دلگرم
امروز: جمعه, ۰۴ خرداد ۱۴۰۳ برابر با ۱۶ ذو القعدة ۱۴۴۵ قمری و ۲۴ مه ۲۰۲۴ میلادی
داروها را با شیر مصرف نكنید!

عوارض مصرف قرص و دارو با شیر

داروها را با شیر مصرف نكنید!
7
زمان مطالعه: 8 دقیقه
خوردن قرص و دارو با شیر ممنوع : برخی از عادت‌های نامناسب در حین خوردن دارو باعث می‌شود که کارایی و تأثیر دارو از بین برود و همچنین عوارض جانبی آن بیشتر شود. با ما باشید تا با چند نمونه از این عادت‌های نامناسب آشنا شده و آن‌ها را انجام ندهید.

عوارض مصرف همزمان شیر و دارو

خوردن قرص و دارو با شیر ممکن است مشکلات و عوارضی نظیر تداخل دارویی، کاهش یا افزایش قدرت جذب دارو، مشکلات گوارشی، عدم جذب اثرات دارویی و ... را به دنبال داشته باشد.

آیا می‌دانید خوردن قرص و دارو با نوشیدنی‌هایی غیر از آب چه مضراتی ممکن است برای بدن به دنبال داشته باشد؟ از نظر بسیاری از متخصصان و پزشکان خوردن قرص و دارو به همراه نوشیدنی‌هایی مانند شیر و چای و یا آب میوه‌ها ممکن است از اثرات دارو کم کرده و مشکلاتی مانند تداخل دارویی را به وجود بیاورد.

در این مقاله از دلگرم درباره معایب خوردن قرص و دارو با شیر، چگونگی ایجاد اختلال در اثرات دارو و کاهش اثرات آن توسط شیر و فاصله زمانی مناسب میان خوردن شیر و دارو مطالبی عنوان شده است.

خوردن شیر با قرص و دارو چه مشکلاتی به همراه دارد؟

خوردن شیر به همراه قرص و دارو ممکن است مشکلات و معایبی به دنبال داشته باشد؛ بنابراین بهتر است که فاصله زمانی مناسب بین خوردن شیر و دارو رعایت شود. از جمله مهمترین این عوارض می‌توان موارد زیر را عنوان کرد:

  • کاهش جذب مواد مغذی و مفید موجود در قرص و دارو
  • تداخل دارویی با بسیاری از دارو‌ها
  • در مواردی بالا رفتن قدرت دفع دارو
  • کاهش چشمگیر اثرات دارو (به خصوص قرص آهن)
  • اختلال در عملکرد مکانیسم دارو‌ها و کاهش اثرات درمانی قرص و دارو
  • در مواردی کاهش قدرت دفع دارو
  • جلوگیری از موفقیت اثرات دارویی
  • ایجاد مشکلات گوارشی مانند سوزش معده و رفلاکس

چگونه خوردن قرص و دارو با شیر تداخل ایجاد می‌کند؟

تداخل دارویی به معنای تحت تاثیر قرار گرفتن اثرات آن دارو است. این اتفاق می‌تواند در اثر خوردن برخی از نوشیدنی‌ها و یا دیگر عوامل شیمیایی به وجود آید. شیر از جمله موادیست که با جذب و دفع برخی ترکیبات موجود در داروها باعث ایجاد تداخل دارویی می‌شود. نوشیدن این ماده همراه با دارو‌هایی مانند آنتی بیوتیک ها، دارو‌های ضد التهابی، قرص امپرازول، دارو‌های غیر استروئیدی و ... می‌تواند باعث ایجاد چنین تداخلی شود.

آب بهترین نوشیدنی برای خوردن قرص و دارو

آب تنها مایعی به شمار می‌آید که هیچ گونه تداخل دارویی ندارد. هرگونه مایع دیگری مانند شیر دارای ترکیباتی خاص مانند اسید‌های خوراکی و ... است که می‌تواند باعث کاهش اثرات دارو ایجاد مشکلات گوارشی در فرد شود؛ بنابراین توصیه می‌کنیم تمامی قرص و دارو‌ها را تنها با همراه آب میل کنید. ذکر این نکته ضروری است که بهتر است آب خنک به همراه قرص و دارو مصرف شود. چراکه گرم بودن آب ممکن است باعث اختلال در عملکرد دارو شود.

میان خوردن دارو و شیر چه فاصله زمانی باید رعایت شود؟

همانگونه که اشاره شد شیر ممکن است باعث تداخل دارویی و کاهش اثرات مفید دارو و قرص شود؛ بنابراین بهتر است حدود ۲ الی ۳ ساعت بین خوردن شیر و دارو فاصله وجود داشته باشد. این فاصله باعث می‌شود که اثرات درمانی قرص و دارو به خوبی جذب بدن شود و باقی مانده ای از آن‌ها در دستگاه گوارشی بدن وجود نداشته باشد.

شیر و دارو

اشتباهات رایج در حین مصرف دارو

قبل از خوردن قرص آن را می‌کوبید

بسته به نوع قرص تأثیر کوبیدن و له کردن آن فرق می‌کند. له کردن برخی از قرص‌ها روی خاصیت و اثرگذاری آن‌ها تأثیر منفی می‌گذارد. پوشش یک دارو متناسب با نوع هضم آن انتخاب می‌شود و روی تأثیرگذاری آن اثر دارد. له کردن آن می‌تواند به بروز عوارض جانبی از یک معده درد ساده تا زخم معده و بی‌اثری قرص شود. اگر در بلع دارو مشکل دارید می‌توانید آن را به قسمت‌های کوچک‌تر تقسیم کنید. برای بچه‌های زیر 6 ماه به جای قرص شربت‌های جایگزین وجود دارد.

