alexametrics
دلگرم
امروز: جمعه, ۰۷ آذر ۱۳۹۹ برابر با ۱۲ ربيع الآخر ۱۴۴۲ قمری و ۲۷ نوامبر ۲۰۲۰ میلادی
آزمایش تشخیص مالاریا
1
زمان مطالعه: 7 دقیقه
Blood Parasites یا انگلهای خونی برای بقاء و تغذیه خود سلول های خون را انتخاب می کنند و با این عمل باعث بروز مشکلات و بیماری های مختلفی در فرد آلوده می گردند.


تفسیر آزمایش Blood Parasites


Blood Parasites یا انگلهای خونی برای بقاء و تغذیه خود سلول های خون را انتخاب می کنند و با این عمل باعث بروز مشکلات و بیماری های مختلفی در فرد آلوده می گردند. توانایی در شناخت انگل، مراحل مختلف زندگی انگل، نوع سلول آلوده و زمانی که بیش ترین آلودگی وجود دارد بیمار را در جهت بهبودی و رهایی از عفونت انگلی یاری می دهد.

گسترش مثبت (مشاهده اشکال رینگ، ترفوزویت، شیزونت، پیگمان و گامتوسیت) نشاندهنده عفونت به گونه های پلاسمودیوم یا بابزیا می باشد. شناسایی گونه ها می تواند در درمان ضدانگلی مناسب مهم باشد. برای تشخیص بهتر پلاسمودیوم، اسمیر ضخیم باید مورد بررسی قرار گیرد. اسمیر ضخیم فاقد هموگلوبین می باشد. این اسمیر در شرایطی مفید می باشد که تعداد انگل کم و یا گسترش نازک منفی باشد.

اسمیر ضخیم برای یافتن مالاریا در مطالعات وسیع و در بیماران مبتلا به عفونت مزمن و یا تحت درمان با داروهای ضد مالاریا، از ارزش خاصی برخوردار است. اسمیر نازک نسبت به اسمیر ضخیم دارای شفافیت بالاتری بوده و افتراق ریخت شناسی تک یاخته های خونی را به طرز قابل اعتمادتری ممکن می سازد.

مقادیر طبیعی: منفی (عدم وجود اُرگانیسم)

سایر نام ها: انگلهای خونی، اسمیر خونی برای شناسایی انگل های مالاریا و بابزیا، لام مالاریا، Malaria, Rapid Screen and Giemsa Stain, Blood Parasite Smears; Microfilariae Smears; Malaria Smears; Babesia Smears


شرایط نمونه گیری: نمونه باید به فاصله قبل از زمانی که تب مورد انتظار است گرفته شود.

آزمایش خون


ملاحظات نمونه گیری در آزمایش Blood Parasites

1. از بیمار نمونه خون وریدی گرفته و در ویال های با درب بنفش جمع آوری نمایید. از بکار بردن ویالهای دیگر بپرهیزید.
2. نمونه را چندین بار سروته کرده تا خوب مخلوط شود.
3. از خون تازه با استفاده از اسلایدهای تمیز عاری از روغن، اسمیرهای تازه تهیه نموده (2 یا 3 عدد از هر یک از اسمیرهای ضخیم و نازک). اسلایدها
ترجیحاً در هوا خشک و با غوطه‏ور کردن مختصر در متیل الکل فیکس شوند. می توان در بالین بیمار از وی خون گرفت و بالافاصله، اسلایدهای نازک و ضخیم را تهیه نمود.
4. برای تهیه اسمیر ضخیم یک قطره خون را که در وسط اسلاید قرار داده‏اید به صورت دایره‏ای که حدوداً 4 برابر قطره است پخش نمایید. این پخش کردن به طور قراردادی توسط گوشة یکی از اسلایدهای دیگر صورت می‏گیرد.
5. تهیه و رنگ آمیزی اسلاید نازک همانند سایر مطالعات خونشناسی می باشد. در اسلاید نازک ایده‏آل، خون باید به قدری نازک باشد که چاپ روزنامه هنوز قابل دیدن باشد.
6. به طور کلی برای انواع روش‏هایی که اخیراً توسعه پیدا کرده‏اند خون کامل نمونه انتخابی است. خون کامل با ضد انعقاد EDTA برای لیز ساپونین باید گرفته شود.
7. اگر بیمار به یک ناحیه آندمیک انگل های خونی بویژه مالاریا مسافرت کرده، باید زمان و ناحیه سفر ، در درخواست قید شود.

موارد عدم پذیرش نمونه در آزمایش Blood Parasites

 • استفاده از ویال نامناسب
 • نمونه لخته شده یا با همولیز شدید
 • نمونه نگهداری شده در یخچال یا فریزر
 • نمونه های بدون برچسب یا با برچسب اشتباه.

اطلاعات تکمیلی در مورد آزمایش Blood Parasites


مالاریا به عنوان مهمترین و شایع ترین عفونت انگلی است که در انسان توسط 4 عضو از گونه پلاسمودیوم ایجاد می شود‏ که شامل P.vivax ، P.falciparum، P.malariae و P.ovale . بیماری در نواحی حاره‏ای و تحت حاره‏ای دنیا به موازات توزیع پشة ناقل، آندمیک می ‏باشد. سالانه تقریباً 500 میلیون نفر به این انگل آلوده می شوند که از این تعداد 1.5 تا 2.7 میلیون نفر جانشان را از دست می دهند. مرحله جنسی چرخه زندگی انگل در بدن پشه روی می‏ دهد.

