دلگرم
امروز: چهارشنبه, ۲۶ مرداد ۱۴۰۱ برابر با ۱۸ محرّم ۱۴۴۴ قمری و ۱۷ اوت ۲۰۲۲ میلادی
گیاهان خواب آور در طب گیاهی
3
زمان مطالعه: 7 دقیقه
گیاهان خواب آور را بشناسید:قوی ترین قرص خواب آور طبیعی کشف شد! با این بخش از دلگرم همراه باشید تا با گیاهان خواب آور آشنا شوید.

قوی ترین قرص خواب آور طبیعی کشف شد!

با این بخش از دلگرم همراه باشید تا با گیاهان خواب آور آشنا شوید.

https://cse.google.com/cse?cx=009263453155192514755%3Ar4b-mt53wl0&cof=FORID%3A0&q=%DA%AF%DB%8C%D8%A7%D9%87%D8%A7%D9%86+%D8%AF%D8%A7%D8%B1%D9%88%DB%8C%DB%8C&sa=Search#gsc.tab=0&gsc.q=%DA%AF%DB%8C%D8%A7%D9%87%D8%A7%D9%86%20%D8%AF%D8%A7%D8%B1%D9%88%DB%8C%DB%8C&gsc.page=1

خواب خوب را با این گیاهان دارویی تجربه کنید

بي‌خوابي، استرس، اضطراب و تنش از جمله اختلال‌ها و ناراحتي‌هايي هستند كه مردم سراسر جهان آن‌ها را در طول زندگي‌شان تجربه كرده و براي رهايي از آن راه‌هاي مختلفي را كه درمانگران و متخصصان پيش‌روي‌شان قرار مي‌دهند انتخاب مي‌كنند. با وجود اين، توافق كلي در اين زمينه ميان درمانگران و پزشكان در جهان وجود دارد كه جايگزين كردن گياهان دارويي و داروهايي كه با منشا گياهي تهيه مي‌شوند به جاي داروهاي شيميايي انتخابي بهتر و عاقلانه است.

خواص برخي از موثرترين و مفيدترين گياهان دارويي را كه خاصيت آرام‌بخشي معتدل و ضداسترس دارند را با هم مرور مي‌كنيم اما اگر تصميم داريد مصرف اين گياهان را به‌صورت مستمر در برنامه غذايي خود داشته باشيد حتما با يك متخصص طب سنتي مشورت كنيد.

چهار مکمل برای داشتن خواب طبیعی و راحت :

  • چای بابونه
  • ملاتونین
  • ریشه سنبل الطیب
  • کاوا

دکتر پلنک مصرف چهار مکمل فوق – به خصوص ملاتونین و سنبل الطیب – را توصیه می کند و می گوید:" نتایج بررسی های دانشمندان نشان داده مصرف این مکمل ها تاثیر مثبتی بر کیفیت خواب انسان می گذارند. بهتر است در روزهای نخست مقدار اندکی از مکمل ها را مصرف کنید و به تدریج بر میزان مصرف بیفزایید. برای داشتن خواب راحت نباید از مکمل ها در طولانی مدت استفاده کرد. باید سبک زندگی تان را تغییر دهید تا خواب راحتی داشته باشید."

چای بابونه برای خواب

تعداد زیادی از افراد در طول سده های گذشته برای داشتن خوابی راحت چای بابونه می نوشیدند. نتایج بررسی های دانشمندان نشان داده چای بابونه خواص آرام بخشی زیادی دارد. نتایج پژوهش های دانشمندان ژاپنی بر روی موش ها نشان داده گیاه بابونه همانند یک دوز داروی بنزو دیازپین به موش ها کمک می کند تا به خواب بروند.

