دلگرم
امروز: یکشنبه, ۰۶ مهر ۱۳۹۹ برابر با ۱۰ صفر ۱۴۴۲ قمری و ۲۷ سپتامبر ۲۰۲۰ میلادی
چگونه با استرس ابتلا به کرونا کنار بیاییم؟
0
زمان مطالعه: 11 دقیقه
استرس ابتلا به کرونا در روزهای اخیر بسیاری از افراد را درگیر خود کرده است و اخباری که از شیوع این بیماری به گوش می رسد وضعیت را بدتر می کند. استرس ابتلا به کرونا می تواند تاثیر منفی بر سلامتی بگذارد و حتی با تضعیف سیستم ایمنی امکان ابتلا به بیماری…

چطور می توانیم استرس ابتلا به کرونا را کنترل کنیم؟

استرس ابتلا به کرونا در روزهای اخیر بسیاری از افراد را درگیر خود کرده است و اخباری که از شیوع این بیماری به گوش می رسد وضعیت را بدتر می کند. استرس ابتلا به کرونا می تواند تاثیر منفی بر سلامتی بگذارد و حتی با تضعیف سیستم ایمنی امکان ابتلا به بیماری را افزایش دهد.

اگرچه استرس و اضطراب واکنش طبیعی به شرایط سخت و تهدید آمیز است، اما اگر شدید و طولانی شده و رنج ایجاد ‌کند، زندگی را مختل می‌ کند. استرس و اضطراب از جمله استرس ابتلا به کرونا می ‌تواند روی سیستم ایمنی تأثیر منفی داشته باشد و بدن را در برابر بیماری‌ ها تضعیف کند.

استرس ابتلا به کرونا حتی گاهی اوقات استرس باعث رفتارهای ناکارآمد می‌ شود. برای مثال، ممکن است باعث شود، مکررا اخبار اشتباه یا ناخوشایند را برای هم ارسال کنیم و پیام‌ های درست و دستورالعمل ‌های علمی را ندیده بگیریم.

اقداماتی که فرد مبتلا به اضطراب انجام می‌ دهد و چرخه‌ اضطراب خودش و دیگران را بیشتر می ‌کند، شامل جستجوی مداوم خبر در رسانه‌ ها و شبکه‌های اجتماعی نامعتبر است، همچنین، عدم اطمینان و بزرگ‌ نماییِ‌ خطرات، از ویژگی‌ های افراد مضطرب است.

اشخاصی که از قبل دچار اختلال اضطراب منتشر، اختلال اضطراب بیماری و اختلال وسواسی جبری بوده ‌اند، در این شرایط اضطراب بیشتری را تجربه می‌ کنند و استرس ابتلا به کرونا آنها را بیشتر آزار می دهد.

کنترل ترس ابتلا به کرونا

استرس ابتلا به کرونا برای همه وجود دارد

آیا استرس ابتلا به کرونا طبیعی است ؟

این روزها شاهد هیجان عجیب منفی بر علیه ویروس کرونا در کشورمان هستیم، مردم در فضاهای مجازی مدام در حال گشت و گذار درباره این ویروس هستند، اخبار مرتبط فیک را بهم انتقال می دهند و همین ها رفتارهای هیجانی و استرس ابتلا به کرونا را زیاد می کند و خود عاملی برای ضعیف کردن سیستم ایمنی بدنشان می شوند.

ویروس کویید ۱۹ (کرونا) مدتی است که بسیاری از کشورهای دنیا را درگیر خود کرده و از جمله ایران نیز از آن در امان نمانده است به همین دلیل نیز هشدارهای زیادی برای پیشگیری و همینطور مقابله با آن از سوی کارشناسان و متخصصان داده می شود که استرس ابتلا به کرونا را افزایش می دهد.

هرچند که تاکنون درمانی برای آن به دلیل جهش یافتگی که داشته مشخص نشده اما متخصصان معتقد هستند که رعایت موارد بهداشتی می تواند در زمینه عدم مبتلا بدان موثر باشد.

این روزها شاهد هستیم که خیلی افراد به دلیل استرس ابتلا به کرونا در جامعه دست به رفتارهای عجیب و غریب تری می زنند که بیشتر آنها را به بیماری جسمی و روانی نزدیک می کند. از جمله حضور در بیمارستان ها برای تست کرونا، حضور زیاد در داروخانه ها برای انبار کردن ماسک، دست کش و سایر شوینده ها و ضد عفونی کننده ها و...

