دلگرم
امروز: سه شنبه, ۱۴ آذر ۱۴۰۲ برابر با ۲۰ جمادى الأول ۱۴۴۵ قمری و ۰۵ دسامبر ۲۰۲۳ میلادی
تکار درمانی (RF) تکارتراپی در درمان درد مفاصل و عضله
6
زمان مطالعه: 11 دقیقه
تکار تراپی یا (RF):دستگاه تکار این مرکز نوعی مدولاتور پیشرفته بر مبناي ترکیبی از رنج وسیعی از طول موج هاي رادیو فرکانس و سیگنال هاي پیام عصبی و پیام هاي عضله اي می باشد.

تکار تراپی یا (RF)

دستگاه تکار این مرکز نوعی مدولاتور پیشرفته بر مبناي ترکیبی از رنج وسیعی از طول موج هاي رادیو فرکانس و سیگنال هاي پیام عصبی و پیام هاي عضله اي می باشد. توسط انواع مدولاسیون هاي (FSK-AM-PWM) و ترکیبی از آن ها نیز با تغییر رنج فرکانس بالا ( SWEEP) قابلیت انجام پروسه هایی از قبیل:

 • خون رسانی
 • اکسیژن رسانی
 • گرما درمانی
 • انقباض و انبساط عضلات
 • ارسال سیگنال هاي عصبی جهت جلوگیري از انتقال پیام درد در بافت مورد درمان را دارد.

با دلگرم همراه باشید.

تکار تراپی یا (RF)

تکارتراپی یک تکنیک نوین و پیشرفته ی درمانی در فیزیوتراپی است که به تازگی وارد دنیای توانبخشی ورزشی و بهبود آسیب شده است. این تکنیک فیزیوتراپی نماینده ی یک موفقیت انقلابی در درمان غیرجراحی آسیب های استخوانی، مفصلی و بافت های نرم و برخی بیماری های دیگر است.متخصصین طب فیزیکی و توانبخشی با استفاده از تکنیک های پیشرفته ی درمانی، خود را وقف کمک به بیماران می کنند تا آن ها را از درد و ناراحتی برهانند. تکارتراپی یکی از این تکنیک های پیشرفته برای بازسازی بافت ها است که که بر اساس آخرین یافته های علمی در فیزیوتراپی ابداع شده است.

تکارتراپی روش درمانی غیرتهاجمی است که در کلینیک های سراسر جهان استفاده می شود و به طور گسترده توسط متخصصین طب فیزیکی به کار میرود. این روش به بیماران کمک می کند که تنها با گذراندن یک جلسه ی درمانی، بهبودی چشمگیری را در وضعیت خود مشاهده کنند. این دستگاهیکی از قدرتمندترین تکنولوژی های پزشکی است که در دسترس بیماران قرار دارد و به روند ریکاوری و بهبودی بیمارانی با درد گردن، درد پا، پارگی رباط و سایر آسیب ها و مشکلات کمک می کند.

قابلیت اجراي پنج پروسه ي بیولوژیکی بالا به همراه کنترل عمق موثر درمان به عنوان پارامتري کنترلی ، قابلیت هاي ویژه اي به دستگاه بخشیده که به تبع آن قادر به اجراي انواع دوره هاي درمانی فیزیوتراپی ، توان بخشی ، ورزش درمانی ، زیبایی و نیز تناسب اندام در قالب تحریک براي بازسازي بافت ، تسریع دوره بازسازي و ترمیم ، جلوگیري از درد و تسکین آن ، تقویت ماهیچه ها ، ریلکس کردن ماهیچه هاي بدن ، چربی سوزي ، لیفتینگ ، تغییر خواص کلاژن ها و تحریک براي ایجاد کلاژن هاي جدید در بافت مناسب جهت شکستن سد امپدانسی بافت بدن به عنوان موج حامل ارسال پیام هاي مختلف R F زیر پوست می باشد .

مکانیزم عملکرد این دستگاه با پایه ریزي فرکانس براي اعصاب و عضلات را ( در عمقی بیشتر از هر نوع دستگاه دیگر و فاصله هاي بین دو قطب طولانی تر از هر دستگاه دیگر ) ممکن ساخته است و نیز داراي خواص کارکردي:

رزونانس مولکول هاي آب و به تبع آن رزونانس مولکول هاي اکسیژن محلول در آب و در نتیجه اکسیژن رسانی بیشتر و ایجاد گرماي عمقی افزایش قطر عروق خونی که در کنار گرماي عمقی سبب خون رسانی در ناحیه مورد درمان می شود.ارسال پیام هایی براي انقباض و انبساط عضلات به وسیله امواج فرکانس بالاي RF که این امواج توسط عضله فیلتر شده و موج مدوله پیام عضلانی توسط عضله براي انقباض و انبساط جذب می گردد.

