مجله دلگرم
امروز: شنبه, ۱۵ بهمن ۱۴۰۱ برابر با ۱۲ رجب ۱۴۴۴ قمری و ۰۴ فوریه ۲۰۲۳ میلادی
افراد وسواسی با ترس ابتلا به کرونا چه کنند؟
1
زمان مطالعه: 4 دقیقه
کرونا بیماری ویروسی است که به طور معمول بر دستگاه تنفس پستانداران، از جمله انسان، تأثیر می گذارند. عطسه، آبریزش و سرفه از نشانه های جدی بیماری کرونا هستند که ممکن است برای فرد مشکلات تنفسی ایجاد کنند و اولین درمان برای آن استراحت کردن است.

افراد وسواسی برای مقابله با کرونا چه کنند؟

کرونا بیماری ویروسی است که به طور معمول بر دستگاه تنفس پستانداران، از جمله انسان، تأثیر می گذارند. آنها با سرماخوردگی، پنومونی و سندرم حاد تنفسی شدید (SARS) همراه هستند و همچنین می توانند روی روده تاثیر بگذارند.

عطسه، آبریزش و سرفه از نشانه های جدی بیماری کرونا هستند که ممکن است برای فرد مشکلات تنفسی ایجاد کنند و اولین درمان برای آن استراحت کردن است.

در شرایط همه گیری کرونا ویروس جدید، همه افراد به نوعی دچار اضطراب شده و آرامش خود را از دست داده اند. این شرایط برای افرادی که شرایط روحی و جسمی خاصی دارند، ممکن است سخت‌تر از افراد دیگر باشد.

مقابله با ترس ابتلا به کرونا در وسواسی ها

این روز‌ها که توصیه‌های مکرر به رعایت بهداشت و شست و شوی مداوم دست‌ها از سوی وزارت بهداشت و سازمان جهانی بهداشت وجود دارد، افرادی که وسواس دارند ممکن است ناراحتی زیادی را تجربه کنند.

بنابراین گروه روانپزشکی دانشگاه علوم پزشکی تهران، با انتشار مطلبی با افرادی که از بیماری وسواس رنج می‌برند سخن گفته و توصیه‌هایی را برای آن‌ها ارائه کرده است.

شایان ذکر است که وسواس کرونا خطرناک‌تر از خود بیماری است. زیرا ترس، اضطراب بیش از حد و استرس موجب تضعیف سیستم ایمنی بدن و افزایش احتمال ابتلای شهروندان به این ویروس می‌شود. در حال حاضر رفتارهای بیمارگونه همچون وسواس ناشی از کرونا بسیار آسیب‌ بیشتری از خود بیماری در پی خواهد داشت.

نگرانی و ترس از ویروس کرونا تا اندازه‌ای که بتواند هیجانات را کنترل و این بیماری را مدیریت کند عقلانی و منطقی است . بسیاری از بیماری‌ها ریشه در اضطراب و استرس دارند در حالیکه می‌توان با آرامش روانی، برخی از مشکلات جسمی را نیز کنترل کرد.

باید به ابعاد روانشناختی این بیماری و هشدارهای جدی در مورد آن توجه داشت و نگرانی بیش از اندازه را در جامعه در خصوص آن به خوبی مدیریت کرد تا از بحران‌های شدید روانی جلوگیری شود.

ترس از کرونا

راهکارهایی برای افراد وسواسی در مقابل استرس کرونا

  1. باید بدانید که اضطراب در این شرایط طبیعی است و خود را به خاطر آن سرزنش نکنید. این را مدام با خود تکرار کنید و بدانید که این شرایط سخت برای همه ما است.
  2. به این نکته توجه داشته باشید که تمیزکردن و شست و شو را به خاطر رعایت توصیه‌ای پیشگیرانه برای ابتلا به انجام می‌دهید یا برای رهایی از افکار مزاحم و اضطرب؟
  3. فقط کار‌های توصیه شده برای پیشگیری از ابتلا به کرونا را انجام دهید و به افکار وسواسی و اغراق در شست و شو توجه نکنید. وقتی به توصیه‌های مربوطه عمل کردید با خود تکرار کنید که «کافی است» و اگر افکاری مانند «آیا درست انجام دادم؟» یا «مدت شستن دستم کافی بود؟» به ذهنتان رسید، سعی کنید آن‌ها را کنار بگذارید.
  4. اخبار را از منابع معتبر دنبال کنید و از چک کردن مداوم اخبار در طول روز جلوگیری کنید.
  5. از کرونا به اندازه ای که هست بترسید نه بیش از آن؛ بدانید که افراد زیادی به این ویروس مبتلا شده و با علائم خفیف درمان شدند.
  6. سعی کنید کار‌های روزمره خود را انجام داده و از فکر کردن مداوم به کرونا و نگرانی درمورد آن پرهیز کنید. خودتان را با کار‌های دیگری سرگرم کنید تا از فکر و خیال دور شوید.
  7. به آینده و این که چه اتفاقاتی ممکن است بیفتد توجه نکنید و تمرکز خود را به «اکنون» و «این جا» معطوف کنید.
  8. سعی کنید ابهام و نداشتن اطلاعات دقیق درمورد ویروس کرونا را بپذیرید. شما نمی‌توانید صددرصد مطمئن باشید که در امان هستید؛ بنابراین به جای این که دچار اضطراب شوید واقعیت را بپذیرید.
  9. در صورتی که نتوانستید با به کارگیری روش‌های خود مراقبتی آرامش خود را حفظ کرده و به عملکرد روزمره خود بپردازید، به صورت آنلاین یا تلفنی با روانپزشک یا روانشناس تماس بگیرید.

بیشتر بخوانید:

تفاوت بین کرونا ویروس و آنفلونزا چیست؟

ویروس کرونا: همه آنچه که باید از کرونا بدانید !

separator line


این مطلب چقدر مفید بود ؟
1.0 از 5 (1 رای)  
توجه: مطالب پزشکی و سلامت مجله دلگرم ، از منابع معتبر داخلی و خارجی تهیه شده اند و صرفا جنبه اطلاع رسانی دارند ، لذا توصیه پزشکی یا درمانی تلقی نمی شوند ، چنانچه مشکل پزشکی دارید حتما برای تشخیص و درمان به پزشک یا متخصص مراجعه کنید.
قرآن آنلاین
دیدگاه ها

درج کامنت برای این مطلب غیر فعال است