اما دانشمندان معتقدند برای شناسایی خواص گیاه بابونه بررسی های بیشتری نیاز است. کارشناسان اداره غذا و داروی آمریکا (FDA ) نیز پس از بررسی های متعدد اعلام کردند نوشیدن چای بابونه عوارض جانبی ویژه و خطرناکی ندارد.دکتر پلنک می گوید:" دو یا سه کیسه چای بابونه را درون قوری بگذارید و رویش آب جوش بریزید و در قوری را ببندید تا روغن موجود در بابونه که خواص دارویی زیادی دارد حفظ شود."اگر حساسیت دارید و باردار هستید بهتر است از نوشیدن این چای گیاهی بپرهیزید.

ملاتونین برای خواب

ملاتونین نوعی هورمون طبیعی است که به منظم شدن چرخه خواب و بیداری کمک می کند. نتایج مطالعات دانشمندان نشان داده ملاتونین تاثیر چشمگیری بر بهبود کیفیت خواب افراد می گذارد.دکتر پلنک می گوید:" ملاتونین به سرعت ترشح می شود و تاثیر می گذارد. اگر نیمه های شب از خواب بر خاستید و بی خواب شدید، می توانید مکمل ملاتونین را مصرف کنید و به خواب بروید."دکتر اویدان نیز می افزاید:" مکمل های ملاتونین نیز می توانند تاثیر مثبتی بر درمان اختلال خواب بگذارند."اما دانشمندان معتقدند باید در انتخاب زمان مصرف این مکمل دقت کرد. به عنوان مثال، در ابتدای سفری که ساعت های خواب را تغییر می دهد، باید مکمل ملاتونین را پیش از به خواب رفتن مصرف و در فواصل زمانی معین تکرار کرد.

سنبل الطیب برای خواب

ریشه گیاه سنبل الطیب از دو هزار سال پیش تا کنون به عنوان داروی ضد دلشوره و آرام بخش شناخته شده است. بررسی نتایج ۱۶ مطالعه نشان داده ریشه گیاه سنبل الطیب به داشتن خواب راحت کمک زیادی می کند و کیفیت خواب را بهبود می بخشد.تاثیر ریشه گیاه سنبل الطیب در دراز مدت نمایان می شود، بهتر است این مکمل را هر شب برای دوره ای کوتاه مصرف کنید. هرگز این مکمل را همراه داروهای خواب آور و الکل مصرف نکنید. به خاطر داشته باشید که حداکثر زمان مصرف این مکمل شش هفته است.

کاوا برای خواب

کاوا گیاهی است از خانواده فلفل که تاثیر زیادی بر کاهش اضطراب می گذارد. بررسی نتایج شش مطالعه نشان داده میزان کاهش اضطراب در میان بیمارانی که گیاه کاوا را مصرف کرده اند در مقایسه با کسانی که دارونما خورده اند بسیار زیاد بوده است.آکادمی پزشکان خانواده آمریکا اعلام کرده استفاده کوتاه مدت از مکمل کاوا برای بیماران مبتلا به اضطراب خفیف تا متوسط مفید است، اما اگر الکل می نوشید یا داروی کاهش کلسترول خون مصرف می کنید باید از مصرف این مکمل بپرهیزید. سازمان غذا و داروی آمریکا توصیه کرده پیش از مصرف مکمل کاوا با پزشک مشورت کنید.

گیاهان خواب آور در طب گیاهی

جوشانده اي كه موفقيت شغلي مي آورد

افرادي كه مشاغل سخت و دشوار دارند و ميزان فشار و استرس كاري آنها زياد است، بهتر است در طول روز يك يا 2 ليوان از چاي يا جوشانده گياه اسطوخودوس ميل كنند.
نوشيدن اين چاي به آنها كمك مي كند تا به افزايش توان سيستم عصبي خود كمك كنند. گياه اسطوخودوس به دليل خواص مثبتي كه در زمينه كنترل استرس دارد، مي تواند سيستم عصبي بدن را در برابر حمله هاي عصبي يا تنش هاي اضطرابي ايمن كرده و يك ريلكس كننده گياهي بسيار مفيد براي پيشگيري از بروز حمله هاي عصبي باشد.