تصحیح خواص کلاژن ها

نکته ي مهم در این درمان عبور انتقال گرما به عمق دلخواه توسط ایجاد یک میدان الکترومغناطیسی است.در این حالت افزایش ۱۰ الی ۱۵ درجه اي به بافت ها ، کلاژن ها و فیبرها اعمال می شود که باعث می شود دوباره شکل درست بگیرند بافت ها کوتاه تر و قوي تر شده کلاژن فیبرها شکل محکم تري به خود بگیرد که باعث زیبا تر شدن پوست خواهد شد. نتایج به دست آمده حاکی از کم شدن عمق چین و چروك ها و برطرف شدن آنها و هم چنین بهتر شدن و شکل گرفتن پروسه ي بازسازي کلاژن ها و متعاقبا زیبایی بیشتر است.امکان درمان سلولیت و نیز یکنواخت کردن و شکل دادن طبیعی بافت چربی این دستگاه با اعمال گرماي عمقی بافت چربی را منعطف و حالت پذیر کرده و با تحریک عضلات پشت بافت هاي چربی باعث ایجاد فشارهاي طبیعی به آن ها و در نهایت شکل گیري دوباره آن ها می شود .

چربی سوزي با روند طبیعی

اعمال گرماي عمقی و افزایش فرایند سوخت وساز ماهیچه توسط اکسیژن رسانی و انقباض و انبساط ماهیچه فرآیندي کاملا مشابه ورزش هاي سنگین را براي چربی سوزي کوتاه مدت به همراه دارد .

امکان انتخاب عمق نفوذ

سه زمینه عمده کاري : زیبایی ، فیتنس و فیزیوتراپی

 • بالاترین قدرت و عمق نفوذ نسبت به سایر دستگاه ها
 • افزایش خونرسانی اکسیژن رسانی و دماي عمقی بافت
 • لاغري بدون بازگشت
 • شبیه ساز کامل فعالیت ورزشی

عملکرد هاي موازي دستگاه در منوي فیزیوتراپی Low-Back-Pain

 • تسکین دردهاي مزمن و دردهاي ناشی از آسیب دیدگی هاي ورزشی
 • تحریک و تسریع پروسه بازسازي بافت هاي آسیب دیده
 • مناسب براي استفاده پس از عمل هاي جراحی ارتوپدي
 • تقویت و بازسازي عضلات
 • گرما درمانی توسط امواج الکترومغناطیسی

عملکرد هاي دستگاه در منوي زیبایی

 • بازسازي و جوان سازي پوست
 • از بین بردن چین و چروك ها
 • برداشتن لک ، جاي خال و جوش
 • فرم دهی و ماساژ صورت
 • لیفتینگ پوست
 • رفع سلولیت

عملکردهمزمان و موازي دستگاه در منوي فیتنس

 • downloadتحریک و تقویت عضلات
 • چربی سوزي
 • فرم دهی ، لیفت و بازسازي پوست

تفاوت این دستگاه با دستگاهای تکار دیگر و RF در چیست؟

 1. دستگاه های RF تنها شامل یک یا چند فرکانس RF میباشند. اما این دستگاه یک بازه از فرکانس RF را به عنوان موج حامل استفاده می کند .
 2. دستگاه های RF تنها در یک عمق خاص ایجاد گرما می کنند حال آنکه این دستگاه در عمق هایی که توسط کاربر انتخاب می شود دوره درمان را انجام می دهند .
 3. دستگاه های RF قادر به ارسال پیام هاي عصبی براي جلوگیري از درد نیستند اما این دستگاه با سوار کردن فرکانس هاي پایین سیگنال هاي عصبی قادر به ارسال پیام عصبی می باشد .
 4. دستگاه های RF قادر به انقباض و انبساط ماهیچه نیستند حال آنکه توسط مدولاسیون ، این دستگاه پیام هایی را براي انبساط و انقباض ماهیچه ها ارسال می کند که بسیار کارامد تر از استیمولاتورهاست زیرا تحریک انجام شده براي انبساط و انقباض عضلات نوعی تحریک الکترومغناطیس همراه با گرماست .
 5. به دلیل اینکه دستگاه هاي RF تنها یک فرکانس RF را تولید می کنند عمل رزونانس مولکول هاي آب و اکسیژن رسانی را زمانی که که گستره ي وسیعی از امواج RF ارسال می شود به خوبی انجام نمی دهند .

