مجله دلگرم
امروز: جمعه, ۱۴ بهمن ۱۴۰۱ برابر با ۱۱ رجب ۱۴۴۴ قمری و ۰۳ فوریه ۲۰۲۳ میلادی
فواید شگفت انگیز آدامس ترک سیگار

آدامس ترک سیگار چیست و چه فوایدی دارد؟

فواید شگفت انگیز آدامس ترک سیگار
5
زمان مطالعه: 8 دقیقه
آدامس ترک سیگار چیست؟ + فواید و عوارض : آدامس ترک سیگار یکی از انواع روش ترک سیگار است که اندکی می‌تواند از عوارض سیگار کشیدن بکاهد ولی وابستگی به آن از عوارض این آدامس بشمار می آید.

ترک سیگار با آدامس ترک سیگار

نیکوتین اعتیاد آورترین ماده‌ای است که تاکنون شناخته شده و باعث بروز اختلال‌ها و ناتوانی‌های بسیاری و یکی از موثرترین عوامل مرگ و میر در دنیا محسوب می‌شود. 90 درصد سرطان‌های ریه با مصرف سیگار ارتباط مستقیم دارند و 38 هزار نفر سالیانه جان خود را به دلیل معاشرت با افراد سیگاری از دست می‌دهند.

در حقیقت نیکوتین تنها یکی از 4 هزار ماده شیمیایی کشف شده در سیگار است که بیشترین تاثیر را روی مغز می‌گذارد. زمانی می‌توان اعتیاد به نیکوتین را از بین رفته قلمداد کرد که حداقل یک ماه از نیکوتین استفاده نشود.

ترک نیکوتین با علائم و عوارض مختلفی همراه است که اغلب افراد قادر به تحمل کردن آن نیستند و معمولا پس از مدت کوتاهی دوباره به مصرف تنباکو روی می‌آورند.علائم ترک نیکوتین چند ساعت پس از آخرین مصرف ظاهر می‌شوند و معمولا شامل زودرنجی، کج خلقی، بی خوابی، هوس شدید برای مصرف دوباره، کم توجهی و افزایش اشتها می‌شود.

این علائم بعد از چند روز به اوج خود می‌رسند و معمولا بعد از یک هفته کاهش می‌یابند. اما در بعضی اشخاص این علائم برای ماه‌ها باقی می‌مانند. در اکثر موارد بعد از ترک نیکوتین تا 6 ماه، فرد مصرف کننده همچنان تمایل شدیدی به استفاده دوباره از تنباکو دارد.

آدامس‌های ترک سیگار جایگزین نیکوتین

جویدن آدامس موجب آزاد شدن نیکوتین از آن می‌شود. 20-30 دقیقه بعد از جویدن،‌ حدود 50 درصد از نیکوتین موجود در آدامس آزاد و از پوشش دهانی جذب می‌شود. این آدامس ترک سیگار، نیکوتین کافی برای از بین بردن علائم محرومیت را دارد و به سیگاری‌ها اجازه می دهد که بر وابستگی دارویی به نیکوتین دریافتی غلبه کنند.

به علاوه، جویدن تا حدی یک رفتار جایگزین برای سیگار کشیدن را فراهم کرده و جایگزین احساس داشتن سیگار در دهان می‌شود. آدامس ترک سیگار می‌تواند برای جلوگیری از میل شدید و نشانه محرومیت یا زمانی که نیاز به تسکین میل شدید به سیگار وجود دارد به‌صورت منظم جویده شود.

عملکرد آدامس 2 میلی‌گرمی نیکوتین در بین افراد با وابستگی کم (کسانی که 20 نخ یا کمتر سیگار در روز می‌کشند) موفق‌ترین است.یک مطالعه دوسوکور کنترل‌شده با پلاسبو (دارونما) با آدامس ترک سیگار 2 میلی‌گرمی نشان داد که میزان موفقیت بعد از 1 سال در گروهی که از آدامس‌های 2 میلی‌گرمی استفاده کردند به شکل معنی‌دار (49 درصد) در مقایسه با گروهی که شبه دارو دریافت کرده بودند (22درصد) بالاتر بود.

