دلگرم
امروز: پنج شنبه, ۰۳ خرداد ۱۴۰۳ برابر با ۱۵ ذو القعدة ۱۴۴۵ قمری و ۲۳ مه ۲۰۲۴ میلادی
علت بزرگ شدن کلیتوریس در خانم ها چیست؟
5
زمان مطالعه: 8 دقیقه
بزرگ شدن کلیتوریس در خانمها:بزرگ شدن کلیتوریس یک اختلال آناتومیک در دستگاه تناسلی خارجی می باشد که می تواند هم مادرزادی و هم اکتسابی باشد.

بزرگ شدن کلیتوریس در خانمها


بزرگ شدن کلیتوریس یک اختلال آناتومیک در دستگاه تناسلی خارجی می باشد که می تواند هم مادرزادی و هم اکتسابی باشد. پس از پیدا کردن علت اصلی بزرگی کلیتوریس و درمان آن، خود بزرگی کلیتوریس را می توان با جراحی اصلاح کرد.با دلگرم همراه باشید.

بزرگ شدن کلیتوریس در خانمها

بلندی کلیتوریس


بعضی موارد مادرزادی آن سبب ابهام در دستگاه تناسلی خارجی در هنگام تولد می شود. یکی از علل شایع نوع اکتسابی مصرف هورمونهای مردانه توسط خانمها است که اکثراً نیز بدون اطلاع فرد می باشد و بیمار موقعی پی می برد که دارد هورمون مردانه مصرف می کند که عوارض آن ظاهر می گردد. اکثراً این هورمونها در قالب داروهای چربی سوز و ضدچاقی مصرف می شوند.

معادل فارسی کلیتوریس "بظر" می باشد. برای اینکه بگوئیم کلیتوریس بزرگ شده است، باید ابتدا تعریف مشخص از اندازه کلیتوریس داشته باشیم. در پزشکی کتابهای آناتومی پهنا و طول کلیتوریس طبیعی را به ترتیب 4-3 و 5-4 میلی متر ذکر کرده اند.دستگاه تناسلی زنان شامل دو بخش کلی داخلی و خارجی می باشد که هریک فیزیولوژی خاص خود را دارند و قسمت های مختلفی را شامل می شوند.

بخش داخلی شامل موارد ذیل میباشد :بلندی و بزرگی کلیتوریس

– سـرويكس
– رحم
– لوله هاي رحمي
– تخمدان ها

بخش خارجی شامل:

– مونس پوبيس
– لابيــا ماژور
– لابيــــــــا مينور
– كليتــــــــوريس
– پرده بكارت(هايمن)
– دهانه ادراري
– دهانه واژن

واژن يا مهبل:

دارای هر دو قسمت خارجي و داخلي بوده و رحم را به قسمت خارجي بدن وصل مـي كند. واژن از عضله و پوست تشکیل شده و در واقع لوله ای دراز و تو خالی است كه گاهی كانال تولد خوانده مي شـود.همنچين با توجه به اينكه واژن كانال تولد و زايمان طبيعي است، ايـن عضو در هنگام زايمان بايد آنقدر باز شود تا خروج نوزاد را امكـان پـذير سازد.

گردن رحم (سرویکس) :

به قسمت پاييني رحم گردن رحم می گویند كه به واژن متصل است.

لوله های رحمی:

تخمدان ها را به رحم وصل می کند. این لوله ها در دو طـرف و زیر شكم قـرار دارند. اين لوله ها وظيفه انتقال تخمك آزاد شده از تخمدان را به رحم را بر عهده دارند.

تخمدان ها:

يک جفت تخمدان در بدن هر خانم در پايين شكم قرار دارند. که در هـر دوره قاعدگي از تخمدان ها يك تخمـك آزاد مـي شود.

برجستگي عانه (مونس پوبيس) :

به بافت برآمده ازجنس چربی که روی استخوان عانه قرار گرفته مونس پوبیس می گویند که درایجاد لذت جنسی درخانم ها نقش مهمی دارد

لابيا ماژور( لب هاي بزرگ ) :

نوعی بافت كـه از واژن محافظت مي كند و خارجي ترين قسمت اندام بيروني هستند.

لابيا مينور(لب هاي كوچک) :

اين بخش از دهانه واژن محافظت می کند و محل قرار گیری آن درون لابیا ماژور می باشد.

