دلگرم
امروز: شنبه, ۲۹ شهریور ۱۳۹۹ برابر با ۰۲ صفر ۱۴۴۲ قمری و ۱۹ سپتامبر ۲۰۲۰ میلادی
نوروز کرونایی امسال را چگونه بگذرانیم؟
0
زمان مطالعه: 8 دقیقه
نوروز ۹۹ به علت شیوع بیماری واگیردار کروناویروس به شکلی متفاوت برگزار می شود و اکثر افراد با خانه نشینی کمک می کنند که این کرونا سریع تر ریشه کن شود. در این شرایط بهتر است با کارهای ساده خودتان را در خانه سرگرم کنید.

راهکارهایی برای سپری کردن نوروز کرونایی

نوروز ۹۹ به علت شیوع بیماری واگیردار کروناویروس به شکلی متفاوت برگزار شده و اکثر افراد با خانه نشینی کمک می کنند که این کرونا سریع تر ریشه کن شود.

نهی از انجام دید و بازدید نوروزی بویژه با سالمندان، تعطیلی مراکز تاریخی و تفریحی، تشویق متخصصین به ماندن در خانه برای کمک به قطع زنجیره بیماری و... همگی نکاتی است که سبب می‌شود عید امسال مانند هیچ سال دیگری نباشد.

با بروز پدیده‌ای به نام کرونا ویروس که سبب تغییر عمده در زندگی ما شده، لازم است روش برخورد با این تغییر و راهکارهای نحوه صحیح استفاده از تعطیلات پیش رو بررسی شود.

شیوع کرونا ویروس اولین تاثیر خود را بر سبک زندگی افراد گذاشته است از این رو لازم است با توجه به شرایط، امکانات و نیازهای افراد خانواده برنامه‌ریزی‌های متفاوتی انجام شود.

استرس و اضطرابی که اکنون مردم دارند، می‌تواند از ویروس کرونا، مضررتر عمل کند. استرس باعث بروز ترس و اضطراب شده و در این شرایط بیشترین گروهی که در معرض خطر هستند کودکان، نوجوانان و افراد دارای بیماری زمینه‌ای هستند.

نوروز 99

باید و نبایدهای نوروز امسال در حضور کرونا

اولین تغییری که به دنبال کروناویروس بر زندگی ایرانیان سایه انداخت، تغییر در حال و هوای عید نوروز بود. کمرنگ شدن رسم و رسومات عید، نهی از انجام دید و بازدید و... همگی از نشانه‌های تغییر در آیین نوروز ۹۹ است. البته نکات دیگری نیز وجود دارد که با رعایت آنها می‌توانیم به قطع شدن زنجیره کروناویروس کمک کنیم.

پس توجه به نکات ذیل ضروری است:

  • به دید و بازدید نوروزی نروید و از دیگران هم بخواهید به منزل شما نیایند.
  • مسافرت‌های نوروزی را حذف کنید زیرا هر شهر با توجه به ظرفیت اماکن و کادر درمانی خود می‌تواند پذیرای بیماران باشد و نباید فشار کاری مضاعف به آنها وارد کنیم.
  • از حضور در اماکن تاریخی و تفریحی خودداری کنید.
  • با تنظیم برنامه‌های مطالعاتی در خانواده استرس و اضطراب را از خود و خانواده دور کنید. مطالعه کردن و نوشتن خاطرات روزانه می‌تواند شما را سرگرم کرده و به شما روحیه بخشد.
  • فعالیت‌های ورزشی را متوقف نکرده و در منزل با امکانات موجود اقدام به ورزش و تحرک کنید. به طور معمول ورزش‌های هوازی می‌توانند ورزش‌های مناسبی برای منازل باشد.
  • کودکان و نوجوانان را در برنامه‌ریزی‌ها مورد مشورت قرار دهید تا توافق بیشتری بین اعضای خانواده ایجاد شود. بگذارید فرزندانتان در خانه صحبت کنند و نظرات و انتقادات خود را مطرح کنند تا در شرایط فعلی چالشی متوجه اعضای خانواده نشود.
  • در صورتی که در خانواده شما فرد سالمندی زندگی می‌کند از او مراقبت کنید چراکه آنان می‌توانند نسبت به جوان‌تر ها شکنندگی‌هایی داشته باشند.

