنده ی گلبول های قرمزخون و زیادکننده ی شیر مادران می باشد. گزنه مو را تقویت کرده و از ریزش موی سر جلوگیری می کند.

برای استفاده از این خاصیّت 6 گرم سر شاخه و برگ ها و ریشه ی گزنه را به تنهایی و یا با 30 گرم چای کوهی، در یک لیتر آب جوش ریخته و آنقدر بجوشانید تا حجم مایع به نصف برسد. شب ها مقداری از این مایع را به سر بماید و صبح بشویید.

گزنه برای درمان بیماری قند مفید است بدین منظور یک فنجان چای گزنه را سه بار در روز میل کنید. اخلاط خونی را برطرف می کند اگر در ادرار خون وجود داشته باشد، گزنه آن را برطرف می سازد.

گزنه عرق آور، پاک کننده ی اخلاط سینه، ریه و معده است. نیروی جنسی را تقویت می کند. از نظر طبی این گیاه خواص عجیبی دارد. مدر است و به خصوص کسانی که از رماتیسم، نقرس و سنگ کلیه ناراحتند، باید به آن توجه کنند.

ضد اسهال است به ویژه در اسهال های خطرناک که در هنگام شیوع وبا به وجود می آید، به کار می رود. عادت ماهانه زنان را تنظیم می نماید و یا چنان تأثیری دارد که اگر قاعدگی به طور غیر طبیعی قطع شود مجدداً آن را برقرار می کند. خون را تصفیه کرده و ضد کرم است. استعمال خارجی آن در موارد رماتیسم بسیار موفقیت آمیز بوده است.

استحکام لثه را زیاد می کند و تقویت کننده ی معده می باشد. مصرف گزنه برای رفع خستگی عضلات و حتی بعضی اقسام فلج ها تجویز شده است. خاصیت این گیاه در ترشحات گزنده آن یعنی اسید فرمیک است که در واقع نوعی دارو برای افراد بیمار می باشد.

جوشانده گزنه مواد زائدی که در مجرای ادرار جمع شده را دفع کرده و اخلاط ریه را از بین می برد. همچنین جوشانده آن یک داروی بسیار مؤثر برای تصفیه خون است و استسقاء را درمان می کند.

عرقیات گرم

طبع عرق گزنه چیست ؟

39. عرق گلبهار با طبع گرم

برای لطافت پوست دست و صورت و نیز تقویت معده مفید می باشد. گل گاوزبان و برگ های آن دارای لعاب فراوان است. این گیاه دارای نیترات پتاسیم، رزین هاف مالات کلسیم، منگنز، منیزیوم، اسید فسفریک و آلانتوئین می باشد. برگ های تازه گل گاوزبان دارای مقدار زیادی ویتامین c می باشد و در بعضی کشورها آن را داخل سالاد می ریزند.

طریقه ی مصرف عرق گلبهار:

برای شادابی پوست می توانید از عرق گلبهار، به صورت ترکیبی (با عرق بهار نارنج، عرق پونه، عرق نسترن، گلاب، عرق کاسنی و یا عرق شاتره) و یا به تنهایی به صورت ماساژ دهید.

عرق های گرم

طبع عرق گلبهار چیست ؟

40. عرق مریم گلی (لپوره یا مریم نخودی) با طبع گرم

یکی دیگر از عرقیات با طبع گرم، عرق مریم گلی است. این عرق ضد دیابت، ضد رماتیسم، ضد سینوزیت، ضد انگل، ضد نفخ، ضد جوش و خارش و رفع سوء هاضمه، ضد سرفه، آرام بخش، ضد اسهال و پیچش شکم، ضد ضعف و لاغری، پاک کننده ی کبد،

ضد فشار خون و تصفیه کننده ی خون است و در استعمال خارجی ضد عفونی کننده ی دهان و دندان و التهاب اندام های تنفسی می باشد. عرق این گیاه برای کسانی که مزاج گرم و دموی دارند توصیه نمی شود.

طریقه ی مصرف عرق مریم گلی:

یک فنجان در یک لیوان آب سرد بعد از غذا میل شود.

عرقیات دارای طبع گرم

طبع عرق مریم گلی چیست ؟

41. عرق مخلصه با طبیعت گرم

مقوی، ملین، نرم کننده معرق، تقویت معده و جگر، مفید برای ناراحتی های کمر و مفاصل و برای دفع سموم پادزهر قوی است و برای قولنج و دردهای عضلانی هم مفید می باشد.

طریقه ی مصرف عرق مخلصه:

نصف لیوان به صورت غلیظ مصرف شود.