قرص را بعد از غذا می‌خورید

اگر پزشک معالجتان دارویی تجویز کرده است که باید بین غذا مصرف کنید بی‌دلیل نیست. این کار برای کاهش خطر عوارض جانبی دارو است. زمانی که دارویی مصرف می‌کنید امکان دارد که به مخاط معده بچسبد و باعث بروز مشکلاتی شود. برای مقابله با بروز چنین مشکلاتی لازم است که دستور مصرف دارو را رعایت و آن را در بین غذا مصرف کنید. البته لازم است که برخی از داروها مانند داروهای ضد اسید، بعد از غذا مصرف شود تا از بالا آمدن اسید معده جلوگیری شود. در نتیجه لازم است که طریقه‌ی مصرف دارو را به دقت سوال و طبق آن مصرف کنید.

قبل از خوردن کپسول دل و روده‌ی آن را بیرون می‌ریزید

باز کردن کپسول و حل کردن پودر آن در آب به هیچ‌عنوان توصیه نمی‌شود. شکل ژلاتینی کپسول‌ها نقش مهمی در شیوه‌ی آزاد شدن محتویات آن در بدن دارد. بدون کپسول، پودر داخل آن بی‌واسطه وارد معده می‌شود و این خطر وجود دارد که با ترشحات معده در آمیخته و فاسد شود. در نتیجه امکان دارد اثر دارو کاهش پیدا کند.

دارویتان را با آب‌های گازدار یا نوشابه می‌خورید

بدانید که نباید دارو را با هر مایع و نوشیدنی مصرف کنید. بهترین نوشیدنی برای مصرف دارو آب است. به خاطر این که یک مایع خنثی است. توجه داشته باشید که نوشابه‌ها جزو نوشیدنی‌های گازدار هستند. حل شدن دارو در این نوشیدنی‌ها باعث افزایش حالت اسیدی آن می‌شود.

توجه داشته باشید که نوشابه‌ها حاوی میزان زیادی قند نیز هستند که برای افراد دیابتی توصیه نمی‌شود.

لازم است که برخی از داروها مانند داروهای ضد اسید، بعد از غذا مصرف شود تا از بالا آمدن اسید معده جلوگیری شود. باید بدانید که مصرف آب‌های گازدار برای افرادی که از فشارخون بالا رنج می‌برند توصیه نمی‌شود. داروها حاوی نمک هستند و مصرف آن‌ها با آب گازدار احتمال افزایش آن را بیشتر و بیشتر می‌کند.

علاوه بر این باید بدانید که الکل بیش‌ترین آسیب را به بدن و اثرگذاری دارو میزند. چون متابولیسم دارو را تغییر داده و اثر آن را به طور چشمگیری افزایش و یا کاهش می‌دهد.

دارویتان را هر وقتی که دلتان می‌خواهد مصرف می‌کنید

به عقیده‌ی محققان انگلیسی، ساعتی که قرصی مصرف می‌کنیم روی میزان آن در خون تأثیر می‌گذارد. برای تجزیه تحلیل غلظت مولکول‌های موجود در خون، سوخت و ساز گروهی از شرکت‌کننده‌ها را بعد از یک شب خواب نرمال و همچنین بعد از یک شب‌زنده‌داری مورد بررسی قرار دادند. محققان متوجه شدند که 27 ترکیب شیمیایی در خون شرکت‌کننده‌هایی که نخوابیده بودند غلظت بیشتری داشت. به عقیده‌ی محققان ساعت بیولوژیکی زمانی که دارو مصرف می‌شود اهمیت دارد.

قبل از پایان درمان، مصرف آن را قطع می‌کنید

سرماخوردگی، آنژین، سینوزیت یا غیره. گاهی پیش می‌آید در حین بیماری احساس بهبودی می‌کنید و قبل از اینکه مقدار داروهای تجویزی تمام شود آن‌ها را کنار می‌گذارید. توجه داشته باشید که نمی‌شود این کار را در خصوص تمام داروها انجام داد.

در مورد برخی از داروهای مانند داروهای تسکین‌دهنده‌ی سردرد، تب بر یا ضدالتهاب ها می‌توانید با دیدن تسکین علائم بیماری و بهبودی، مصرف آن‌ها را قطع کنید؛ اما هیچ‌وقت سعی نکنید که مصرف آنتی‌بیوتیک‌ها را نصفه رها کنید.

این داروها جزو داروهایی هستند که حتماً باید تا آخر مصرف شوند. چون ضدعفونی‌کننده هستند و هدف از مصرف آن‌ها از بین بردن باکتری‌هاست. زمانی که در مصرف آن‌ها وقفه ایجاد می‌کنید و سپس مصرف آن‌ها را از سر می‌گیرید تأثیر آن‌ها را از بین برده‌اید و بدنتان نسبت به اثر آن‌ها مقاوم می‌شود.

همچنین بخوانید:

خوردن قرص و دارو با آبمیوه ممنوع: عوارض خوردن قرص با آبمیوه چیست؟

داروهای بد طعم را چطور به خورد کودکان بدهیم؟

داروها رو بهتره با چه نوشیدنی بخورم؟این مطلب چقدر مفید بود ؟
3.4 از 5 (7 رای)  
توجه: مطالب پزشکی و سلامت مجله دلگرم ، از منابع معتبر داخلی و خارجی تهیه شده اند و صرفا جنبه اطلاع رسانی دارند ، لذا توصیه پزشکی یا درمانی تلقی نمی شوند ، چنانچه مشکل پزشکی دارید حتما برای تشخیص و درمان به پزشک یا متخصص مراجعه کنید.

دیدگاه ها

اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !


hits