بنابر اعلام سازمان نظام روانشناسی و مشاوره کشور، با رعایت نکات فوق و مثبت اندیشی و عدم توجه به شایعات بی اساس می‌توانید در ایام نوروز روزهای خوبی را با خانواده خود سپری کنید.

نوروز امسال آشپزی کنید

راهکارهایی جذاب برای سپری کردن نوروز کرونایی

خانه نشینی، عدم حضور در اجتماع، شنیدن اخبار شیوع ویروس کرونا در ایران و جهان و... همه از عواملی است که سلامت روان را تحت تأثیر خود قرار داده و رفته رفته موجب افسردگی می‌شود.

اما بهتر است دیدتان را عوض کنید به جای فکر کردن به محرومیت‌ها به فرصت‌های خوبی که این تعطیلات در اختیارتان گذاشته فکر کنید و از فرسایش روح و روانتان جلوگیری کنید.

در این مقاله چند پیشنهاد شده تا تعطیلات را با سلامت جسم و روان سپری کرده و در پایان تعطیلات از فرصت به وجود آمده قدردان باشیم.

۱. نوروز امسال عکاسی کنید

عکاسی بهترین کار برای بیان احساسات و درونیات شماست و این امکان را به شما می‌دهد که جهان را از دیدگاه دیگری مشاهده کنید، البته که این موضوع فقط محدود به عکاسی از طبیعت نیست و موضوعات دیگر نیز همین تأثیر را دارد.

در واقع عکاسی بهترین راه برای کمک به افرادی است که مضطرب‌اند و یا با افسردگی دست و پنجه نرم می‌کنند. عکاسی فرد را وادار به تمرکز و توجه در لحظه می‌کند و از همین رو باعث کاهش استرس و اضطراب می‌شود.

این روز‌ها حتی برای گرفتن عکس نیاز به دوربین‌های حرفه‌ای ندارید و تنها با تلفن هوشمندتان می‌توانید لحظات نابی را ثبت کرده و در عکاسی به مهارت برسید.

۲. نوروز امسال به پادکست‌ها گوش کنید

با گوش دادن به پادکست‌های آموزشی و خبری اطلاعات بیشتری از جهان پیرامون خود کسب کنید. کافیست با یک جستجوی ساده در اینترنت به پادکست‌های رایگان و متنوع دسترسی پیدا کنید.

۳. نوروز امسال کارهای کار‌های هنری انجام دهید

مهم نیست که در یک کار هنری چقدر مهارت دارید، کافیست علاقمند باشید تا با انجام آن به آرامش برسید. پس معطل نشوید، کمال گرایی را کنار گذاشته و اثر هنری خاص خودتان را خلق کنید.

قاشی بکشید، خوشنویسی کنید، حتی می‌توانید سفالگری کرده و روی آن رنگ آمیزی کنید. انجام کار‌های هنری در رسیدن به آرامش و کاهش استرس و اضطراب کمک زیادی می‌کند.

۴. نوروز امسال را با نواختن ساز سپری کنید

موسیقی باعث پالایش روح و جان آدمی می‌شود. هیچوقت برای آموزش یک ساز موسیقی دیر نیست. اگر از قبل سازی می‌نواختید، تمرکزتان را بر آن بیشتر کرده و مهارتتان را بیشتر کنید، اما اگر تا کنون به فکر نواختن ساز نبودید بد نیست امتحان کنید.

برای اینکار از ساز‌های ساده مثل فلوت، تار و سه تار و گیتار شروع کنید. برای یادگیری از کتاب‌های آنلاین موجود در اینترنت استفاده کنید.

نوروز ساز جدید یاد بگیرید

۵. نوروز امسال بنویسید

نوشتن این امکان را به شما می‌دهد تا شرایط خودتان را شخصاً بیان کنید. طی تحقیقات انجام شده مشخص گردیده که ۲۰ دقیقه نوشتن درباره احساسات مثبت، طی سه روز متوالی به بهبود روحیه در افراد منجر می‌شود.

بنابراین برای ارتقا سلامت روان خود قسمتی از اوقات فراغت خود را به نوشتن صرف کنید. فرقی نمی‌کند یک وبلاگ بسازید و در آن بنویسید یا در یک دفترچه یادداشت بنویسید.