پرده بکارت (هایمن):

پرده بکارت در داخل مهبل قرار دارد و در اولين تماس جنسی پاره می شود كه ممکن است همراه با كمی خونريزي باشد. این پرده دارای انواع متفاوتی است و دارای سوراخهایی است که امکان خروج خون در زمان قاعدگی را فراهم می کند.

دهانه ادراری:

قسمت خارجي پيشابراه يـا همان مجاری ادراری را که وظیفه خروج ادرار از مثانه به خارج بدن را دارد.

كليتوریس (چوچول) :

عضوی نرم و قابل انعطاف و بسیار حساس که در قسمت بالايی واژن است. اين عضو نیز عضوی مهم برای رسيدن به اوج لذت جنسـي درزن است ولی در باروری زنان نقشی ندارد. در واقع عضو كليتوريس مهـم تـرين بخـش انـدام تناسلي در زنان براي رسيدن به ارگاسم يا اوج لذت جنسي است. تحريک شدن اين عضو در زمان تماس جنسی باعث ترشح در اندام های دستگاه تناسلی داخلی مي شود.

یکی از مشکلات آناتومیک در زنان درناحیه کلیتوریس مشاهده می شود بزرگی ناحیه کلیتوریس است که می تواند به علل مختلفی ایجاد شود. این مشکل می تواند ارثی و یا اکتسابی باشد. در حالت ارثی (مادر زادی) به دلیلی نوعی مشکل در آنزیمی به نام هیدرولاز کربوسیلاز این حالت به وجود می آید و در حالت اکتسابی در زمان بلوغ این مشکل ایجاد می شود.

بلندی کلیتوریس

به بزرگ کلیتوریس کلیتورومگالی نیز می گویند.اما در چه حالت می گویند که کلیتوریس دارای مشکل بزرگی است؟

بزرگی کلیتوریس به حالتی می گویند که طول آن بیش از 3.5 سانتی متر باشد که اندازه گیری آن با وسیله مخصوصی به نام دیژیتال و توسط پزشک صورت می گیرد. بزرگی کلیتوریس در نوزدان دختر باید اکثر 5 میلیمتر باشد که اگر بیش از این باشد جز اختلالات مادر زادی محسوب می شود.از علل دیگر بزرگی کلیتوریس پرکاری غده فوق کلیه می باشد که این مشکل نیز مادر زادی است. این اختلال در غده باعث تولید بیشتر هورمون های مردانه می شود که نهایتا منجر به بزرگی کلیتوریس می شود. البته مشکلات دیگری از جمله سندروم تخمدان پلی کیستیک می تواند باعث افزایش میزان هورمون های مردانه شود.در بزرگی کلیتوریس باعث بروز مشکلاتی ازجمله عدم تحریک جنسی کافی و ارگاسم نشدن زن می شود که درمان این مشکل با عمل جراحی امکان پذیر می باشد.

علت بزرگی کلیتوریس

از علل دیگر بزرگی کلیتوریس پرکاری غده فوق کلیه می باشد که این مشکل نیز مادر زادی است. این اختلال در غده باعث تولید بیشتر هورمون های مردانه می شود که نهایتا منجر به بزرگی کلیتوریس می شود. البته مشکلات دیگری از جمله سندروم تخمدان پلی کیستیک می تواند باعث افزایش میزان هورمون های مردانه شود.
بزرگی کلیتوریس باعث بروز مشکلاتی ازجمله عدم تحریک جنسی کافی و ارگاسم نشدن زن می شود که درمان این مشکل با عمل جراحی امکان پذیر می باشد..

علت اصلی بزرگی کلیتوریس ایجاد شدن اختلال در هورمون های بانوان می باشد ، علت بهم خوردن تعادل هورمونها، بابت وجود مقدار زیادی هورمون مردانه می باشد ، سندرم پلی کیستیک و هیپرتکوزیس از عوامل تاثیر گذار درعدم تعادل هورمون ها می باشند .
بیماری هیپرتکوزیس مهم ترین علت ترشح هورمون مردانه در تخمدان می باشند ، توجه به این نکته الزامی است که بیماری های تخمدان شبیه به بیماری تخمدان پلی کیستیک است ، بنابراین نباید این بیماری را با بیماری های دیگر اشتباه گرفت .