آدامس 4 میلی‌گرمی نیکوتین مؤثرترین راه برای سیگاری‌ها با وابستگی شدید است آن‌هایی که بیش از 20 سیگار در روز استعمال کرده یا اولین سیگار را ظرف 20 دقیقه بعد از بیدار شدن می‌کشند.

نتایج یک مطالعه در مقایسه بین شبه دارو و آدامس‌های 4 میلی‌گرمی نیکوتین نشان داد که تنها 4 درصد از سیگاری‌ها با وابستگی شدید قادر به ترک سیگار با شبه دارو بودند اما با استفاده از آدامس 4 میلی‌گرمی این میزان را به 45 درصد رسانده است.

موارد مصرف آدامس ترک سیگار

 • اشخاصی که حداقل ده عدد سیگار در روز مصرف می‌کنند.
 • کسانی که در اثر مصرف نکردن سیگار و دیگر انواع دخانیات دچار علائم محرومیت از نیکوتین به‌طور جدی و غیرقابل تحمل می‌شوند (بروز 4 مورد یا بیشتر از علائم).
 • افرادی که به سیگار پک‌های عمیق می‌زنند.
 • آن دسته از کسانی که صبح‌ها به‌محض بر خواستن از خواب به استعمال دخانیات مبادرت می‌کنند (به‌خصوص نیم ساعت اول).
 • بسیاری از اشخاصی که در موارد بدون مصرف نیکوتین در گذشته با شکست در ترک مواجه شده‌اند.
 • برای مردمانی که در مکان‌هایی که سیگار کشیدن در آن ممنوع است دچار مشکل می‌شوند.
 • فرد یا افرادی که حتی در زمان بیماری شدید نیز به استعمال دخانیات مبادرت می‌ورزند.
 • بهترین سن درمان جایگزین نیکوتین 20 تا 60 سال است.
نکته مهم: افرادی که سیگاری نیستند به‌هیچ‌وجه نباید از این دارو استفاده کنند! استفاده از این دارو هنگام حاملگی و شیردهی نیز خطرناک است.

آدامس ترک سیگار

روش مصرف و مزایای آدامس ترک سیگار

جویدن آدامس باید به‌آرامی صورت گیرد تا زمانی که حس سوزنی شدن و یا احساس تندی در دهان به وجود آید سپس جویدن را متوقف کرده و یک زمان استراحت قرار دهید.

در این مدت آدامس ترک سیگار را بین دندان و گونه و یا زیر زبان نگه‌دارید و اجازه دهید تا نیکوتین به‌آرامی از طریق دیواره دهان جذب شود و چنانچه حس تندی و سوزنی در دهان از بین برود مجدداً عمل جویدن را تکرار نمایید این چرخه باید نیم ساعت ادامه یابد .

لطفاً قبل از استفاده از آدامس 15 دقیقه از خوردن و آشامیدن پرهیز نمایید. آدامس نیکوتین اغلب برای 3-1 ماه و حداکثر 6 ماه از شروع مصرف توصیه می‌شود. کاهش تدریجی میزان جویدن برای قطع مصرف آن به شما کمک می‌کند.

نکات لازم در مورد آدامس نیکوتینی

 • اگر حساسیت پوستی دارید، آدامس را به برچسب ترجیح می‌دهید.
 • یک مزیت دیگر آدامس ترک سیگار این است که شما می‌توانید میزان نیکوتین دریافتی را کنترل کنید.
 • آدامس را می‌توان هر زمان که نیاز دارید و یا یک زمان مشخص در طی روز بجوید.
 • بنا بر بیش‌تر تحقیقاتی که اخیراً انجام‌شده است، استفاده در زمان مشخص کار آیی بهتری دارد.
 • زمان‌بندی 2-1 قطعه در هر ساعت بهتر است.
 • در روش دیگر که بر اساس نیاز است، هر زمان که اشتیاق بیش‌تری داشتید می‌توانید آدامس بجوید.

