دلگرم
امروز: دوشنبه, ۲۰ مرداد ۱۳۹۹ برابر با ۲۰ ذو الحجة ۱۴۴۱ قمری و ۱۰ اوت ۲۰۲۰ میلادی
راهنمای خرید کفش والیبال مناسب
8
زمان مطالعه: 8 دقیقه
والیبال ورزشی است که در آن علاوه بر دست ها، پاها نیز بسیار کار می کنند. از این رو انتخاب کفش مناسب این ورزش بسیار قابل توجه است. با ما همراه باشید تا شما را در این راه یاری نماییم.

کفش مناسب والیبال

کفش والیبال موضوع مورد بحث ماست. والیبال ورزش پر هیجانی است که در آن پرش، سرعت، دقت و انجام حرکات انفجاری از مشخصه های بارز آن است که برای انجام صحیح و بی نقص این مشخصه ها، نیازمند کفشی هستیم که مخصوص انجام این حرکات طراحی و ساخته شده باشد.

کفشی که با در نظر گرفتن این عوامل ساخته شده باشد بهترین کفش برای والیبال خواهد بود که به عوامل تاثیر گذار در ساخت بهترین کفش والیبال مانند جنس، وزن، مقاومت و .. خواهیم پرداخت.

مشخصات بهترین کفش والیبال

بهترین کفش والیبال باید دارای خصوصیاتی از جمله وزن و سبکی مناسب، قابلیت تنفس پا در کفش، مقاومت، قابلیت جذب و دفع ضربه، رویه مناسب و همچنین دارای زیره عالی از جنس کرپ باشد.

1. وزن کفش والیبال

امروزه با پیشرفت تکنولوژی در ساخت کفش های ورزشی تولید کنندگان صاحب نام توانسته اند تناسب را بین سبکی وزن کفش و دوام و مقاومت آن برقرار کنند تا والیبالیست ها بتوانند در هنگام بازی هر نوع حرکتی را با سرعت و عکس العمل بالا جواب دهند.

معمولا وزن یک کفش والیبال حرفه ای برای آقایان بین 425 الی 315 گرم و برای بانوان 315 الی 250 گرم است. ولی آگاه باشید که وزن و سبکی کفش به طریقه ساخت، برند، سایز پا، مدل کفش و جنس و مواد تشکیل دهنده آن نیز مربوط می شود.

کمپانی های مطرح تولید کننده کفش والیبال مانند اسیکس، میزانو، نایک همواره وزن استاندارد کفش در رشته های مختلف ورزشی را رعایت کرده اند.

2. تنفس پا در کفش والیبال

یکی از خصوصیاتی که باید در کفش والیبال وجود داشته باشد قابلیت تنفس پاها در داخل کفش است به طوری که جنسی که در ساخت توری کفش بکار رفته باید این اجازه را بدهد که هوا به آسانی در داخل کفش جریان داشته باشد

تا پاهای ورزشکار در هنگام مسابقه و تمرین را خشک نگه داشته و مانع از کلافه گی و حاصل از تعریق پاها و خستگی زود هنگام نشود و از مقاومت و دوام کفش نیز نکاهد. کفش والیبال مناسب و استاندارد باعث بهبود عملکرد والیبالسیت در هنگام مسابقه خواهد شد.

3. مقاومت و دوام کفش والیبال

امروزه می توان گفت که تکنولوژی بکار رفته در ساخت کفش والیبال مشکل مقاومت و دوام را تقریبا حل کرده است.

در ورزش والیبال هر لحظه امکان دارد توپ از جهت های مختلفی ارسال شود که باید در ثانیه بازیکن اقدام به انجام واکنش سریع نماید و انجام این واکنش های انفجاری نیازمند کفشی است که در عین سبکی از مقاومت و دوام بالایی در مقابله با فشار وارد شده از پاهای بازیکن را داشته و از آن (پاها) در برابر فشارها محافظت کند.

این درست نیست که فکر کنیم انتخاب بهترین کفش والیبال به طور کامل از پاهای ما در برابر فشارها و مصدمیت ها محافظت خواهد کرد اما تاثیر بسزایی در کاهش مصدومیت و شدت آسیب دیدگی خواهد داشت.

اگر کفش مناسب والیبال را تنها برای بازی در سالن و یا تمرین و مسابقه در این مکان (سالن ورزشی) 3 الی 5 روز در هفته مورد استفاده قرار دهید برای یک فصل کامل می توانید از آن بهره ببرید.

بهترین نشانه که متوجه شوید که دیگر کفش شما از بازده خوبی برخوردار نیست و باید آن ها را عوض و یا کفش جدید تهیه نمائید این است قسمت پوشش دهنده قوزک کفش در هنگام بازی محکم در پا کیپ نمی شود و حمایت کاملی از این نقطه انجام نمی دهد و باید کفش ها تعویض شود.

4. قابلیت دفع و جذب ضربه در کفش والیبال

یکی از نکاتی که در ساختار کفش والیبال ضروری است قابلیت دفع و جذب ضربات است. هنگامی که بازیکن برای زدن ضربه به هوا بلند می شود پس از فرود کفش باید توانایی دفع ضربه حاصل از فرود را بوجود آورد.

در قسمت زیرین کفش والیبال نوعی از فوم نرم و ژل قرار و تزریق شده اند نا به کمک زیره کفش ضربات وارده را قسمت زیره کفش دریافت و قسمت فوم آن را از پاها دفع کند .

