انواع کفش کوهنوردی : آشنایی با ویژگی های کفش کوهنوردی استاندارد

۱,۲۴۰
۱
۰
چهارشنبه, ۱۸ دی ۱۳۹۸ ۱۳:۳۳
کوهنوردی یکی از ورزش هایی است که اگر در آن به نکات ایمنی توجه نشود می تواند خطر آفرین باشد. یکی از نکات ایمنی، استفاده از کفش کوهنوردی مناسب و استاندارد است. تا انتها با ما همراه باشید.
انواع کفش کوهنوردی : آشنایی با ویژگی های کفش کوهنوردی استاندارد

کفش کوهنوردی

کفش کوهنوردی موضوع مورد بحث ماست. امروزه در کوهنوردی صحبت از کفشی که بتوان از آن در برنامه های مختلف در طول یکسال استفاده کرد، کاملا بیهوده است و باید برای هر برنامه خاص کوهنوردی، کفش مخصوص آن را تهیه کرد.

انواع کفش کوهنوردی

1. کفش های راهپیمائی (Walking, Hiking)

هایکینگ یک فعالیت ورزشی بسیار جذاب و مسرت بخش است و به راهپیمایی و عبور از مسیر های نیمه پست و ناهموار، محیط های جنگلی و دل طبیعت و دامنه ی کوه ها اطلاق می شود و مدت آن نیز بسته به نوع شرایط می تواند بین یک یا چند روز طول بکشد.

این کفش ها شامل کفش هایی است که در مسیر های ساده قابل استفاده بوده و عموما در کفه آن از شکوک گیر استفاده شده است.

کفش کوهنوردی/کفش کوهنوردی ایرانی

2. کفش کوهپیمائی (Trekking)

ترکینگ به معنای سفر پیاده در مناطقی است که اصولا وسیله ی نقلیه آنجا نباشد یا امکان آمدن آن ها وجود نداشته باشد. ترکینگ معمولا به پیاده روی روی مسیرهای گوناگون اطلاق می شود اما به پیاده روی های ماجراجویانه طی چند روز هم گفته می شود.

بیشتر کارهای طبیعت گردی و کوهپیمایی های سبک در این دسته طبقه بندی می شوند.این بخش شامل کفش های سبک کوهپیمائی است و از آن ها باید در حد صعود های یک روزه انتظار داشت.

بهترین مارک کفش کوهنوردی ایرانی/کفش کوهنوردی ارزان

3. کفش کوهنوردی نیمه سنگین (Mountaineering)

شامل کفش‌ های نیمه سنگین کوه‌نوردی است. دارای ساق‌ بلند (14 تا 19 سانتی‌متر) است، تا مچ پا را محکم نگه‌ داشته و خوب محافظت می‌کند. زیره این کفش کمی انعطاف‌پذیر است.

کفش کوهنوردی زنانه/کفش کوهنوردی مردانه

4. کفش کوهنوردی سنگین یک پوش (Technical Climbing/High Mountain)

این بخش شامل کفش های بسیار قوی کوهنوردی است که تمام آن ها قابلیت نصب گرامپون را دارند و برخی به دلیل ویژگی لایه های مصرف شده در تولید آن ها قابل استفاده در صعود های بلند و زمستانی نیز می باشد.

این کفش ها باید علاوه بر سبکی، عایق قوی حرارت نیز می باشند و در طراحی ساختار آن ها راحتی پا و قابلیت مانور دادن با کفش ها بسیار مهم است. این کفش ها اغلب دارای ساق بلند تری نسبت کفش های تک پوش کوهنوردی بوده و اساسا زیره این کفش انعطاف پذیری ندارد و جنس زیره ها، عایق های حرارتی می باشد.

رویه ی کفش با سایر کفش های تک پوش متفاوت است و برای حرکت روی برف و یخ طراحی شده اند.

کفش مناسب کوهنوردی/کفش ملی کوهنوردی

5. کفش کوهنوردی سنگین دو پوش (Expedition)

کفش‌های کوهنوردی سنگین دو پوش، کفش سنگین و بسیار قوی کوهنوردی است. زیره این کفش انعطاف‌پذیری ندارد. یک پوش آن کفش کوچکی و هم اندازه پای کو‌هنورد است و به جای بند کفش دارای چسبک برای بستن آن است.

این کفش درون کفش اصلی که بزرگتر است قرار می‌گیرد. در زمان استراحت با کفش کوچک داخل چادر می‌شوند، تمام آن‌ها قابلیت نصب گرامپون را دارند.

