alexametrics
دلگرم
امروز: جمعه, ۰۷ آذر ۱۳۹۹ برابر با ۱۲ ربيع الآخر ۱۴۴۲ قمری و ۲۷ نوامبر ۲۰۲۰ میلادی
تشخیص بیماری سیفلیس
2
9K
زمان مطالعه: 4 دقیقه
RPR علاوه بر اینکه یک آزمایش کیفی برای تشخیص عفونت تروپانمایی است و همانند یک آزمایش کمی برای مانیتورینگ (پایش) اثر دارو در بیماران استفاده می شود.

تفسیر آزمایش RPR

RPR علاوه بر اینکه یک آزمایش کیفی برای تشخیص عفونت تروپانمایی است و همانند یک آزمایش کمی برای مانیتورینگ (پایش) اثر دارو در بیماران استفاده می شود. RPR یک آزمایش غربالی برای تشخیص آنتی بادی رآژین است. آنتی رآژین اتوآنتی بادی غیر ترپونمایی است که با آنتی ژن کاردیولیپین (فسفولیپید قلب گاو) واکنش می دهد.

در صورت درمان در مراحل اولیه سیفلیس تیتر RPR تا دو برابر کاهش می آید. افزایش ۴ برابر تیتر RPR دلیل بر عفونت می باشد. نتایج مثبت در آزمایش RPR باید توسط آزمایشات اختصاصی MHA-TP , FTA-ABS تأیید شوند. در نتایج مثبت کاذب معمولا تیتر کمتر از ۸/۱ می باشد.

مقادیر طبیعی : در حالت طبیعی (نرمال) این آزمایش منفی است.

سایر نام ها: Syphilis Serology , Treponema Pallidum
شرایط نمونه گیری: نیاز به ناشتایی نمی باشد.

آزمایش

علت درخواست آزمایش RPR

این تست برای غربالگری یا تشخیص عفونت باکتری تروپونما پالیدوم که باعث بروز بیماری مقاربتی (STD) سیفیلیس می شود، درخواست می گردد.
پزشک ممکن است درخواست آزمایش کند اگر: اگر بیمار دارای علائمی نظیر شانکر در اندام تناسلی یا گلو است؛ اگر فرد برای دیگر بیماری های منتقله از راه جنسی مانند سوزاک درمان می شود؛ اگر بیمار باردار است، چرا که سیفیلیس درمان نشده می تواند جنین در حال رشد را آلوده کند و حتی بکشد؛ برای تعین علت دقیق بیماری فردی که از علائم غیراختصاصی شبیه سیفیلیس شکایت دارد.

ملاحظات نمونه گیری آزمایش RPR

۱- در این روش نیاز به دکمپلمانه کردن سرم نمی باشد.
۲- از همولیزه نمونه اجتناب گردد.

شرایط نگهداری آزمایش RPR

۱- ترجیحاً در یخچال (◦c4) نگهداری شود.
۲- نمونه در ◦c 4 و ◦c20- تا ۱۴ روز پایدار است.

کاربردهای بالینی آزمایش RPR

۱- RPR متداول ترین و بهترین آزمایش برای تشخیص سیفلیس ثانویه می باشد و یک آزمایش غربالی برای تشخیص آنتی بادی رآژین است.
۲- ارزیابی پاسخ به درمان بیماران مبتلا به سیفلیس.

عوامل مداخله گر آزمایش RPR

1. همولیز در نتایج آزمایش تداخل ایجاد می کند. پدیده منطقه ای در ۲ – ۱ درصد از بیماران با سیفلیس ثانویه مشاهده می شود.
2. در الکلیسم منفی کاذب و در حاملگی، لوپوس اریتروماتوز، بیماری های کلاژن، آرتریت روماتوئید، بیماری های عفونی مثبت کاذب مشاهده می شود.

تست خون

توضیحات آزمایش RPR

  • RPR روش سریع برای تشخیص سیفلیس در مراحل اولیه و ثانویه می باشد. در سیفلیس اولیه امکان دارد این آزمایش منفی باشد.
  • حساسیت روش FTA-ABS در مرحله سیفلیس ثانویه ۸۴ درصد می باشد. MHA-TP اختصاصی تر از FTA-ABS است.

اطلاعات تکمیلی در رابطه با آزمایش RPR

سیفیلیس، بیماری عفونی است که اغلب از طریق تماس جنسی نظیر تماس مستقیم با زخم سیفلیس (شانکر) منتشر می شود. به راحتی درمان می شود، اما اگر بدون درمان رها شود، می تواند مشکلات بسیار جدی برای سلامتی فرد به وجود آورد. همچنین مادر آلوده می تواند بیماری را به جنین خود منتقل کند.

اگر فرد آلوده شده باشد، باید آزمایش های تعقیبی خون را در ماه های 3، 6، 12 و 24 داشته باشد، تا به دنبال درمان از برطرف شدن عفونت اطمینان حاصل شود. اگر تراشه ها حضور باکتری سیفیلیس (تست مثبت) را نشان می دهند، بیمار عفونت دارد که نیاز به درمان با یک دوره آنتی بیوتیک، ترجیحا پنی سیلین دارد.

برای آزمایش های خون که آنتی بادی های تولید شده توسط بدن برای مبارزه با عفونت را تشخیص می دهند، آزمایش مثبت نشان می دهد که بیمار در حال حاضر یا در گذشته عفونت داشته است. اگرچه، یک تست منفی، همیشه به این معنی نیست که فرد سیفیلیس ندارد.

آنتی بادی ها ممکن است تا 3 ماه بعد از قرار گرفتن در معرض این باکتری قابل تشخیص نباشند و بعد تا سال ها در بدن باقی بمانند. تست های مثبت باید با آزمایش های اختصاصی تر مانند FTA-ABS تأیید شوند.

separator line

بیشتر بخوانید:

همه چیز در مورد بیماری سیفیلیس + علائم و درمان

علت بالا و پایین بودن Anti T. Pallidum Ab IgG در آزمایش خون

تشخیص و درمان بیماری سیفلیس( سفلیس ( Syphilis))

علت؛پیشگیری و درمان بیماری سیفلیس یا سفلیس

separator lineاین مطلب چقدر مفید بود ؟
4.0 از 5 (2 رای)  
  • منبع
  • m-lab.ir
  • amosbat.com
توجه: مطالب پزشکی و سلامت مجله دلگرم ، از منابع معتبر داخلی و خارجی تهیه شده اند و صرفا جنبه اطلاع رسانی دارند ، لذا توصیه پزشکی یا درمانی تلقی نمی شوند ، چنانچه مشکل پزشکی دارید حتما برای تشخیص و درمان به پزشک یا متخصص مراجعه کنید.
دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید
hits