اکثر ما وقتی با اتفاقات و حوادث ناگواری مانند سیل، زلزله، یا از دست دادن عزیزی روبرو می شویم، یا احساس کنترل روی شرایط نداریم و اوضاع برایمان غیرقابل پیش‌ بینی می‌ شود؛ مانند مواجهه یا همه‌ گیری ویروس کرونا، دچار استرس هایی مانند استرس ابتلا به کرونا می شویم.

استرس گاهی نتیجه یک اتفاق مهم و غیرمعمول است و گاهی هم به دلیل انباشته شدن فشارهای کوچک پیش می‌ آید. وقتی احساس می ‌کنیم شرایط برای ما غیرقابل تحمل شده، قادر به مدیریت اوضاع نیستیم و فشار روی ما بسیار زیاد است، ممکن است در بحران باشیم.

هریک از ما به شکل متفاوتی به استرس و حوادث‌ ناگوار واکنش نشان می ‌دهیم. گاهی نشانه ‌های جسمی ‌مانند سردرد، دردهای پراکنده بدنی، مشکل گوارشی، احساس خستگی، کاهش اشتها، بی‌ خوابی پیش می ‌آید و گاهی نشانه ‌های روانی رفتاری، مانند احساس ترس و اضطراب، درماندگی، نا امیدی، کرختی و شوکه‌ شدن، یا خشم تجربه می‌ شود.

به آنچه که به ما کمک می کند با استرس‌ هایی مانند استرس ابتلا به کرونا و حوادث سخت کنار بیاییم، «تاب‌آوری» گفته می شود. «تاب‌آوری» به این معنی نیست که تحت‌ تاثیر مشکلات قرار نمی‌ گیریم و ناراحت نمی ‌شویم، بلکه، تعیین می ‌کند چطور با مشکلات کنار بیاییم، از آنها گذر کنیم و سلامت روانمان را حفظ کنیم.

ترس ابتلا به کرونا

استرس ابتلا به کرونا می تواند به پیشگیری از بیماری کمک کند

تاثیر استرس ابتلا به کرونا بر سلامت روح و روان

حال ما تحت تأثیر حس‌های منفی بد می‌شود و تحت تلقین مثبت بهتر. البته واکنش آدم‌های مختلف فرق می‌کند ولی در هر صورت همه تحت تأثیر قرار می‌گیریم. استرس ابتلا به کرونا می‌تواند در ما حالت‌های بدی ایجاد کند. این روزها آن چه در ایران شاهدیم حجم بالای استرس‌های روانی است که درباره کرونا به ما وارد می‌شود.

آدم‌های مختلف به شکل‌های متفاوتی نسبت به این استرس از جمله استرس ابتلا به کرونا واکنش نشان می‌دهند. برخی خیلی بی‌تفاوت و بی‌توجه هستند و می‌گویند همه اینها شعار است و با این واکنش، خود و جامعه را در معرض خطر قرار می‌دهند.

دسته دوم خیلی افراط می‌کنند. ما نگران اینها هستیم که اگر از کرونا دچار آسیب نشوند به خاطر فشار زیاد حتماً دچار مشکلاتی مثل وسواس می‌شوند. اصلاً بعضی‌ها انگار زمینه‌های وسواس داشته‌اند و حالا کم مانده خودشان را در وان الکلی بشویند.

دسته سوم افرادی هستند که واقع‌بینانه استرس ابتلا به کرونا مواجه می‌شوند و مواردی را که سازمان‌های معتبر گفته‌اند انجام می‌دهند. اگر در خانه مانده‌اند و قرنطینه شده‌اند شرایطی ایجاد می‌کنند که مشکلی پیش نیاید.

چون همین در خانه ماندن درآمد افراد را از آنها می‌گیرد و وقتی فرد سر کار نمی‌رود احساس مفید بودنش کم می‌شود، ارتباطات اجتماعی‌اش کم می‌شود و... همه اینها موانعی است که ممکن است فرد را مجبور کند کار نادرستی انجام دهد. برخی هم آن قدر برونگرا هستند که ماندن در خانه برایشان مشکل است.

پس برای مدیریت استرس ابتلا به کرونا ماندن در خانه چاره کار نیست؛ اتفاقاً ممکن است کسی در خانه بماند اما مدام سراغ شبکه‌های مجازی برود و خیلی وسواسی اخبار کرونا را پیگیری کند.»