به همین جهت است که قسمت میانی کفش های والیبال از در حالی که بسیار محکم هستند از انعطاف پذیری بالایی نیز برخوردارند وجود این قابلیت در کفش والیبال از خستگی زودرس والیبالیست جلوگیری کرده و از پاها در برابر فشارها و ضربات وارد حمایت می کند.

5. قسمت زیره کفش والیبال

معمولا جنس بکار برده شده در بهترین کفش های والیبال از لاستیک بسیار نرم و مقاوم و یا از جنس کرپ است که هر دو جنس مناسب استفاده در سالن هستند.

قسمت زیره کفش نقش محافظت از پاها در برابر ضربات وارده از فرود به زمین و بهبود وضعیت سرعت و جهش را به عهده دارد و معمولا به ارتفاع 5 سانتی متر هستند و به نوعی هستند که آسیبی به کفپوش سالن ورزشی وارد نمی کنند اما مناسب برای استفاده در خارج از سالن نیستند.

به جهت آنکه از نرمی بسیار بالایی برخوردارند در مواجه با کف آسفالت و خیابان دچار پارگی می شوند و حتی مناسب برای قدم زدن بیرون از سالن ورزشی نیز نمی باشند.

تفاوت کفش والیبال با دیگر کفش های اسپرت

شاید کفش های والیبال بسیار شبیه به کفش های بسکتبال و یا کفش های اسپرت باشند. اما در زیره یا کف کفش والیبال دنیای متفاوتی است. در حقیقت چیزی که یک کفش والیبال را از دیگر کفش ها متفاوت می سازد، کف کفش یا زیره آن است.

کف کفش والیبال از یک صمغ لاستیکی تشکیل گردیده است. این لایه لاستیکی به گونه ای طراحی گردیده است که بهترین کشش را در کف زمین بازی داشته و از سر خوردن نیز جلوگیری می نماید.

این کشش کمک می کند تا این اطمینان را داشته باشید که جای پای سفت و محکمی در اختیار داشته و احتمال صدمه به مچ پای شما نیز کاهش خواهد یافت. این نوع کفی کفش اثری از خود به جا نخواهد نمی گذارد و کمک به حفاظت از کفپوش سالن بازی نیز می نماید.

بخش بعدی کفش لایه میانی زیره کفش است که برای حفاظت از ناحیه جلوی پاها بین انگشتان و قوس پا طراحی گردیده است. یک بازیکنان والیبال بیشتر اوقات خود را روی این بخش از پاهایشان می گذرانند این حالت ایستادن به بازیکن اجازه حرکت سریع به جلو و به همان خوبی به طرفین را می دهد.

کفش های بسکتبال و اسپرت برای حرکت های رو به جلو طراحی شده اند. در حالی که یک کفش والیبال پایداری و ثبات را در حرکات جانبی فراهم می آورد. این حرکات استرس و فشار زیادی را بر روی پاها ایجاد می کند.

لایه میانی زیره کفش اکثر این ضربات را جذب می کند. به دلیل فشار ناشی از این استرس ها لایه میانی ضمن اینکه باید خیلی قوی و محکم باشد باید حالت انعطاف پذیری خود را نیز حفظ نماید. معمولا این حالت و خاصیت از نوعی ماده فوم مانند بدست می آید.

در انتهای پاشنه این فوم به وسیله ژل یا بالشتک بسته به نوع کارخانه سازنده تقویت می گردد. جنس رویه کفش معمولا از نایلون، چرم و یا پارچه های توری شکل سبک بوده و به گونه ای طراحی گردیده است که باعث کاهش رطوبت و خنکی گشته و هوا بتواند در کفش جریان داشته باشد.

مناسب ترین کفش برای والیبال

با وجود کمپانی های مختلف تولید کننده کفش های مخصوص والیبال مانند اسیکس، میزانو، نایک و ... انتخاب مناسب ترین کفش برای والیبال کمی دشوار است زیرا که هر کدام از این برندها با یک دیگر در رقابت هستند که محصولات استاندارد و با کیفیت تری را روانه بازارهای ورزشی کنند.

به همین دلیل نمی توان گفت کدام برند بهترین کفش والیبال جهان را طراحی و تولید می کند. اما می توان با در نظر گرفتن مشخصات کفش مخصوص والیبال و ویژگی های که باید دارا باشند یک کفش مناسب با برند دلخواه انتخاب کرد.

عوامل موثر در انتخاب کفش مناسب والیبال شامل وزن و سبکی، مقاومت و دوام، قابلیت جذب و دفع ضربه، زیره مناسب، و قابلیت تنفس کفش است که به شرح آنها پرداخته ایم در هنگام خرید اگر این مشخصه ها را در نظر داشته باشید مطمئنا مناسب ترین کفش برای ورزش والیبال، متناسب با سلیقه و برند دلخواه خود را می توانید انتخاب کنید.

بیشتر بخوانید:

ویژگی هایی که کفش فوتسال باید داشته باشد

راهنمای خرید مناسب ترین کفش برای فوتبال

راهنمای خرید کفش کوهنوردی استاندارد

آشنایی با کفش مناسب برای انواع مختلف ورزش


امتیاز 4.4 از 5 بر اساس 8 رای

این مطلب برای شما مفید بود؟

  • منبع
  • shahparshoes.com
  • kalavarzesh.com
توجه: مطالب پزشکی و سلامت مجله دلگرم ، از منابع معتبر داخلی و خارجی تهیه شده اند و صرفا جنبه اطلاع رسانی دارند ، لذا توصیه پزشکی یا درمانی تلقی نمی شوند ، چنانچه مشکل پزشکی دارید حتما برای تشخیص و درمان به پزشک یا متخصص مراجعه کنید.
دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید
hits
statcounter