انواع کفش کوهنوردی/کفش کوهنوردی ارزان

6. کفش‌های هیمالیانوردی (Expedition)

شامل کفشی سه پوش، سنگین و بسیار قوی کوه‌نوردی است، زیره این کفش انعطاف‌پذیری ندارد، پوش اول آن یک گتر بلند است که بر روی کفش قرار می‌گیرد و به دور کفش دوخته شده و تمام رویه و اطراف کفش را در بر می‌گیرد. تمام آن‌ها قابلیت نصب گرامپون را دارند. این کفش‌ها برای شرایط بسیار سرد و صعود برف و یخ ساخته شده‌اند.

ویژگی های کفش کوهنوردی/کفش کوهنوردی راحت

7. کفش یخ نوردی

این کفش‌ها شبیه کفش سنگنوردی، سبک بوده فقط دارای کرامپون‌های دائمی متصل به کف کفش است. برای مسابقات و صعودهای سرعتی در یخنوردی

کفش کوهنوردی ارزان/قیمت کفش کوهنوردی

8. کفش سنگ نوردی (Climbing)

این کفش‌ها که اصطلاحا کتانی سنگ نیز نامیده می‌شوند با شکل خاص و مواد خاصی تولید می‌شود و برای صخره‌نوردی، دیواره‌نوردی و سنگ‌نوردی داخل سالن کاربرد دارد.

کفش کوهنوردی خارجی/مارک خوب کفش کوهنوردی

انتخاب مناسب ترین کفش کوهنوردی

کفش های کوهنوردی انوع مختلفی دارند و شما باید مناسب ترین آن ها را برای خود پیدا کنید. برای مثال پوشیدن یک پوتین B3 برای پیاده روی تابستانی اصلا فکر خوبی نیست. به طور کلی شما باید دنبال کفشی بگردید که از مچ پای شما محافظت کند (مخصوصا برای زمین های سنگی) و راحت باشد.

کفشی که درست اندازه ی پای شماست (نه تنگ) مانع جدا شدن پاشنه ی پا از کفش می شود. این موضوع به ویژه در کوهنوردی های زمستانی اهمیت دارد، چرا که کفش شل باعث له شدن انگشتان پا حین وصل کردن کرامپون می شود.

بهترین کار این است که بعدازظهر، یعنی زمانی که پای شما حداکثر حجم را دارد، به خرید بروید و کفش را با جوراب های مختلف امتحان کنید. چون حتی گرانترین جوراب ها در مقابل کفش های کوهنوردی خیلی ارزان هستند و در راحتی شما تاثیر زیادی دارند.

کفش های کوهنوردی وزن های متفاوتی دارند. به طور کلی کفش هایی با وزن ۵۰۰ الی ۴۰۰ گرم و کمتر برای کوهنوردی های سریع، دویدن و پیاده روی های روزانه مناسب هستند؛ درحالی که کفش های طراحی شده برای کوهنوردی های طولانی مدت و همراه با حمل وسایل زیاد، سنگین تر هستند و از پاها بهتر حمایت می کنند.

آیا جنس مواد تشکیل دهنده ی پوتین کوهنوردی مهم است ؟

امروزه پوتین های کوهنوردی تمام چرم به ندرت دیده می شوند؛ چون نه تنها بسیار گران هستند، بلکه ماه ها طول می کشد که نرم شوند و پای شما به آن ها عادت کند. به همین خاطر در پوتین های مدرن از سایر ترکیبات مصنوعی در کنار چرم استفاده می شود تا کفش سبک تر شود.

مدل های جدید کفش ها یا NestFit که دارای سیستم گرمایشی هستند از لحظه‌ی خرید قابل استفاده اند اما بهتر است قبل از شروع یک مسافرت بزرگ، آن ها را در زندگی روزمره خود بپوشید.

به طور خلاصه بهتر است کفشی را انتخاب کنید که به اندازه باشد و با نوع کوهنوردی که خواهید کرد، سازگار باشد. برندهای Scarpa، Mammut، Lowa، Aku وLa Sportiv پوتین های سنگین و محکم خوبی دارند و برندهای Teva، Keen، Salomon وsummery در ساخت پوتین های سبک و خوش فرم تبحر دارند.