تکار درمانی (RF)

تفاوت این دستگاه با دستگاه اولتراسوند در چیست ؟

 1. دستگاه هاي اولتراسوند براي ایجاد گرماي عمقی از موج مکانیکال استفاده می کنند که باعث محدود شدن آن ها براي استفاده در درمان بافت هاي حساس می شود، اما این دستگاه هیچ محدودیتی براي نوع بافت مورد درمان ندارد.
 2. دستگاه هاي اولتراسوند قادر به انقباض و انبساط ماهیچه نیستند ولی این دستگاه به راحتی این مهم را انجام می دهد
 3. ٫توان پایین خروجی اولتراسوند قابلیت استفاده در حجم وسیع بافت را ندارد ولی این دستگاه با توان بالا و واقعی خروجی این مشکل را نیز برطرف ساخته است .

تفاوت این دستگاه با دستگاه استیمولاتور در چیست ؟

روش کار استیمولاتور ارسال پیام هاي عصبی براي کاهش درد و ارسال پیام هایی براي تحریک عضلات است اما تحریک عضلات وقتی بدون افزایش دماي بافت عضله و افزایش خون رسانی و اکسیژن رسانی به بافت باشد در واقع مثالی کامل از یک ورزش بی هوازي است که شباهتی به فعالیت طبیعی بافت ها ندارد اما در این دستگاه تمام مزایاي خروجی گسترده RF به همراه تحریک عضله و ارسال پیام عصبی شبیه ترین نوع تحریک به فعالیت هاي طبیعی می باشد .

به دلیل فرکانس کاري پایین ، استیمولاتورها قادر به شکستن سد امپدانسی بافت هاي حجیم نیستند در حالی که این دستگاه با مدولاسیون فرکانس و سوار شدن فرکانس هاي پایین روي فرکانس هاي بالا سد امپدانسی حتی در بافت هاي حجیم و بزرگ ماهیچه اي را به راحتی شکسته و پیام مذکور را به ماهیچه یا اعصاب مورد نظر انتقال می دهد .

کنترل عمق درمان در استیمولاتورها ممکن نیست زیرا با فاصله گرفتن دو الکترود چسبان از یکدیگر سد امپدانسی از دید استیمولاتور به شدت قوي شده و قادر به ارسال پیام به عمق بافت نمی باشد . حال آنکه در این دستگاه کاربر با تغییر منوي عمق موثر می تواند با افزایش فرکانس موج حمل کننده ي پیام به راحتی به اعماق بافت هدف ارسال پیام هاي عصبی و عضلانی را انجام دهد .

چه آسیب ها و مشکلاتی را می توان با تکارتراپی بهبود داد؟

تکارتراپی می تواند در درمان مشکلات و آسیب های زیر بسیار موثر باشد:

 • تسکین درد و التهاب
 • جذب مایعات اضافی تجمع یافته در بدن (توسط سیستم لنفاوی)
 • درد گردن
 • درد مزمن و حاد کمر
 • التهاب کپسول مفصلی و خشکی مفاصل
 • بورسیت و آسیب های تاندونی
 • درمان شکستگی استخوان ها
 • مشکلات متابولیسم سلولی
 • آسیبهای اسکلتی عضلانی
 • پارگی تاندون ها و رباط ها
 • کمک به برنامه های توانبخشی
 • آسیب روتاتور کاف شانه
 • آسیب موسوم به "آرنج تنیسبازان" (درد آرنج)
 • آسیب موسوم به "زانوی دوندگان" (درد جلوی زانو)

تکارتراپی چگونه انجام می شود؟

تمامی مراحل درمان به صورت دستی انجام می شوند و در این حین بیمار احساسی شبیه به گرفتن ماساژ دارد. از آنجایی که تکارتراپی یک روش درمانی طبیعی است، در آن از دستگاه های کنترل اتوماتیک یا یونیت های سنجش الکتریکی استفاده نمی شود. در واقع، در این روش با استفاده از تکنولوژی دستگاه، درمانی مشابه با ماساژ دستی بر روی بیمار انجام می شود. به علت واکنش نشان دادن رگ های خونی و شبکه ی لنفاوی و فعال سازی جریان های میکروسکوپی، هر چه که از انجام درمان می گذرد تاثیرات مشابه با ماساژ، عمیقتر و شدیدتر می شوند.