عرقیات گرم

طبع عرق مخلصه چیست ؟

42. عرق مرزه دارای طبع گرم

مقوی قوای جنسی، درمان نقرس و اسهال، ضد انگل، اشتهاآور و چاق کننده، تقویت نور چشم، ضد نفخ، ضد استفراغ، درمان مؤثر کرم معده کودکان، ضد قولنج، مقوی نیروی هاضمه و ضد نرمی استخوان است.

هضم غذا، تصفیه کنده ی خون، جلوگیری از نفخ شکم، مدر، ضد انگل(کرم کدو)، تقویت کودکان ضعیف، ورم معده، تسکین آسم، ناراحتی های دهان، گلو و ریه، مقوی عمومی دستگاه گوارش، توقف عادت ماهانه، و ضد رماتیسم نیز می باشد.

طریقه ی مصرف عرق مرزه:

یک فنجان در یک لیوان آب سرد بعد از غذا میل شود.

عرقیات با طبع گرم

طبع عرق مرزه چیست ؟

43. عرق مرزنجوش دارای طبیعت گرم و خشک است

یکی از عرقیات دارای طبع گرم، عرق مرزنجوش است که طبیعتی خشک نیز دارد. این عرق برای رفع سردردهای مزمن و بی خوابی، نیرودهنده، رفع کننده ی چربی خون است و برای درد سینه و سرفه مفید است.

طریقه ی مصرف عرق مرزنجوش:

 1. بعد از هر غذا یک استکان
 2. جهت زکام و آب ریزش بینی روزی دو مرتبه همراه با کمی آب گرم استنشاق کرده و شبی یک بار بخور دهید.

چه عرقیاتی گرم هستند

طبع عرق مرزنجوش چیست ؟

44. عرق نسترن با طبع گرم

ضد اسکوربوت، رفع کننده ی انقباضات غیر ارادی ماهیچه های معده، رفع کننده ی بیماری های ناشی از ورم و التهاب کلیه، ادرارآور و سرشار از ویتامین C و مفید برای کمبود این ویتامین،

تقویت قلب و اعصاب، درمان پوکی استخوان، مدر، خلط آور، درمان سنگ کلیه، مفید برای دیابت. بیماری کبدی، رفع سردی، دفع کرم روده، درد معده و درمان اسهال از خواص این عرق گیاهی است.

طریقه ی مصرف عرق نسترن:

به صورت شربت همه وقت قابل استفاده است.

عرقیات گرم

طبع عرق نسترن چیست ؟

45. عرقیات دارای طبع گرم: عرق نعنا

یکی دیگر از عرقیات دارای طبع گرم، عرق نعنا است. این عرق ضد نفخ، ضد اسهال، برطرف کننده ی دل پیچه، رفع سردی، رفع استفراغ، اشتهاآور، معالج بواسیر، تقویت کننده ی دستگاه گوارش، برطرف کننده ی ناراحتی های معده و رفع بوی بد دهان تنها بخشی از خواص نعنا می باشد.

نعناع از نظر طب قدیم ایران نسبتاً گرم و خشک است و از نظر خواص دارویی از پونه قوی تر است. از نعناع اسانس، روغن و تنتور تهیه می کنند که مصارف طبی مختلفی دارد. ضد تشنج و ضد سرفه است. یک فنجان چای گرم نعناع سینه را آرام می کند مسکن، آرام بخش و قاعده آور و برطرف کننده ی دل درد است.

عرق نعنا برطرف کننده ی سکسکه، ضدعفونی کننده، رفع سوء هاضمه، رفع تپش قلب، ضد درد، ضد گرفتگی عضلانی و تب بُر است و چای و روغن آن در حالات عصبی، بی خوابی، سرفه، میگرن، تهوع و دردهای شکم کاربرد دارد.

عرق نعنا آرام بخش ناراحتی های گوارشی است. مصرف نعناع موجب تقویت معده و رفع قولنج و دردهای روده و معده می شود. در قرون وسطی از نعناع در معالجه بیماری ها، التیام زخم ها و درمان گزیدگی زنبور و سگ استفاده می کردند.

نعناع گیاهی بادشکن است و گاز معده و روده را از بین می برد و در تقویت معده و رفع درد شکم کاربرد دارد. نعناع کبد را تمیز کرده، صفرا را رقیق می کند و کلسترول خون را پایین می آورد. نعناع ناراحتی های عصبی را نیز برطرف می کند.

طریقه ی مصرف عرق نعنا:

 1. نصف لیوان آب با یک استکان بعد از غذا میل شود.
 2. بعد از غذا یک سوم لیوان با آب به صورت شربت میل شود.