درمان صحیح بستگی به تعیین هویت نوع خاص انگل دارد. آزاد شدن تروفوزوئیت‏ها و قطعات گلبول قرمز منجر به یک پاسخ تب‏دار می‏ شود. بیشترین احتمال پیدا کردن اُرگانیسم درست پیش از شروع شدن تب است. اگر در این زمان اُرگانیسم پیدا نشد ولی شک قوی بالینی وجود دارد، نمونه‏ گیری متعدد در زمان های مختلف چرخه تب ممکن است نتیجه‏ بخش باشد.

انگل‏های مالاریا در بیماران مبتلا به کم‏خونی سیکل سل هموزیگوت(SS) و هتروزیگوت ( AS) تخریب می‏شوند. در بیماران با نقص G6PD افزایش در هموگلوبین E و یا F و اوالوسیتوز جنوب شرقی آسیا نیز مقاومت به مالاریا دیده می‏شود. در افراد دافی منفی (Fya Fyb) مقاومت به پلاسمودیوم ویواکس اتفاق می‏افتد.

کاربردهای بالینی آزمایش Blood Parasites

1. بررسی گسترش های خونی برای تشخیص انگل های خونی نظیر مالاریا، بورلیا ، تریپانوزوما و سایر گونه های میکروفیلرها. در این گسترش ما به دنبال مراحل بلوغ انگل در سلول های آلوده می گردیم که البته در اثر کثرت انگل و افزایش آلودگی می توانند سلولها را پاره کرده و در زمینه لام هم دیده شوند.
2. بررسی بیماری تب‏دار بدون علت شناخته شده.

نمونه خون

روش های آزمایش Blood Parasites

روش متداول: بررسی میکروسکوپی اسمیرهای نازک و ضخیم خون محیطی که با رنگ رومانوفسکی (به خصوص گیمسا) رنگ شده‏اند. داشتن تخصص و تجربه کافی در این زمینه بسیار مفید و مؤثر است.

سایر روشها: غربالگری مالاریا با میکروسکوپ فلورسنت و استفاده از آکریدین نارنجی یا بنزوتیوکاربوکسی پورین هم قابل انجام است. این روش‏ها حساس بوده و می‏توان بدون نیاز به مشاهده‏کنندگان خیلی مجرب از آنها نتایج مطلوب به دست آورد.

پروب‏های هیبریداسیون DNA برای پیدا کردن مالاریا تهیه شده‏اند ولی ممکن است حساسیت آنها قابل مقایسه با فیلم‏های ضخیم نباشد. بعضی از سل کانترها نظیر ( Abbott Cell-Dyn 4000) می‏ تواند پیگمان هموزوئین (Homozoin) داخل لوکوسیتی همراه مالاریا را به وسیله آنالیز دپولاریزاسیون با حساسیت 80% و ویژگی 97% پیدا کند.

محدودیت ها و عوامل مداخله گر در آزمایش Blood Parasites

 • هر آزمونی که اسمیر ضخیم را شامل نشود نمی تواند کافی در نظر گرفته شود.
 • نتیجة منفی احتمال آلودگی پارازیتی را رد نمی‏کند.
 • اگر شک قوی به عفونت پروتوزوایی، فیلاریایی یا تریپانوزومی وجود دارد، آزمایش باید حداقل 3 مرتبه و با نمونه‏ های به دست آمده در زمان¬های مختلف سیکل تب انجام شود.
 • ضدانعقادها ممکن است در مورفولوژی انگل ایجاد اشکال کنند. هرچند EDTA از بقیه بهتر است.

توضیحات آزمایش Blood Parasites

 1. تفسیر اسلاید‏های ضخیم مشکل‏تر است ولی به میزان زیادی حساسیت را بالا می‏ برد. بررسی اسمیر نازک و ضخیم یک روش حساس است به گونه‏ای که تحت شرایط ایده‏آل می‏تواند حتی 10 پارازیت در میکرولیتر خون را پیدا کند.
 2. در مالاریا حداکثر زمان مطلوب برای تهیه لام بلافاصله پیش از بروز تب است، زیرا بیشتر سلول ها آلوده هستند. پس از لرز گلبول های قرمز پاره گردیده و انگل ها آزاد می گردند.
 3. نمونه گیری در حین تب و لرز فقط در موارد مشکوک به پلاسمودیوم فالسیپاروم ارزش دارد.
 4. در موارد نادر، Light Cycler PCR ممکن است برای تایید اسمیر دشوار مورد استفاده قرار گیرد.

separator line

بیشتر بخوانید:

۱۱ درمان خانگی و طبیعی مالاریا ( Malaria )

درمان مالاریا

بیماری مالاریا در ایران + علت، علائم و راه‌ های پیشگیری و درمان

کشف داروی معالج مالاریا از پوست درختی به نام گنه گنه (۱۸۲۰م)

separator lineاین مطلب چقدر مفید بود ؟
5.0 از 5 (1 رای)  
 • منبع
 • paramed.ir
توجه: مطالب پزشکی و سلامت مجله دلگرم ، از منابع معتبر داخلی و خارجی تهیه شده اند و صرفا جنبه اطلاع رسانی دارند ، لذا توصیه پزشکی یا درمانی تلقی نمی شوند ، چنانچه مشکل پزشکی دارید حتما برای تشخیص و درمان به پزشک یا متخصص مراجعه کنید.
دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید
hits