کاهش ترس ابتلا به کرونا

استرس ابتلا به کرونا در حد منطقی به کنترل بیماری کمک می کند

راهکارهایی برای کنترل استرس ابتلا به کرونا

شست و شوی مداوم دست ها برای کنترل استرس ابتلا به کرونا

افراد برای اینکه از عدم ابتلا به بیماری اطمینان حاصل کنند، می توانند، دست‌ هایشان را مکررا بشویند. این مؤثرترین روش برای پیشگیری از بیماری و کاهش استرس ابتلا به کرونا استت.

در وهله بعدی، به دنبال اطلاعات دقیق باشند و این اطلاعات را از منابع معتبر مانند، سازمان جهانی بهداشت، وزارت بهداشت و سایت‌ های دانشگاه‌های علوم پزشکی دریافت کنند. همچنین، می ‌توانید سوالات خود را از سامانه سلامت با شماره ۱۹۰ بپرسند.

برای کنترل استرس ابتلا به کرونا نشر اخبار و اطلاعات نادرست، ممنوع!

مدیرکل دفتر سلامت روانی، اجتماعی و اعتیاد وزارت بهداشت با بیان اینکه لزومی ندارد که مردم روزانه بیش از یک یا دوبار اخبار را چک کنند، ادامه داد: مردم باید توجه کنند که قبل از بازنشر اخبار و اطلاعات، از صحت آنها مطمئن شوند. انتشار اخبار نادرست، استرس ابتلا به کرونا را در اطرافیان شما و جامعه را بی ‌دلیل افزایش می دهد.

کرونا، اولین و آخرین بیماری واگیردار و همه ‌گیر نیست

مردم باید آگاه باشند که کرونا اولین و آخرین بیماری واگیردار و همه ‌گیر نبوده و کشنده‌ ترین بیماری نیز محسوب نمی شود؛ شاید جالب باشد که بدانید از هر صد نفری که مبتلابه این بیماری می‌ شوند، دو نفر ممکن است که جانشان را از دست بدهند بنابراین استرس ابتلا به کرونا یک ترس بی مورد است.

در ضمن، بعضی از بیماری‌ ها که چندان جدی گرفته نمی‌ شود، مرگ ‌و میر بالایی دارند. برای مثال، سالانه بیش از یک میلیون نفر در جهان به علت ابتلا به سل جان خود را از دست می ‌دهند.

برای کنترل استرس ابتلا به کرونا تحرک کافی داشته باشید

اگر برای رعایت ایمنی ساعات طولانی در منزل هستید برای کنترل استرس ابتلا به کرونا ، سعی کنید در منزل هم فعال باشید و بیکار نمانید. تحرک کافی داشته باشید و حتی در خانه ورزش کنید.

برای قدم زدن و پیاده روی به مکان های خلوت یا طبیعت بروید و خود را به مدت طولانی در منزل حبس نکنید. با دوستان و اطرافیان خود صحبت کنید. صحبت در مورد نگرانی‌ ها در ررابطه با استرس ابتلا به کرونا به بهتر شدن حال شما کمک می ‌کند، اما صحبت های خود را به اخبار کرونا ویروس محدود نکنید.

سعی کنید، بر مواردی که روی آن کنترل دارید، تمرکز کنید. از روش هایی که قبلا برای کاهش اضطراب و استرس شما موثر بوده برای کاهش استرس ابتلا به کرونا استفاده کنید. برای مثال، روش‌ های آرام ‌سازی و ریلکسیشن را به کار ببرید. خود را سرگرم کنید، فیلم تماشا کنید یا هر فعالیت لذت ‌بخشی که شما را آرام می ‌کند.

اگر احساس می‌ کنید، تحت ‌فشار زیادی قرار دارید، یا انجام کارهای روزمره برای شما سخت شده برای کاهش و کنترل استرس ابتلا به کرونا با پزشک، روانپزشک یا روانشناس مشورت کنید.

چگونه می توان ترس ابتلا به کرونا را کم کرد

استرس ابتلا به کرونا را می توان به راحتی مدیریت کرد

برای کاهش استرس ابتلا به کرونا کمتر اخبار را چک کنید

اکثر رفتارها و واکنش‌هایی که افراد در هنگام حوادث و بحران‌ های غیر منتظره از خود نشان می ‌دهند، رفتارهایی طبیعی است، به همین دلیل به خودتان یا دیگران برچسب ضعیف، ترسو و یا غیرطبیعی بودن نزنید.

