alexametrics
دلگرم
امروز: شنبه, ۰۴ بهمن ۱۳۹۹ برابر با ۱۰ جمادى الآخر ۱۴۴۲ قمری و ۲۳ ژانویه ۲۰۲۱ میلادی
سوزاندن کالری در خواب : راهکارهای سوزاندن کالری در خواب
2
زمان مطالعه: 6 دقیقه
شاید باور این سخت باشد که همه ی ما در خواب نیز کالری می سوزانیم اما میزان این کالری سوزی تحت تاثیر شرایطی است. با ما همراه باشید تا این موضوع را شرح نماییم.

کالری سوزی در خواب

سوزاندن کالری در خواب موضوع مورد بحث ماست. آیا می دانید زمانی که خواب هستید، مغز شما همچنان به فعالیت خود ادامه می دهد ؟ آیا می دانید در هنگام خواب، سلول های بدن مشغول انجام وظایف حیاتی و مهم می باشند ؟

جالب است بدانید که بخشی از فعالیت های بدن در زمان خواب، منجر به سوزاندن کالری خواهد شد. تحقیقات متعددی در زمینه کالری سوزی در خواب، میزان و نقش آن در متابولیسم بدن انسان انجام شده است.

آیا می توانیم در حالی که خواب هستیم کالری بسوزانیم ؟

در هنگام شب که شما خسته از کار و فعالیت های روزانه، به منظور استراحت و خواب شبانه به رختخواب می روید، بدن و مغز شما از فعالیت دست نمی کشند. این در حالی است که شما از فعالیت بدن خود آگاه نبوده و آرام به خواب رفته اید.

در طول شب و زمانی که هر فرد در خواب عمیق به سر می برد، ترمیم و رشد سلول های بدن آغاز می گردد. جالب است بدانید که بدن این فعالیت ها را با سرعت قابل توجهی انجام می دهد.

همچنین مغز شروع به پردازش اطلاعاتی می کند که در طول روز دریافت کرده است. در این مرحله، اطلاعات غیر ضروری دور ریخته شده و اطلاعات مفید در حافظه ذخیره می شوند. در نتیجه بر خلاف تصور عموم، بدن در طول شب و هنگام خواب، به فعالیت مشغول بوده و استراحت نمی کند.

اما آنچه که قصد داریم در این مقاله به آن بپردازیم، مبحث کالری سوزی در خواب است. آیا حقیقت دارد که در زمان خواب، بدن شروع به کالری سوزی می کند ؟ در صورت صحت و درستی این مسئله، بدن قادر به چه میزان کالری سوزی در زمان خواب می باشد ؟

در جواب باید بگوییم که این مسئله از نظر علمی ثابت شده و تحقیقات نشان داده است که بدن قادر است هنگام خواب و استراحت شبانه، به کالری سوزی بپردازد. این در حالی است که میزان کالری سوزی در خواب، با میزان کالری سوزانده شده حاصل از فعالیت بدنی، قابل قیاس نیست.

اما گفتنی ست که میزان آن دور از انتظار شما بوده و به خودی خود بسیار قابل توجه می باشد.

میزان سوزاندن کالری در طول خواب

بدن زمانی که شما در خواب هستید همچنان به سوزاندن کالری ادامه می دهد دلیل آن است که برای نگه داشتن عملکرد مغز، قلب، ریه ها و دیگر سیستم های حیاتی نیاز به انرژی می باشد میزان متابولیسم پایه (BMR)، اصطلاح مورد استفاده برای تعریف میزان کالری مورد نیاز برای انجام اعمال فیزیولوژیکی داخلی در خواب می باشد.

یکی دیگر از اصطلاحات رایج که اغلب مترادف با BMR استفاده می شود میزان متابولیسم استراحت و یا RMR مقدار انرژی استفاده شده در طول استراحت هر زمان از روز می باشد. در طول یک ساعت از خواب، بسیاری از افراد 0.4 تا 0.5 کالری برای هر پوند از وزن بدن می سوزانند.

به عنوان مثال، برای یک فرد 150 پوندی باید 150 را در 0.4 یا 0.5 ضرب کنیم و از حاصل آن استفاده از 60 تا 75 کالری در یک طول ساعت خواب بدست می آید پس از هشت ساعت خواب، افراد 480 - 500 کالری می سوزاند و برای از دست دادن 1 پوند وزن، نیاز به صرف 3،500 کالری بیش از مقدار مصرف می باشد.

در حالی که مقدار غذای مصرفی باید محدود شود تا یک کسری کالری ایجاد شود ممکن است برای یک فرد دارای 150 پوند وزن برای از دست دادن حدود 1 پوند در هفته به سوزاندن 500 کالری در هر شب نیاز است مقدار کالری از دست داده ممکن است به طور قابل توجهی بسته به مقدار وزن و مدت خواب شما بیشتر یا کمتر باشد.