خصوصیات لازم رویه کفش کوهنوردی

 1. ضد آب باشد.
 2. قابلیت تعریق داشته باشد.
 3. تا حدی برای راحتی پا، نرم و قابل انعطاف باشد.
 4. محکم باشد.
 5. قابل ارتجاع باشد.
 6. مقاوم به سرما، گرما و عوامل محیطی باشد.
 7. بندها تا نزدیکی پنجه‌ پا ادامه داشته باشد. (راحت تر است، بهتر کیپ می‌شود و درآوردن آن راحت‌تر است)
 8. تا روی پا و قوزک‌ ها را بپوشاند.

خصوصیات لازم برای کفی کفش کوهنوردی

 1. ضربه‌گیر باشد.
 2. وضعیت استقرار کف پا را در داخل کفش حفظ کند.
 3. عاج‌های عمیق داشته باشد.
 4. اصطکاک خوبی داشته باشد.
 5. مقاومت مناسبی داشته باشد.
 6. انعطاف‌پذیری (بستگی به نوع کفش دارد.)

موارد مهم انتخاب نوع کفش کوهنوردی

امروزه در کوهنوردی صحبت از کفشی که بتوان از آن در برنامه‌های مختلف در طول یک سال استفاده کرد، کاملا بیهوده است و باید برای هر برنامه خاص کوهنوردی، کفش مخصوص آن را تهیه کرد.

 1. اندازه کفش و راحتی پا
 2. قابلیت فنی (کوهنوردی در تابستان، صعودهای زمستانه، هیمالیانوردی، سنگ‌نوردی، یخ‌نوردی و...)
 3. استحکام و جنس رویه
 4. درجه سختی زیره کفش (تخت کفش)
 5. دارای ساق‌ بلند بین 14 تا 19 سانتی‌متر (مچ پا را محکم نگه‌ داشته و خوب محافظت کند)
 6. تاریخ تولید کفش (چسب‌های به کار رفته، تاریخ انقضایی بین 2 تا 5 سال دارند)
 7. برند و مارک معتبر
 8. قیمت مناسب
 9. گارانتی

نکته‌ های کاربردی در هنگام خرید کفش کوهنوردی

پس از انتخاب نوع کفش مورد نظر بر اساس نیاز خود، جهت امتحان کفش کوهنوردی در فروشگاه، یک جفت جوراب ضخیم از نوعی که در فعالیت‌های خود به پا می‌کنید همراه داشته باشید. از آن‌جا که پای بسیاری از افراد در طول روز باد می‌کند، خرید خود را در بعدازظهر یا غروب که پا در بزرگ‌ترین اندازه خود است، انجام دهید.

پیش از بستن بندها، پای‌تان را تا جایی که امکان دارد در داخل کفش به قسمت جلو برانید و پنجه‌ پای‌تان را کاملاً در جلوی کفش قرار دهید در این هنگام باید به اندازه حداقل قطر یک انگشت، پاشنه با انتهای کفش فاصله داشته باشد.

پس از مرحله یک بند کفش را محکم بسته و با آن راه بروید. اگر کفش مناسب پای شما باشد پای‌تان در داخل آن کاملاً راحت است.

پس از پوشیدن کفش و بستن بند آن، روی یک پای خود ایستاده و با پای دیگر خود به دیوار ضربه وارد کنید. اگر کفش مناسب باشد در این حالت هیچ‌‌گونه ضربه‌ای به طور مستقیم به پای‌تان وارد نمی‌شود.

بعد از پوشیدن پوتین و بستن بندهای آن، با ایستادن روی کناره‌ خارجی پای خود، مطمئن شوید پوتین از قوزک مچ پای‌تان محافظت می‌کند.

به صورت کلی کفش کوهنوردی باید 1 شماره از پای‌تان بزرگتر باشد ولی حتما باید کفش را بپوشید و با آن راه بروید، کفش‌های کوهنوردی به دلیل شکل ساخت به هیچ وجه جا باز نمی‌کنند !!!!

هشدار: هیچ‌گاه برای اولین بار کفش نو را در یک برنامه سنگین استفاده نکنید !

بیشتر بخوانید:

راهنمای خرید مناسب ترین کفش برای فوتبال

ویژگی هایی که کفش فوتسال باید داشته باشد

کفش مناسب برای کسانی که کمر درد و دیسک کمر دارند

آشنایی با کفش مناسب برای انواع مختلف ورزش

کفش مناسب برای کسانی که زانو درد دارند


این مطلب چقدر مفید بود ؟
(1 امتیاز , میانگین: 5.0 از 5)  

دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید
hits

آخرین مطالب دلگرم