مجله دلگرم
امروز: جمعه, ۰۴ فروردين ۱۴۰۲ برابر با ۰۱ رمضان ۱۴۴۴ قمری و ۲۴ مارس ۲۰۲۳ میلادی
خاصیت دارویی و درمانی عرق مخلصه
22
زمان مطالعه: 3 دقیقه
خاصیت دارویی و درمانی عرق مخلصه: فواید مصرف عرق مخلصه چیست؟ عرق مخلصه چه خواصی دارد؟ با دلگرم همراه باشید تا با فواید عرق مخلصه بیشتر آشنا شوید.

فواید مصرف عرق مخلصه چیست؟ عرق مخلصه چه خواصی دارد؟

با دلگرم همراه باشید تا با فواید عرق مخلصه بیشتر آشنا شوید.

فواید مخلصه

فواید عرق مخلصه

داروسازان سنتى ایران ما را از آن جهت مخلصه نامیده اند كه معتقد بودند هركس بذر ما را بخورد، از سم حشرات حتى مار و عقرب خلاص شده و در امان خواهد بود. من انواع بسیار دارم كه بر حسب اماكن مختلف تغییر شكل مى دهم و تاكنون بیش از صد و بیست گونه از ما شناخته شده ، و به انواع گونه هاى مختلف ما گل كتانى ، دهان شیر، قلیحه ، گیانوروزى ، محاجم ، ایواح ، حباحب ، گشنیز كوهى ، بلبل شامى و تریاق كوهى مى گویند. به یك نوع ما در شیراز كار دیك گویند.

در كتب داروسازان جدید سخن از پادزهر بوده ما در میان نیست ، فقط ما را ملین ، مسهل و عرق آور و كمى مخدر مى دانند و علت این اختلاف عقیده براى آن است كه خاصیت ضد زهر افعى و سایر حشرات در تمام انواع ما یكسان نیست ، و مخصوصا در انواع خارجى ما خیلى كم است و بر عكس ‍ در یك نوع ما كه در شنزارهاى رمل مى روید و به آن تریاق كوهى مى گویند، فوق العاده زیاد است و هركس یك مثقال از برگ آن را بخورد، حتى از عوارض سم افعى خلاص مى شود. این بذر یكى از اقلام مهم تریاق كبیر است كه بهترین نوع آن در ماسه هاى اطراف شبانكاره كه از توابع بوشهر مى باشد به عمل مى آید و در جاهاى دیگر كمتر دیده شده است .

فواید مخلصه

فواید دارویی عرق مخلصه

  • عرق مخلصه طبیعت گرم دارد.

عرق مخلصه دارای خواص زیر است:

  • ملین
  • مقوی
  • دفع سموم
  • ضد قلنج
  • پادزهر قوی
  • مفید برای ناراحتی کمر
  • مفاصل عضلانی
  • تقویت معده.

عرق مخلصه را بعد از هر غذا یک فنجان در یک لیوان آب میل نمائید.


مامخلصه ها، همه در خانواده گل میمون قرار داریم ، یك نوع ما كه در بلوچستان روییده ، و حباحب و جوزار ماتیوس نامیده مى شود، و براى رفع بیماریهاى پوستى تجویز مى شود و از تحریكات جلدى مى كاهد و ضماد آن براى بواسیر مفید است . نوع دیگر ما كه در شمال ایران ، اطراف تهران ، كرج ، خراسان و اصفحان مى روید و برگهایى تیر و كمانى به رنگ سبز دارد، و به اعراب لبلاب - احرش والاطینى گویند، داراى اثر مسهلى و ضد رقت خون است و جراحات را، ضماد آن التیام مى دهد. گل كتانى كه برگهاى آن شبیه به گیاه كتاه است .

در اواسط بهار مى روید و در اواسط تابستان گل مى دهد، و گل آن صورتى و یا كمى آبى است و آن را به عنوان یك گیاه زینتى مى كارند و به آن گل كتانى ، كتان و حشى و مكنسه گویند و گل كتانى چنگ كه به عنوان یك گل زینتى در گلخانه هاى تهران به عمل مى آید.زادگاه اولیه آن سیبرى است و به همین جهت است كه آن را گل كتانى سیبرى گویند. عربى آن حشیشة الشقوق و تركى آن زبل اوتى است .


خوردن بذر ما جهت رفع قولنج ، تقویت معده ، كبد و اعصاب و رفع درد مفاصل و درد پشت تجویز مى شود. به عنوان پادزه.

فواید مخلصه

گردآوری شده ی مجله ی اینترنتی دلگرم

مرجان امینیاین مطلب چقدر مفید بود ؟
3.3 از 5 (22 رای)  
توجه: مطالب پزشکی و سلامت مجله دلگرم ، از منابع معتبر داخلی و خارجی تهیه شده اند و صرفا جنبه اطلاع رسانی دارند ، لذا توصیه پزشکی یا درمانی تلقی نمی شوند ، چنانچه مشکل پزشکی دارید حتما برای تشخیص و درمان به پزشک یا متخصص مراجعه کنید.
دیدگاه ها

درج کامنت برای این مطلب غیر فعال است