آدامس ترک سیگار

عوارض این نوع آدامس‌ها

علت اعتیاد افراد به سیگار در واقع اعتیاد به همین نیکوتین موجود در تنباکوی سیگار است. نیکوتین در اندازه‌های کم یک محرک‌های زیستی بشمار می‌آید و سبب اعتیاد و بسیاری از ویژگی‌های روانی دود تنباکو می‌شود. آدامس‌ ترک سیگار نیز با دارا بودن دز های کم نیکوتین میزان تمایل افراد سیگاری به نیکوتین تنباکو را کاهش می‌دهند.

تا قبل از انجام آزمایش‌های جدید تصور می‌شد آدامس‌های حاوی نیکوتین و هم چسب‌هایی که از طریق پوست،‌ نیکوتین را به بدن می‌رسانند، میزان ترک سیگار را افزایش می‌دهند. هم‌چنین ادعا می‌شد نیکوتین پوستی، میزان ترک سیگار را دو برابر می‌کند و بنابراین برای اکثر سیگاری‌ها می‌تواند درمان دارویی مناسبی محسوب شود.

مطالعات جدید در "مرکز جهانی کنترل تنباکو" در بوستون روی 800 داوطلب سیگاری که برای ترک اعتیاد از آدامس‌های ترک سیگار استفاده می‌کردند نشان داده است که این محصولات تنها می‌تواند به‌صورت موقتی میزان تمایل افراد به سیگار کشیدن را کاهش دهند و افراد سیگاری در درازمدت و بعد از وقفه‌ای نه‌چندان بلند دوباره به سمت استفاده از نیکوتین موجود در تنباکو می‌روند. استفاده از آدامس‌های نیکوتین برای کودکان و نوجوانان زیر 18 سال توصیه نمی‌شود.

اگر دچار این بیماری‌ها هستید در مورد مصرف آدامس‌های ترک سیگار حتماً با پزشک مشورت کنید. مصرف آدامس ترک سیگار همراه با بیمار‌هایی همچون دیابت، التهاب معده، زخم معده و سوءهاضمه ،بیماری‌های رگ‌های خونی، اختلالات کلیوی، بیماری‌های قلبی، اختلالات کبدی، پرکاری تیروئید، تومور غده فوق کلیه می‌تواند منجر به اختلالاتی در سیستم بالینی گردد.

همچنین مزه تند و بد، زخم دهان، سکسکه، تپش قلب، التهاب گلو، امکان عادت به آن، تهوع، احساس ناراحتی در فک و دهان، ایجاد ناراحتی و اختلال در معده و روده از عوارض بالینی مصرف این نوع آدامس‌هاست. علاوه بر این آدامس می‌تواند به دندان‌ها و فعالیت آن‌ها آسیب برساند. اگر آدامس ترک سیگار را زیاد و سریع بجوید، نیکوتین به مقدار زیاد آزادشده و بلعیده می‌‌شود و ممکن است معده یا حلق را دچار التهاب کند. بیش از میزان لازم از این آدامس‌ها استفاده نکنید.

همچنین بخوانید:

آیا سیگار کشیدن باعث آرامش در فرد میشود ؟

رونمایی بدترین آسیب های سیگار بر ظاهر

پرسش و پاسخ های کامل درباره ترک سیگار

نیکوماتین چیست؟ آیا واقعا نیکوماتین باعث ترک سیگار می شود؟


این مطلب چقدر مفید بود ؟
4.2 از 5 (5 رای)  
توجه: مطالب پزشکی و سلامت مجله دلگرم ، از منابع معتبر داخلی و خارجی تهیه شده اند و صرفا جنبه اطلاع رسانی دارند ، لذا توصیه پزشکی یا درمانی تلقی نمی شوند ، چنانچه مشکل پزشکی دارید حتما برای تشخیص و درمان به پزشک یا متخصص مراجعه کنید.
قرآن آنلاین
دیدگاه ها

درج کامنت برای این مطلب غیر فعال است