مجله دلگرم
امروز: دوشنبه, ۱۷ بهمن ۱۴۰۱ برابر با ۱۴ رجب ۱۴۴۴ قمری و ۰۶ فوریه ۲۰۲۳ میلادی
راه های مناسب برای از بین بردن جرم گوش کدام است؟
8
زمان مطالعه: 11 دقیقه
جرم های موجود در گوش موجب گرفتگی گوش ها می شود و اگر جرم های داخل گوش پاکسازی نشوند فرد با مشکلات شنوایی روبرو خواهد شد.

شیوه های درمانی مناسب برای از بین بردن جرم داخل گوش

برای از بین بردن فیبر داخل گوش در منزل و به روش های ساده با دلگرم همراه باشید.

جرم گوش زرد رنگ و چرب بوده و دارای حالت چسبندگی است. وجود این جرم برای نرم نگه داشتن و حفظ سلامت مجرای گوش خارجی ضروری است. علاوه بر این، اسیدیته این ترشحات مانع از رشد باکتری و قارچ می شود.

بسیاری از افراد تصور می کنند باید گوش خود را تمیز کنند، ولی پوست داخل کانال گوش به سمت خارج حرکت می کند و قادر است در مواقع لازم جرم خود را به بیرون بیندازد.

لذا هیچ گونه نیازی به تمیز کردن گوش به خصوص با گوش پاک کن نیست.بررسی ها نشان می دهند کودکانی که از گوش پاک کن استفاده می کنند بیش از سایرین در معرض خطر پارگی پرده گوش قرار دارند

استفاده از گوش پاک کن باعث انباشته شدن جرم در گوش، کم شنوایی و حتی آسیب به پرده گوش می شود.البته در برخی از موارد، ترشح بیش از حد جرم گوش به خصوص در افراد مستعد موجب انسداد گوش و کاهش شنوایی می شود که در این صورت بایستی بیمار جهت شستشوی گوش و اقدامات لازم به پزشک مراجعه کند.

راه های مناسب برای از بین بردن جرم داخل گوش

از چه طریقی گوش دچار جرم می شود؟

بسته‌ شدن‌ مجرای‌ گوش توسط‌ موم‌ گوش‌ عبارت‌ است‌ از تولید بیش‌ از اندازه‌ موم‌ گوش‌ (سرومن‌)، که‌ باعث‌ بسته‌ شدن‌ مجرای‌ خارجی‌ گوش‌ شود. موم‌ گوش‌ توسط‌ غده‌های‌ موجود در مجرای‌ گوش‌ تولید می‌شود و نقش‌ محافظت‌ از مجرای‌ خارجی‌ گوش‌ را بر عهده‌ دارد. مجرای‌ خارج‌ گوش‌ از پرده‌ گوش‌ به‌ محیط‌ بیرون‌ از گوش‌ کشیده‌ شده‌ است‌.

میزان‌ تولید موم‌ در افراد مختلف‌ متفاوت‌ است‌. در بعضی‌ از افراد، موم‌ آنقدر کم‌ تولید می‌شود که‌ هیچگاه‌ به‌ طور محسوس‌ در گوش‌ جمع‌ نمی‌شود.اما در بعضی‌ از افراد، تولید موم‌ آنقدر زیاد است‌ که‌ هر چند ماه‌ مجرای‌ گوش‌ را کاملاً مسدود می‌کند.

  • علایم‌ شایع‌
  • کاهش‌ شنوایی‌
  • گوش‌ درد
  • احساس‌ گرفتگی‌ و بسته‌ شدن‌ گوش‌
  • وزوز گوش‌

راه های مناسب برای از بین بردن جرم داخل گوش

علت ایجاد جرم در گوش چیست؟

تولید بیش‌ از اندازه‌ موم‌ توسط‌ غده‌های‌ موجود در مجرای‌ خارجی‌ گوش‌

عوامل تشدید کننده بیماری

قرار گرفتن‌ در معرض‌ گرد و غبار یا خرابه‌

سابقه‌ خانوادگی‌ تولید زیاد موم‌ گوش‌

آب‌ رفتن‌ به‌ داخل‌ گوش‌، که‌ می‌تواند باعث‌ تورم‌ موم‌ گوش‌ شود.

