دلگرم
امروز: جمعه, ۳۱ فروردين ۱۴۰۳ برابر با ۱۰ شوّال ۱۴۴۵ قمری و ۱۹ آوریل ۲۰۲۴ میلادی
سرطان دهان و زبان و تومور دهانی،حقیقت دارد اما چاره چیست؟
7
زمان مطالعه: 5 دقیقه
سرطان دهان و زبان و تومور دهانی-سرطان دهان-سرطان زبان- تومور دهانی-تومور دهانی-سرطان دهان و پیشگیری-درمان سرطان دهان-درمان سرطان زبان-درمان تومور دهان-علائم سرطان دهان-علائم سرطان زبان-سرطان خوش‌خیم-تنباكو-سيگار برگ-چُپُق-جويدن توتون-سرطان در...
سرطان دهان و زبان و تومور دهانی

سرطان دهان و زبان و تومور دهانی چیست:

سرطان دهان ممكن است است لبها، كام، زبان، غشاهاي دروني لب يا گونه و يا ناحيه لوزه ها را درگير سازد. این بیماری در بین بزرگسالان شايع‌تر است، ولي شيوع آن در بين جواناني كه از تنباكوي جويدني استفاده مي‌كنند در حال افزايش است.
اگر این سرطان خوش‌خیم باشد، برای درمان آن طی یک عمل جراحی غده را بر می‌دارند و در غیر این صورت بیمار باید از داروهای ضد سرطان استفاده کند. سرطان دهان تقريباً 3% از كل انواع سرطان ها را تشكيل مي دهد.

تنباكو و اثرات ناشي از آن مهمترين عامل مؤثر اين بيماري شناخته شده است. البته برخي از مبتلايان هرگز از تنباكو استفاده نكرده اند که درصد بسيار كوچكي از كل مبتلايان به سرطان دهان را تشكيل مي‌دهند.
انواع توتون و تركيبات آن از جمله سيگار، سيگار برگ و چُپُق و جويدن توتون، عوامل مؤثر در سرطان دهان هستند. سرطان های لب بسيار مشابه سرطان های پوست هستند. قرارگرفتن در معرض نور مستقيم خورشيد باعث ابتلاء به سرطان پوست و كشيدن پيپ نيز در ابتلا به سرطان لب مؤثر است.


سرطانهاي دهان به اشكال مختلفی می توانند ظاهر شوند. هر نوع زخم مزمن سفيد رنگ، ضايعات قرمز رنگ مخملي به خصوص زخم شدن خالهاي سفيدرنگ را جدي بگيريد. هر زخم التيام نيافته مي تواند نقطه شروعي باشدبطوریکه در اغلب موارد، اين نواحي بدون درد هستند.

سرطان زبان از شايع ترين سرطانها است. كنار زبان و انتهايي‌ترين بخش زبان در دهان تحت تاثير اين بيماري قرار مي‌گيرد. براي شناسايي اين بيماري بهترين روش مراجعه به دندانپزشك در هر نيمسال است.
دندانپزشك بايد همه جای دهان را معاينه و بررسي کند و در صورت برخورد به موردی خاص، فرد را جهت ارزيابي به جراح فك و دهان و در صورت امكان به آزمايشگاه نمونه برداري معرفي كند. شخص نیز نبايد با ديدن هر نقطه سفيد در دهان وحشت كند، زيرا هر زخمي در دهان مؤلفه اين بيماري نمی باشد.

سرطان دهان در مقايسه با سرطانهاي ديگر، در مراحل اوليه قابل درمان است پس شانس موفقيت در اين امر حداكثر خواهد بود. مناطق كوچكتر را با اشعه يا جراحي مي توان درمان كرد، اما مناطق بزرگتر غالباً هر دو درمان را نياز خواهد داشت.
فراموش نکنید که پيشگيري آسانتر از درمان است و اين کار با پرهيز از عوامل خطرزا (خودداري از مصرف كليه محصولات تنباكو) و معاينه مستمر توسط دندانپزشك حاصل مي شود.

سرطان دهان و زبان و تومور دهانی
آیا سرطان در دهان هم روی میدهد؟
بله در سراسر جهان سرطانهای دهانی یکی از شایع ترین سرطانها هستند و تقریبا 5 درصد کل سرطانهای بدن را تشکیل میدهد و یکی از علل شایع مرگ و میر است. سرطان در تمام قسمتهای بدن میتواند روی دهد، سرطان دهان در سنین بالا اتفاق می افتد (95 درصد موارد بالای 40 سال).
بیشتر سرطانهای دهان زبان، نای و کف دهان را مبتلا میسازد.پزشکان عوامل متعددی را در بروز این سرطانها دخیل میدانند مانند افزاش سن، تحریکات شیمیائی و فیزیکی ، عفونت ویروسی، آثار هورمون ها، افزایش استفاده از الکل و تنباکو، کمبود تغذیه ای، تقریبا نیمی از مبتلایان به سرطان دهان سیگاری هستند. اگر چه سرطانها خطرناک هستند ولی در درمان سرطانها سایز و اندازه تومور و درگیری غدد لنفاوی و مهاجرت به نقاط دیگر بدن بسیار مهم است و هرچه تومور در مراحل اولیه و ابتدایی تری دیده شود شانس درمان و بهبود بیماران بیشتر است.
سرطان دهان و زبان و تومور دهانی

● شرح بیماری
تومورهای‌ خوش‌خیم‌ دهان‌ و زبان‌ رشد غیرطبیعی‌ جدید در دهان‌ یا زبان‌ که‌ گسترش‌ به‌ نواحی‌ دیگر بدن‌ ندارد. تومورهای‌ خوش‌خیم‌ دهان‌ و زبان‌ معمولاً به‌طور منفرد و با رشدی‌ بسیار آهسته‌ در طی‌ ۶-۲ سال‌ بروز می‌کنند. این‌ تومورها ممکن‌ است‌ لب‌ها، لثه، کام‌، زبان‌، غشای‌ پوشاننده‌ لب‌ها و گونه‌ها، و کف‌ دهان‌ را درگیر سازند.