تکارتراپی ممکن است تنها در یک جلسه و یا طی چند جلسه انجام شود. در صورتی که لازم است بیمار هرچه سریعتر دوره ی درمانی خود را تکمیل کند و یا بیمار مورد نظر یک ورزشکار حرفه ای باشد، لازم است که چند جلسه ی درمانی انجام شود. جلسات تکارتراپی بین 20 الی 25 دقیقه طول می کشدو معمولا بین 1 الی 3 بار در هفته انجام می شوند. فاصله ی بین جلسات درمانی توسط درمانگر و با توجه به شرایط بیمار تعیین می شود و در صورت نیاز حتی ممکن است تکارتراپی به صورت روزانه انجام شود.

حالت های عملکرد دستگاه

حالت CAPACITIVE

در این حالت، گرمای ایجاد شده در درون بدن به عوامل مختلفی بستگی دارد و درک بیمار از شدت گرمای ایجاد شده نیز متفاوت است و ممکن است او تاثیر تکار را صرفا به صورت گرمایی خفیف یا گرمای بسیار تند و سوزاننده در عمق بافتهای خود حس کند. هنگامی که از الکترودهای خازنی (capacitive) استفاده می شود، قطر الکترودها و سرعت حرکت آنها باید به دقت مدنظر قرار گرفته و به نحو مناسبی تنظیم شود. با استفاده از میزان انرژی مشابه، استفاده از الکترودهای بزرگتر موجب می شود که گرما به طور تدریجی تر و آرامتری افزایش پیدا کند. همچنین هرچه قدر حرکت الکترودها سریعتر باشد، بیمار گرمای ایجاد شده را کمتر حس می کند. بهتر است تا جای ممکن، نسبت به ناحیه ای که قرار است درمان شود، الکترودهای بزرگتری مورد استفاده قرار بگیرند.

بسته به به ناحیه ای که تحت درمان است و میزان نیرویی که شما قصد دارید اعمال کنید، میتوان الکترودها را به طور ثابت روی محل قرار داد و یا آنها را به طور خطی یا مدور حرکت داد. بسیار مهم است که اغلب الکترودها یا حتی همه ی انها به طور کامل با بدن بیمار در تماس باشند و با تمامی ناهمواری ها و برجستگی ها یا تورفتگی های طبیعی بدن منطبق باشند و حتی با تغییر دادن حالت بدن، الکترودها تغییر حالت بدهند و در تماس کامل با بدن باقی بمانند. دسته ی دستگاه که با کمک آن الکترودها نگه داشته می شوند، به نحوی طراحی شده است که درمانگر بتواند به راحتی درمان را انجام دهد و از طرف دیگر انجام درمان برای بیمار نیز خوشایند باشد.

تکار درمانی (RF)

حالت تنظیم دستی با کوپلینگ مقاومتی مستقیم

کوپلینگ یا اتصال مستقیم به معنای استفاده از تکار همراه با الکترودهای تقویت کننده ی فلزیِ بدون عایق است. مکانیزم عملکرد دستگاه در این حالت ناشی از قطبیت معکوس جریان است که موجب ایجاد گرمایی شدیدتر و انتقال سریعتر این گرما به مایعات بین بافتی و الکترولیت های بدن می شود. بنابراین این حالت استفاده از دستگاه بیشتر برای درمان قسمت های خاصی از بدن که عامل بروز آسیب یا مشکل هستند، تجویز می شود و ممکن است این حالت به طور همزمان با حالت capacitive به کار برود. از آنجایی که الکترود فعال دارای عایق نیست، جریانی که الکترولیت ها را در ناحیه ی نزدیک به الکترود متحرک جا به جا میکند و دمایی که در بدن ایجاد می شود، کمتر متمرکز است و گرمای تولید شده توسط الکترود ثابت جهت دهی و هدایت می شود.

خواهشمنديم اگر سوال يا نکته‌اي براي مطلب تکار تراپی یا (RF)

در ذهن شما باقي مانده است، آن‌را در قسمت نظرات با ما و ساير کاربران به اشتراک بگذاريد.

مجله اینترنتی دلگرم

مرجان امینیاین مطلب چقدر مفید بود ؟
4.3 از 5 (6 رای)  
توجه: مطالب پزشکی و سلامت مجله دلگرم ، از منابع معتبر داخلی و خارجی تهیه شده اند و صرفا جنبه اطلاع رسانی دارند ، لذا توصیه پزشکی یا درمانی تلقی نمی شوند ، چنانچه مشکل پزشکی دارید حتما برای تشخیص و درمان به پزشک یا متخصص مراجعه کنید.

۱ دیدگاه

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنید

عیسی رستمی | ۳ سال پیش
با سلام
من توی شریان پای راستم دچار ترومبوز شریانی شدم
الان توی همون پام هم تریگر پوینت ایجاد شده
آیا تکار برای درمانم مناسب هست یا خیر
0
0

hits