عرقیات با طبع گرم

طبع عرق نعنا چیست ؟

46. عرق هل با طبع گرم

مقوی معده، برطرف کننده ی سردرد، رفع کننده ی بی خوابی، مسکن دردهای عصبی صورت و کمر، برطرف کننده ی کم خونی، معطر و خوشبو و برطرف کننده ی بوی بد دهان، تقویت روده، رفع کننده ی نفخ شکم و سنگ کلیه و کیسه صفرا می باشد. از هل در تهیه ی شیرینی و عطر چای استفاده می شود.

طریقه ی مصرف عرق هل:

در غذا و شیرینی جات مصرف می شود.

طبع کدام عرقیات گرم است

طبع عرق هل چیست ؟

47. عرقیات گرم: عرق یونجه (اسپست)

این عرق چاق کننده، نیروبخش، معالج رعشه و ناراحتی های عصبی، تصفیه کننده ی خون، کاهش قند خون، اشتهاآور، حاوی انواع ویتامین ها برای کودکان، تقویت کننده ی عمومی و اعصاب، جلوگیری از خونریزی، ازدیاد شیر مادران، مولد خون، نیرو دهنده ی قوای جنسی، تأمین استخوان بندی اطفال و درمان پوکی استخوان بخشی از خواص یونجه است.

یونجه از نظر این که دارای بسیاری از مواد معدنی می باشد، شیره آن برای دریچه هایی که در حال رشد هستند و استخوان بندی محکمی ندارند بسیار مفید است. مؤثر در ترک اعتیاد به علت داشتن ماده ساپونین، سرشار از ویتامین های K,D,C,A نرم کننده ی سینه و نافع برای سرفه، قابض و برای تقویت اعصاب مفید می باشد.

طریقه ی مصرف عرق یونجه:

یک ساعت قبل از غذا نصف لیوان میل شود.

عرقیات با طبع گرم

طبع عرق یونجه چیست ؟

48. عرقیات با طبع گرم و معتدل: گلاب

ملین و نشاط آور، محرک هورمون ها و میل جنسی، پاک کننده، روشن کننده، براق کننده و محافظ پوست، تحریک کننده ی جریان خون، سخت کننده ی لثه، نرم کننده پوست، مقوی اعصاب و قلب، آرام بخش، خوشبوکننده، تقویت کننده ی کبد، تقویت مغز و اعصاب، رفع صفرا و برطرف کننده ی عطش می باشد.

در تهیه ی شیرینی جات ایرانی و پاره ای از غذاها کارایی دارد. گلاب درد چشم و حرارت آن را کم می کند. ایرانی ها از دیرباز از عرقیات گیاهی برای درمان دردهای خود استفاده می کردند. از جمله این عرقیات، گلاب است که دارای خواص درمانی فراوان است. گل سرخ گلاب گیری دارای تانن، کوئرستیرن، اسیدگالیک، اسانس معطر و یک ماده رنگی است.

گل سرخی که از آن گلاب می گیرند، مقوی قلب، معده، کبد و اعصاب بوده و برای قوه ی حافظه مفید است و در بیماری های سل، اسهال های مزمن، گلو درد، سردرد و بیماری های اعصاب مورد استفاده قرار می گیرد. طبیعت گلاب گرم است و بعضی از اقسام سرفه ها را درمان می کند.

گلاب ضد استفراغ بوده و در رفع خلط خونی مؤثر است. نوشیدن و بوییدن گلاب برای درمان سردرد ناشی از استنشاق هوای کثیف و شنیدن جار و جنجال مفید است. همچنین بوییدن گل محمدی موجب آرامش و تمدد اعصاب می شود و از استرس و فشارهای روانی می کاهد. مصرف گلاب تهیه شده از گل محمدی به بیماران قلبی نیز توصیه می شود.

طریقه ی مصرف گلاب:

یک چهارم لیوان با آب و شکر به صورت شربت قبل از خواب مصرف شود.

عرقیات با طبع گرم

طبع گلاب چیست ؟

امیدواریم که از این مطلب بهره کافی را برده باشید. سپاس از همراهی شما.

گردآوری توسط مجله اینترنتی دلگرم

نیلوفر گلی فروشانیاین مطلب چقدر مفید بود ؟
4.4 از 5 (19 رای)  
توجه: مطالب پزشکی و سلامت مجله دلگرم ، از منابع معتبر داخلی و خارجی تهیه شده اند و صرفا جنبه اطلاع رسانی دارند ، لذا توصیه پزشکی یا درمانی تلقی نمی شوند ، چنانچه مشکل پزشکی دارید حتما برای تشخیص و درمان به پزشک یا متخصص مراجعه کنید.
قرآن آنلاین
۱ دیدگاه

درج کامنت برای این مطلب غیر فعال است

ل | ۴ سال پیش
خدا خیرت بده.
0
2