استفاده‌ از گوش‌ پاک‌کن‌ برای‌ تمیز کردن‌ مجرای‌ خارجی‌ گوش‌

راه های مناسب برای از بین بردن جرم داخل گوش

راه های مناسب برای پیشگیری‌ از جرم گوش

از بودن‌ در جاهایی‌ که‌ گرد و غبار هوا زیاد است‌ یا خرابه‌ها خودداری‌ کنید. بودن‌ در این‌ نوع‌ مکان‌ها باعث‌ تولید بیش‌ از اندازه‌ موم‌ گوش‌ می‌شود. اگر مجبور هستید در مکان‌های‌ پر گرد و غبار حضور داشته‌ باشید، از گوش‌ پنبه‌ استفاده‌ کنید.

ریختن‌ ماهانه‌ 2-1 قطره‌ گلیسیرین در گوش‌ ممکن‌ است‌ موم‌ را نرم‌ کرده‌، از بروز مجدد انسداد جلوگیری‌ کند.
موم‌ گوش‌ را می‌توان‌ درآورد، اما در بعضی‌ از موارد نیاز به‌ صبر وجود دارد.

راه های مناسب برای از بین بردن جرم داخل گوش

عوارض‌ احتمالی‌ در درمان جرم گوش

راه های مناسب برای از بین بردن جرم داخل گوش

راه های مناسب برای پیشگیری‌ از جرم گوش

خطرات گوش پاک کن

بر اثر فرو بردن جسم خارجی به داخل گوش، علاوه بر خطر آسیب رسانی به پرده گوش، امکان ایجاد خراش های ظریف میکروسکوپی در مجرای گوش وجود دارد.

در این صورت و با توجه به احتمال وجود میکروب و یا قارچ در سطح گوش، چنانچه شخص زمینه آلودگی را پیدا کند، مبتلا به عفونت گوش خواهد شد.

بررسی ها نشان می دهند کودکانی که از گوش پاک کن استفاده می کنند بیش از سایرین در معرض خطر پارگی پرده گوش قرار دارند.استفاده از گوش پاک کن با تضعیف سیستم دفاعی گوش، موجب افزایش خطر ابتلا به خشکی و خارش گوش می شود.

راه های مناسب برای از بین بردن جرم داخل گوش

تمیز کردن گوش خارجی در خانه

بهترین روش توصیه شده جهت تمیز کردن گوش خارجی این است که لاله گوش و قسمت بیرونی گوش خارجی را با استفاده از یک پارچه نخی نرم و مرطوب که به دور انگشت اشاره تان پیچیده اید تمیز کنید، بدون آنکه انگشت خود را داخل مجرا ببرید.

هیچ گاه سوراخ گوش را با چیزی که قطورتر از انگشت کوچکتان باشد تمیز نکنید. این بدین معنی است که شما مجاز نیستید، بیشتر از یک سانتی متر از مجرای داخلی گوش را نظافت کنید.

جرم گوش بیش از حد نیز ممکن است به علت تنگی کانال گوش ناشی از نوعی عفونت یا بیماری پوست، استخوان و یا بافت همبند باشد.همچنین می تواند تولید بیش از حد آن به علت انسداد در کانال گوش اتفاق افتد.

کمبود اسیدهای چرب امگا–۳، روی و منیزیم نیز می تواند جرم گوش بیشتری را تولید کند.برخی از علائم و نشانه های جمع شدن جرم گوش بیش از حد گوش درد ، احساس پری در گوش، احساس ناراحت کننده در گوش، سر و صدا در گوش (وزوز گوش)، از دست دادن شنوایی موقت و خارش است.

شما می توانید از پزشک خانواده خود و یا یک متخصص گوش برای از بین بردن موم گوش کمک بگیرید. همچنین قطره های گوش وجود دارد که می توانید بخریدبسیاری از درمان های طبیعی ساده برای از بین بردن موم گوش وجود دارد. با هر یک از داروهای خانگی، میتوانید این مشکل را از بین ببرید.

راه های مناسب برای از بین بردن جرم داخل گوش

راه های درمان جرم گوش

راه های درمان جرم گوش

در اینجا ۱۰ داروی خانگی برای از بین بردن جرم گوش هستند.