یکی دیگر از عوامل تولید هورمونهای مردانه مصرف دوپینگ های ورزشی می باشد ، مصرف داروهای چربی سوز نظیر داروهای ضد لاغری از دلایل مهم بزرگ شدن کلیتوریس می باشد .دکتر لیلا خلیلی متخصص زنان وزایمان بیان می کنند که مصرف این قرص ها نه تنها موجب چربی سوزی نمی شود ، بلکه سبب ایجاد شدن مشکلاتی نظیر بزرگ شدن کلیتوریس را در پی دارد .

عوارض که هورمونهای مردانه برای بانوان ایجاد می کنند :

  • ریزش موی سر
  • افزایش موهای زائد صورت
  • کلفت شدن صدا
  • شل شدن بافت سینه
  • بزرگ کلیتوریس
  • ایجاد شدن جوش های چرکی
  • ایجاد شدن آکنه

دکتر لیلا خلیلی متخصص زنان وزایمان بیان می کنند که با انجام برخی از درمان ها می توان مشکلات و عوارضی را که پیش آمده است را درمان نمود ، اما اگر این عوارض به شکل طولانی مدت در بدن شخص وجود داشته باشد ، علاوه بر تاثیر گذاری مخرب در بدن بانوان ، هیچ درمانی را نمی توان برای آنها درنظر گرفت .کلیتوریس از آنجا که عضو شهوانی بانوان می باشد در بخش داخلی واژن قرار دارد ،طول کلیتوریس زمانی که تحریکات جنسی صورت می گیرد کمی افزایش می یابد .زمانی که کلیتوریس بزرگ شده تحریکات شهوانی کاهش می یابد در نتیجه بانوان در زندگی زناشویی با مشکلاتی روبرو می شوند که نیاز است با انجام برخی از جراحی های زیبایی به درمان آن پرداخته شود .

عوارض سندرم تخمدان‌های پلی کیستیک و هیپرتکوزیس

قاعدگی‌های نا منظم، رشد موهای زاید، جوش‌های پوستی (آکنه) و چاقی در زنان مبتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک مشاهده می‌شود. این عارضه می‌تواند در نوجوانی با دوره‌های قاعدگی نا منظم مشخص گردد یا اینکه بعدها به دنبال افزایش وزن یا مشکل در باروری تشخیص داده شود. در سندرم تخمدان‌های پلی‌کیستیک هر دو تخمدان حاوی کیست‌های متعدد و بسیار زیادی هستند که منجر به بزرگ شدن کلیتوریس در زنان می‌گردد.از عواملی که باعث افزایش هورمون‌های مردانه در خانم‌ها می‌شود استفاده از مواد انرژی زای ورزشی و خوردن داروهای لاغری می‌باشد.

درمان بزرگ شدن کلیتوریس

زمانی که کلیتوریس بزرگ شده تحریکات شهوانی کاهش می‌یابد در نتیجه بانوان در زندگی زناشویی با مشکلاتی روبرو می‌شوند و معمولاً نیازمند جراحی می‌گردند. البته جراحی کلیتوریس به دلیل داشتن اعصاب فراوان درون این اندام تناسلی، بسیار حساس و ظریف می‌باشد و توصیه می‌گردد که توسط جراحی ماهر و متبحر انجام گیرد.

بلندی کلیتوریس

خواهشمنديم اگر سوال يا نکته‌اي براي مطلب بزرگ شدن

کلیتوریس در ذهن شما باقي مانده است، آن‌را در قسمت نظرات با ما و ساير کاربران به اشتراک بگذاريد.

منبع:ستاره؛جام جم؛بیتوته

مجله اینترنتی دلگرم

مرجان امینیاین مطلب چقدر مفید بود ؟
4.8 از 5 (5 رای)  
توجه: مطالب پزشکی و سلامت مجله دلگرم ، از منابع معتبر داخلی و خارجی تهیه شده اند و صرفا جنبه اطلاع رسانی دارند ، لذا توصیه پزشکی یا درمانی تلقی نمی شوند ، چنانچه مشکل پزشکی دارید حتما برای تشخیص و درمان به پزشک یا متخصص مراجعه کنید.

دیدگاه ها

اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !


hits