دلگرم
امروز: دوشنبه, ۰۶ تیر ۱۴۰۱ برابر با ۲۷ ذو القعدة ۱۴۴۳ قمری و ۲۷ ژوئن ۲۰۲۲ میلادی
ازخواص دارويي ريشه گیاه بهمن چه میدانید؟
2
زمان مطالعه: 2 دقیقه
ازخواص دارويي ريشه گیاه بهمن چه میدانید؟-خواص دارويي -ريشه گیاه -گیاه بهمن-ريشه گیاه بهمن


بهمن، ريشه گياهي است علفي و خودرو که در نواحي کوهستاني ميرويد. اين ريشه قدري شبيه است به زردک و کمي از آن سخت تر و هموارتر و غيرصاف و معطر ميباشد. اندازه اين گياه معمولا حدود چهل تا پنجاه سانتيمتر مي باشد و برگهاي آن شبيه است به برگ آلوبخارا و خاردار است.

گیاه بهمن

قسمت زير زميني يعني ريشه اين گياه مصرف درماني دارد و اين ريشه خود دو نوع است يکي سفيد و ديگري سرخ رنگ و هر دو خواص مشابه دارند با اين تفاوت که نوع سرخرنگ آن قوي تر است. ريشه اين گياه معمولاً در ماه تير قابل استفاده مي گردد.

طبيعت اين دارو (بهمن) گرم و خشک بوده داروئي است مقوي قواي تناسلي و مقوي قلب و براي افراديکه به ضعف قلب مبتلا هستند مفيد مي باشد .

ازخواص دارويي ريشه گیاه بهمن چه میدانید؟

ضمناً از بين برنده نفخ و ذوب کننده اخلاط بلغمي بوده و براي خفقان و سنگ کليه و سنگهاي مجاري ادراري و يرقان ويروسي بسيار مفيد است.

روي هم رفته براي افراديکه مزاج هاي سرد و مرطوب دارند بسيار سودمند مي باشد. اگر اين دارو را پودر کرده با عسل و مختصري نمک طعام مخلوط نموده و بر چهره ضماد نمايند جريان خون را در مويرگ هاي پوست صورت زياد کرده و رنگ چهره را نيکو مي کند.

زنهايي که در رحمشان ترشحات زيادتر از حالت طبيعي دارند چنانچه اين دارو را جوشانده با مقداري زعفران مخلوط و در رحم تنقيه نماييد رطوبات زيادي را از بين برده و رحم را معطر مي سازد.

مي توان اين عمل را با پودر خشک شده آن نيز انجام داد. افراديکه قصد فربه شدن دارند اگر اين دارو را بجوشانند و آب صاف شده دارو را با مقداري شکر چند روز ناشتا ميل کنند و همراه صبحانه نيز مقداري بادام شيرين بخورند چاق و فربه خواهند شد.

مقدار خوراک از پودر اين دارو ده گرم ولي اگر بصورت جوشانده مصرف شود تا بيست گرم مي توان مصرف نمود.


منبع:آریااین مطلب چقدر مفید بود ؟
5.0 از 5 (2 رای)  
توجه: مطالب پزشکی و سلامت مجله دلگرم ، از منابع معتبر داخلی و خارجی تهیه شده اند و صرفا جنبه اطلاع رسانی دارند ، لذا توصیه پزشکی یا درمانی تلقی نمی شوند ، چنانچه مشکل پزشکی دارید حتما برای تشخیص و درمان به پزشک یا متخصص مراجعه کنید.
دیدگاه ها

درج کامنت برای این مطلب غیر فعال است