سرطان دهان و زبان و تومور دهانی


● علایم‌ شایع‌
▪ توده‌ای‌ در هر جای‌ دهان‌ یا زبان‌ با خصوصیات‌ زیر:
الف) توده‌ ممکن‌ است‌ زخمی‌ شده‌ و خونریزی‌ داشته‌ باشد.
ب) توده‌ ممکن‌ است‌ جا افتادن‌ مناسب‌ دندان‌های‌ مصنوعی‌ را دچار اختلال‌ کند.
ج) توده‌ ممکن‌ است‌ تکلم‌ یا بلع‌ را دچار اختلال‌ کند.

سرطان دهان و زبان و تومور دهانی


● علل‌
▪ علت‌ دقیق‌ آن‌ ناشناخته‌ است‌، اگرچه‌ در افراد مصرف‌کننده‌ سیگار، سیگار برگ‌، پیپ‌، تنباکوی‌ جویدنی‌ یا انفیه‌ شایع‌تر است.‌

سرطان دهان و زبان و تومور دهانی


● عوامل تشدید کننده بیماری
▪ مصرف‌ تنباکو
▪ جا افتادن‌ نامناسب‌ دندان‌های‌ مصنوعی‌

سرطان دهان و زبان و تومور دهانی


● پیشگیری‌
▪ از استعمال‌ دخانیات‌ یا مصرف‌ تنباکو اجتناب‌ کنید.
▪ برای‌ معاینه‌ دندانی‌ سالیانه‌ یا جهت‌ مشکلات‌ مربوطه‌ به‌ جا افتادن‌ دندان‌های‌ مصنوعی‌ به‌ دندانپزشک‌ خود مراجعه‌ نمایید.

سرطان دهان و زبان و تومور دهانی


● عواقب‌ موردانتظار
▪ با برداشت‌ توده‌ از طریق‌ جراحی‌ قابل‌ علاج‌ است‌. ظاهر طبیعی‌ صورت‌ را نیز پس‌ از این‌ جراحی‌ معمولاً می‌توان‌ با جراحی‌ ترمیمی‌ بازگرداند.

سرطان دهان و زبان و تومور دهانی


● عوارض‌ احتمالی‌
▪ بروز تغییرات‌ سرطانی‌ در توده‌ (به‌ ندرت‌)
▪ خونریزی‌ از توده‌
▪ عفونت‌ در محل‌ توده‌

سرطان دهان و زبان و تومور دهانی


● درمان‌
الف) اصول‌ کلی‌
▪ نمونه‌برداری‌ (برداشت‌ مقدار اندکی‌ از بافت‌ یا مایع‌ برای‌ بررسی‌ آزمایشگاهی‌ که‌ ممکن‌ است‌ به‌ تشخیص‌ کمک‌ کند) از تومور
▪ جراحی‌ برای‌ برداشت‌ تومور
▪ پس‌ از جراحی‌، دهان‌ را روزانه‌ ۴-۳ بار با محلول‌ تسکین‌بخش‌ آب‌نمک‌ (یک‌ قاشق‌ چایخوری‌ نمک‌ در ۲۵۰ سی‌سی‌ آب‌ گرم‌ (معادل‌ یک‌ بطری‌ نوشابه‌)


ب) داروها
▪ برای‌ موارد خفیف‌، مصرف‌ داروهای‌ بدون‌ نسخه‌ نظیر استامینوفن ممکن‌ است‌ کافی‌ باشد.
در صورت‌ وجود عفونت‌، آنتی بیوتیک تجویز می‌گردد.


ج) فعالیت در زمان ابتلا به این بیماری
▪ محدودیتی‌ وجود ندارد


د) رژیم‌ غذایی‌
▪ پس‌ از التیام‌ محل‌ جراحی‌ رژیم‌ خاصی‌ نیاز نیست‌. تا چند روز پس‌ از جراحی‌ ممکن‌ است‌ مصرف‌ رژیم‌ مایعات‌ ضروری‌ باشد.

سرطان دهان و زبان و تومور دهانی


● درچه شرایطی باید به پزشک مراجعه نمود؟
▪ اگر شما یا یکی‌ از اعضای‌ خانواده‌ تان دارای‌ علایم‌ تومور دهان‌ یا زبان‌ باشید.
▪ بروز موارد زیر پس‌ از جراحی‌:
الف) تب‌


ب) خونریزی‌ محل‌ عمل‌


ج) درد غیرقابل‌ تحمل‌

گردآوری:مجله اینترنتی دلگرماین مطلب چقدر مفید بود ؟
3.3 از 5 (7 رای)  
توجه: مطالب پزشکی و سلامت مجله دلگرم ، از منابع معتبر داخلی و خارجی تهیه شده اند و صرفا جنبه اطلاع رسانی دارند ، لذا توصیه پزشکی یا درمانی تلقی نمی شوند ، چنانچه مشکل پزشکی دارید حتما برای تشخیص و درمان به پزشک یا متخصص مراجعه کنید.

دیدگاه ها

اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !


hits