دلگرم
امروز: سه شنبه, ۱۴ آذر ۱۴۰۲ برابر با ۲۰ جمادى الأول ۱۴۴۵ قمری و ۰۵ دسامبر ۲۰۲۳ میلادی
40 درصد از تختهای بیمارستانی فرسوده است
0
زمان مطالعه: 2 دقیقه
40 درصد از تختهای بیمارستانی فرسوده است, تختهای بیمارستانی, تخت های فرسوده ,بیمارستان, تجهیزات بیمارستان ,حوزه سلامت
فرسودگی 40 درصد از تختهای بیمارستانی

دکتر ایرج حریرچی با اشاره به اینکه دولت تدبیر و امید در بخش های مختلف بخصوص حوزه سلامت مشارکت بخش خصوصی را طلبیده است، گفت: در بخش توسعه زیرساخت های بخش بهداشت و درمان، مشارکت بخش عمومی و خصوصی اعتقاد راسخ وزارت بهداشت است؛ طرحی که کشورهای ثروتمند نیز به آن عمل می کنند.

به گفته وی، در حال حاضر در کشور به ازای هر 1000 بیمار، 1.7 دهم تخت در بیمارستانها داریم که این میزان در کشورهای دیگر سه تخت به ازای هر 1000 بیمار است.

40 درصد از تختهای بیمارستانی فرسوده است

حریرچی با اشاره به اینکه 40 درصد از این تختها فرسوده بوده و در برابر زلزله مقاوم نیستند، خاطرنشان کرد: توزیع این تخت ها مناسب نیست بطوریکه برخی بیمارستانها 110 درصد ضریب اشغال تخت دارند و در برخی دیگر، این ضریب اشغال زیر 15 درصد است.

وی با بیان اینکه با تغییر بافت جمعیتی و حرکت به سمت سالمندی، نیاز داریم تعداد تختهای بیمارستانی را افزایش دهیم، ادامه داد: برای تکمیل پروژه های نیمه تمام موجود و احداث مراکز درمانی جدید نیز با منابع دولتی و در حالت خوشبینانه، 10 الی 20 سال زمان نیاز داریم.

معاون توسعه مدیریت و منابع وزارت بهداشت با اشاره به اینکه دولت در این شرایط چاره ای جز مشارکت دادن بخش خصوصی در احداث بیمارستانها و ارتقاء خدمات این مراکز ندارد، گفت: پیاده کردن این طرح کاهش تصدی گری دولت را نیز به همراه دارد.

وی توضیح داد: مدل قرارداد ما با بخش خصوصی به گونه ای است که 25 تا 30 درصد هزینه خدمات ارائه شده در بیمارستانها از سوی بیمه های تکمیلی و مابقی توسط بیمه های پایه پوشش داده می شود. البته هدف اصلی ما تامین خدمات برای مردم با تعرفه دولتی است یعنی بیشترین تمرکز بر بیمه های پایه بوده و بیمه های تکمیلی در مرحله بعدی قرار می گیرند.

حریرچی با اشاره به اینکه اولین قرارداد وزارت بهداشت در این راستا با بنیاد مستضعفان برای احداث و تجهیز 5 بیمارستان در خرمشهر، آبادان و اهواز، به امضا رسیده است، افزود: هدف ما از اجرای این طرح به هیچ وجه خصوصی سازی نیست و به هیچ وجه قرار نیست هزینه های پرداختی از سوی مردم افزایش یابد. ضمن اینکه تاکید اصلی ما بر ارائه خدمات مناسب در مناطق محروم است.

منبع:طبنااین مطلب چقدر مفید بود ؟
 
توجه: مطالب پزشکی و سلامت مجله دلگرم ، از منابع معتبر داخلی و خارجی تهیه شده اند و صرفا جنبه اطلاع رسانی دارند ، لذا توصیه پزشکی یا درمانی تلقی نمی شوند ، چنانچه مشکل پزشکی دارید حتما برای تشخیص و درمان به پزشک یا متخصص مراجعه کنید.

دیدگاه ها

اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !


hits