۱. آب نمک از مهمترین راه های درمان جرم گوش

بهترین راه حل برای از بین بردن جرم گوش است که می تواند در خانه استفاده شود. این می تواند موم در داخل گوش را نرم کرده و براحتی از آن خلاص شوید،مخلوط یک قاشق چای خوری نمک در نیم فنجان آب گرم کاملا حل کنید.

یک توپ پنبه در محلول زده فشار داده سپس سر خود را به بالا کج کنید چند قطره از آن آب شور را در گوش بچکانید سه تا ۵ دقیقه بماند سپس سر خود را برعکس قبلی یعنی رو به پایین کج کنید تا آب شور بیرون بیاید سپس با یک پارچه تمیز مومها را ا پاک کنید.

۲. پراکسید هیدروژنپراکسید هیدروژن

یکی دیگر از درمان بسیار موثر برای جرم گوش است. با توجه به اموال جوشان آن، پراکسید هیدروژن می تواند چرک گوش را از کانال گوش به راحتی از بین ببردمخلوط مساوی از هیدروژن پراکسید (۳ درصد) و آب. با قطره چکان به گوش بریزید سر خود را کج قرار داده و چند قطره از این محلول را با قطره چکان به گوش بریزید.مدتی بعد سر خود را به سمت طرف مقابل قرار داده تا تخلیه شود .با استفاده از یک پارچه تمیز، موم گوش را خارج کنید.

۳. روغن کودک بهترین راه برای درمان جرم گوش است

برای نرم کردن چرک گوش و از بین بردن سریع آن، می توانید از روغن بچه هم استفاده کنید.گوش را کج نگه داشته بطرف بالا و با قطره چکان ۲-۵ قطره از آن را به گوش بریزیدو با قطره چکان بچکانید چند دقیقه بعد سر خود را جهت مخالف بچرخانید تا روغن اضافی آن خارج شود سپس با پارچه نرم آن را تمیز کنید

4. برای از بین بردن جرم گوش سرکه و الکلیک را فراموش نکنید

درمان قدیمی برای از بین بردن موم بیش از حد گوش استفاده از سرکه و الکل استالکل به عنوان یک عامل خشک شدن و تبخیر در دمای کم و سرکه با باکتری و قارچ مبارزه میکند، و از این رو از هر نوع عفونت گوش پیشگیری میکند.مخلوط مساوی از سرکه سفید و الکل را در یک کاسه بریزید.

یک توپ پنبه در محلول را خیس کنید.گوش بطرف بالا کج نگه دارید و سپس دو یا سه قطره از این محلول را به گوش بریزید.
به مدت پنج دقیقه صبر کرده سپس سر خود را کج به جهت مخالف نگه دارید تا مومها خارج شود این درمان نیز برای درمان گوش شناگران مورد استفاده قرار میگیرد.

۵. آب گرم

جرم اضافی گوش را از بین می برد سرنگ را با آب کمی گرم (درجه حرارت بدن) پر کنیدسر خود را کج نگه دارید و گوش را به حالت مستقیم کانال گوش بگیرید.برای یک دقیقه آن را داخل گوش تخلیه کنید در حالیکه سر شما کج و بطرف مقابل است. موم گوش را با یک پارچه تمیز کنید

۶. با روغن زیتون جرم گوش خود را از بین ببرید

یکی دیگر از راه ساده برای از بین بردن جرم اضافی گوش روغن زیتون است. روغن زیتون می تواند موم را نرم کند ، و به آسانی از گوش بیرون بیاید. همچنین، خواص ضد عفونی کننده آن خطر ابتلا به عفونت گوش را کاهش دهد.کمی روغن زیتون گرم.
با استفاده از یک قطره چکان، سه یا چهار قطره از روغن گرم به گوش مبتلا بچکانید. ۱۰ دقیقه بعد که جرم گوش نرم شد. سر خود را کج کنید و موم را تمیز کنید.

۷. روغن بادام

روغن بادام نیز می تواند به از بین بردن موم گوش کمک کند. این روغن به عنوان یک روان کننده و نرم کننده برای موم است
روغن بادام را در دمای اتاق گذاشته و با قطره چکان گوش را با آن پر کنید.

