دلگرم
امروز: چهارشنبه, ۰۲ تیر ۱۴۰۰ برابر با ۱۲ ذو القعدة ۱۴۴۲ قمری و ۲۳ ژوئن ۲۰۲۱ میلادی
تا دو سال آینده واکسن پنج گانه را به طور کامل تولید می کنیم
1
زمان مطالعه: 4 دقیقه
تا دو سال آینده واکسن پنج گانه را به طور کامل تولید می کنیم-وزیر بهداشت - واکسن پنجگانه- تولید واکسن پنجگانه -پیشگیری از سرطان-کنترل آلودگی هوا

تا دو سال آینده واکسن پنج گانه را به طور کامل تولید می کنیم

وزیر بهداشت در حاشیه مراسم آغاز ایمن سازی با واکسن پنج گانه که با حضور رییس جمهور برگزار شد، گفت: در طرح تحول سلامت و به منظور ارتقاء شبکه بهداشت اقدامات مهمی باید با سرعت هرچه بیشتر دنبال می شد که یکی از آنها تزریق واکسن پنج گانه بود.

دکتر سید حسن هاشمی افزود: بعد از 10 سال امروز تزریق این واکسن آغاز شد که 4 نوع آن در داخل کشور تولید می شود و نوع پنجم وارداتی است. البته در قالب تفاهم نامه ای که امروز بین شرکت دارویی برکت و وزارت بهداشت به امضا رسید، بنا داریم تا دو سال آینده این واکسن را به طور کامل در داخل کشور تولید کنیم.

دکترهاشمی ادامه داد: اقدام امروز وزارت بهداشت در جهت پیشگیری از بیماری های واگیر بود و سعی داریم تا پایان خدمت دولت یازدهم، 2 تا 3 قلم واکسن را به 9 واکسن موجود اضافه کنیم.

وی با اشاره به این که در طول 10 سال گذشته هیچ واکسنی با جنبه ایمن سازی به شبکه بهداشتی کشور اضافه نشده بود، گفت: با توجه به ظرفیت انستیتوپاستور، باید این توانایی را داشته باشیم که واکسن ها را بومی سازی کنیم و در تولید این محصول استراتژیک در راستای اقتصاد مقاومتی مستقل عمل کنیم.

وزیر بهداشت تاکید کرد: کیفیت واکسن پنج گانه تایید شده و به همه نقاط دنیا صادر می شود بنابراین استانداردهای سخت گیرانه ای دارد.

دکتر هاشمی خاطرنشان کرد: کارمان در این حوزه بسیار سخت است چون اگر کوچکترین خطایی کنیم، جان کودکان و خردسالان را که گروه های آسیب پذیر جامعه هستند، به خطر انداخته ایم.

تا دو سال آینده واکسن پنج گانه را به طور کامل تولید می کنیم

وزیر بهداشت افزود: ایران جزو معدود کشورهای خاورمیانه است که در پوشش 95 درصدی واکسیناسیون موفق عمل کرده به طوری که 14 سال است که توانسته ایم فلج اطفال را به طور کامل ریشه کن کنیم. ضمنا یکی از اهداف مهم طرح تحول سلامت این است که با گسترش شبکه بهداشتی در حاشیه شهرها، پوشش برنامه های بهداشت از جمله واکسیناسیون را در این مناطق گسترش دهیم.

دکتر هاشمی تاکید کرد: بهداشت مانند فرهنگ مقوله ای است که شاید کمتر به چشم بیاید بنابراین در این حوزه باید سرعت اقداماتمان را بیشتر کنیم.

فرهنگ سازی، عامل عمده پیشگیری از سرطان در جامعه است

وزیر بهداشت در ادامه با اشاره به این که سرطان در جامعه ما یک بیماری بسیار جدی است، گفت: کشور ما به سمت سالمندی پیش می رود و سرطان بعد از تصادفات و بیماری های قلبی عروقی بیشترین عامل مرگ و میر ایرانیان محسوب می شود.

البته خیلی از سرطان ها نیز قابل پبیشگیری است ولی باید به این نکته توجه کنیم که بخش عمده پیشگیری از سرطان، به خود مردم باز می گردد. ضمنا رسانه ها نیز باید از طریق فرهنگ سازی به مردم بیاموزند که نحوه تغذیه سالم، جلوگیری از استعمال دخانیات و تحرک بدنی می تواند مانع ابتلا به این بیماری شود.

کنترل آلودگی هوای تهران نیاز به مدیریت یکپارچه دارد

وزیر بهداشت در بخش دیگری از سخنانش به آلودگی هوای تهران نیز اشاره کرد و گفت: در بحث آلودگی هوا باید رودر بایستی ها را کنار بگذاریم و مشکلات را به گردن هم نیندازیم. کنترل آلودگی هوا در شهری به گستردگی تهران نیاز به مدیریت یکپارچه دارد و یک نفر باید در این مورد تصمیم نهایی را بگیرد.

به گفته دکتر هاشمی در حال حاضر بار بیماری های ناشی از آلودگی هوا به اندازه ای شده که وزارت بهداشت قادر به پاسخگویی به میزان مراجعات در این خصوص نیست. در این میان اگرچه دستگاه های مختلف از جمله شهرداری و شورای شهر برنامه های خوبی برای کنترل آلودگی هوا دارند، ولی مدیریت شهری در این حوزه باید تولیت واحدی داشته باشد.

منبع:طبنااین مطلب چقدر مفید بود ؟
5.0 از 5 (1 رای)  
  • منبع
  • tebna.ir
توجه: مطالب پزشکی و سلامت مجله دلگرم ، از منابع معتبر داخلی و خارجی تهیه شده اند و صرفا جنبه اطلاع رسانی دارند ، لذا توصیه پزشکی یا درمانی تلقی نمی شوند ، چنانچه مشکل پزشکی دارید حتما برای تشخیص و درمان به پزشک یا متخصص مراجعه کنید.
دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید
hits