از موقعیت‌ هایی که استرس شما را زیاد می ‌کند، دوری کنید. برای مثال، کمتر اخبار را چک کنید. خواندن اخبار یک یا دوبار در روز استرس کمتری دارد تا اینکه تمام طول روز اخبار را ببینید یا بشنوید.

برای کنترل استرس ابتلا به کرونا در مورد نگرانی‌ ها و احساساتتان حرف بزنید

برای کنترل استرس ابتلا به کرونا از جمع‌ های پرتنش دوری کنید. در مورد نگرانی‌ ها و احساساتتان حرف بزنید و از بیان آنها خجالت نکشید. اجازه بروز احساساتی مانند، گریه و خشم را به خود و دیگران بدهید.

با احساسات و افکار خود نجنگید، تغییر حال شما در هر لحظه طبیعی است و برای حل و فصل آن نیاز به زمان است. بپذیرید که همه چیز در کنترل شما نیست و استرس ابتلا به کرونا در همه افراد وجود دارد. سعی کنید، برنامه و زندگی عادی خود را حفظ کنید و روی چیزهایی که کنترل دارید، تمرکز کنید، نه روی چیزهایی که کنترل ندارید.

برای کنترل استرس ابتلا به کرونا موسیقی گوش کنید

برای کاهش استرس ابتلا به کرونا ساعت‌هایی را به ‌دور از فضای مجازی بگذرانید و کارهایی که برای شما آرامش بخش است را در برنامه روزانه تان بگنجانید. برای مثال، نیایش کنید، موسیقی گوش کنید، کتاب بخوانید، یا فیلمی‌ که دوست دارید تماشا کنید.

برای کنترل استرس ابتلا به کرونا به اندازه کافی استراحت کنید

بهتر است در شرایط بحرانی و بی ‌ثبات، تصمیم مهمی ‌نگیرید و تغییر بزرگ در زندگی خود ایجاد نکنید، به اندازه کافی استراحت کنید، خواب خوب و کافی کمک می‌ کند که توان خود را بازیابی کنیدو استرس ابتلا به کرونا را در شما کاهش می دهد.

برای کنترل استرس ابتلا به کرونا ورزش کنید. اگر امکان ورزش منظم ندارید، تحرک بیشتری داشته باشید و حداقل 20 دقیقه در روز پیاده ‌روی کنید. از روش‌های آرام‌ سازی استفاده کنید. در مواقع استرس نفس‌ های عمیق بکشید. در حضور کودکان در مورد اخبار بد صحبت نکنید.

برای کنترل استرس ابتلا به کرونا از مصرف هر نوع دارو بدون تجویز پزشک خودداری کنید. از مواد مخدر یا الکل برای سرکوب احساسات منفی استفاده نکنید. در صورتی که احساس کردید برای چند روز متوالی نمی‌توانید کارهای روزمره را انجام دهید یا کنترل بر حس‌ ها و شرایط خود ندارید، به پزشک ، روانپزشک یا روانشناس مراجعه کنید.

مراجعه به روانشناس و روانپزشک در صورت نیاز

برای کنترل استرس ابتلا به کرونا درصورت نیاز به کمک ‌های پزشکی، روانپزشکی و یا روانشناسی، به مراکز خدمات جامع سلامت، درمانگاه‌ها، بیمارستان‌ها و یا هر مرکز درمانی که در دسترس شما است، مراجعه کنید.

بیشتر بخوانید:

ویروس چینی کرونا (آنفولانزای چینی) چیست ؟ چه علائمی دارد و چگونه ...

علت بیماری کرونا چیست؟ آیا این بیماری قابل درمان است؟

استفاده از ماسک صورت برای جلوگیری از ابتلا به ویروس کرونا

separator lineاین مطلب چقدر مفید بود ؟
 
 • منبع
 • irna.ir
 • khabaronline.ir
 • isna.ir
  توجه: مطالب پزشکی و سلامت مجله دلگرم ، از منابع معتبر داخلی و خارجی تهیه شده اند و صرفا جنبه اطلاع رسانی دارند ، لذا توصیه پزشکی یا درمانی تلقی نمی شوند ، چنانچه مشکل پزشکی دارید حتما برای تشخیص و درمان به پزشک یا متخصص مراجعه کنید.
  دیدگاه ها

  شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنید  کد امنیتی کد جدید
  hits
  statcounter