راهکارهای کالری سوزی بیشتر در خواب

جالب است بدانید، حتی زمانی که در حال چرت زدن هستید، ترفندهایی وجود دارد که می تواند به کالری سوزی بیشتر کمک کند. برای مثال سعی کنید هنگام خواب، لباس های خنک و نازک به تن کنید. حتی در مواردی برهنه و عریان خوابیدن نیز می تواند به کالری سوزی در زمان خواب کمک کند.

همچنین طریقه انداختن رویی و پتو هم در این مسئله نقش دارد. در صورتی که پتو یا رویی فقط بالا تنه شما را بپوشاند و پاها عریان بماند، این روش به پایین ماندن درجه حرارت بدن و در نتیجه کالری سوزی بیشتر در خواب کمک خواهد کرد.

تحقیقات نشان داده، هرچه درجه حرارت بدن در هنگام خواب پایین تر باشد، سوخت و ساز بدن بیشتر می شود که این اتفاق میزان کالری سوزی در خواب را افزایش خواهد داد.

گفتنی است که انتخاب وعده های غذایی مناسب در زمان عصر و شب، نقش مهمی در متابولیسم بدن و کالری سوزی به هنگام خواب ایفا می کند. هرچه وعده های غذایی در ساعات پایانی روز سبک تر باشد، سوخت و ساز بدن در طول شب و هنگام خواب بیشتر خواهد بود.

همچنین داشتن برنامه ورزشی منظم در طول روز، به کیفیت خواب شبانه و سوخت و ساز به هنگام خواب کمک خواهد کرد. در نتیجه توصیه می شود نوع تغذیه و میزان فعالیت بدنی را جدی بگیرید و برای آن برنامه منظم داشته باشید.

زیرا تمام این موارد در کنار هم می توانند منجر به کالری سوزی در بدن شما شوند. چه در زمان بیداری و چه به هنگام خواب.

کاهش وزن در خواب

وقتی شما می خوابید در طول خواب، ناشتا نیز هستید که ممکن است به از دست دادن وزن کمک کند زمانی که کارشناسان موش های آزمایشگاهی را در معرض رژیم های غذایی های با چرخه غذا خوردن مختلف قرار دادند موش های دارای برنامه غذایی سریع تر نسبت به موش هایی بدون برنامه غذایی وزن از دست دادند.

محققان کشف کردند که حیوانات تنها پس از چند ساعت روزه داری شروع به سوزاندن چربی می کنند به هر حال، برای این گزارش متابولیسم سلولی در سال 2012 تحقیقات بیشتری مورد نیاز است تا اثبات کند که همان اثر در افراد نیز اتفاق می افتد.

کمبود خواب با اضافه وزن به علت تغییرات در هورمون های گرسنگی و سوخت و ساز بدن در ارتباط است حفظ یک برنامه منظم خواب و داشتن هشت ساعت خواب توده عضلانی را حفظ می کند.

زیرا BMR را بالاتر نگه می دارد در یک مطالعه اثر از دست دادن خواب در سوخت و ساز بدن در دو گروه از بزرگسالان به دنبال یک رژیم غذایی با کالری محدود، اما هر گروه با مقادیر مختلف خواب بررسی شدند همه همان مقدار وزن از دست دادند.

اما گروهی که خواب کمتر ( 5.5 ساعت در هر شب ) در مقایسه با گروه دارای 8.5 ساعت خواب، توده عضلانی را 60 درصد بیشتر و توده چربی را 55 درصد کمتر از دست دادند.

با توجه به گزارش در سالنامه طب داخلی در سال 2010 این محققان نتیجه گرفتند که خواب کافی به حفظ توده عضلانی کمک می کند اما به دلیل اینکه این مطالعه تنها شامل 10 نفر بوده است به منظور بررسی این نتایج تحقیقات بیشتری مورد نیاز است.

بیشتر بخوانید:

کالری سوزی رقص بیشتر است یا دویدن ؟این مطلب چقدر مفید بود ؟
4.0 از 5 (2 رای)  
 • منبع
 • chandochon.com
 • foodregime.com
  توجه: مطالب پزشکی و سلامت مجله دلگرم ، از منابع معتبر داخلی و خارجی تهیه شده اند و صرفا جنبه اطلاع رسانی دارند ، لذا توصیه پزشکی یا درمانی تلقی نمی شوند ، چنانچه مشکل پزشکی دارید حتما برای تشخیص و درمان به پزشک یا متخصص مراجعه کنید.
  دیدگاه ها

  شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنید  کد امنیتی کد جدید
  hits