گوش را کج و به سمت بالا نگه دارید، و پس از آن پنج قطره از روغن بادام را در گوش با قطره چکان بچکانید.
۱۰ تا ۱۵ دقیقه بعد وقتی خوب نرم شد گوش را بطرف پایین نگه داشته تا چربی اضافی آن بیرون بریزد با پارچه تمیز گوش را تمیز کنید.

۸. جوش شیرین مناسب برای درمان جرم گوش

جوش شیرین یک درمان طبیعی برای از بین بردن جرم گوش است.دو قاشق چای خوری آب رابا یک چهارم قاشق جوش شیرین مخلوط کنید.سر خود را کج نگه داشته با یک قطره چکان چند قطره از این در گوش بریزید.

به مدت ۱۰ دقیقه صبر کرده و سپس با آب گرم با سرنگ برییدسر را کج کرده سمت خلاف جهت تا جرمش تخلیه شود و با یک پارچه نرم بشوئید

۹. گلیسیرین

یکی دیگر از روش متداول برای از بین بردن چرک گوش سخت استفاده از گلیسیرین است . ماهیت گلیسیرین روان کننده و مرطوب کننده است و باعث شل شدن موم می شودسر خود را به سوی بالا به حالت کج نگه دارید و با استفاده از یک قطره چکان سه یا چهار قطره از گلیسیرین را در گوش بریزید.

با یک توپ پنبه کمی در گوش بریزید تا چند ساعت بماندگوش را در جهت مخالف گه دارید تا آبش تخلیه شود به آرامی گوش خارجی را با یک حوله یا سشوار دستی خشک کنید.

۱۰. امگا3

اسیدهای چربیکی از شایع ترین علل برای تولید بیش از حد جرم گوش کمبود اسیدهای چرب امگا–۳ است. بنابراین، از اسیدهای چرب امگا–۳ بیشتر استفاده کنید که کمک بسیاری برای از بین رفتن این مومها میکند.

همچنین غذاهای غنی از امگا ۳ مانند گردو، روغن کبد ماهی ، آووکادو، ماهی آزاد، ساردین، ماهی خال مخالی، شاه ماهی albacore و بذر کتان در رژیم غذایی خود بگنجانیدنکات اضافیهر اشیاء نوک تیز داخل گوش استفاده نکنید چون باعث بوجود آمدن عفونت گوش می شوداز وسایل سوزاننده در داخل گوش استفاده نکنید چون گوش شما را می سوزاند و منجر به مسائل جدی تر می شود.

برای تخلیه کردن چرک اضافی از آب سرد استفاده کنید تا دچار سرگیجه نشوید.در زمان تمیز کردن مراقب گوش باشید تا به گوش داخلی آسیب نرسانیدروغن داغ در گوش نریزید چون می تواند پوست داخل گوش را عفونی کنداگر موم گوش خیلی سفت است و نرم نمی شود به پزشک بروید.

همچنین بخوانید:

آموزش تمیز کردن داخل گوش در منزل

رنگ جرم گوش نشانه چیست؟این مطلب چقدر مفید بود ؟
4.4 از 5 (8 رای)  
توجه: مطالب پزشکی و سلامت مجله دلگرم ، از منابع معتبر داخلی و خارجی تهیه شده اند و صرفا جنبه اطلاع رسانی دارند ، لذا توصیه پزشکی یا درمانی تلقی نمی شوند ، چنانچه مشکل پزشکی دارید حتما برای تشخیص و درمان به پزشک یا متخصص مراجعه کنید.
قرآن آنلاین
۴ دیدگاه

درج کامنت برای این مطلب غیر فعال است

بابک | ۶ سال پیش
خسته نباشید/سپاس بسیار بابت زحماتتون.
0
0
مستانه | ۶ سال پیش
شست وشوی گوش با آب سروم خوبه؟
0
0
نازنین | ۶ سال پیش
ممنون از سایت خوبتون خیلی لطف کردین ممممرسی.
0
0
بیتا | ۶ سال پیش
ممنون راهکارهایی که گفتین عالیه خیلی کاربردی بود مرسی.
0
0