به دستگاه گوارش تان آرامش بدهيد

افراد زيادي در جهان وجود دارند كه در زمان استرس يا عصبانيت يا بروز اختلال در سيستم دستگاه گوارش خود روبرو مي شوند. خيلي از اين افراد هنگام استرس و اضطراب درد معده راتجربه مي كنند. برخي دچار درد در ناحيه روده ها شده و برخي با كندي يا تندي عملكرد دستگاه گوارش روبر مي شوند و خلاصه به نوعي دچار مشكل مي شوند.
گياه بادنجبويه از جمله گياهان دارويي است كه در اين زمينه مي تواند بسيار موفق عمل كند. اين گياه مي تواند دستگاه گوارش را در زمان استرس آرام كرده و فعاليت آن را تنظيم كند.
در حقيقت مصرف اين گياه چه در كنار غذا و چه به صورت چاي، موجب بازيابي سيستم عصبي و كنترل دردهاي ناحيه معده و روده در زمان استرس مي شود.

وقتي خبر بدي در راه است

در مواردي كه ممكن است شنيدن خبري تلخ يا نامناسب حال شما را دگرگون كند و موجب به هم ريختگي سيستم عصبي شما شود، داشتن مقدار اندكي از گياه دارويي جنسان در آشپزخانه مي تواند كمك بزرگي براي شما باشد. اگر روزي در موقعيتي قرار گرفتيد كه استرس و اضطراب موجب رهم ريختگي افكار و آرامش دروني شما شد، بهترين كار آن است كه به سراغ گنجه گياهان دارويي خود برويد و يك فنجان چاي گياه جنسان را دم كرده و ميل كنيد.
اين نوشيدني به سرعت به شما كمك مي كند تا بر اضطراب و استرس تان غلبه كنيد و بهتر بتوانيد درباره مسائل فكر كنيد. براي تهيه اين چاي كافي است يك قاشق غذاخوري از آن را درون يك فنجان آب جوش بريزيد و به مدت 10 دقيقه فنجان را با كمك نعلبكي بپوشانيد تا چاي دم بيايد. سپس آن را صاف كرده و ميل كنيد.

توصیه های مفید برای داشتن خوابی راحت :

پیش از مصرف مکمل های خواب، برای داشتن خواب راحت لازم است نکات زیر را بخوانید و اجرا کنید.

– از گوش گیر استفاده کنید، پنجره ها را ببندید، پرده های ضخیم و چشم بند به دیوار و چشم ها بزنید.

– از سه ساعت پیش از آن که به رختخواب بروید غذا نخورید.

– از چهار تا شش ساعت پیش از آن که به رختخواب بروید کافئین ننوشید.

– دست کم پنج ساعت پیش از آن که به رختخواب بروید پیاده روی کنید تا میزان هورمون های اضطراب بدن تان کاهش یابد.

– پس از خوردن ناهار نخوابید.

– یک ساعت پیش از آن که به رختخواب بروید گفت و گو کردن با افراد را متوقف کنید تا مغزتان آرام شود.

– مطمئن شوید اتاق خواب درجه حرارت و تهویه مناسبی دارد.

– تکنیک های تمدد اعصاب مانند مدیتیشن را بیاموزید.

-----------------------------------------------------------------------------------------

گردآوری شده مجله اینترنتی دلگرم

مرجان امینیاین مطلب چقدر مفید بود ؟
3.7 از 5 (3 رای)  
  • منبع
  • گردآوری شده ی دلگرم
توجه: مطالب پزشکی و سلامت مجله دلگرم ، از منابع معتبر داخلی و خارجی تهیه شده اند و صرفا جنبه اطلاع رسانی دارند ، لذا توصیه پزشکی یا درمانی تلقی نمی شوند ، چنانچه مشکل پزشکی دارید حتما برای تشخیص و درمان به پزشک یا متخصص مراجعه کنید.
دیدگاه ها

درج کامنت برای این مطلب غیر فعال است