۶. نوروز امسال آشپزی کنید

قسمتی از وقت خود را در طول روز به آشپزی کردن اختصاص دهید. آشپزی و لحظاتی که برای تهیه یک غذا یا دسر صرف می‌کنید زمینه را برای کاهش انواع بیماری‌های روانی از قبیل افسردگی، وسواس و پرداختن به افکار منفی مهیا می‌کند، هنگام آشپزی کردن از کودکان هم کمک بگیرید و آن‌ها را هم در لذت پخت سهیم کنید.

۷ . نوروز امسال ورزش کنید

یک برنامه ثابت روزانه برای انجام فعالیت بدنی داشته باشید. می‌توانید از دوچرخه ثابت، چرخونک، انجام حرکات ایروبیک، پیاده روی و شمارش قدم‌ها کمک بگیرید. اگر قادر به انجام هیچ یک از فعالیت‌های ورزشی در خانه نیستید کافی است بعدازظهر‌ها ۱۰۰۰ قدم در خانه قدم بزنید.

۸. نوروز امسال پازل حل کنید

حل پازل راهی مناسب برای افزایش کارکرد ذهنی و به چالش کشیدن آن در هر سنی است. پازل‌ها و موفقیت در حل آن‌ها با ایجاد حس موفقیت در مغز انسان به ترشح دوپامین و حال روحی بهتر منجر می‌شود.

۹ . نوروز امسال زبان جدید یاد بگیرید

زبان مورد علاقه خود را انتخاب و یادگیری را از کلاس‌های آنلاین شروع کنید و فقط از افزایش دانش خود لذت ببرید و نگران نمره نباشید.

نوروز زبان یاد بگیرید

۱۰. نوروز امسال تعمیرات انجام دهید

درست است که شما در هر کاری متخصص نیستید، ولی با اندکی مطالعه، جستجو و تمرین می‌توانید مشکلات خود را حل کنید. مثلاً تعمیر لوله کشی قسمتی از ساختمان، تعمیر یک وسیله خانه و یا شاید رنگ آمیزی اتاقی که نیاز به نقاشی دارد و...

۱۱. نوروز امسال فیلم تماشا کنید

در هر سن و سالی که باشید که هیچ چیز لذت بخش‌تر از لم دادن روی مبل و تماشای فیلم مورد علاقه نیست. خوشبختانه با رسیدن سال نو صدا و سیمای کشورمان سریال‌ها و فیلم‌های جدیدی را آماده نمایش کرده است که تماشای آن‌ها در جمع خانواده خالی از لطف نیست.

همچنین سایت‌های زیادی هستند که فیلم و سریال‌ها را به صورت رایگان و آنلاین در اختیار علاقمندان قرار می‌دهند.

۱۲. نوروز امسال کتاب بخوانید

خواندن کتاب از مهم‌ترین راهکار‌های سلامت روانی فرد و جامعه است. مطالعات نشان داده‌اند که خواندن کتاب از زوال عقل و آلزایمر جلوگیری کرده و باعث خواب بهتر و عزت نفس بالاتر، استرس کمتر و میزان افسردگی پایین‌تر می‌شود.

برای اینکه در هر زمان و هر مکانی بتوانید مطالعه کنید گوش دادن به کتاب‌های صوتی نیز پیشنهاد خوبی است، گوش دادن به کتاب‌های صوتی زمان‌های مرده شما مانند زمانی که در صف انتظار هستید و ... را زنده می‌کند.

بیشتر بخوانید:

شناسایی سویه های جدید کرونا ویروس

۱۰ اقدام پیش گیرانه برای مبتلا نشدن به ویروس کرونا

separator line
این مطلب چقدر مفید بود ؟
 
  • منبع
  • www.yjc.ir
  • isna.ir
توجه: مطالب پزشکی و سلامت مجله دلگرم ، از منابع معتبر داخلی و خارجی تهیه شده اند و صرفا جنبه اطلاع رسانی دارند ، لذا توصیه پزشکی یا درمانی تلقی نمی شوند ، چنانچه مشکل پزشکی دارید حتما برای تشخیص و درمان به پزشک یا متخصص مراجعه کنید.
دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید
hits
statcounter